Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

„Drzwi były bardzo ważne; świadczyły o domu tak, jak słowa i buty o człowieku” - oto jeden z cytatów z książki Piotr Schmandta pt. „Pruska zagadka”. Rzeczywiście, trudno temu zaprzeczyć! Drzwi są najważniejszą wizytówką każdego mieszkania. Właściwie dobrany model dodaje strefie wejściowej elegancji i co równie istotne, zapewnia domownikom poczucie komfortu i intymności.

W bloku drzwi wejściowe odgrywają szczególną rolę. Są nie tylko ozdobą, ale również cenną barierą, która chroni wnętrze mieszkania zarówno przed uciążliwymi hałasami czy zapachami, jak i włamaniem. Na rynku można znaleźć rozmaite modele drzwi - poczynając od drzwi drewnianych, idąc poprzez stal i aluminium, na PCV czy włóknie szklanym kończąc. Jaki wariat będzie najlepszy dla mieszkania w bloku i dlaczego? Cenne wskazówki przemycamy w poniższym tekście.

Jaką wielkość i sposób otwierania drzwi wybrać?

Według polskiego prawa budowlanego minimalna szerokość drzwi wejściowych wynosi 90 cm, dlatego blokowe ościeża są zazwyczaj do takiego wymiaru dostosowane. W nieco starszym budownictwie blokowym zdarzają się ościeża o szerokości 80 cm, jednak współcześnie jest to rozwiązanie uważane za niestandardowe. Wybierając drzwi należy zwrócić również uwagę na szerokość ościeżnicy. Bardzo istotne jest bowiem, aby była ona mniejsza o około 1-3 cm od szerokości ościeża. Oprócz wielkości drzwi ważnymi aspektami są również kierunek oraz sposób ich otwierania. W blokowych przestrzeniach montuje się zazwyczaj drzwi otwierane do wewnątrz. Jest to powodowane przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa mieszkańców. Wąskie przejścia nie lubią „tłoku”, zaś otwierane na zewnątrz drzwi mogą się okazać niebezpieczne dla osób, które w danym momencie przemierzają korytarz. Za drzwiami otwieranymi na zewnątrz przemawia jednak komfort domowników. Drzwi zamontowane w ten sposób nie zabierają miejsca w przedpokoju, dzięki czemu można pozwolić sobie na bardziej okazałą zabudowę meblową.

Dlaczego przy wyborze drzwi tak istotne są izolacja termiczna i akustyczna?

Drzwi zewnętrzne stoją na straży komfortu cieplnego w mieszkaniu, dlatego tak istotne jest, by mogły pochwalić się wysokim parametrami technicznymi. Jeśli zależy Ci na tym, aby ciepło nie uciekało z mieszkania, postaw na drzwi o współczynniku U niższym niż 2W/(m2*K). Jednocześnie należy pamiętać, że wspomniana wartość powinna dotyczyć całej konstrukcji drzwi, nie zaś ich pojedynczych elementów. Oprócz samej budowy drzwi i materiałów z jakich zostały zaprojektowane drzwi, warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, takie jak np. specjalny próg z przekładką termiczną czy podwójne bądź potrójne uszczelki. Dzięki wymienionym zabezpieczeniom ciepło nie będzie uciekało na korytarz, natomiast chłód, powodowany np. uciążliwymi przeciągami, nie będzie przedostawał się do środka mieszkania. Oprócz izolacji termicznej niezwykle ważna jest również izolacja akustyczna. W mieszkaniach blokowych sprawdzą się modele o współczynniku Rw wynoszącym conajmniej 28 dB. Pamiętaj jednak, że im wyższy współczynnik, tym lepiej (każde kolejne 3 dB to dwukrotne zmniejszenie natężenie hałasu).

Dlaczego warto pokusić się o zabezpieczenie antywłamaniowe?

Cechy, jakimi charakteryzują się drzwi antywłamaniowe określa się w sześciu klasach (od 1 do 6). Każdy stopień odporności na włamanie musi zostać potwierdzony specjalnym certyfikatem, wydawanym m.in. przez Instytut Techniki Budowlanej. Oprócz tego, produkt powinien posiadać certyfikat nadany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Aby drzwi mogły otrzymać rzeczony atest, powinny zostać poddane specjalnym badaniom. Fachowcy muszą przeprowadzić testy, polegające na zastosowaniu najbardziej popularnych sposobów włamywania się. Jeżeli drzwi wytrzymają napór w określonym czasie, zdają egzamin pomyślnie. Klasy drzwi antywłamaniowych prezentują się następująco: symbol 1 oznacza drzwi standardowe, będące barierą przed włamywaczami posługującymi się wyłącznie siłą fizyczną. Symbol 2 jest przypisanym drzwiom o podwyższonej wytrzymałości, które chronią mieszkanie przed włamywaczami używającymi siły fizycznej oraz prostych narzędzi. Symbol 3 należy do drzwi antywłamaniowych, które strzegą mieszkania przed włamywaczami posługującymi się łomem i jemu podobnymi narzędziami. Symbol 4 również oznacza drzwi antywłamaniowe, jednak takie, które są niemożliwe do sforsowania nawet przez doświadczonych włamywaczy wyposażonych w łomy, wiertarki, pilarki czy śrubokręty. Poza czterema wymienionymi klasami, występują jeszcze drzwi klasy 5 i 6 - potocznie określany drzwiami pancernymi. Tego rodzaju bariery stosowane są w bankach, kancelariach czy komendach policji.

IKEA BAGGMUCK Mata na buty, do wewnątrz/na zewnątrz/szary, 71x35 cm

IKEA BAGGMUCK Mata na buty, do wewnątrz/na zewnątrz/szary, 71x35 cm

13 zł
Wycieraczka Hanse Home Hearts, 40x60 cm

Wycieraczka Hanse Home Hearts, 40x60 cm

64 zł
Wycieraczka z naturalnego kokosowego włókna Artsy Doormats Tree of Life, 40x60 cm

Wycieraczka z naturalnego kokosowego włókna Artsy Doormats Tree of Life, 40x60 cm

109 zł

Dom dla każdego z nas powinien być najbezpieczniejszym miejscem na ziemi - zachwycać kameralnością i nieść ze sobą poczucie bezpieczeństwa. W końcu nie bez kozery zwykło się mówić: "mój dom, to moja twierdza". Właściwie dobrane drzwi wejściowe pomogą Ci o to zadbać!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności