Jak udekorować stół na Wielkanoc? Sprawdzone sposoby na piękną aranżację świątecznego stołu

Obsypana żółtym kwieciem forsycja, zieleniący się bukszpan, zapach lukrowanych mazurków i wielobarwne pisanki zerkające z wiklinowego koszyka - to musi być Wielkanoc! Wiosenne święto jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej radosnych momentów w roku, dlatego potrzebuje równie urokliwej oprawy.

Dekoracje wielkanocne są jedną z najważniejszych tradycji świątecznych. Najstarsze pisanki znalezione na rodzimych ziemiach pochodzą z X wieku. Współcześnie wciąż chętnie kultywujemy zwyczaj ozdabiania jajek, łącząc wiekowy folklor z nowoczesnym designem. W poniższym artykule prezentujemy kilka ciekawych inspiracji, dzięki którym Twój stół nabierze niebanalnego wiosennego kolorytu.

jak udekorować stół wiekanocny, dekoracja stołu na wielkanoc
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poznaj dodatki, które pomogą Ci w wielkanocnej aranżacji stołu >

Wielkanocne tkaniny

Wielkanocny stół powinien być przede wszystkim wesoły! Niech zagoszczą na nim tkaniny w energetycznych kolorach. Świetnie sprawdzi się tu żółć, zieleń czy fuksja. Osoby, które wolą nieco mniej temperamentne zestawienia, mogą postawić na biały obrus i barwne dodatki – pastelową zastawę stołową i świeże kwiaty. Ciekawym zabiegiem jest wyeksponowanie materiałów nawiązujących do estetyki pisanek. Geometryczny szlaczek i klasyczne prążki? Czemu nie!

Urok etażerki

Dawniej na etażerkach podawano niemal wyłącznie słodkości i owoce. Dzisiaj serwuje się na nich również wytrawne przystawki lub... eksponuje dekoracje! Piętrowe akcesorium warto wykorzystać przy okazji ozdabiania wielkanocnego stołu. Na jednym z poziomów można umieścić tradycyjną babę, na innym – świąteczny stroik. Z pomocą może przyjść także specjalny model przeznaczony do podawania jajek. Oto praktyczny dodatek i nietuzinkowy akcent w jednym.

Zobacz gustowne etażerki >

Szklane impresje

Szkło jest materiałem niezwykle uniwersalnym, dlatego świetnie zaprezentuje się w każdym stylu aranżacji. Transparentne dodatki będą doskonałą oprawą dla świątecznych dekoracji – kraszanek, cukrowych baranków czy gałązek wierzby. Wielkanocne kompozycje można ukryć pod szklanym kloszem lub ulokować na szykownej paterze. W wysokich, szklanych pucharkach warto umieścić świeczki będące imitacją pisanek. W roli świeczników wspaniale sprawdzą się również smukłe kieliszki do wina.

Wiosenne drzewko

W okresie Bożego Narodzenia w salonowym wnętrzu bryluje choinka, a podczas Wielkanocy? Miłośnicy efektownych dekoracji mogą zdecydować się na wiosenne „drzewko”. Za jego podstawę chętnie posłuży kilka dorodnych gałązek drzewa owocowego lub wierzby. Warto wstawić je w ozdobne naczynie i przybrać wydmuszkami czy gustownymi pąkami sztucznych kwiatów. To świetna alternatywa dla klasycznych kompozycji z żonkili czy tulipanów.

Jajko nie tylko w kieliszku

Jajka jako metafora wiecznego życia, to najważniejszy symbol Świąt Wielkanocnych. Warto zatem zaserwować je w szczególnej oprawie. Zwykły kieliszek można zastąpić małym wiklinowym koszyczkiem, naczyniem przyozdobionym żywymi kwiatami lub niebanalną plecionką z gałązek wierzby. Jajka można także podawać w ceramicznych filiżankach wypełnionych rzeżuchą czy stylizowanych metalowych kubkach, pełnych ozdobnej, kolorowej trawy.

Aby Twój stół zachwycał podczas Wielkanocy, wcale nie trzeba eksponować na nim drogocennych jajek Fabergé. Wystarczy pomysł, piękno świeżych kwiatów i własnoręcznie ozdobione pisanki. Autorski dekor okraszony magią natury, to przecież najwspanialszy klejnot!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Ozdoby świąteczne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Ozdoby świąteczne
Komentarze

Zobacz więcej produktów