Ile kosztuje budowa domu, czyli za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam?

Kto nie przeżył budowy domu, ten… niewiele wie o życiu. Zaś ci, którzy bez szwanku poradzili sobie z samodzielną budową, którzy własnymi rękoma wylewali fundamenty i układali cegły, zasługują na upamiętnienie w pieśniach! Okres budowy to dla wielu trudny czas próby charakteru, testowania cierpliwości. I umiejętności gospodarowania funduszami.

Niektóre projekty domów są trudniejsze do zrealizowania od pozostałych. Pamiętajmy o tym, jeśli myślimy o samodzielnej budowie.
Niektóre projekty domów są trudniejsze do zrealizowania od pozostałych. Pamiętajmy o tym, jeśli myślimy o samodzielnej budowie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Budowa własnego domu to skomplikowane przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe. Proces możemy podzielić na kilka podstawowych etapów, dzięki czemu oszacujemy koszty oraz ustalimy, które z prac będziemy mogli przeprowadzić sami, a do których konieczne będzie zatrudnienie fachowców.

Budowa domu krok po kroku

Osiągnięcie stanu surowego otwartego (SSO) wymaga przeprowadzenia szeregu robót ziemnych: wylewamy fundamenty, stawiamy ściany nośne, kominy, stropy, budujemy i pokrywamy dach (nie zapominajmy też o obróbkach blacharskich), wstawiamy okna połaciowe, montujemy rynny i rury spustowe. Do stanu surowego zamkniętego (SSZ) potrzebujemy elementów odgradzających wnętrze obiektu od otoczenia oraz warunków zewnętrznych, czyli stolarki okiennej i drzwiowej, bramy garażowej, jak również ocieplenia, wykończenia elewacji, tarasów i schodów zewnętrznych. Aby wizja wprowadzki stała się bliska i realna, potrzebujemy zamontowania wszelkich instalacji wewnętrznych (IW), a do osiągnięcia stanu deweloperskiego (SD) także wstawienia ścian działowych, ocieplenia, izolacji poddasza, parapetów, wylewek betonowych na podłodze i tynków na ścianach).

Od czego zależą koszty?

Możemy opierać się na przykładowych projektach i uniwersalnych wytycznych, jednak koszty inwestycyjne to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu odmiennych czynników. „Do głównych czynników, wpływających na koszty budowy domu, można zaliczyć: wybór stylu, architektury, rodzaju bryły domu, konstrukcji, technologii wznoszenia, doboru materiałów, jak i indywidualnych wykończeń zarówno we wnętrzach, tak i na elewacjach – mówi Lidia Micza projektant z pracowni MG Projekt. Oprócz tego trzeba wymienić: dobór instalacji, zastosowanych w budynku, ale i metody budowania, czyli budowę w systemie gospodarczym, czy na zlecenie, jak również czas prowadzenia budowy, który jest tak bardzo istotny dla ogólnych kosztów budowy. Im dłużej prowadzone prace, tym budowa wychodzi w sumie drożej. Przy przestojach w budowie nawet na kilka czy kilkanaście lat, roboty budowlane generują większe koszty budowy domu, gdyż dochodzą wydatki związane z odnowieniem pozwolenia na budowę czy projektu zamiennego i inne prace związane z budową i pracami konserwacyjnymi” – tłumaczy. Zdaniem eksperta ważną kwestię wpływającą na cenę stanowi także m.in. wybór działki w zależności od położenia geograficznego.

Oczywiście, wiele zależy też m.in. od wybranych materiałów budowlanych, tu jednak znacznie bardziej istotnym kryterium niż cena jest ich jakość. Oszczędzanie na materiałach i stosowanie tańszych zamienników może przynieść przykre konsekwencje w przyszłości. Bardzo możliwe, że znacznie więcej wydamy w trakcie rychłego, koniecznego remontu. Na koszty wpływa również technologia budowania (murowana, szkieletowa, energooszczędna itd.).

Samemu czy z ekipą?

Jeśli zależy nam na zejściu z kosztów budowy, możemy samodzielnie zająć się częścią prac lub nawet – o ile pozwalają nam na to umiejętności i doświadczenie – wznieść dom od podstaw bez pomocy profesjonalnej ekipy. Z wynajęcia fachowca jednak bardzo trudno zrezygnować. „Wszystko zależy od wiedzy i doświadczenia inwestorów – podkreśla arch. Olga Szewczyk z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Zdarzają się osoby, które mimo braku odpowiedniej praktyki zawodowej, potrafią wznieść dom od fundamentów, aż po wykończenie dachu, mając do pomocy rodzinę i przyjaciół. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, lepiej nie eksperymentować i do najtrudniejszych prac zatrudnić specjalistę. Fachowego wykonania w szczególnej mierze wymagają: wytyczenie budynku na działce, wykonanie przyłączy do budynku, zbrojenie fundamentów, prace konstrukcyjne, zwłaszcza wykonanie stropu i nadproży, osadzenie stolarki okiennej, wykonanie więźby dachowej, instalacje sanitarne i elektryczne, izolacja przeciwwilgociowa dachu. Szacuje się, że wykonując większość możliwych prac we własnym zakresie, można zaoszczędzić około 30 proc. wszystkich kosztów budowy domu”- kontynuuje ekspert.

Ile to kosztuje?

Ile może kosztować budowa domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 140 mkw.? Posłużmy się konkretnym przykładem: projektem Amaranta II G2 ENERGO pracowni ARCHIPELAG.

Samodzielna budowa domu tzw. metodą gospodarczą będzie w tym przypadku o 165 tys. tańsza niż zatrudnianie do tego doświadczonej ekipy, dysponującej profesjonalnym sprzętem. Wysokość oszczędności może być zatem bardzo kuszącym czynnikiem. Musimy rozważyć zatem wszystkie „za” i „przeciw” oraz zastanowić się, czy podołamy zadaniu. Przemyślmy ponadto, czy dysponujemy nie tylko odpowiednimi funduszami, ale i czasem, budowa domu stanie się bowiem pełnoetatowym zajęciem, albo rozciągnie się na wiele miesięcy, a nawet i lat.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Czego to polak nie wymyśli, żeby nie wyjść na debila
 • Dodano 3 lata temu
Porwa�em si� trzy lata temu na wybudowanie w�asnego domu i dzi� jest ju� na uko�czeniu wszystko zrobi�em praktycznie sam z ma�� pomoc� znajomych jak si� chce to si� da...
 • Dodano 3 lata temu
Iwona Ile może kosztować dom parterowy dla 4 osobowej rodziny,jeśli mam swoją działkę? Może ktoś wie ?
 • Dodano 3 lata temu
Kamila Śnieć skoro panią stać to proszę sobie zatrudniać fachowców i tylko patrzeć jak powstaje Pani domek. Na obecną chwilę taki "fachowiec" zarabia więcej niż przeciętny pracownik i może dlatego ktoś stara się cześć prac wykonać samemu aby zredukować koszty. Dolicz do tego kredyt, koszty kredytu, koszty pozwoleń, notariuszy itp i się okaże ze jeszcze nic nie postawiłeś a już nie masz polowy pieniędzy. Zaraz mi ktoś powie, że jak Cie nie stać to się nie buduj.
 • Dodano 3 lata temu
Denerwuje mnie, jak ktoś z pogardą pisze, że "dziany cwaniak" nie ma prawa powiedzieć, ze postawił dom. A dlaczego nie ma prawa? Przecież dom powstał z pracy "jego rąk/umysłu". Czy ktoś się zastanowił, jak wygląda życie/dzień takiego "dzianego cwaniaka" - wątpię. A z reguły jest to praca przez 20h dziennie. I też uważam, że nie ma ludzi, którzy od A-Z zrobią wszystko w domu genialnie. Co najwyżej nie mają pojęcia, że mogło to wyglądać o niebo lepiej i być dużo lepszej jakości. Ludzie się uczą latami, a i tak jeszcze błędy robią, a co dopiero zupełni laicy.
 • Dodano 3 lata temu
Zależy od materiałów i ekipy. Dlatego trzeba dobrze wybrać. W Białym stoku warto materiały kupować w sklepie Zajkowska, bo jest tego tam dużo do wyboru (z wyrobów hutniczych wszystko) i przyjemny dla kieszeni cennik.
 • Dodano 3 lata temu
Witam, na wstępie warto kupić projekt, ja swoj mam od projektybudowlane.com.pl - bardzo w porządku ceny
 • Dodano 3 lata temu
Witam, na wstępie warto kupić projekt, ja swoj mam od projektybudowlane com pl - bardzo w porządku ceny
 • Dodano 3 lata temu
Ludzie kochani ludzie sam buduje dom od wrzesnia 2008 roku jeden dzien w dzień czasem lało sie za koszule czasem lądowało sie w szpitalu z wycienczenia nie sponsoruje mi go bogata mama ani tesc tesciowa ect.. sam kopałem nawet fundamenty beton własnoiracznie w betoniarcze 500 kaminie polne itd..i wszystko samu tam zrobiłem oprócz drzwi okien i materiałów było ściernisko ale tam jest moj bank i cały ja choc pukali sie w czoło i mówili o mnie swir teraz mówia ze jakby nie widzili ze robie to sam toby nie uwierzyli spełniajcie swoje marzenia
 • Dodano 3 lata temu
Koszty? To zalezy...ok160 w tym uzytkowe poddasze, caly podpiwniczony, na planie zblizonym do wkadratu, dach dwuspadowy ale z wykuszem, blachodachowka, blocEk leier, ocieplenie 15cm styro grafitowy, okna biale pvc, jeden komin i przy nim szyby wentylacyjne... ssz ok
 • Dodano 2 lata temu
Przepraszam, ssz ok 220tys.
 • Dodano 2 lata temu
220tys
 • Dodano 2 lata temu
Choc w tymogóle jest elektryka piwnica, hydrayluka (rury doprow.wode i kanalizacyjne), bez pieca, podlogowki, bez elektryki w czescie mieszkalnej, bez tynkow i wylewek... pewnie stan deweloperski do 300-350t. Dobije...
 • Dodano 2 lata temu
kto nie budował domu to nie wie co to życie? -- jak widzę takie teksty to słabo mi się robi. Równie dobrze mógłbym zacząć rzucać teksty w stylu "kto nie zarabia minimum 10k / m-ce ten biedak i nie wie co to życie bo go na nic nie stać!". Opamiętajcie się. Nie każdy ma tyle umiejętności, i głównie czasu aby podjąć się samodzielnej budowy domu. Mówicie o zazdrości ale takie teksy właśnie o niej świadczą. Żal Wam, że kogoś stać na ekipę a Wy musieliście się zaharowywać na Wasz ukochany dom?
 • Dodano 2 lata temu
Ilona Gabryszak-Spalona "dziany cfaniak" to objaw polskiej mentalności. Jeśli jesteś "korpo szczurem" lub inną podobną jednostką, masz służbowe auto klasy średniej lub premium to niejednokrotnie jesteś wrzucana do wora "cfaniaka". Nikt nie patrzy na to, że Twoja praca jest zajebiście odpowiedzialna, że pracujesz nie etatowe 8h, ale i 15h dziennie, że aby to osiągnąć musisz wylewać pot i łzy. Nie! To się nie liczy, dla większości jesteś "cfaniakiem" którego bogaci rodzice "ustawili" na szczeblach kariery! Ludzie skąd tyle wrogości - naprawdę czytam komentarze i mam wrażenie, że kupując dom od dewelopera stajesz się nikim, kolejnym cfaniakiem. Czemu nie bierzecie pod uwagę, że ludzie nie mają na tyle czasu, możliwości, umiejętności?! Wezmą kredyt na 30 lat i czesto i tak będzie ich stać tylko na mieszkanie - jaki mają wybór? A i napisał to ten którego dochód nie przekracza średniej krajowej :)
 • Dodano 2 lata temu
Mozna pojsc o krok dalej i bloczki betonowe samemu produkowac... wystarczy forma, materialy.... :-? :-/
 • Dodano 2 lata temu
*bloczki na ten dom.... a jak ma sie szczescie, to i piachu na wlasnej dzialce sie znajdzie i bedzie mozna ukopac....
 • Dodano 2 lata temu
Bez dwoch zdan, budowa domu to mega wysilek ia wymaga niebywalego zaangazowania.... w przeciwnym wypadku, szczegolnie budujac systemem w pelni zleconym, mozna sie mega naciąć, a kwiatki zaczna wychodZić nawet po pewnym czasie od zamieszkania...
 • Dodano 2 lata temu
chyba, że nadzorujesz pracowników. samemu też można się nieźle naciąć zwłaszcza jeśli masz się za mistrza budownictwa. Niestety taka prawda!
 • Dodano 2 lata temu
Ja chyba nigdy nie odważyłbym się budować sam. Za duże ryzyko, że coś się nie uda i katastrofa gotowa. Dla mnie dom budował DD Projekt i byłem bardzo zadowolony. Niczym nie musiałem się martwić, a efekt końcowy jest fenomenalny. Dodatkowo dbają też o wszystkie kwestie formalne związane z budową, a to chyba przerażało mnie najbardziej. Cenowo też wyszło w porządku, bo maja bardzo duże zniżki, szczególnie na materiały. Teraz słyszałem, że mają zniżki na budowę i projekt nawet do -85%.
 • Dodano 2 lata temu
Zaletą (a może wadą) metody gospodarczej jest to, że pretensje o złe wykonanie możemy mieć wyłącznie do siebie samych. Gdyby ktoś z Was zastanawiał się, co zrobić w przypadku ujawnienia się wad budynku postawionego przez ekipę budowlaną, to polecam lekturę tego artykułu http://www.sprawnie.com/2017/01/wady-budynku-reklamacja-i-obnizenie-ceny.html
 • Dodano 2 lata temu
Widzę, że ktoś polecał Projekty z wizją, sama tam kupiłam projekt domu ekonomicznego, około roku temu
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów