Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩

Ogród

Z ogrodem zimowym ogród – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023

Ogród zimowy – co to jest?

Co to jest ogród zimowy? To przeszklony pawilon przy domu przypominający wyglądem szklarnię, który pełni funkcję całorocznej oranżerii. Taras zimowy to nie tylko świetne miejsce do spędzania czasu, gdy na zewnątrz robi się chłodniej, ale również dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed chłodem oraz hałasem dobiegającym z zewnątrz.

Ogród zimowy – jakie pełni funkcje?

Ogrody zimowe pełnią kilka funkcji, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Poznaj najważniejsze z nich.

Miejsce do wypoczynku. Ogród zimowy to przede wszystkim miejsce do wypoczynku, które późną jesienią i zimą może zastąpić relaks w letnim ogrodzie. Jeśli zdecydujesz się na budowę ogrzewanej oranżerii, będziesz mógł stworzyć w niej prawdziwie tropikalną dżunglę. Dobrym pomysłem jest też aranżacja jadalni w ogrodzie zimowym

Ozdoba budynku. Ogrody zimowe wypełnione zielenią znacznie podnoszą wizualną atrakcyjność budynku i sprawiają, że prezentuje się on ciekawiej i bardziej oryginalnie.

Izolacja termiczna. Dodatkowe pomieszczenie na zewnątrz bryły domu pozwoli zmniejszyć straty cieplne i będzie chronił wnętrze domu przed chłodem.

Izolacja akustyczna. Jeśli postawisz swój ogród zimowy np. od strony hałaśliwej ulicy lub sąsiada, który zajmuje się naprawą samochodów, ograniczysz dopływ hałasów z zewnątrz do środka budynku.

Ogród zimowy – z czego może być wykonany?

Ogród zimowy murowany

Murowana zabudowa ogrodu zimowego wykonywana jest zazwyczaj w momencie budowy domu. To właśnie wtedy najlepiej we właściwym miejscu postawić murowaną konstrukcję z bardzo dużymi przeszkleniami, która później będzie pełniła funkcję oranżerii.

Ogród zimowy stalowy

Bardzo popularnym sposobem na stworzenie nowoczesnego ogrodu zimowego jest wykonanie konstrukcji oranżerii ze stali i zamontowanie w niej dużych przeszkleń. Taka konstrukcja ma sporo zalet – jest bardzo trwała i nie wymaga regularnego konserwowania. By utrzymać estetyczny wygląd takiego ogrodu zimowego, wystarczy tylko regularnie myć szyby.

Ogród zimowy drewniany

Konstrukcja ogrodu zimowego może być również wykonana z drewna. Taka zabudowa prezentuje się bardzo elegancko i stylowo, a drewno idealnie współgra z zielenią wypełniających ogród roślin. Warto jednak pamiętać o tym, że drewno, by estetycznie wyglądać, musi być regularnie konserwowane. Alternatywnym sposobem na stworzenie konstrukcji oranżerii jest również wykorzystanie stelaża aluminiowego. Co jest lepsze – ogród zimowy drewniany czy aluminiowy? Aluminium z pewnością będzie tańsze i łatwe w utrzymaniu, ale w dalszej perspektywie może nie być tak trwałe, jak drewno.

Ogród zimowy – gdzie go zbudować?

Ogród zimowy przy domu

Zimowy ogród przy domu bardzo często przylega do ściany budynku i tworzy coś w rodzaju dodatkowego pomieszczenia. Przylegająca do domu oranżeria często aranżowana jest we wnęce pomiędzy ścianami lub w narożniku – taką konstrukcję warto zaplanować już podczas projektowania domu. Najkorzystniejsza jest lokalizacja południowo-zachodnia lub południowo wschodnia. Skierowanie ogrodu zimowego wprost na południe sprawi, że miejsce to będzie bardzo nagrzane i zawsze intensywnie oświetlone.

Ogród zimowy na tarasie

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również zorganizowanie ogrodu zimowego na tarasie. Na tę opcję decydują się często osoby, które na etapie budowy domu nie myślały o aranżacji oranżerii, a dopiero po jakimś czasie uznały, że takie miejsce jest im potrzebne. Często spotyka się również ogrody zimowe na tarasie w bloku, które często są świetnym przedłużeniem niewielkiego salonu.

Ogród zimowy na balkonie

Niewielkie ogrody zimowe można również organizować na balkonach – nawet tych w blokach. Zanim jednak zdecydujesz się na zabudowę swojego balkonu, sprawdź, czy regulamin budynku mieszkalnego nie zabrania tworzenia takich konstrukcji.

Ogród zimowy na dachu

Ogród zimowy na dachu może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają miejsca, by postawić go obok domu. Warto jednak pamiętać, że aby konstrukcja była w pełni bezpieczna, dach musi być wystarczająco wytrzymały, by bez problemu unieść ciężar całej oranżerii z zawartością.

Wolnostojący ogród zimowy

Ogród zimowy nie musi w żaden sposób przylegać do konstrukcji budynku! Jeśli masz duży ogród, ale nie chcesz dobudowywać niczego bezpośrednio do ścian budynku, możesz na swojej działce wybudować wolnostojący ogród zimowy, który będzie Twoją zieloną oazą podczas chłodniejszych dni.

Ogród zimowy całoroczny – jakie ma zalety?

Jeśli zastanawiasz się nad budową ogrodu zimowego, masz do wyboru dwie opcje – ogrzewany ogród zimowy lub oranżeria bez ogrzewania. Jeśli interesują Cię ogrody zimowe całoroczne, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pierwsza z możliwości. Jakie są największe zalety ogrodu zimowego z ogrzewaniem?

Komfort przez cały rok. W ogrzewanym ogrodzie zimowym będziesz mógł komfortowo spędzać czas przez cały rok, nawet gdy na zewnątrz będą panowały trzaskające mrozy.

Dowolność w doborze roślin. W ogrzewanej oranżerii możesz stworzyć prawdziwą zieloną dżunglę, która świetnie będzie wyglądała przez cały rok. Wyobraź sobie relaks wśród soczyście zielonych liści w momencie, gdy za szybą tuż obok leżą duże śnieżne zaspy. Brzmi świetnie, prawda?

Ciepły ogród zimowy to wspaniałe rozwiązanie, jednak ogrzewanie takiego miejsca, ze względu na bardzo duże przeszklenia, może być kosztowne. Jeśli chcesz korzystać z oranżerii przez cały rok, koniecznie zadbaj o to, by konstrukcja ogrodu zimowego była jak najbardziej szczelna.

Ogród zimowy a oranżeria – czym się różnią?

Czym różni się oranżeria od ogrodu zimowego? Zupełnie niczym! Te dwa pojęcia stosowane są zazwyczaj zamiennie i oznaczają to samo – wypełnioną roślinami i przeznaczoną do wypoczynku szklarnię. Ogród zimowy i oranżeria mogą być wykonane na bazie różnych konstrukcji, ale cechą wspólną każdej z nich są bardzo duże i efektownie prezentujące się przeszklenia.

Ogród zimowy – gotowy czy na wymiar?

Jaki ogród zimowy sprawdzi się lepiej: gotowy czy wykonany na wymiar? Wiele zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby. Jeśli nie masz sprecyzowanego rozmiaru, jaki powinien mieć Twój przeszklony ogród, możesz zdecydować się na gotowy produkt, który z pewnością będzie tańszą opcją. Jeżeli jednak masz do zagospodarowania wnękę o konkretnych wymiarach lub chcesz zabudować taras w swoim domu, najprawdopodobniej lepszym wyborem będą ogrody zimowe na wymiar.

Ogród zimowy – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje ogród zimowy?

Budowa ogrodu zimowego to koszt od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak duży ma być Twój ogród, z jakich materiałów ma być zrobiony oraz czy ma być ogrzewany, czy zimny.

Dowiedz się więcej: Ogród zimowy – co to jest, ile kosztuje i jak urządzić ogród zimowy?

Czy warto mieć ogród zimowy?

Oczywiście, że tak! To idealne miejsce do błogiego relaksu, ale również przestrzeń, która pozwoli Ci wygłuszyć hałasy dobiegające z zewnątrz oraz sprawi, że wnętrze domu będzie jeszcze lepiej izolowane podczas chłodnych miesięcy.

Jak zbudować ogród zimowy?

Ogród zimowy warto zbudować już na etapie budowy domu – wtedy najłatwiej wkomponować go w całą bryłę budynku dzięki murowanym ściankom. Jeśli chcesz wykonać oranżerię przy stojącym już domu lub na balkonie w mieszkaniu, najlepiej wykonać lekką konstrukcję z drewna lub metalu.

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodu zimowego?

Jeśli metraż Twojej oranżerii nie będzie większy niż 35 m², nie będziesz potrzebował pozwolenia. Konieczne będzie jednak zgłoszenie wykonania takiej konstrukcji w odpowiednim Twojemu regionowi miejscowym starostwie lub urzędzie miasta.

Jak urządzić ogród zimowy?

Jak tylko chcesz! W środku ogród zimowy powinien być dostosowany do Twojego stylu życia i potrzeb. Oczywiście nie może zabraknąć w nim roślin – w końcu to ogród! Oprócz bujnej roślinności możesz postawić w nim również wygodne meble ogrodowe, powiesić hamak lub nawet zamontować jacuzzi.

Sprawdź też: Jak zaaranżować ogród zimowy w stylu skandynawskim?

Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach?

Szklany dach nie jest obowiązkowy, ale to właśnie dzięki niemu wnętrze jest lepiej doświetlone i jaśniejsze. Szklany dach dobrze przewodzi również ciepło, dzięki czemu Twoja oranżeria będzie ogrzewała się sama w naturalny sposób.

Jak tanio zrobić ogród zimowy?

Chcesz zrobić ogród zimowy w wersji budżetowej? Postaw na niewielki metraż i brak ogrzewania – taki zabieg z pewnością zmniejszy koszty i pozwoli Ci spełnić swoje marzenie nawet z niewielkim budżetem.

Jak ogrzać ogród zimowy?

Ogrzewanie ogrodu zimowego może być wykonane na kilka sposobów. Jeśli budujesz ogród równocześnie z budową całego domu, możesz pod oranżerię podciągnąć ogrzewanie podłogowe. Dobrze sprawdzą się również grzejniki kanałowe lub promienniki podczerwieni.

Jakie meble wybrać do ogrodu zimowego?

Wyposażenie ogrodu zimowego powinno być zarówno wygodne, jak i estetyczne – w końcu całe wnętrze oranżerii będzie widoczne również zewnątrz budynku. Meble do ogrodu zimowego warto dobrać do stylu, w jakim urządzony jest cały dom lub mieszkanie, by aranżacja była spójna i harmonijna.

Sprawdź więcej: Jakie meble wybrać do ogrodu zimowego?

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu zimowego?

Jakie rośliny do ogrodu zimowego wybrać? Wiele zależy od tego, czy Twoja oranżeria będzie ogrzewana, czy zimna. W zimnym ogrodzie zimowym dobrze będą czuły się np. drzewka cytrynowe, kaktusy, trzykrotki, oleander czy zielistki. Rośliny do ogrodu zimowego ogrzewanego to natomiast m.in. palmy, bambusy, figowce, filodendron, skrzydłokwiat, hoja czy monstera.

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.