Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Trendy 2020

Modne wnętrza 2020 – jakie trendy wnętrzarskie zobaczymy w 2020 roku?

W sezonie 2020 możemy zapomnieć o nudnych projektach. We wnętrzach o barwnych ścianach pojawią się obok siebie trójwymiarowe tekstury, metaliczne wykończenia, naturalne materiały, a także z pozoru niepasujące do siebie wzory geometryczne, florystyczne i zwierzęce. W modnych wnętrzach 2020 nie zabraknie także żywych roślin, ciekawych dywanów oraz mebli, lamp i dekoracji o obłych kształtach. Przedstawiamy najważniejsze trendy w aranżacji wnętrz 2020 roku i podpowiadamy, jak wprowadzić je do własnego domu.

Blisko natury – trend wnętrzarski 2020 roku

Producenci z branży urządzania wnętrz jednym głosem mówią, że 2020 rok będzie początkiem nie tylko nowej dekady, ale także zmiany podejścia do projektowania przestrzeni mieszkalnych. W czasach szybkiego rozwoju technologicznego ważnym trendem będzie z pewnością design biofilny, a więc pozwalający na nawiązanie lub umocnienie więzi człowieka z przyrodą oraz poprawę jego samopoczucia.

Jak przenieść świat zewnętrzny do wnętrz i stworzyć przestrzeń sprzyjającą łapaniu równowagi życiowej i relaksowi? Warto przede wszystkim zadbać o nieograniczanie dostępu światła słonecznego, dlatego dobrym wyborem będą okna o dużych przeszkleniach oraz rezygnacja z firan czy stale zasłaniających okna żaluzji lub rolet. Projektanci radzą również, aby modne wnętrza 2020 pomalować na naturalne, zaczerpnięte z palety barw natury odcienie. Biorąc pod uwagę kolory roku 2020, mogą to być np. szmaragdowa, oliwkowa czy miętowo-szara zieleń, kojarzony z wyglądem porannego nieba przybrudzony, rozbielony róż. Modne kolory wnętrz 2020 to także nawiązujące do spalonej słońcem ziemi, np. terakotowy pomarańczowy, piaskowy beż czy ciepły brąz.

Fotel RUGG musztardowy 99x86x91 cm - Homla

Fotel RUGG musztardowy 99x86x91 cm - Homla

1299 zł
Sofa Bunio III musztardowa

Sofa Bunio III musztardowa

1879 zł 2729 zł
SELSEY Szafka nocna Carieto z dwoma szufladami musztardowa

SELSEY Szafka nocna Carieto z dwoma szufladami musztardowa

669 zł 899 zł
SELSEY Krzesło tapicerowane pikowane Castineta na obrotowej podstawie musztardowy welur hydrofobowy

SELSEY Krzesło tapicerowane pikowane Castineta na obrotowej podstawie musztardowy welur hydrofobowy

329 zł 459 zł

Sposobem na uzyskanie biofilnego wnętrza jest także wykorzystanie zarówno do wykończenia, jak i dekoracji wyłącznie naturalnych materiałów. W 2020 roku nasze przestrzenie mieszkalne warto więc wypełnić elementami wykonanymi z rattanu, wikliny, rafii, suszonych traw, np. pampasowych, drewna, bambusa, wełny, kamienia, szkła, terakoty, metalu itp. Nie będzie to trudne – wybór jest już naprawdę duży. Pamiętając o pozytywnym wpływie przyrody na samopoczucie, elementem koniecznym do stworzenia naturalnego wnętrza są także żywe rośliny. Można je wykorzystać do dekoracji całych połaci ścian, tworząc niezwykle modne ogrody wertykalne lub zielone sufity. Tradycjonaliści powinni postawić na duże okazy egzotycznych roślin doniczkowych, np. bananowce, palmy, fikusy czy filodendrony. Osoby, które nie boją się wyzwań i nietuzinkowych rozwiązań, mogą do przestrzeni mieszkalnej lub biurowej wprowadzić żywioł wody, np. pod postacią domowej fontanny.

Zrównoważona produkcja i recykling – modne wnętrza w 2020 roku

Publiczna debata na temat zmian klimatycznych oraz wyczerpujących się zasobów naturalnych i pojawiające się w związku z tym obawy skłoniły producentów materiałów wykończeniowych oraz mebli i dekoracji do sięgnięcia po nietypowe surowce. Jednym z trendów wnętrzarskich 2020 jest więc wykorzystanie w aranżacji elementów wykonanych z materiałów recyklingowych, łatwo odnawialnych lub bazujących na naturalnych opadach. Wszystko to w zgodzie z modnymi filozofiami zero waste oraz less waste skłaniającymi nas do ograniczenia produkcji śmieci, a także ponownego wykorzystania surowców. Projektanci z całego świata tworzący ekskluzywne meble, ale także duże marki meblarskie, coraz częściej sięgają więc po poddane recyklingowi metal, szkło, papier, plastik czy drewno. Do tworzenia lamp, stolików, dekoracji czy nawet mebli kuchennych stosowane są również materiały biodegradowalne takie jak bioplastik PLA z kwasu polimlekowego, kukurydza, otręby zbożowe, rybie łuski, trawa morska, wióry drewniane, a nawet konopie, fusy z kawy czy grzyby.

Trend zmniejszania wpływu przemysłu na środowisko zauważalny jest także w działaniach wytwórców elementów wykończeniowych, takich jak deski, panele czy płytki podłogowe i ścienne, oraz w wystroju wnętrz 2020. Coraz częściej producenci wprowadzają w swoich zakładach korzystne dla przyrody rozwiązania. Robią to m.in. przez zmniejszenie wykorzystania wody i śladu węglowego, pozyskiwanie prądu ze źródeł odnawialnych, ale przede wszystkim przez sięganie po drewno, kamienie, plastik, metal czy szkło z odzysku. Dobrym przykładem są np. niezwykle obecnie popularne płytki terazzo, a więc lastryko, do wytworzenia których wykorzystuje się często m.in. kruszywo marmurowe, szklane czy wióry metalowe, które są odpadami z innych procesów produkcyjnych. Dostępne są też m.in. wykładziny produkowane ze starych sieci rybackich.

Wazon LILOU ze szkła z recyklingu 24x18 cm - Homla

Wazon LILOU ze szkła z recyklingu 24x18 cm - Homla

35 zł 45 zł
Wazon szklany z recyklingu żółty 13x31cm 38193-095

Wazon szklany z recyklingu żółty 13x31cm 38193-095

53 zł

Obłe i gięte – modne meble w 2020 roku

Modne meble 2020 roku to meble o zaokrąglonych kantach lub giętej linii, których wygląd inspirowany jest m.in. stylem art déco oraz aranżacjami z lat 70. XX wieku. Chociaż trend ten został zapoczątkowany już w poprzednim roku, teraz osiągnął największe rozmiary. Najlepsi producenci mebli i dodatków, co wiadomo po tegorocznych targach designu i wnętrzarskich m.in. we Frankfurcie, Mediolanie czy Amsterdamie, odchodzą o ostrych linii i kątów prostych. Surowe w wyglądzie zestawy wypoczynkowe o geometrycznych formach zamieniane są obecnie na sprawiające wrażenie bardziej przytulnych, ale też eleganckich kanapy czy fotele o obłych kształtach. Całości dopełniają np. pufy i podnóżki w kształcie walca lub kuli tapicerowane miękkimi pluszami, aksamitami czy welurami w modnych kolorach, np. ochry, musztardowej żółci, terakoty, ale też zieleni, granatu czy czerni. Popularnością cieszą się także meble gięte wykonane z drewna lub rattanu takie jak krzesła, stołki barowe, ale też komody czy wózki barowe.

Jakie inne meble 2020 będą przybierać obłe kształty? Modne do tej pory kanciaste stoliki kawowe i stoły jadalne coraz częściej zyskują podstawę z walca, kuli lub stożka, a także owalny lub gięty blat wykonany z drewna, kamienia lub poddanego recyklingowi przezroczystego plastiku. Trend ten zauważalny jest również w przypadku mebli kuchennych – wyspy, które do tej pory miały formę prostopadłościanu, w najlepszych projektach zmieniają się w figury przestrzenne o podstawie owalu. Co z dodatkami? Zamiast kwadratowych czy prostokątnych luster, w modnych łazienkach 2020, ale też w salonach i sypialniach wiszą modele okrągłe, które – nawet jeżeli nie mają ramy – wydają się zdecydowanie bardziej eleganckie. Podobnie jest przy dekoracjach ścian – obecnie na topie są abstrakcyjne grafiki z kołami w roli głównej, a także malunki postaci stworzone za pomocą miękkiej, zawiłej kreski. Miękkich linii spodziewać się należy również w przypadku ofert producentów lamp - najmodniejsze lampy 2020 roku z pewnością będą miały klosze w kształcie kuli.

Terazzo i marmur – trend w aranżacji wnętrz w 2020 roku

Jakie inne trendy w urządzaniu wnętrz 2020 warto znać? Jak pokazują propozycje producentów na 2020 rok, terazzo nadal ma się dobrze i będzie niezwykle modne w nadchodzącym sezonie. Zobaczymy je nie tylko pod postacią okładzin ściennych i podłogowych, ale też jako materiał, z którego wykonane zostaną blaty kuchenne i łazienkowe, meble (np. stoliki kawowe i stoły jadalne) czy dodatki (np. tace, zegary, lampy, misy).

Czy lastryko w 2020 roku może nas czymś zaskoczyć? W odróżnieniu od modeli z poprzednich lat tym razem możemy się spodziewać większej kreatywności i zabawy kolorem oraz wzorami. Oprócz tradycyjnego lastryko, w którym w jasnej masie cementowej zanurzane jest kruszywo marmurowe, na rynku pojawią się też modele z ciemnym lub – co lepsze – kolorowym tłem i jasnym kruszywem. Sporo będzie także ofert płytek, tapet czy oklein imitujących terazzo z wysokiej jakości nadrukami w niespotykanych dotąd barwach i wzorach. Zamiast marmuru, granitu czy kwarcu, jako kruszywo wykorzystane będą również takie surowce, jak metal, szkło czy plastik. Zmianie ulegnie również wielkość elementów – w sprzedaży można spodziewać się niespotykanych dotąd niewielkich płytek lastryko (np. 20 x 20 cm) oraz elementów heksagonalnych.

Rok 2020 w aranżacji wnętrz stać będzie również pod znakiem marmuru oraz innych kamieni wykorzystywanych w dekoracji wnętrz. Pojawi się on w sprzedaży zarówno w wersji naturalnej, tj. jako płyty wycinane z bloku skalnego, ale też pod postacią imitacji ceramicznych lub porcelanowych z cyfrowym nadrukiem. Materiał ten stosowany będzie nie tylko w łazienkach czy kuchniach – sądząc po propozycjach projektantów i producentów z tegorocznych targów wnętrzarskich, znajdzie on swoje miejsce również w salonie czy nawet sypialni. W tych pomieszczeniach można go zastosować nie tyle na podłodze czy ścianie, co jako dodatki, np. lampy, ramy lustra, wazony, lub meble, np. stolik kawowy, blat stołu. Co ciekawe, w 2020 roku coraz mocniej do głosu dochodzić będą produkty kamienne o ciekawych barwach, np. żółte, fioletowe, niebieskie czy zielone.

Komoda RTV MARMO czarny / marmur czarny

Komoda RTV MARMO czarny / marmur czarny

619 zł
Komoda RTV MARMO biały / marmur biały

Komoda RTV MARMO biały / marmur biały

609 zł
Komoda MARMO 200 czarny / marmur czarny

Komoda MARMO 200 czarny / marmur czarny

829 zł
Komoda MARMO 150 biały / marmur biały

Komoda MARMO 150 biały / marmur biały

689 zł

Trójwymiarowa faktura i wzory – modny wystrój wnętrz w 2020 roku

Sezon 2020 stać będzie pod znakiem ciekawych, przyciągających wzrok wzorów. Nadal w modnych salonach, sypialniach, ale także kuchniach czy łazienkach zobaczyć będzie można zdobione tapety, poszewki na poduszki, zasłony itp. Najnowsze propozycje producentów będą kusić nie tylko „odświeżonymi” wzorami florystycznymi. Zamiast liści egzotycznych roślin częściej pojawiać się będą na nich kwiaty polne i ogrodowe, a także ukryte wśród roślinności ptaki i motyle. Kolorystyka będzie nieco spokojniejsza niż w minionych latach – dominować będą dwa, trzy kolory (w tym modny musztardowy, róż, błękit), przy czym tło będzie jasne, np. miętowe, białe. Inne modne tapety 2020 czy wzory 2020 to m.in. wielkoformatowe obrazy, tapety w metaliczne wzory geometryczne inspirowane art deco lub okresem lat 50.-60, a także wzory zwierzęce, np. łatek żyrafy czy pasów zebry.

Fototapeta ścienna Holden 99359 Cascading Gardens

Fototapeta ścienna Holden 99359 Cascading Gardens

695 zł
Fototapeta ścienna Holden 99358 Cascading Gardens

Fototapeta ścienna Holden 99358 Cascading Gardens

695 zł
Tapeta ścienna Holden 12629 Indulgence

Tapeta ścienna Holden 12629 Indulgence

95 zł
Tapeta ścienna Holden 12700 Indulgence

Tapeta ścienna Holden 12700 Indulgence

95 zł

Modne wnętrza 2020 będą ozdabiane nie tylko kolorami i wzorami, ale także trójwymiarową fakturą. Modne będą 3D płytki łazienkowe czy kuchenne, tapety trójwymiarowe, ale także meble o innej niż gładka powierzchni. O jednolitej, „płaskiej” fakturze zapomnieć należy także w przypadku tekstyliów. W modnych wnętrzach 2020 królować będą poszewki na poduszki, ale także całe zestawy wypoczynkowe tapicerowane tkaninami o ciekawej, wypukłej fakturze. Warto rozglądać się zwłaszcza za meblami czy dekoracjami wykonanymi z tkanin z pętelkami (np. boucle), różną długością włosia, widocznym splotem (np. len, płótno). Dobre wieści dla posiadaczy kanapy czy fotela obitego aksamitem – ta tkanina również będzie jeszcze na topie, warto ją jednak łączyć z nietuzinkowymi poduszkami dekoracyjnymi.

Metaliczny blask – nowości wnętrzarskie w 2020 roku

Modna podłoga czy ściana w kuchni lub łazience powinna w nadchodzących latach błyszczeć. Metaliczne elementy, w tym płytki ścienne i podłogowe, ale także meble i dodatki, będą jednym z najważniejszych trendów wnętrzarskich 2020 roku. Na targach designu zapowiadających, co nas czeka w dziedzinie dekoracji wnętrz w nadchodzących roku, większość z producentów pokazało swoją interpretację tego tematu. Oprócz płytek metalicznych ze srebrną, złotą, miedzianą, rdzawą czy pokrytą cyną powierzchnią, na stoiskach widać było meble, np. kuchenne, nie tyle imitujące wygląd blach metalowych, co nimi obite. Metaliczny błysk pojawiał się także w innym modnych meblach 2020, np. w podstawach stolików kawowych, a także w dekoracjach. Co ciekawe, w aranżacjach wnętrz 2020 projektanci łączą ze sobą z pozoru niepasujące do siebie odcienie złota i srebra, miedzi i cyny. Takie podejście jest dobre w dużych przestrzeniach i w sytuacji, gdy mamy wyczucie stylu.

Lustro mozaika metalowe w kolorze złotym

Lustro mozaika metalowe w kolorze złotym

359 zł
Okrągłe lustro złote - Osso

Okrągłe lustro złote - Osso

158 zł
Zlote lustro owalne - Orteo

Zlote lustro owalne - Orteo

318 zł 448 zł
Okrągłe lustro na pasku - Pinio

Okrągłe lustro na pasku - Pinio

108 zł

Blaszane płyty można w modnym wnętrzu 2020 wykorzystać także w kuchni, nie tylko pod postacią frontów meblowych. Coraz chętniej stosowane są one zamiast płytek czy szkła jako ochrona ściany nad blatem kuchennym. Ciekawym podejściem do trendu jest zastosowanie w aranżowanych przestrzeniach nie tyle błyszczącej miedzi, co jej patynowanej wersji w charakterystycznym kolorze grynszpanu. Warto zauważyć, że modnych przestrzeniach w 2020 roku projektanci błyszczące metalowe elementy wprowadzają za pomocą mebli czy okładzin ściennych, a rzadziej armatury łazienkowej czy kuchennej lub lamp. Chociaż nadchodzących miesiącach zarówno modne krany, jak i lampy czy kinkiety nadal będą przyciągać wzrok przede wszystkim satynową lub matową czernią, coraz chętniej stosowane będą także znowu modele z satynowej miedzi, brudnego złota czy mosiądzu.

LAMPA WISZĄCA NOWOCZESNA ZŁOTA MARSIADA W25 LUMINA DECO

LAMPA WISZĄCA NOWOCZESNA ZŁOTA MARSIADA W25 LUMINA DECO

1799 zł
LAMPA WISZĄCA NOWOCZESNA ZŁOTA SORENTO D30 LUMINA DECO

LAMPA WISZĄCA NOWOCZESNA ZŁOTA SORENTO D30 LUMINA DECO

449 zł
Żyrandol ze szklanymi kloszami Planetario 15

Żyrandol ze szklanymi kloszami Planetario 15

3599 zł
Lampa wisząca CAPRI 6 złota - 60 LED, alumiumium, szkło

Lampa wisząca CAPRI 6 złota - 60 LED, alumiumium, szkło

999 zł

Jak stworzyć modne wnętrze 2020? Warto postawić na nietuzinkowe tkaniny metaliczny blask, elementy zdobnicze z trójwymiarową fakturą, a także intrygujące kolory roku 2020. Warto też pamiętać, że kluczem do stylowego wnętrza jest odwaga, ale także umiar. Chociaż po latach minimalizmu przyszła pora na maksymalizm, nie zawsze więcej znaczy lepiej.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności