Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić wielofunkcyjny pokój dla dziecka? Rozmowa z projektantkami z pracowni A+A Kids

Czy obawiać się różu w pokoju dziewczynek? Jak organizować przestrzeń, aby sprzyjała rozwojowi kreatywności i samodzielności? Czy pokój może „rosnąć” wraz z dzieckiem? Wszelkie wątpliwości związane z aranżacją wnętrza najmłodszych członków rodziny rozwieją Agata Ambrożewska i Agata Krzemińska – projektantki tworzące pracownię specjalizującą się w tworzeniu przestrzeni dla dzieci A+A Kids.

Homebook: Jak zabrać się do projektowania pokoju dziecka? Jakie czynniki brać pod uwagę: preferencje dziecka czy wyobrażenia rodziców?

A+A Kids: Przed przystąpieniem do aranżowania pokoju dziecka zawsze rozmawiamy zarówno z dzieckiem (o ile to możliwe), jak i rodzicami. Staramy się poznać dziecko oraz dopasować projekt do jego potrzeb. Szczególnie ważne są: zainteresowania, ulubione motywy, kolory, sposób spędzania wolnego czasu. Oczywiście to co „mały mieszkaniec” będzie miał do powiedzenia zależy od jego wieku, ale dla nas już zdanie czterolatka stanowi wartość dodaną. Wystarczy, że dziewczynka powie, że chce pokój księżniczki, to możemy zaproponować podest z baldachimem oraz mnóstwem poduszek z orientalnymi motywami. Dzięki takiemu wystrojowi uda się stworzyć klimat rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Kiedy czas księżniczek przeminie zastępujemy dodatki innymi i wciąż mamy ciekawy pokój z super podestem. Jeśli pięciolatka marzy o różowym pokoju, wystarczy wprowadzić barwy równoważące. Róż dobrze będzie prezentował się w zestawieniu , np. z szarymi i miętowymi detalami. Natomiast przy projektowaniu pokoju nastolatka kluczowe będzie jego zdanie. Dzieci przekraczające próg szkoły podstawowej mają już dość sprecyzowany gust. Inny pokój będzie miał fan muzyki alternatywnej, a inne motywy zagoszczą we wnętrzu sportowca wygrywającego zawody narciarskie.

H: Co to znaczy, że pokój sprzyja rozwojowi oraz wzrostowi kreatywności u dziecka? Jak tworzyć taką przestrzeń?

A+A Kids: Ważne żeby te przestrzenie były piękne. Dziecko otoczone ładnymi rzeczami uwrażliwia się na nie. Powinny być również proste, żeby maluchy dobrze czuły się w swoim otoczeniu. Ciekawym pomysłem, sprzyjającym kreatywnej zabawie mogą być elementy indywidualne, do dowolnej modyfikacji, kształtowania, określania funkcji. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest modułowa ściana z kołeczkami – dzięki dziecięcej wyobraźni powstaną półeczki, haczyki, schodki...

Agata Ambrożewska i Agata Krzemińska, A+A Kids

Agata Ambrożewska i Agata Krzemińska, A+A Kids

Według nas podstawowym założeniem jest ograniczenie ilości bodźców w przestrzeni życia dziecka. Staramy się inspirować zasadami kreowania przestrzeni według Marii Montesorii, czyli zakładamy, ze w pokoju wszystkie podstawowe rzeczy: zabawki, strefa snu, ubrania są w zasięgu dziecka. Dostępność sprawia, że dzieci wiedzione ciekawością samodzielnie poznają i odkrywają świat. Wybierają zabawki, którymi chcą się bawić, kreują też najbliższe otoczenie – tworzą domki, bazy. Takie warunki sprzyjają kreatywnej zabawie, eksperymentowaniu, odkrywaniu, uczeniu się. Odpowiednio pielęgnowana chęć poznawania, oswajania świata to dla dziecka najlepszy motor rozwoju.

H: Czy i jak wydzielać strefy w pokoju dziecka?

A+A Kids: Zawsze staramy się, żeby przestrzeń dziecka była uporządkowana, a podział na strefy jasny. Wydzielenie przestrzeni przeznaczonej na sen, czytanie, kreatywną zabawę, przechowywanie (ubrania, zabawki) sprawia, że dziecko lepiej się w niej odnajduje. Lepiej również się koncentruje na wybranych czynnościach, którym strefy są przyporządkowane. Dzięki takim podziałom najmłodsi członkowie rodziny szybciej uczą się samodzielności, np. odkładają rzeczy na swoje miejsce czy też wcześniej ubierają się bez pomocy dorosłych.

H: Jak zaaranżować pokój, który rośnie wraz z dzieckiem?

A+A Kids: Na pewno, na etapie planowania warto zastanowić się nad tym, jak będą zmieniały się potrzeby dziecka. Optymalnie dobrany układ pozwoli na szybkie metamorfozy bez ponoszenia większych kosztów. Jeżeli dziecko wciąż śpi w małym łóżeczku to, już na tym etapie trzeba pomyśleć jak zamienić je na większe. Jeśli pracuje przy stoliku to można zastanowić się, czy w tym miejscu, w przyszłości zmieści się biurko i od razu dostosować instalację elektryczną. Ważny jest również sposób montażu motywów dekoracyjnych – ulubionych postaci z bajek czy filmów tak, aby bez większych problemów zastąpić je nowymi. W pokojach dziecięcych sprawdzają się materiały umożliwiające łatwe zmiany: farby (tablicowa, magnetyczna, suchościeralna), korkowe maty z rolki.

H: Pokój dla dwójki rodzeństwa - jak godzić różne potrzeby?

A+A Kids: Pokój dla rodzeństwa zawsze jest wyzwaniem, ponieważ nie ma gotowego uniwersalnego rozwiązania. Na pewno trzeba się przyjrzeć temu jak rodzeństwo spędza czas i czy spędza go razem. Jeśli tak, to w jaki sposób oraz wziąć pod uwagę takie czynniki jak płeć, różnica wieku. W pokojach dla rodzeństwa dobrze jest zaznaczyć strefę każdego z dzieci. Dzięki temu rodzeństwo będzie miało swój azyl, swoje miejsce, przestrzeń do przechowywania skarbów. Do takich pokoi rekomendujemy piętrowe konstrukcje, które dodatkowo pozwalają na lepsze wykorzystanie przestrzeni.
Jeżeli rodzeństwo wyraźnie podkreśla potrzebę indywidualizmu warto zastanowić się nad jakąś przegrodą. Tutaj sprawdzi się ażurowa ściana, regał lub inna konstrukcja niezabierająca dostępu światła dziennego. Należy jednak pamiętać, żeby podział był sprawiedliwy, a strefy każdego z dzieci atrakcyjne dla nich.


Inne artykuły w tej kategorii