Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić łazienkę bez płytek?

Łazienka bez płytek wciąż uchodzi za ekscentryczny pomysł. Tymczasem na rynku znaleźć można szereg materiałów, które z powodzeniem zastąpią opatrzone już nieco kafelki. Niektóre z nich zdadzą egzamin nawet w strefie mokrej – jako wykończenie ściany pod prysznicem, za wanną lub umywalką. Przedstawiamy 10 pomysłów na aranżację łazienki bez płytek, które łączą piękny wygląd z wygodą i funkcjonalnością.

farba zamiast płytek w łazience

Farba zamiast płytek w łazience

Malowanie ścian to sprawdzony sposób na tanią łazienkę bez płytek. W porównaniu do innych materiałów farba jest produktem niedrogim, a samo malowanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Zamiast zlecać tę pracę fachowcom, można wykonać ją samodzielnie, ograniczając w ten sposób koszty robocizny.

Czy farba zamiast płytek to rozwiązanie praktyczne? Tak, ale pod warunkiem, że ściany są pomalowane odpowiednim produktem. W łazience należy stosować dobrej jakości farby lateksowe i ceramiczne, które – z zasady – są bardziej odporne na ścieranie niż farby akrylowe. W praktyce oznacza to, że mogą być myte i szorowane bez obaw o uszkodzenie powłoki. Bezpiecznym wyborem będą farby specjalistyczne, przeznaczone do kuchni i łazienek, które łączą właściwości biobójcze (chronią ścianę przed rozwojem grzybów i pleśni), hydrofobowe i plamoodporne (odpychają wodę i płynne zabrudzenia).


Uwaga! Permanentny kontakt z wodą może doprowadzić do uszkodzenia każdej, nawet najtrwalszej powłoki malarskiej, dlatego specjaliści radzą, aby w miejscach newralgicznych – na ścianie pod prysznicem czy za wanną – zastąpić farbę innym materiałem.


Beton w łazience zamiast płytek

Beton architektoniczny to jeden z najmodniejszych materiałów wykończeniowych. Równie dobrze co w salonie, sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka czy toaleta. Chociaż może wydawać się zimny i nieprzyjazny, warto dać mu szansę – w połączeniu z drewnem i bielą traci swój surowy charakter.

Jak wprowadzić beton do aranżacji łazienki? Do wykończenia ścian nadadzą się płyty z betonu architektonicznego oraz tynki dekoracyjne w formie gęstej masy. Te pierwsze wyróżniają się trwałością i naturalnym wyglądem, ale – ze względu na spory ciężar – wymagają solidnego montażu. Te drugie kosztują mniej, pozwalają uzyskać efekt gładkiej powierzchni bez spoin i nie obciążają ściany. Niestety są bardziej podatne na ścieranie i uszkodzenia. Ze względu na specyficzny mikroklimat, który panuje w łazience, obydwa materiały potrzebują dodatkowego zabezpieczenia: płyty betonowe należy zaimpregnować, a tynk dekoracyjny – pomalować specjalnym lakierem. Dzięki tym zabiegom ściany staną się łatwe do utrzymania w czystości, odporne na działanie wody i wilgoci.

Wykonanie betonowej podłogi stwarza więcej problemów. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, przedsięwzięcie może okazać się zwyczajnie nieopłacalne. Dlaczego? Wykonanie podłogi z betonu odbywa się etapami i zajmuje co najmniej kilka tygodni. Beton należy wylać na miejscu, a następnie zatrzeć przy pomocy specjalnych zacieraczek. Po upływie minimum 24 godzin w posadzce wykonywane są szczeliny dylatacyjne, które mają zapobiec jej pękaniu. Gdy beton zwiąże, podłoga może być poddana kolejnym zabiegom: szlifowaniu, impregnacji, polerowaniu, a na koniec lakierowaniu. Ze względu na wysoki stopień skomplikowania prac i konieczność użycia profesjonalnych narzędzi wykonaniem posadzki powinni zająć się fachowcy.

Mikrocement zamiast płytek w łazience

Ciekawą alternatywą dla betonu jest mikrocement, czyli cienkowarstwowa zaprawa na bazie cementu i płynnych polimerów. Dzięki specyficznej recepturze masa odznacza się dużą elastycznością. Tym samym może być nakładana w bardzo cienkich warstwach (o grubości 2-3 mm).

W porównaniu do betonu wylewanego mikrocement jest łatwy w aplikacji. Położenie zaprawy, czy to na podłodze, czy to na ścianie, nie wymaga użycia profesjonalnych maszyn i zachowania kilkudniowych przerw technologicznych. Dzięki temu całe przedsięwzięcie zajmuje zaledwie kilka godzin. Co więcej mikrocement może być stosowany na niemal każdym podłożu, m.in. płytach gipsowo-kartonowych, starych płytkach ceramicznych, betonowej wylewce czy tworzywach sztucznych.

Mikrocement, podobnie jak beton wylewany, odznacza się dużą trwałością. Jego powierzchnia jest całkowicie gładka, pozbawiona fug i szczelin dylatacyjnych, a przez to łatwa do utrzymania w czystości. Dla ochrony przed wodą i wilgocią wymaga zabezpieczenia w postaci grubej warstwy woodpornego lakieru.

Decydując się na mikrocement w łazience, warto sięgnąć po specjalistyczny produkt od zaufanego producenta. Nie wszystkie zaprawy, reklamowane pod nazwą mikrocementu czy mikrobetonu, mają w swoim składzie polimery, czyli kluczowy składnik, który odpowiada za trwałość i elastyczność powłoki. O tym, czy mikrocement zda egzamin w łazience, decydują również takie czynniki, jak poprawna aplikacja i prawidłowe zabezpieczenie powierzchni. Przykładowo zbyt cienka warstwa lakieru może doprowadzić do przesiąkania posadzki.

Tapeta do łazienki zamiast płytek

Malowanie to nie jedyny sposób na tanią łazienkę bez płytek. Niedrogim i bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest montaż tapety. Aby uniknąć rozczarowań, należy sięgnąć po produkt o konkretnych właściwościach: zmywalny, wodoodporny i trwały. Które rodzaje tapet sprostają tym wymaganiom?

W łazience zdadzą egzamin tapety winylowe (pokryte folią PCV), które świetnie znoszą wilgoć, kontakt z wodą i szorowanie na mokro. Spodnia warstwa tapety może być wykonana z papieru lub wzmocniona flizeliną. Ta druga ułatwia montaż, bo nie kurczy się i nie targa pod wpływem wilgoci. Mniej atrakcyjne, ale bardzo wytrzymałe są tapety z włókna szklanego, które można malować farbami. Warto sięgnąć po to rozwiązanie, jeśli wygląd ścian pozostawia wiele do życzenia. Gruba tapeta przykryje drobne ubytki i nierówności, które wymagają naprawy. Najtrwalsze (a zarazem najdroższe) rozwiązanie stanowią tapety i fototapety laminowane, zabezpieczone specjalną, przezroczystą folią.

drewno zamiast płytek w łazience

Łazienka z drewnem zamiast płytek

W salonach kąpielowych i łazienkach coraz częściej pojawia się drewno. Ciepłe w dotyku, eleganckie i trwałe – stanowi idealny materiał do wykończenia ścian i podłóg. Niestety nie każdy gatunek poradzi sobie w wilgotnej łazience. Aranżując to pomieszczenie, należy sięgać po drewno o niskim współczynniku skurczu, które wykazuje dużą odporność na odkształcanie i wyginanie. Najlepszym wyborem będą gatunki egzotyczne, m.in. teak, iroko, jatoba, merbau, o dużej zawartości garbników i substancji oleistych, które stanowią naturalny impregnat. Z gatunków rodzimych sprawdzi się dąb, w mniejszym stopniu wiąz, jesion czy modrzew.

Drewno w łazience musi być zaimpregnowane i pokryte warstwą preparatu ochronno-dekoracyjnego. Najlepszy efekt zapewnia olejowanie. Zamiast tworzyć na powierzchni szczelną powłokę, olej wnika w strukturę drewna, podkreślając jego naturalną barwę i usłojenie. Aby drewno zachowało piękny wygląd, należy regularnie powtarzać zabieg (najlepiej co kilka miesięcy). W ramach codziennej pielęgnacji należy stosować specjalistyczne środki do drewna, przeznaczone do konserwacji powierzchni olejowanych. Płynne zabrudzenia czy zachlapania muszą być usuwane na bieżąco, zanim wyschną i pozostawią po sobie trwały ślad.

Szkło zamiast płytek w łazience

W nowoczesnej łazience bez płytek mogą zagościć panele szklane. Ze względu na gładką, pozbawioną spoin powierzchnię szkło jest higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Odpowiednio zamontowane i uszczelnione zabezpiecza ścianę przed działaniem wody i wilgoci. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, aby umieścić panele szklane pod prysznicem lub w bliskim sąsiedztwie wanny.

Wybór paneli szklanych do łazienki jest bardzo bogaty. Na rynku znaleźć można tafle przeźroczyste, jednobarwne lub zdobione nadrukiem. Najlepszą jakość obrazu zapewniają panele z przeźroczystego szkła optiwhite (które nie przekłamuje kolorów), wykonane w technologii druku UV (która umożliwia naniesienie grafiki bezpośrednio na szybę).

Szukając idealnego wzoru, należy kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim względami praktycznymi. Panele do łazienki powinny być wykonane ze szkła hartowanego, które jest siedmiokrotnie wytrzymalsze od zwykłej szyby, a w razie rozbicia – rozpada się na tysiące malutkich kawałeczków o nieostrych krawędziach.

Naturalny kamień zamiast płytek ceramicznych

Naturalny kamień to materiał elegancki, trwały i długowieczny. Warto zastosować go w łazience, w której walory wizualne stawiane są na równi z walorami użytecznymi. Jak wprowadzić kamień do aranżacji? Kamienne okładziny mogą przybierać postać wielkoformatowych płyt lub gotowych płytek w różnych kształtach i rozmiarach. Ogromne znaczenie ma rodzaj użytego kamienia. W wilgotnej łazience mile widziany jest granit, marmur, onyks i trawertyn.

Kamień naturalny do łazienki wymaga impregnacji. Odpowiednio wykonany zabieg zabezpieczy surowiec przed działaniem wilgoci, wody, tłustych kosmetyków i detergentów, zmatowieniem oraz utratą koloru. Aby utrzymać okładzinę w idealnym stanie, należy regularnie ponawiać impregnację – średnio co 1-2 lata. Na co dzień wystarczy przemywać kamień ciepłą wodą. W przypadku uporczywych, trudnych do usunięcia plam należy sięgnąć po specjalistyczne środki, przeznaczone do konkretnego rodzaju kamienia.

Lity kamień jest materiałem wymagającym, a na dodatek wyjątkowo kosztownym. Za mkw kamiennej okładziny należy zapłacić minimum kilkaset złotych. Ceny różnią się w zależności od rozmiaru płyt, rodzaju kamienia czy sposobu obróbki.

Spieki kwarcowe zamiast płytek w łazience

Spieki kwarcowe wyglądają jak lity kamień, ale są pozbawione jego wad i odrobinę tańsze. Powstają na bazie naturalnych materiałów, głównie kwarcu, iłów łupkowych i granitu, które są poddawane prasowaniu, a następnie wypalane w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 1220ºC). Wytwarzane w ten sposób płyty mają niespotykany format (320 cm x 160 cm) i zaledwie 3-12 mm grubości.

Spieki kwarcowe stanowią idealne wykończenie ścian i podłóg w łazience. Są odporne na działanie wody i wilgoci, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i zarysowania. W przeciwieństwie do naturalnego kamienia nie wymagają impregnacji (z wyjątkiem spieków polerowanych). Codzienna pielęgnacja płyt nie sprawia żadnych kłopotów, bo spieki mogą być czyszczona za pomocą uniwersalnych detergentów.

Czy spieki kwarcowe mają jakiekolwiek wady? Dla wielu osób problemem może okazać się cena, która zdecydowanie przewyższa koszt zakupu i montażu zwykłych płytek ceramicznych. Ponieważ z przycięciem płyt poradzą sobie wyłącznie specjalistyczne sprzęty, warto powierzyć montaż doświadczonej ekipie.

Panele winylowe zamiast płytek w łazience

Urządzając łazienkę bez płytek, warto wziąć pod uwagę panele winylowe. To bardzo trwały i atrakcyjny materiał, który wciąż pozostaje niedoceniony na polskim rynku. Panele winylowe są wykonane z kilku warstw wodoszczelnego winylu, pokrytego dekoracyjnym nadrukiem. W odróżnieniu od paneli laminowanych są niezwykle cienkie – standardowe modele mają zaledwie 3-7 mm grubości.

Panele, jako produkt w pełni wodoszczelny, doskonale sprawdzają się w łazience. Ich wierzchnia warstwa jest plamoodporna i antyścieralna, przez co ułatwia sprzątanie i pozwala utrzymać powierzchnię w nienagannym stanie. Uwaga! Powłoka ochronna może utracić swoje właściwości, jeśli będzie pielęgnowana w nieprawidłowy sposób – przy pomocy uniwersalnych środków czyszczących. Do mycia paneli należy stosować wyłącznie specjalne środki, które zaleca producent. Ponieważ panele są bardzo cienkie, należy montować je na idealnie gładkim i płaskim podłożu.

posadzka żywiczna w łazience

Łazienka z posadzką żywiczną zamiast płytek

Posadzka żywiczna, zarezerwowana niegdyś dla wnętrz przemysłowych, coraz częściej zdobi prywatne domy i mieszkanie. Czy sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka czy toaleta? Oczywiście – pod warunkiem, że zostanie wykonana prawidłowo, przy użyciu odpowiedniej technologii.

W wilgotnej łazience należy stosować posadzki żywiczne grubowarstwowe z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Kluczowe znaczenia ma sposób, w jaki przygotowano podłoże pod posadzkę. W przypadku popularnej wylewki betonowej należy upewnić się, że jej wilgotność nie przekracza 4%, a powierzchnia jest wolna od brudu i kurzu. Prace muszą być przeprowadzone w odpowiednich warunkach, a między poszczególnymi etapami należy zachować przerwy technologiczne. Ewentualne błędy i niedociągnięcia mogą skutkować pękaniem i zawilgoceniem posadzki.

Fachowo ułożona posadzka żywiczna jest trwała i praktyczna. Wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i działanie środków chemicznych. Jej idealnie gładka i szczelna powierzchnia stanowi skuteczną barierę dla wilgoci, płynnych zabrudzeń i wody. Niestety, ze względu na wysoki stopień skomplikowania i czasochłonny charakter prac, koszt wykonania posadzki jest bardzo wysoki.

Z roku na rok przybywa materiałów, które dorównują płytkom pod względem funkcjonalności. Spieki kwarcowe, farby zmywalne, panele winylowe, beton czy posadzki żywiczne z powodzeniem stawiają czoła wilgoci, nagłym zmianom temperatury i uciążliwym zabrudzeniom. Odpowiednio wykorzystane, pozwalają urządzić piękną i praktyczną łazienkę bez kafelków lub – równie atrakcyjną – łazienkę z małą ilością płytek.


Inne artykuły w tej kategorii

Sposób na małą łazienkę

Sposób na małą łazienkę

Oświetlenie w małym WC – jakie lampy wybrać do małej toalety?

Oświetlenie w małym WC – jakie lampy wybrać do małej toalety?

W oparach luksusu, czyli niedrogie sposoby na saunę w domu

W oparach luksusu, czyli niedrogie sposoby na saunę w domu

Drewno w łazience? To możliwe!

Drewno w łazience? To możliwe!

Jak urządzić łazienkę? Odpowiadamy na 9 często zadawanych pytań

Jak urządzić łazienkę? Odpowiadamy na 9 często zadawanych pytań

Płytki na ścianę do łazienki – jakie wybrać? Przegląd modnych rozwiązań

Płytki na ścianę do łazienki – jakie wybrać? Przegląd modnych rozwiązań

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.