Co szukasz?
Zobacz także

Ile kosztuje urządzenie korytarza z dużą szafą?

Główną rolą korytarza jest zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami mieszkania bądź domu. Jego drugim, ale równie istotnym zadaniem, jest przechowywanie ubrań wierzchnich i obuwia, a niekiedy też sprzętu AGD. Aby wszystkie te role optymalnie się uzupełniały, należy właściwie zaaranżować tą wąską przestrzeń. Dlatego podpowiemy, jak zrobić to najlepiej. Korytarzem, dla którego wykonano obliczenia, jest długie, wąskie wnętrze o wymiarach: 1,5 m szerokości i 5 m długości, czyli jego powierzchnia całkowita wynosi 7,5 m2.

wąski korytarz białymi drzwiami
płytki patchwork do przedpokoju

Co na podłogę, ścianę i sufit w korytarzu?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na podłogach korytarza są płytki terakotowe i gresowe. Ich ceny są dosyć zróżnicowane i kształtują się zazwyczaj na poziomie 35-120 zł/m2. Dla bardziej wymagających osób polecane są natomiast okładziny z wyższej półki – tutaj ceny rozpoczynają się od 200 zł za m2. Całkowity koszt robocizny (równanie podłoża, gruntowanie, klejenie) to ok. 70-120 zł/m2.

Innym popularnym rozwiązaniem są podłogi drewniane – najczęściej stosowane w postaci deski podłogowej i parkietów. Koszt metra kwadratowego deski waha się od 120 do 250 zł. Robocizna w tym przypadku wynosi 30-40 zł/m2. Ceny parkietów rozpoczynają się zaś od 60 zł, a kończą na ponad 200 zł, natomiast koszt ich układania to 55 – 65 zł/m2. Ściany i sufity korytarzy wykańczane są zazwyczaj poprzez szpachlowanie i malowanie. Na ścianach często także układa się okładziny – w tym wypadku płytki kamienne. Koszt robocizny pierwszego rozwiązania to ok. 35-55 zł/m2, drugie rozwiązanie będzie kosztować ok. 40-55 zł/m2.

Funkcjonalne meble i dodatki do przedpokoju >>

Jakie drzwi w korytarzu?

Do naszego długiego i wąskiego korytarza będziemy potrzebowali przynajmniej trzech sztuk drzwi wewnętrznych - do łazienki, kuchni i pokoju. Wychodzimy z założenia, że drzwi zewnętrzne już mamy i zajmujemy się jedynie wykończeniem naszej przestrzeni komunikacyjnej. Kompletne drzwi wewnętrzne (skrzydło, klamka, zamek, ościeżnice i okucia), wykonane z płyty MDF to średni wydatek rzędu ok. 500 -1.500 zł. Górny segment w tym przypadku zaczyna się od 2 tys. zł.

długi, wąski korytarz ze ścianami z betonu

Ile kosztuje funkcjonalna szafa?

Najważniejszym i zdecydowanie najdroższym elementem korytarza będzie szafa. Do naszego wnętrza wstawimy funkcjonalny mebel o sporych gabarytach – ok. 200-250 cm szerokości i 60 cm głębokości. Tańszą opcją będą oczywiście gotowe rozwiązania. Ceny szaf do korytarzy, o długości powyżej 2 m, rozpoczynają się od niespełna 2.000 zł. Ich wyposażenie jest bardzo różne, często jednak zbyt ubogie, bądź nie do końca dostosowane do potrzeb użytkownika. Rozwiązaniem, które zdecydowanie bardziej sprawdzi się w naszym korytarzu będą szafy wykonane na indywidualne zamówienie. Koszty ich są jednak kilkukrotnie wyższe niż rozwiązań gotowych. W takiej szafie jednak możemy umieścić i rozplanować wszystkie najpotrzebniejsze elementy – szafki na buty, szuflady oraz półki na ubrania sezonowe, drążki na lekką i ciężką garderobę, eleganckie wieszaki na wierzchnie ubrania bądź torebki oraz większe przestrzenie na sprzęt typu odkurzacz. Ceny szaf 2,5 m, wykonywanych na zamówienie, rozpoczynają się od 5.000 zł, a kończą grubo powyżej 10.000 zł.

przedpokój z dużą szafą

Na wykończenie i umeblowanie długiego i wąskiego korytarza z szafą o długości 2,5 m powinniśmy przygotować minimum 12 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że korytarz to główny ciąg komunikacyjny, który jest często oraz intensywnie eksploatowany. W związku z tym polecamy zainwestować w trwałe i dobre materiały wykończeniowe oraz w pełni funkcjonalną szafę. Nasze wydatki będą oscylowały wówczas w granicach 15-20 tys. zł.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze