Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak zaprojektować pokój? Poznaj zasady projektowania dla 8 typów pokoi

Jak zaprojektować pokój? Oto jest pytanie! Elegancki, modny i jednocześnie praktyczny projekt wnętrza to nie lada wyzwanie, nic więc dziwnego, że wiele osób sięga po pomoc specjalistów. Nie oznacza to jednak, że samodzielne stworzenie interesującej aranżacji jest niemożliwe – wystarczy poznać kilka najważniejszych reguł, którymi kierują się projektanci wnętrz. W jaki sposób urządzić duże pomieszczenie? Jak zaprojektować mały pokój młodzieżowy, a jak pokój dla dziecka? Wyjaśniamy!

jak zaprojektować pokój
Fot. Inkadr
Sofa AMBIENT Trzyosobowa rozkładana

Sofa AMBIENT Trzyosobowa rozkładana

4795 zł
Minimalistyczna sofa z półką Star Zuiver różowa

Minimalistyczna sofa z półką Star Zuiver różowa

8099 zł
Sofa 3-osobowa RIMI Gray

Sofa 3-osobowa RIMI Gray

2999 zł
Sofa Venuste denim blue/brown 3-os., 193 x 90 x 90 cm

Sofa Venuste denim blue/brown 3-os., 193 x 90 x 90 cm

1840 zł 3680 zł

Jak zaprojektować pokój? Co wziąć pod uwagę?

Osobom, które samodzielne chcą zaprojektować wnętrze, z pomocą może przyjść nowoczesna technologia. Odpowiedzi na pytanie, jak zaprojektować pokój, udzielą programy do tworzenia wizualizacji – mimo to warto poznać kilka podstawowych zasad tworzenia spójnych estetycznie kompozycji.

 • Wybierz styl aranżacji – zdecyduj, jaki trend wnętrzarski najbardziej do Ciebie przemawia i konsekwentnie się go trzymaj. Dzięki temu wyposażenie i dodatki zachowają spójny charakter. Możesz pokusić się o eklektyzm, pamiętaj jednak o proporcjach – style wnętrz miksuj w stosunku 60:30:10.
 • Dobierz kolory – najpierw kolory mebli, a dopiero później kolory ścian. Pamiętaj, że barwy oddziałują na psychikę człowieka (np. błękitny uspokaja, czerwony pobudza), więc dobierając je, myśl o przeznaczeniu wnętrza. W małym pokoju postaw na jasne kolory – ciemne zarezerwuj dla dużych pomieszczeń.
 • Dobierz tło – ściany i podłogi powinny korespondować z pomieszczeniem zarówno pod względem praktycznym (np. płytki w łazience), jak i estetycznym. Poziomie line na podłodze lub ścianach poszerzą wnętrze, zaś pionowe je wysmuklą. Wyłożona dywanem podłoga stworzy przytulne wrażenie, zaś lśniąca posadzka rozjaśni wnętrze.
 • Dobierz źródła światła – im więcej naturalnego oświetlenia, tym lepiej, ale nie zapominaj o lampach i żyrandolach. Postaraj się zachować przy tym spójność, tzn. w całym domu użyj lamp takich sam lub o podobnym charakterze.
 • Zaplanuj ustawienie mebli – sprzęty ustaw w taki sposób, by nie utrudniały poruszania się po wnętrzu i umożliwiały wygodne korzystanie z nich. Unikaj ustawiania wszystkich mebli pod ścianami i nie zagradzaj dostępu do okna.
 • Stwórz centralny punkt aranżacji – ustawienie mebli ułatwi Ci jeden główny punkt kompozycji, wokół którego zorganizujesz resztę sprzętów i dekoracji. Może to być pokryta ciekawą tapetą ściana, kominek, duża kanapa czy intrygujący obraz.
 • Nadaj aranżacji rytm – powielanie we wnętrzu wybranych elementów nadaje aranżacji spójność. Powtarzać możesz wzór, kolor, kształt lub materiał.
 • Zadbaj o funkcjonalność – nie kopiuj ślepo rozwiązań i zwracaj uwagę na praktyczne aspekty mebli i dekoratorskich trendów. Czy wanna na środku sypialni to dobry pomysł? Czy zamiast aneksu kuchennego nie lepiej urządzić kuchnię w osobnym pomieszczeniu?
 • Nie przesadzaj z liczbą mebli i ozdób – w niewielkim wnętrzu duża liczba sprzętów stworzy wrażenie ciasnoty, z kolei zagracenie dużego pokoju odbierze mu cały urok.

