Co szukasz?
Zobacz także
Coś z niczego

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Ścieżka z podestów krok po kroku

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników przydomowych zieleńców. Nic w tym jednak dziwnego – ścieżki ogrodowe potrafią wspaniale dzielić przestrzeń. Jeśli zatem marzą Ci się alejki rodem z zaczarowanego ogrodu, koniecznie skorzystaj z porad Adriany Piotrowskiej, autorki strony Cudowanki oraz ambasadorki idei DIY – zrób to sam. Z jej krótkiego poradnika dowiesz się, w jaki sposób samodzielnie zrobić efektowną ścieżkę z drewnianych podestów. Gotowy na instrukcję w kilku krokach? Zaczynamy!

jak tanio zrobic sciezke w ogrodzie

Kreatywna i inspirująca autorka strony Cudowanki. W krótkich tutorialach pokazuje, jak wyczarować coś z niczego, czyli w prosty i niedrogi sposób nadać drugie życie różnym przedmiotom. Dzięki jej pasji i talentowi powstały już dziesiątki okolicznościowych dekoracji, niesamowitych metamorfoz mebli i domowych dodatków ułatwiających codzienne życie. Szczególną sympatią darzy ogród, któremu poświęca najwięcej czasu, tworząc w nim kolorowe, kwitnące królestwo.

Wybierz deski i podesty do zrobienia ścieżki w ogrodzie >>
drewniana ścieżka w ogrodzie

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Do zrobienia ścieżki z podestów ogrodowych będą potrzebne:

  • Drewniane podesty o wybranej wielkości
  • Obrzeża trawnikowe/ogrodowe
  • Plastikowe szpilki, najczęściej w komplecie z obrzeżem
  • Agrotkanina
  • Kora, drobne kamienie ogrodowe lub żwir
  • Nożyczki
  • Metrówka
  • Łopata lub motyka
  • Grabie

Pomysł na ścieżkę z podestów ogrodowych krok po kroku

Krok 1. Przygotuj podłoże

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ścieżkę w ogrodzie tanim kosztem, zdradzamy krok Ci krok pierwszy! Najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże pod przyszłą alejkę. Wszelką darń, czyli okrywę złożoną z trawy i rozmaitych roślin motylkowych musisz zatem dokładnie usunąć. Najlepiej zrobić to przy pomocy motyki i łopaty, po czym dokładnie zagrabić grunt.

Na tak przygotowanym podłożu zaznacz, w jaki sposób będzie przebiegać planowana ścieżka z podestów ogrodowych. Odpowiednie odległości wymierz przy pomocy miarki, po czym ułóż obrzeże ogrodowe wedle wyznaczonej wcześniej granicy. Pamiętaj, że plastikowe obrzeże jest zazwyczaj sprzedawane w długich kawałkach zwiniętych w kłąb. Jak radzą producenci, należy je najpierw rozprostować i poczekać kilka dni aż przestanie się zwijać. Wówczas łatwiej Ci będzie osiągnąć oczekiwany kształt ścieżki ogrodowej.

Krok 2. Przymocuj obrzeże do gruntu

Tania ścieżka w ogrodzie naprawdę nie wymaga wiele pracy. Drugim krokiem jest przymocowanie obrzeża do gruntu przy pomocy plastikowych szpilek, które na ogół są dołączone do obrzeża w komplecie. Pamiętaj, aby obrzeże umocować tak, aby nie wystawało ponad trawnik. W przeciwnym razie koszenie trawy może być utrudnione.

jak zrobic sciezke w ogrodzie
Sprawdź inne pomysły na ścieżki w ogrodzie >>

Krok 3. Ułóż agrotkaninę na gruncie

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ścieżkę w ogrodzie, aby była solidna i jednocześnie estetyczna, jako podłoże dla drewnianych elementów użyj specjalnej agrotkaniny w kolorze czarnym lub brązowym. Taki produkt nazywany także matą szkółkarską albo tkaniną ściółkującą ma na celu tłumienie wzrostu chwastów oraz zachowanie optymalnej wilgotności podłoża. W tym przypadku sprawia również, że ścieżka z kory będzie mniej narażona na działanie wody, a drewniane elementy ścieżki zostaną właściwie zaizolowane. Jeśli nie chcesz używać agrotkaniny bezpośrednio na rabatach, przytnij ją tak, jak będzie prowadzić planowana ścieżka z podestów.

ścieżka z podestów w ogrodzie

Krok 4. Podwiń nieestetyczne brzegi maty

Po położeniu maty dokładnie przytwierdź ją szpilkami do podłoża. Pamiętaj, że nawet jeśli bardzo dokładnie przytniesz brzegi maty, wkrótce mogą zacząć się strzępić. Aby uchronić swoją ścieżkę przed nieestetycznymi elementami, podwiń jej brzegi do środka. Wówczas Twoja ścieżka w ogrodzie będzie dłużej cieszyć oko eleganckim wykończeniem.

ścieżka z podestów w ogrodzie

Krok 5. Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie – z kory, kamieni czy żwiru?

Jeśli zastanawiasz się, czym wyłożyć ścieżkę w ogrodzie, podpowiadamy – możesz użyć zarówno kory, jak i niewielkich kamieni czy żwiru. Wszystko zależy od tego, jaki efekt finalnie chcesz osiągnąć i jaką dokładnie estetykę ma Twój zieleniec. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czym mają być wyłożone Twoje rabaty i klomby. Jeżeli chcesz, aby tworzyły spójną całość, koniecznie zdecyduj się wszędzie na taki sam materiał.

ścieżka w ogrodzie wyłożona korą

Krok 6. Ułóż drewniane podesty

Ostatnim krokiem jest oczywiście ułożenie drewnianych podestów. Pamiętaj, aby zadbać o ich stabilność, dlatego jeśli się chwieją, podsyp je dodatkowo korą bądź żwirem. Jeśli chcesz, możesz śmiało połączyć oba materiały. Twoja ścieżka w ogrodzie może być przecież eklektyczną wariacją! Poza tym naturalne materiały zawsze bronią się same, bo nawet jeśli je połączysz, wyglądają efektownie i harmonijnie. Pamiętaj jednak, że z czasem podłoże może się nieco przerzedzać, ponieważ będą działać na nie rozmaite warunki atmosferyczne. Wówczas bardzo ważne jest, aby co jakiś czas uzupełnić korę czy żwir – zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa.

ścieżka w ogrodzie z kory i żwiru

Dzięki poradom Adriany Piotrowskiej już wiesz jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie z drewnianych podestów – i to krok po kroku! Najważniejsze, aby właściwie zabezpieczyć podłoże, a później możesz już szaleć do woli! Jeśli zatem w Twoim ogrodzie brakuje urokliwych ścieżek, śmiało skorzystaj z instrukcji. Gwarantujemy, że tak wykonane ścieżki przetrwają niejeden ogrodowy sezon.

Zobacz więcej instrukcji DIY na stronie Cudowanki >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze