Czego szukasz?
Zobacz także
EPSON EPSON
Opublikowany:  

Projektor do domu – jak wybrać najlepszy model? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Projektory jeszcze do niedawna wykorzystywane były głównie w biurach. Służyły do wyświetlania zawodowych prezentacji i danych sprzedaży. Dziś są konkurencją dla telewizorów, bo potrafią o wiele więcej niż zwyczajne odbiorniki. Zwłaszcza teraz, kiedy zamykane są teatry i kina, pozwalają na domowe projekcje gwarantujące moc wrażeń i emocji – czy to na wygodnej kanapie, czy we własnym ogrodzie. Co trzeba wiedzieć, przed ich zakupem?

CLO, czyli jasność światła barwnego

Brzmi skomplikowanie, ale to jeden z najważniejszych parametrów, obok którego nie można przejść obojętnie, wybierając projektor do domu. CLO to natężenie światła białego oraz barwnego, które w przypadku technologii 3LCD, od Epson, wiąże się z wyświetlaniem wszystkich kolorów z jednakową mocą. W praktyce oznacza to brak wyblakłych obrazów, głębokie czernie i nasycone odcienie – nawet w jasnym pokoju, bez zaciągniętych rolet i żaluzji. Parametr ten określany jest przez liczbę lumenów, a za całkowite minimum uznaje się 1000. By jednak zapewnić sobie i innym najlepsze doznania, warto zapamiętać pewną regułę: im więcej lumenów, tym lepiej! W doskonałych jakościowo rozwiązaniach, takich jak Epson EH-TW750, parametr ten osiąga nawet 3400 lumenów, co daje żywy, naturalny obraz bez niechcianych refleksów i „efektu tęczy”.

Oglądanie i... oszczędzanie

Projektor to sprzęt, który podobnie jak telewizor czy pralka, pobiera energię. Podczas zakupów zwróć więc uwagę, aby wartości te były jak najmniejsze. W urządzeniach Epson już sama technologia 3LCD wiąże się z oszczędnościami nawet do 25%. Nie stosuje się w nich również ruchomych podzespołów, co wpływa na to, że rozwiązania pracują ciszej i wykazują mniejszą podatność na jakiekolwiek awarie. Oprócz pieniędzy oszczędzasz też wzrok, bo 3LCD – poza wspomnianym brakiem „efektu tęczy” – jest bardziej przyjazny dla oczu od TV – po prostu światło odbite nie powoduje zmęczenia wzroku. Domowe seanse mogą więc przyjemnie się wydłużać bez uszczerbku na portfelu i zdrowiu.

Liczy się rozdzielczość

Tak jak w przypadku tradycyjnego telewizora, tak i podczas zakupu projektora do domu, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość. Żeby móc oglądać w jakości Full HD, wybierz projektor Epson EH-TW750 Full HD 1080p, który oferuje obraz w jasności 3400 lumenów o rozmiarze do 300 cali, a dzięki współczynnikowi kontrastu 16 000:1 zapewnia spektakularne efekty wizualne w postaci wyraźnego wzorowania cieni i głębi kolorów w światowych ekranizacjach serwowanych na platformach Netflix czy HBO GO.

Znakomite wrażenia podczas oglądania materiałów w rozdzielczości 4K zapewni laserowy projektor Android TV Edition EH-LS500B z obiektywem o ultrakrótkim rzucie i współczynnikiem kontrastu na poziomie 2 500 000:1. Można go umieścić nawet w niewielkich pomieszczeniach, bez konieczności podwieszania go czy zagracania pokoju i w okamgnieniu zamienić mały salon w salę kinową z prawdziwego zdarzenia. Nie musisz go ustawiać daleko od ekranu, by zbudować klimat. Wystarczy zaledwie 65 centymetrów, by uzyskać 100-calowy obraz (przy odsunięciu ciut dalej może być to nawet 130 cali).

Rozrywka na lata

10 lat trwałości sprzętu i bezawaryjnej eksploatacji brzmi jak bajka? W niektórych sprzętach to jednak możliwe, a czas nienagannego działania nie kończy się wraz z upływem gwarancji. Z urządzeniami Epson EH-TW750 lub EH-LS-500B Android TV możesz oglądać ulubione seriale i wciągające filmy nawet po 5 godzin przez 5 dni w tygodniu. Taki maraton nie obniży jakości obrazu przez co najmniej 10 lat, a jeśli poświęcasz jeszcze mniej czasu na rozrywkę tego rodzaju, żywotność lampy przedłuży się znacząco. Wszystko dzięki gwarancji wynoszącej 60 miesięcy lub 12 000 godzin dla laserowego modelu (choć deklarowany czas efektywnej pracy to aż 20 000 godzin). Z kolei EH-TW750 to projektor lampowy, ale zainstalowany w nim moduł ma żywotność do 12 000 godzin w trybie eko – gdyby po tym czasie trzeba było ją wymienić, to cena nowej lampy wynosi zaledwie 370 zł. Dla kupującego oznacza to tylko jedno: korzystną inwestycję.

Z telefonu na wielki ekran

Projektor to też idealne płótno dla wspomnień z wakacji czy uroczystych wydarzeń takich jak ślub. Oglądanie na wielkim ekranie o imponującym rozmiarze ponad 300 cali z pewnością zrobi wrażenie na niejednym widzu. Żeby tak się stało, sprawdź przed zakupem, czy wybierany sprzęt daje możliwość swobodnego podłączania innych urządzeń lub – co będzie znacznie lepszym ułatwieniem – łączy się bezprzewodowo! Tak właśnie jest w przypadku produktu Epson EH-TW750, który dzięki wbudowanemu Wi-Fi i obsłudze Miracast pozwala na wyświetlanie zdjęć prosto z Twojego telefonu.

Funkcje gwarantujące wygodę

Dobry projektor daje nie tylko możliwość wyświetlania filmów oraz fotografii. To domowe źródło rozrywki na bardzo wysokim poziomie – ma to jednak miejsce tylko wtedy, gdy sięgniesz po sprzęt wzbogacony o szereg dodatkowych funkcji. Jakich? Jedną z nich jest korekcja geometrii obrazu, która pozwala dowolnie przenosić urządzenie i nie martwić się o to, że żmudne ustawienia w innej lokalizacji zajmą Ci mnóstwo czasu. Projektor Epson automatycznie dostosuje się do pomieszczenia, serwując zgłodniałym kina użytkownikom maksimum przyjemności.

Prosta korekcja obrazu to możliwość swobodnego przenoszenia i uruchamiania sprzętu gdziekolwiek zechcesz – czy to w ogrodzie, czy u sąsiadów lub znajomych. To jednak nie wszystko, co może innowacyjny projektor. Funkcją, która spodoba się tym, którzy kochają domowe seanse w sypialni, jest możliwość wyświetlania na suficie, dostępna w urządzeniu Epson EF-12 Android TV! Dzięki temu można oglądnąć pasjonujące filmy bez wychodzenia spod ciepłej kołdry, a na dodatek z korzyścią dla kręgosłupa.

Sama funkcja Android TV zapewnia ogrom atrakcji! Pozwala m.in. na strumieniowy przesył programów, gier czy wydarzeń. Jednym ruchem ręki – poprzez podłączenie przystawki z Android TV do portu HDMI projektora – możesz zyskać dostęp do tysięcy możliwości w sklepie Google Play czy na platformie YouTube, nie wspominając o ofercie Netflix i Amazon Prime. To idealny sposób nie tylko na nudę, ale i wygodę!

Cenowy alert

Koszty to kolejny czynnik, który musisz brać pod uwagę, jeśli chcesz cieszyć się z satysfakcjonujących obrazów. Nie chodzi tutaj jednak o samą cenę zakupu, a wydatki eksploatacyjne związane z użytkowaniem projektora. Mowa o gwarancji, żywotności lampy i kosztach związanych z wymianą podzespołów. Warto sprawdzić to przed zakupem, by nie okazało się potem, że drobne części są droższe niż... nowe urządzenie. Żeby wyeliminować takie niespodzianki, Epson nie stosuje ruchomych elementów w układzie optycznym technologii 3LCD (co zmniejsza ryzyko ich zużycia), a także maksymalnie wydłuża czas eksploatacji laserowego źródła światła. Model EH-LS500B ATV, działając w trybie ekonomicznym, może posłużyć nawet 20 000 godzin, a nowa lampa w wariancie EH-TW5700 Android TV (której trwałość przewidziano na 11 lat!) kosztuje zaledwie 360 zł.

Projektor to inwestycja, a przed każdą tego typu transakcją warto dobrze się zastanowić. W tym przypadku liczyć się będą parametry techniczne, możliwe funkcje i ułatwienia podnoszące przyjemność oglądania, a także cena i oferowane warunki posprzedażowe, takie jak gwarancja. Po gruntownej analizie znalezienie najlepszego modelu nie będzie trudne, bo w tej kategorii wyraźny prym wiodą modele Epson.


Artykuł powstał we współpracy z marką Epson.


Inne artykuły w tej kategorii