Jak zaprojektować pokój młodzieżowy?

Jak zaprojektować pokój nastolatka lub nastolatki, by spotkał się z aprobatą? Sprawę na pewno ułatwi rozmowa z synem i córką o potrzebach i oczekiwaniach względem przestrzeni osobistej. Wspólnie sporządźcie listę niezbędnego wyposażenia, ustalcie kolorystykę i motyw przewodni.

Aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, w młodzieżowym pokoju warto skorzystać z mebli wielofunkcyjnych i narożnych. Szczególnie ważne jest miejsce do nauki – powinno zawierać biurko dopasowane do wzrostu nastolatka i ergonomiczne krzesło zapewniające kręgosłupowi odpowiednie wsparcie. Ważne jest też oświetlenie – aby wykorzystać jak najwięcej dziennego światła, biurko można jednym bokiem dosunąć do okna, ale przyda się też lampa nablatowa i lampy wiszące.

Na ścianach warto zostawić miejsce na plakaty i korkowe tablice oraz wydzielić miejsce do czytania i odpoczynku. W pokoju przyda się też lustro, a nawet toaletka, jeśli Twoje dziecko przepada za eksperymentami z wyglądem lub posiada dużo kosmetyków. Jeśli w pokoju ma mieszkać rodzeństwo, warto przedzielić go np. regałem z książkami czy ozdobnym parawanem.

Poduszka kształtka SpongeBob PODI-97

Poduszka kształtka SpongeBob PODI-97

31 zł
Poduszka kształtka PODI-4

Poduszka kształtka PODI-4

31 zł
Poduszka dekoracyjna żółta 45x22 cm

Poduszka dekoracyjna żółta 45x22 cm

86 zł 285 zł
Poduszka welwetowa przeszyta złotą nicią POEC-07

Poduszka welwetowa przeszyta złotą nicią POEC-07

65 zł

Jak zaprojektować pokój dziecka?

Jak zaprojektować pokój dziecięcy, by z jednej strony czuło się w nim dobrze, a z drugiej, by wyposażenie było praktyczne i uniwersalne? Podobnie jak w przypadku pokoju młodzieżowego i tu ważne jest dopuszczenie dziecka do procesu decyzyjnego. Po ustaleniu palety kolorystycznej i stylu aranżacji, podzielcie pokój na strefy np. strefę nauki, odpoczynku i zabawy. W przypadku młodszego dziecka, warto postawić na tzw. meble rosnące razem z dzieckiem, które posiadają możliwość regulacji w miarę wzrostu chłopca czy dziewczynki.

A jak zaprojektować pokój dla dwójki dzieci? Tu podział na strefy zyskuje szczególne znaczenie, bo może pomoc uniknąć konfliktów między dziećmi. Użyj różnych kolorów farb i tapet, plakatów i naklejek, by oznaczyć część pokoju przeznaczoną dla danego dziecka. W segregacji ubrań, zabawek i pomocy naukowych sprawdzą się pudełka i kosze.

Jak zaprojektować pokój dla niemowlaka?

Odpowiednio urządzony pokój dziecięcy pomoże nieco usprawnić opiekę nad małym dzieckiem. Jak ładnie zaprojektować pokój dla niemowlaka? Korzystaj z łagodnych, uspokajających kolorów i unikaj barw, które są ostre lub bardzo ciemne – dziecięcy pokój powinien być pogodny, ale stonowany.

Najważniejsze w pokoju niemowlęcia jest właściwe rozstawienie sprzętów. Łóżeczko najlepiej postawić przy ścianie z dala od okna i kaloryfera – musisz mieć do niego swobodny dostęp z trzech stron. Niedaleko łóżeczka należy postawić przewijak – jego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu osób opiekujących się dzieckiem. Trzecim ważnym elementem pokoju niemowlaka jest fotel do karmienia. Zadbaj też o łagodne miękkie światło – najlepiej sprawdzą się niewielkie boczne lampki.

Jak zaprojektować pokój dzienny?

Na salon najlepiej przeznaczyć pomieszczenie w centrum domu, o powierzchni nie mniejszej niż 25 m². Jak samemu zaprojektować pokój dzienny? Jeśli masz już wybrany styl i kolorystykę, zacznij planować ustawienie mebli. W przypadku salonu najważniejsze jest miejsce do relaksu – powinno składać się przede wszystkim z sofy i stolika kawowego. Meble powinny być ustawione w taki sposób, by nie dostęp do nich był swobodny, a one same nie zakłócały ciągów komunikacyjnych.

Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, warto więc poeksperymentować z pomysłami na oryginalną aranżację salonu. Nie zapomnij o świetle – w pokoju dziennym zawieś żyrandol lub lampy sufitowe, a w strefie wypoczynkowej ustaw lampę do czytania.

Jak zaprojektować pokój z aneksem kuchennym?

Jak samodzielnie zaprojektować pokój z aneksem kuchennym, by był jednocześnie funkcjonalny i estetyczny? Przede wszystkim należy zachować spójny wystrój obu części pomieszczenia, dbając o to, by przejścia między nimi były płynne. Aneks z salonem w jedną przestrzeń pomoże połączyć taki sam kolor ścian, styl mebli oraz charakter dodatków. W roli wyznaczników granic między aneksem a salonem dobrze sprawdzą się stoły, barki i wyspy kuchenne, ale też ozdobne parawany.

A jak urządzić kuchnię by była funkcjonalna? Kluczowe jest wprowadzenie zasad ergonomii, w czym pomoże tzw. trójkąt roboczy. Chodzi tu o takie zaplanowanie strefy przechowywania, gotowania i zmywania, by lodówka, kuchenka i zlew znajdowały się w rozstawieniu przypominającym trójkąt.

Jeśli aneks nie ma własnego okna, zadbaj o to, by nic nie przesłaniało blasku wpadającego przez okna salonu. Postaraj się też o dobre sztuczne oświetlenie kącika kuchennego – niewystarczająca ilość światła to prawdziwa zmora podczas gotowania. Pamiętaj jednak, by lampy w kuchni pochodziły z tej samej serii, co te w salonie, a żarówki miały tę samą temperaturę barwną.

Fotel Uszak Baron Velvet - 6 kolorów

Fotel Uszak Baron Velvet - 6 kolorów

1109 zł
Fotel Uszak do Salonu Denver Pudrowy Róż

Fotel Uszak do Salonu Denver Pudrowy Róż

769 zł
vidaXL Fotel różowy, aksamitny

vidaXL Fotel różowy, aksamitny

1154 zł
vidaXL Fotel, różowy, obity aksamitem

vidaXL Fotel, różowy, obity aksamitem

487 zł

Jak zaprojektować pokój na poddaszu?

Pokój na poddaszu to idealne miejsce na sypialnię, pokój gościnny czy domową pracownię. Pamiętaj, że aby poddasze było w pełni użytkowe, skos dachu powinien wynosić nie mniej niż 35-45°. Z kolei wysokość ścianki kolankowej powinna wynosić ok. 110-120 cm. Jak więc zaprojektować swój pokój na poddaszu?

Duże okna to dużo światła – zorganizuj więc w ich okolicy strefy, w których przyda się blask. Wygodne fotele do czytania, biurko do pracy czy stół do jedzenia wspaniale zaprezentują się pod pokaźnym oknem dachowym. Z kolei pod skosami ustaw niskie meble – miejsce pod ścianką kolankową będzie odpowiednie na łóżko, stolik RTV, konsolę czy komodę.

Jeśli pomieszczenie jest wysokie, możesz pokusić się o stworzenie w nim antresoli i wykorzystanie elementów konstrukcyjnych jako dekoracji. Jeśli wolisz, więźbę dachową możesz ukryć za gipsowo-kartonowymi płytami.

Jak zaprojektować mały pokój?

Projektowania małego pokoju, zwłaszcza w bloku, to jak planowanie kampanii wojennej. Trzeba się do niej dobrze przygotować – punktem wyjścia jest dokładne wymierzenie pomieszczenia i sporządzenie listy potrzebnych sprzętów. Te najlepiej ograniczyć do minimum, stawiając na wielofunkcyjność i lekkie formy. Konieczne zadbaj też o oświetlenie, gdyż blask odbijający się od jasnych ścian powiększy wnętrze.

Zastanawiając się, jak zaprojektować pokój w bloku, przemyśl najpierw paletę kolorystyczną. Użyj głównie bieli, która ma moc optycznego powiększania i rozjaśniania wnętrz. Dobrze sprawdzą się łagodne szarości, beże i écru – ciemniejsze odcienie zarezerwuj dla dodatków, których zresztą nie powinno być dużo.

Jak zaprojektować wąski pokój i sprawić, by wydał się większy optycznie? Pastelową farbą pomaluj dwie krótsze ściany – łagodny kolor sprawi, że „odsuną się” od siebie. Warto też skorzystać z luster, które stworzą złudzenie większej przestrzeni.

Jak zaprojektować duży pokój?

Często popełnianym błędem jest wypełnianie dużych pokoi po brzegi meblami i dekoracjami – zniwelowany zostaje wówczas cały urok rozległego wnętrza. Nie oznacza to oczywiście hołdowania za wszelką cenę estetyce minimalizmu – jak zatem dobrze zaprojektować pokój o dużym metrażu?

Dokładnie przemyśl paletę kolorystyczną. W dużym pomieszczeniu możesz pozwolić sobie na odważne barwy, ale uważaj, by nie stworzyć chaosu – maksymalnie połącz ze sobą 3-4 kolory. Możesz też postawić na stonowane jasne barwy, które jeszcze bardziej podkreślą rozmiary wnętrza. Jeśli chcesz wyznaczyć strefy, wydziel je za pomocą mebli. Świetnie sprawdzą się też ozdobne parawany.

Nie ustawiaj mebli pod ścianami, bo uzyskasz niepotrzebną pustą przestrzeń na środku. Skorzystaj z rozległości wnętrza i np. zaaranżuj rozbudowaną strefę relaksu z dużym narożnikiem, fotelami i stolikiem kawowym. Rozległą kanapę możesz postawić na środku pokoju, tworząc z niej centralny punkt aranżacji. Wysokie sufit podkreślisz dużym żyrandolem lub nowoczesnymi lampami na długich sznurach.

Sofa 2-osobowa DOMO Green Velvet

Sofa 2-osobowa DOMO Green Velvet

1499 zł
Sofa 3-osobowa MONDO 3 Green

Sofa 3-osobowa MONDO 3 Green

1799 zł
Sofa 3-osobowa LOMA 3 Green

Sofa 3-osobowa LOMA 3 Green

1799 zł
Sofa 2-osobowa LOMA 2 Green

Sofa 2-osobowa LOMA 2 Green

1479 zł

Jak widać, można zaprojektować pokój zarówno bez pomocy fachowca, jak i programów do tworzenia aranżacji. Wystarczy wymierzyć pokój, rozrysować na kartce papieru i… uruchomić wyobraźnię, pamiętając o kilku kluczowych zasadach urządzania, które przełożą się na modną i funkcjonalną aranżację.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności