LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Stół w salonie – jak i gdzie ustawić stół w salonie?

Stół w salonie to jeden z najważniejszych mebli. To właśnie przy nim zasiada rodzina i goście, pije się wspólnie kawę czy gra w różne gry. Dla maksymalnej wygody korzystania ze stołu istotny jest nie tylko sam mebel, ale również jego ustawienie. Jak i gdzie ustawić stół w salonie? Sprawdź pomysły na różne aranżacje!

stół do salonu
Fot. Mikołaj Dąbrowski

Stół w salonie – co wziąć pod uwagę przy planowaniu aranżacji?

Stół to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia salonu. To miejsce towarzyskich spotkań, a niekiedy także wspólnego spożywania posiłków. Jaki stół do salonu wybrać? Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. To:

  • dopasowanie stołu do przestrzeni – zarówno pod względem wielkości, jak i kształtu i stylu. Nawet w małym salonie można mieć funkcjonalny stół, który nie będzie dominował przestrzeni. Im mniejszy salon, tym większą uwagę musisz przywiązać do tego, by wszystkie elementy były ze sobą spójne pod różnymi względami: stylu, kolorystyki i gabarytów;
  • wielkość salonu – im większy salon, tym większe masz pole do popisu w kwestii aranżacji. W dużym salonie możesz pozwolić sobie na owalny lub okrągły stół – zwłaszcza jeśli będzie ustawiony w tym samym miejscu na stałe. W niewielkich salonach lepiej sprawdzą się stoły kwadratowe lub prostokątne;
  • częstotliwość użytkowania stołu– jeśli stół będzie użytkowany na co dzień, nie ma sensu go przesuwać. Dlatego musisz znaleźć mu takie miejsce, w którym może stać na stałe i nie będzie przeszkadzać. Jeśli jednak stół jest używany sporadycznie, lepiej wybierz model, który można rozkładać (na co dzień nie zajmie wiele miejsca, a gdy przyjdą goście – raz-dwa uzyskasz dodatkową przestrzeń do wykorzystania). Rzadko używany stół, który będzie przestawiany (np. pod ścianę), powinien być lekki i mieć kształt kwadratu lub prostokąta, dzięki czemu nie zajmie dużo miejsca pod ścianą.

Miejsce na stół w salonie musi być wybrane w taki sposób, by każda z osób korzystających z niego miała do niego swobodny dostęp, mogła przy nim wygodnie siedzieć, a także dosuwać się i odsuwać na krześle.

Stół MATT na wymiar drewno lite stelaż metalowy czarny

Stół MATT na wymiar drewno lite stelaż metalowy czarny

2599 zł 2859 zł
Stół Appia 170 rozkładany od 130 do 170 cm

Stół Appia 170 rozkładany od 130 do 170 cm

979 zł
SELSEY Stół rozkładany Lameca 160-210x90 cm dąb wotan

SELSEY Stół rozkładany Lameca 160-210x90 cm dąb wotan

1319 zł 1619 zł
STÓŁ ROZKŁADANY NR 18 MAGNAT 150x800 LAMINAT PROSTOKĄT NOGI MAGNAT

STÓŁ ROZKŁADANY NR 18 MAGNAT 150x800 LAMINAT PROSTOKĄT NOGI MAGNAT

789 zł 899 zł

Jak ustawić stół w salonie? Najważniejsze zasady

Meble to serce każdego pomieszczenia – także salonu. Jak ustawić stół w salonie? Najczęstsze aranżacje to:

  • stół na środku salonu – w przestronnych salonach stół z krzesłami często stanowi ich centralną część. Dzięki takiemu ustawieniu każda osoba zasiadająca do niego ma pełną swobodę w poruszaniu się i dostawianiu oraz odstawianiu krzesła;
  • stół pod oknem – w mniejszych salonach lub w tych, w których stół nie jest używany na co dzień, często nie zajmuje centralnego miejsca na środku, a jest ustawiony nieco bliżej ściany lub okien. Najczęściej od strony ściany lub okna pozostawia się na tyle miejsca, by można było przy nim swobodnie zasiąść, a jednocześnie nie stanowi on centralnego punktu w salonie;
  • stół w rogu salonu – jeśli na co dzień ze stołu korzystają 2-3 osoby, a goście przychodzą sporadycznie, kwadratowy lub prostokątny stół śmiało można ustawić w rogu pomieszczenia. Gdy zajdzie potrzeba wykorzystania go dla większej liczby osób, wystarczy go wysunąć.

Jeśli planujesz zakup stołu, który będzie często przesuwany, wybierz lekki model.

Ile miejsca potrzeba na stół w salonie?

Jak zmieścić stół w salonie, by nie zagracał pomieszczenia, a przy tym był funkcjonalny i wygodny? Pamiętaj o wymiarach: zarówno samego stołu, jak i o odległościach od ścian i innych mebli.

Weź pod uwagę również to, ile osób będzie korzystać ze stołu. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinno przypadać ok. 60 cm powierzchni blatu, a gdy grono gości jest większe i naturalnie jest ciaśniej, wystarczy ok. 50 cm. To pozwoli określić optymalną długość i szerokość stołu.

Istotna jest również odległość od krawędzi stołu do oparcia krzesła. Optymalna odległość to 50 cm. Trzeba zadbać również o komfort przechodzenia obok stołu. Odległość od ścian, okien czy innych mebli nie powinna być w tym przypadku mniejsza niż 60-70 cm.

Sprawdź też: Wysokość stołu – jak dobrać wysokość stołu do kuchni i jadalni?

Stół okrągły Norway rozkładany loftowy nowoczesny

Stół okrągły Norway rozkładany loftowy nowoczesny

1899 zł 2199 zł
Stół rozkładany Pixer

Stół rozkładany Pixer

1248 zł
Stół okrągły Sweden rozkładany loftowy nowoczesny

Stół okrągły Sweden rozkładany loftowy nowoczesny

1839 zł 2200 zł
SELMA -  okrągły stół jadalniany

SELMA - okrągły stół jadalniany

1248 zł

Gdzie ustawić stół w salonie?

Szukasz pomysłów na stół w salonie? Może znajdziesz u nas inspiracje!

Stół przy oknie w salonie

Stół w salonie przy oknie to rozwiązanie wybierane często wówczas, gdy ten mebel nie jest użytkowany na co dzień przez kilka osób.

Stół przy ścianie w salonie

Stół w salonie przy ścianie to podobne rozwiązanie. To również doskonały sposób na to, jak ukryć stół w salonie, jeśli nie chcesz, by jako pierwszy rzucał się w oczy.

Stół na środku salonu

Stół na środku salonu to rozwiązanie najlepsze w sytuacji, w której na co dzień korzysta z niego więcej osób. Przy takim ustawieniu każdy będzie miał do niego swobodny dostęp. Sam stół będzie również dekoracją salonu w takiej konfiguracji.

Stół z krzesłami w salonie – jak je dopasować?

Oprócz tego, jak rozmieścić stół w salonie, trzeba przemyśleć również dopasowanie krzeseł do stołu. Stół z krzesłami w tym samym stylu to doskonały wybór dla miłośników klasyki i prostych, uniwersalnych form.

Do drewnianego stołu doskonale pasują tapicerowane krzesła również wykonane z drewna. Jeśli stół jest w industrialnym stylu, ciekawym dopełnieniem dla niego będą krzesła łączące drewno i metalowe elementy. Skandynawski stół świetnie prezentuje się w towarzystwie neutralnych kolorystycznie, również drewnianych krzeseł.

KRZESŁO WESTA VELVET aksamitne Butelkowa Zieleń

KRZESŁO WESTA VELVET aksamitne Butelkowa Zieleń

169 zł 299 zł
FOTEL KRZESŁO WELUR AKSAMIT DC-6369 EMERALD #93

FOTEL KRZESŁO WELUR AKSAMIT DC-6369 EMERALD #93

319 zł 399 zł
Krzesło tapicerowane MURET VELVET DSW - aksamitny ciemnozielony

Krzesło tapicerowane MURET VELVET DSW - aksamitny ciemnozielony

129 zł 249 zł
Krzesło tapicerowane MADISON VELVET ciemnozielone aksamitne

Krzesło tapicerowane MADISON VELVET ciemnozielone aksamitne

185 zł 299 zł

Stół jest nieodłącznym elementem wyposażenia salonu. Co jednak w sytuacji, gdy brakuje Ci miejsca na stół w salonie? Sprawę częściowo rozwiąże stolik kawowy lub składany stół mocowany do ściany.


Inne artykuły w tej kategorii