Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jaki robot planetarny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota planetarnego?

Robot planetarny to jeszcze jeden z licznego grona robotów kuchennych, łączących w sobie funkcje wielu różnorodnych urządzeń. Szybkie tempo życia, długie godziny spędzone w pracy sprawiają, że urządzenia wielofunkcyjne zyskują na popularności. Dodatkowo, roboty planetarne mogą być szczególnie atrakcyjne dla miłośników pieczenia ciast, bo pomoc w ich wyrabianiu jest jedną z ich głównych funkcji. Jest ich jednak dużo więcej. Do czego jeszcze może służyć robot wielofunkcyjny tego typu? Jakie cechy powinien mieć najlepszy model robota planetarnego?

srebrny robot planetarny ze srebrną misą

Co to jest robot planetarny?

Robot planetarny to jedno z wielu urządzeń kuchennych zaprojektowanych po to, by ułatwić nam życie. Choć nazwa robota brzmi kosmicznie, nie ma jednak nic wspólnego z rakietami czy marsjańskimi łazikami. Określenie “planetarny” pochodzi od ruchów wykonywanych przez mieszadła robota – poruszają się one zarówno wokół własnej osi, jak i zataczają kręgi po wnętrzu misy. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne i równomierne wymieszanie znajdujących się wewnątrz produktów. Robot planetarny służy zatem do przygotowania produktów przed ich obróbką termiczną, choć zdarzają się zaawansowane urządzenia wyposażone np. w funkcję gotowania.

Podstawą urządzenia jest korpus na antypoślizgowych nóżkach – projektanci zwykle nadają mu elegancki kształt, a często również interesującą kolorystykę, ze względu na to, że najczęściej jest on przechowywany na kuchennym blacie. Na korpusie znajduje się gniazdo główne służące do instalacji podstawowych końcówek. Gniazdo średnich i wolnych obrotów jest usytuowane najczęściej w przedniej części korpusu i pozwala na montaż bardziej zaawansowanych mieszadeł. Misa, do której wkładamy produkty może być wykonana ze stali nierdzewnej, szkła lub ewentualnie aluminium. Wewnątrz często posiada miarkę, która ułatwia odmierzenie składników. Robot kuchenny planetarny posiada również regulację prędkości obrotów – może ona następować płynnie lub skokowo.

Co można robić za pomocą robota planetarnego?

W robocie planetarnym przede wszystkim wymieszamy składniki suche i mokre, jednak ilość wszystkich dostępnych funkcji zależy od modelu, który wybierzemy. Do wyposażenia podstawowego należą trzy końcówki:

 • mieszadło służące do mieszania i ucierania;
 • trzepaczka ubijająca białka jaj, śmietanę i delikatne ciasta;
 • hak do wyrabiania ciężkich, gęstych ciast (np. ciasta drożdżowego).

Na tym jednak nie kończą się możliwości robota planetarnego. Oprócz mieszania, ubijania, ucierania i wyrabiania wielofunkcyjny robot kuchenny posiada szereg opcji dostępnych po zamontowaniu dodatkowych końcówek lub tzw. przystawek. W przypadku bardziej kosztownych modeli część z nich będzie znajdowała się w zakupionym zestawie, istnieje jednak możliwość osobnego dokupienia potrzebnych części. Najpopularniejsze dodatki do robota planetarnego:

beżowy robot planetarny
 • Mieszadło elastyczne z silikonowym brzegiem – pomaga zgarnąć masę z boków misy.
 • Łopatka do przekładania delikatnych musów
 • Osłona misy – chroni przed rozlaniem i rozsypaniem mieszanych składników. Czasem posiada otwór, przez który można dodawać składniki.
 • Misa do lodów
 • Blender – może być wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego. Jeśli zakupimy blender szklany, będziemy mogli wykorzystać go również do kruszenia lodu. Najczęściej spotykane są blendery o pojemności od 1,25 l do 1,75 l.
 • Malakser – służy do rozdrabniania warzyw. W tym celu w jego wnętrzu instaluje się ostrze do siekania i cięcia w julienkę lub tarcze do ścierania warzyw (np. ziemniaków) na wióry. Posiekane produkty zbierają się wewnątrz przystawki.
 • Szatkownica – urządzenie podobne do malaksera. Może posiadać albo płaskie tarcze (w tym wypadku siekane warzywa wylatują od dołu) albo mieć kształt bębnowy (wówczas wiórki wylatują z boku).
 • Maszynka do krojenia w kostkę – najlepiej sprawdzi się w przygotowaniu sałatki jarzynowej. Boki kostek mają najczęściej wymiary 0,9 cm, 1 cm lub 1,3 cm.
 • Maszynka do mielenia – najczęściej wykorzystywana jest do mielenia mięsa. Można ją uzupełnić o końcówkę do napełniania kiełbas, a jeśli planujemy używać jej do innych potraw – także o kształtki do wyciskanych ciastek czy nakładkę do mielenia orzechów.
 • Przecierak do warzyw i owoców – przydatny do sporządzania musów owocowych i przecierów warzywnych.
 • Wałkowarka i wykrojniki do makaronu – za ich pomocą najczęściej można wykonać makaron spaghetti, tagliatelle oraz lasagne. Do przygotowania makaronów krótkich potrzebujemy dodatkowych nakładek.
 • Młynek do ziaren i przypraw
 • Wyciskarka do cytrusów
 • Sokowirówka

Robot planetarny – funkcje dodatkowe

Obok wspomnianych funkcji związanych ściśle ze sposobem obróbki składników, roboty planetarne mogą posiadać dodatkowe udogodnienia umożliwiające większą kontrolę nad przygotowaną potrawą lub podnoszące komfort pracy. Kupując urządzenie zwróćmy więc uwagę, czy wśród opcji znajduje się:

 • Tryb pulsacyjny (pulse) – pomaga on stopniowo rozdrabniać składniki, zwłaszcza jeśli są one twarde lub mają zbitą konsystencję.
 • Łagodny rozbieg (smooth start) – zapobiega on rozsypaniu lub rozlaniu zawartości misy w początkowych stadiach mieszania.
 • Funkcja delikatnego mieszania
 • Tryb turbo – gwałtowne zwiększenie mocy robota, pomocne przy pracy nad twardymi produktami
 • Stała prędkość pracy mieszadeł niezależnie od ciężaru i gęstości ciasta
 • Regulacja odległości mieszadeł od misy
 • Podświetlenie misy
 • Ruchoma głowica – jej uniesienie pozwoli na wygodniejsze dodawanie produktów do misy.

Jaki robot planetarny wybrać?

Wybór tak złożonego i kosztownego urządzenia nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ilość firm produkujących roboty kuchenne i mnogość dostępnych modeli. Na co więc zwrócić uwagę, gdy już dojdziemy do wniosku, że robot planetarny to niezbędny element wyposażenie naszej kuchni?

Przede wszystkim musimy oszacować nasz budżet. Koszt robota planetarnego zawiera się w przedziale 250 zł – 4000 zł. Rozrzut cenowy jest więc duży, co teoretycznie pozwala na zakup urządzenia nawet przy minimalnym budżecie. Jednak wybierając najtańszego robota musimy mieć świadomość, że będzie on posiadał jedynie podstawowe końcówki, a zatem ograniczony wachlarz funkcji. Większość nakładek i przystawek będziemy musieli dokupić osobno, co i tak wygeneruje większe koszty.

Mesko MS 4217

Mesko MS 4217

269 zł
Ariete 1588/05

Ariete 1588/05

599 zł
Kenwood Prospero+ KHC29.P0SI

Kenwood Prospero+ KHC29.P0SI

1159 zł
Ariete 1588/04

Ariete 1588/04

599 zł
Ariete 1588/07

Ariete 1588/07

599 zł
Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.124SI

Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.124SI

2649 zł
Kenwood Titanium Chef Baker KVC85.594SI

Kenwood Titanium Chef Baker KVC85.594SI

3399 zł
Adler AD 4221

Adler AD 4221

686 zł

Przed zakupem robota warto więc zastanowić się do czego będzie nam potrzebny. Czy chcemy za jego pomocą przygotowywać ciasta? Czy zależy nam na własnoręcznym wyrobie mięsa i wędlin? A może chcemy używać robota głównie do rozdrabniania warzyw? Gdy już rozpoznamy nasze potrzeby, dokładnie przeczytajmy opisy dostępnych robotów i zorientujmy się, jakie funkcje posiadają w zestawie, a jakie dodatki trzeba będzie dokupić.

Tak więc oszacowaliśmy nasz budżet i wiemy, co chcielibyśmy przyrządzać za pomocą naszego robota. To jednak nie koniec. Naszej ocenie ponadto powinny podlegać takie elementy jak:

 • Materiał obudowy – najbardziej solidne roboty planetarne posiadają obudowę metalową, która jest niezbędna przy mocy większej niż 1000 W. W tańszych modelach często spotykana jest obudowa plastikowa, jednak najlepiej sprawdza się ona w urządzeniach o stosunkowo niewielkiej mocy.
 • Materiał mieszadeł – bezdyskusyjnie powinniśmy szukać końcówek wykonanych ze stali nierdzewnej.
 • Materiał misy – podobnie jak w przypadku obudowy i mieszadeł, najsolidniejsza misa to ta wykonana z metalu. Będzie ona wytrzymała, bezpieczna w użytkowaniu i dość lekka. Misy szklane lub plastikowe są niestety bardziej narażone na uszkodzenia. Warto również wybrać robota, którego misa posiada uchwyty ułatwiające jej przenoszenie.
 • Pojemność misy – w tym wypadku wybór jest kwestią indywidualną. Dla 4-osobowej rodziny rekomendowane są misy o pojemności 5 l, dla dwóch osób wystarczy mniejszy pojemnik.
 • Moc – od niej zależy ile czasu robot wielofunkcyjny będzie mógł pracować bez przerwy. Przykładowo, urządzenie o mocy do 500 W może być włączone maksymalnie przez 10 minut. Roboty o niewielkiej mocy będą miały problem z siekaniem twardszych warzyw, mieleniem ziaren i wyrabianiem ciężkich ciast. Optymalna moc robota planetarnego to 1000 - 1500 W.
 • Waga – cięższy robot oznacza większą stabilność. Lekkie urządzenie podczas pracy może przesuwać się po blacie.
 • Regulacja prędkości – skala prędkości powinna być kilkustopniowa, bo dzięki temu dopasujemy intensywność pracy urządzenia do obrabianych składników.
 • Sposób sterowania – może być mechaniczny (w formie pokręteł) lub elektroniczny (w formie wyświetlacza). Sterowanie elektroniczne uważane jest za bardziej precyzyjne.
 • Nóżki antypoślizgowe – zabezpieczają przed nagłym zsunięciem się robota z blatu, Jest to szczególnie ważne przy pracy na wysokich obrotach.
 • Możliwość mycia w zmywarce – dotyczy misy i mieszadeł.

Wady i zalety robota kuchennego

Kwestie przydatności robota planetarnego w naszej kuchni musimy ocenić własnoręcznie, po prostu biorąc pod uwagę nasze potrzeby. Spróbujmy jednak obiektywnie spojrzeć na zalety i wady tego urządzenia.

Jeśli jesteśmy pasjonatami gotowania, lubimy eksperymentować z różnorodnymi potrawami albo cenimy sobie własnoręcznie przygotowane dania ze względów zdrowotnych, robot planetarny jest jak najbardziej dla nas. Urządzenie to rzeczywiście oferuje bardzo dużą ilość funkcji, choć oczywiście im więcej chcemy ich mieć, tym więcej musimy w robota zainwestować. Robot z misą będzie też bardzo przydatny dla wszystkich fanów ciast – przygotowywanie ich za jego pomocą jest po prostu dużo szybsze i łatwiejsze.

Jeśli chodzi o wady robota planetarnego, na pierwszy plan na pewno wysuwa się jego cena. Dobrej jakości, solidnie skonstruowane urządzenie o dużej mocy to spory wydatek, który jeszcze się zwiększy, gdy będziemy chcieli poszerzyć wachlarz jego możliwości. Trzeba też zwrócić uwagę na dość duży rozmiar maszyny – jeśli zdecydujemy się na jej zakup musimy dobrze zastanowić się, czy będziemy mieli miejsce na przechowywanie urządzenia i wszystkich jego przystawek. Wielofunkcyjny robot kuchenny nie jest więc inwestycją dla osób, które będą używały go tylko okazjonalnie i w ograniczonym zakresie – w takim przypadku zakup robota planetarnego po prostu się nie opłaca.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności