Jak dostosować aranżację łazienki do naszego stylu życia?

Projekt i aranżacja łazienki, która idealnie odzwierciedla nasze potrzeby i dostosowana jest do naszego stylu życia, to wyzwanie, które staje przed każdym z nas zwykle w momencie, kiedy wielkimi krokami zbliża się zaplanowany remont. Jakie meble najlepiej sprawdzą się w łazience, z której korzystać będzie duża rodzina? Jakie rozwiązania staną się idealnymi propozycjami dla wymagającej pary, a co staje się priorytetem w przypadku urządzania łazienki dla singla? Na co powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku projektu łazienki bez barier?

brązowa łazienka, brązowe kafelki w łazience, nowoczesna łazienka w brązach

Rodzina w komplecie

Duża rodzina – mała łazienka, to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się większość z nas. Jak pogodzić potrzeby i wymagania domowników na małej przestrzeni? Jak sprawić, żeby łazienka była funkcjonalną strefą komfortu, w której każdy z domowników znajdzie miejsce dla siebie? W przypadku małej łazienki planowanie i dobry projekt to podstawa. Przygotowując się do remontu łazienki, zastanówmy się jak dużo miejsca potrzebujemy do przechowywania, czy zależy nam na instalacji urządzeń, które przyczyniają się do mniejszego zużycia wody, czy priorytetem jest dla nas dbanie o czystość i higienę urządzeń sanitarnych? Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, czy wśród domowników są małe dzieci. Odpowiedź na te pytania, pozwoli nam stworzyć projekt idealnej łazienki, w której każdy będzie czuł się komfortowo.

łazienka z bidetem, łazienka z dwiema umywalkami, drewniany stołek w łazience, ciemna nowoczesna łazienka, grafitowa łazienka

Funkcjonalność to słowo klucz, zwracajmy na nią uwagę przy wybieraniu zarówno mebli łazienkowych, jak i urządzeń sanitarnych. Pojemne szafki z dużą ilością miejsca na przechowywanie kosmetyków lub ręczników, pozwolą zachować porządek. Dobrze sprawdzą się wysokie szafki cargo, szczególnie jeśli chcemy na wyższych półkach ustawić rzeczy, po które nie powinny sięgać dzieci. Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewnią również szafki z wbudowanym lustrem, zawieszone nad umywalką. Specjalne serie szafek z lustrem z wbudowanym miejscem na instalację gniazdka elektrycznego, pozwalają przechowywać w nich np. suszarki do włosów czy maszynki do golenia. Praktycznym rozwiązaniem są również szafki z wbudowanym koszem na brudne ubrania, które możemy ustawić w bezpośrednim sąsiedztwie pralki, zyskując dodatkowy blat do przechowywania. W łazience dla rodzin istotny jest wybór odpowiedniej ceramiki łazienkowej. Tutaj również kluczowym kryterium powinna być funkcjonalność urządzeń sanitarnych. Bezkołnierzowe miski WC Rimfree®, pozwolą nam utrzymać w czystości toaletę i zadbać o odpowiedni poziom higieny. Dzięki temu, że miska pozbawiona jest wewnętrznego kołnierza, łatwiejsze staje się mycie toalety, zmniejszamy również zużycie środków czystości. W rodzinach z małymi dziećmi dobrym rozwiązaniem będą również deski toaletowe, przystosowane do potrzeb najmłodszych. Specjalnie zaprojektowane, wolonoopadające deski posiadają wbudowaną nakładkę z mniejszą deską. Wystarczy jeden ruch, aby deskę przystosować do użytkowania przez dorosłych. Dodatkowo wiele desek posiada funkcję łatwego odczepiania ich od miski WC, dzięki czemu ich czyszczenie jest bardzo łatwe, a my jeszcze bardziej zwiększamy poziom higieny.

Zobacz więcej porad od KOŁO
łazienka z dwiema umywalkami, dwie umywalki, szuflada pod umywalką, szafka pod umywalkę

Para nie do pary

Szukanie kompromisu w łazience dla pary jest dużym wyzwaniem, nie tylko dla domowników, ale również dla projektantów. Jak pogodzić, często dość odmienne style i oczekiwania dwóch osób, tak aby stworzyć jedną perfekcyjną i wymarzoną strefę komfortu dla dwojga? W aranżacji jednym z kluczowych punktów jest wydzielenie przestrzeni dla każdej osoby. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku dwie osobne małe szafki z umywalkami lub jeśli ogranicza nas przestrzeń, możemy zamontować szeroką umywalkę z większą szafką i dwoma otworami na baterie. Takie rozwiązania pozwolą wydzielić przestrzeń pomiędzy domownikami. Duża, pojemna szafka na podwójną umywalkę z łatwością pomieści wszystkie potrzebne kosmetyki, a dzięki głębokim szufladom, w kosmetykach zawsze będzie panował porządek. Dobrym rozwiązaniem jest montaż szafek cargo, które zapewniają optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz łatwy dostęp do środków czystości. Sprawdzą się również w funkcji szafek narożnych w łazience o bardzo małej powierzchni. Pamiętajmy o tym, by przy projektowaniu łazienki dla pary, zapewnić każdemu użytkownikowi jak największą funkcjonalność z jednoczesnym wygospodarowaniem dużej ilości miejsca do przechowywania osobistych drobiazgów.

łazienka w odcieniach szarości, szare szafki do łazienki, ceglane ściany w łazience

Życie singla

Dobrze zaprojektowana łazienka dla singla idealnie odzwierciedla jego potrzeby i zainteresowania. Jej projekt to dokładne odbicie stylu życia jaki prowadzi. W projektowaniu łazienki nie powinny istnieć granice. Sami decydujemy o tym, jakie materiały i produkty zostaną wykorzystane w aranżacji. Jeśli zależy nam na zachowaniu przestrzeni i funkcjonalności w jednym, zdecydujmy się na montaż wysokiej jakości urządzeń sanitarnych i mebli łazienkowych. Sprawmy, aby łazienka stała się eleganckim i komfortowym pokojem kąpielowym. Dobrze, aby sercem łazienki niezależnie od jej wielkości było duże lustro, zamontowane nad umywalką. Doda ono miejscu przestrzeni i elegancji. W łazience dla singla warto zastanowić się nad jak najmniejszą ilością szafek i sprzętów ingerujących w przestrzeń. Eleganckie umywalki z przedłużonym bokiem, sprawdzą się świetnie jako miejsce do przechowywania najpotrzebniejszych kosmetyków. Dodatkowo warto wybierać umywalki, które pokryte są powłoką antybakteryjną, ułatwiającą utrzymanie ich w czystości. To samo rozwiązanie stosujmy w przypadku misek WC, decydując się na wybór najnowocześniejszych eleganckich form, bezkołonierzowych toalet Rimfree®.

jak powiększyć małą łazienkę, aranżacja małej łazienki, mała łazienka w kolorze czerni

Ważną przestrzenią w łazience singla powinna być strefa prysznica. Życie w biegu, niezależność definiują to jakie miejsce zajmuje on w łazience. Idealnie sprawdzą się prysznice zrównane z podłogą z zamontowanymi odpływami liniowymi, w których to my sami decydujemy o ich wielkości. Przeszklone, eleganckie drzwi prysznicowe nadadzą łazience odpowiedniego charakteru, a właścicielowi zapewnią nie tylko komfort ich użytkowania, ale również utrzymania prysznica w nieskazitelnej czystości. Wybierajmy drzwi z hartowanego szkła, które daje gwarancję bezpieczeństwa i trwałość użytkowania. Na rynku dostępne są specjalne powłoki, którymi pokryte jest szkło, ułatwiające utrzymanie go w czystości.

łazienka z bidetem, łazienka w odcieniach szarości

Bez barier

Osoby starsze i niepełnosprawne potrzebują szczególnego wsparcia przy projektowaniu łazienki. W łazience powinni czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dobrze, aby już na etapie projektu łazienki wydzielić strefy, wokół których będziemy się poruszać: strefa prysznica, umywalki, WC. Do każdej ze stref dopasujmy produkty potrzebne konkretnej osobie. Poręcze i uchwyty, do podtrzymywania zamontujmy na konkretnej wysokości, która dostosowana będzie do użytkownika. Nie bez znaczenia jest również montaż miski WC – tutaj również dużą rolę odgrywa jego wysokość. Miskę wraz z uchwytami możemy bez problemu instalować na stelażach podtynkowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwracajmy uwagę na to, aby wybierana ceramika spełniała wymogi urządzeń, które powinny znajdować się w łazience bez barier.

łazienka przystosowana do osób niepełnosprawnych, łazienka dla niepełnosprawnego, łazienka dla osoby jeżdżącej na wózku

W strefie umywalki pamiętajmy o tym, aby poza odpowiednią wysokością jej montażu, znalazła się również przestrzeń przeznaczona dla wózków inwalidzkich. Jest to niezwykle ważne rozwiązanie, które pomaga w korzystaniu z umywalki. Pamiętajmy również o lustrze i jego montażu na odpowiednim poziomie, dostosowanym do potrzeb. Dobrze, aby lustro posiadało w sobie funkcję dodatkowego oświetlenia. Szafki powinny być montowane na wysokości dostosowanej do konkretnej osoby. Warto, aby były one funkcjonalne i pojemne oraz posiadały system cichego domykania. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór szafek z wbudowaną powłoką antypoślizgową w szufladach. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej będzie utrzymać w nich porządek. Niezwykle ważna jest również strefa prysznica. W przypadku projektu wybierajmy brodziki niskie, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, z funkcją antypoślizgową, która zapewni bezpieczeństwo w trakcie korzystania z urządzenia. Dodatkowo pamiętajmy o szerokim rozstawie drzwi, dzięki którym możliwe będzie łatwiejsze wejście pod prysznic.

poręcze dla osoby niepełnosprawnej w łazience, poręcze do prysznica, toaleta z poręczami, łazienka przystosowana do niepełnosprawnych

Przy projektowaniu łazienki bez barier bierzmy pod uwagę to, aby poza spełnianiem swoich podstawowych funkcji, była ona również eleganckim miejscem komfortu, w którym każdy będzie czuł się dobrze.

Zobacz produkty od KOŁO

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze
Hestia Grzejniki hestiagrzejniki.pl
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów