Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Jadar
Jadar
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Budowa ogrodu. Planuj zimą – realizuj na wiosnę

Zima to czas, w którym przydomowe ogrody zapadają w sen. O tej porze roku, nie wymagają intensywnej pielęgnacji, a my mamy więc więcej czasu, by przemyśleć, czego oczekujemy od naszego przydomowego krajobrazu.

Niezależnie od tego, czy stajesz przed zadaniem zaprojektowania ogrodu od zera, czy chcesz, by przestrzeń wokół Twojego domu nabrała świeżego i modnego charakteru – już dziś zacznij pierwsze przygotowania. Razem z marką Jadar podpowiadamy, jak w pełni wykorzystać potencjał ogrodu, by wiosną stał się miejscem rodzinnych spotkań i cieszył wzrok efektownym wyglądem.

Kilka zimowych miesięcy daje nam czas na spokojne planowanie. Możemy przeanalizować różne rozwiązania, zastanowić się jaki ogród będzie w pełni spełniał nasze potrzeby. Ten etap inwestycji jest bardzo ważny, pozwala uniknąć pochopnych i nieprzemyślanych decyzji – podpowiada Anna Malik-Jakubowska, Kierownik ds. Marketingu w firmie Jadar.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Zastanów się, w jakim klimacie urządzony jest Twój dom – nowoczesnym, a może klasycznym? Ogród, traktowany jako jeden z jego elementów, powinien być osadzony w tej samej estetyce – zachowaj spójność kolorystyczną i materiałową.

taras z kamiennych płytek, biały fotel

Trendy związane z aranżacją ogrodu zmieniają się podobnie jak te dotyczące wnętrz – dziś zdecydowanie biegną ku prostocie, a minimalizm to popularne rozwiązanie zarówno w stylu życia, jak i wystroju. Ślepe podążanie za modą nie jest dobrym kierunkiem aranżacyjnym – szczególnie jeśli Twój dom utrzymany jest w stylu klasycznym.

Najważniejsze jednak, by nie wybierać się na spontaniczne zakupy przed zaplanowaniem przestrzeni – przemyślane podejście do projektu pozwoli nam uniknąć potencjalnych pomyłek. Użyj wyobraźni – tylko Ty wiesz, jaki powinien być Twój wymarzony ogród. W realizacji najbardziej szalonych pomysłów pomoże Ci dobry projektant, czyli taki, który zrozumie Twoją wizję, a także podpowie optymalne rozwiązania. Tacy profesjonaliści czekają w dziale projektowym firmy Jadar.

Po pierwsze: ogrodzenie

Ogrodzenie pełni funkcję podobną do ramy obrazu, odpowiednio dobrane podkreśli architekturę domu, a przy tym będzie pasowało do otoczenia. Oprócz walorów estetycznych warto zadbać o jego funkcjonalność – jest bowiem narażone na szereg zmiennych warunków pogodowych, na które musi pozostać odporne.

Cegła i kamień to jedne z najbardziej wytrzymałych budulców. Wybór murowanego ogrodzenia pozwala na jego swobodną aranżację i dopasowanie do stylu elewacji domu, a także poszczególnych elementów architektonicznych ogrodu. Cegłę i kamień możemy łączyć z metalem i drewnem, by dodatkowo spersonalizować charakter ogrodzenia. Świetnym rozwiązaniem będzie wybór cegły łupanej, która oprócz doskonałych właściwości fizycznych przyciąga niebanalnym i naturalnym wyglądem.

Po drugie: alejki

Zastanówmy się, jaką szerokość powinna mieć funkcjonalna ścieżka, dokąd powinna prowadzić i gdzie się kończyć – później przychodzi chwila na wybór rozmiaru i kształtu budulca. W zależności od upodobań postawmy na klasyczną kostkę lub designerskie płyty chodnikowe – kolekcja MEGAN marki JADAR idealnie wkomponuje się w nowoczesny styl domu.

Bez względu na to, jaki będzie nasz wybór, zwróćmy szczególną uwagę na to, by kostka lub płyty kolorystycznie współgrały z elewacją lub dachem budynku. By nadać alejkom wyjątkowego charakteru, uzupełnijmy przestrzenie pomiędzy płytami kamieniem dekoracyjnym w kontrastowym kolorze – zachwycający efekt murowany!

Po trzecie: miejsca odpoczynku

Ogród to miejsce służące przede wszystkim rekreacji – warto zadbać więc o elementy, które umożliwią nam komfortowy wypoczynek. Zastanówmy się jak rozplanować miejsca odpoczynku – może być ich kilka. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie większej przestrzeni, na której przysiądziesz razem z rodziną i przyjaciółmi. Marka Jadar proponuje, by wykorzystać do tego celu palisadę Koala w połączeniu z Murem Chińskim – ten zgrany duet stworzy komfortową oazę w centrum naszego ogrodu, a przy tym zapewni niezbędną intymność. W innym miejscu umieśćmy mniejsze siedzisko z cegły, w którym będziesz mógł zaszyć się z ulubioną książką lub odpocząć podczas ferworu ogrodowych prac.

Po czwarte: palisady i obrzeża

By oddzielić od siebie poszczególne strefy ogrodu, warto użyć palisad. To uniwersalne produkty – szeroki wybór kształtów i kolorów sprawia, że dopasujesz je do każdej aranżacji. Doskonale sprawdzą się jako budulec do wykańczania tarasów, tworzenia szerokich donic ogrodowych i rabat o różnych kształtach – od prostych po łukowate i zaokrąglone. Uzupełnieniem przestrzeni są również obrzeża – drobne elementy do wykańczania brzegów alejek, rabat oraz podjazdów. Tego typu rozwiązania stanowią wykończenie przestrzeni, ale również wprowadzają ład i porządek.

Po piąte: altanka

Altana ogrodowa to rozwiązanie dla osób z większym ogrodem. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli – jednak wybór takiego rozwiązania może okazać się niekorzystny dla ogólnego wyglądu naszego ogrodu. Altanka powinna przede wszystkim stanowić estetyczne uzupełnienie ogrodu, by tak było, warto używać tych samych materiałów – jeśli postawimy na ogrodzenie z cegły łupanej, użyjmy jej również do wzniesienia altany.

Marka JADAR posiada w swojej ofercie dwa rodzaje cegły łupanej, która w połączeniu z odpowiednio przygotowanym drewnem, będzie prezentować się naturalnie i pięknie. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie płyt chodnikowych, jeśli użyliśmy ich do układania alejek. Indywidualnie zaprojektowana altana będzie nie tylko doskonale pasować do naszego ogrodu, ale również idealnie komponować się z pozostałymi elementami architektury.

Po szóste: grill i miejsce na ognisko

Dla amatorów ogrodowych spotkań zbudowanie grilla to opcja obowiązkowa – uświetni on wszelkie rodzinne imprezy. Dobrym pomysłem jest zbudowanie grilla z materiałów występujących już w naszym ogrodzie, ale posiadających inne funkcje. Możemy użyć palisad, a także cegły łupanej. Świetnie sprawdzą się również wielofunkcyjne betonowe donice. Ostateczny efekt będzie spójny z całą aranżacją przestrzeni, a dzięki indywidualnemu projektowi spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Osoby, które lubią spędzać długie wieczory przy wesoło trzaskającym ogniu, powinny zastanowić się nad zaaranżowaniem miejsca na ognisko. Stworzenie takiego zakątka nie będzie trudne – użyjmy do tego celu cegieł. Ciekawy wyborem będą cegły Antyk z kolekcji Jadar, które ze względu na swój rustykalny design i trwałość będą idealną ramą dla tańczących płomieni. Za siedziska posłużyć mogą, według upodobania, jedynie cegły lub cegły zwieńczone stopniami schodowymi.

Na koniec: dekoracje

Idealną dekoracją ogrodu będą donice ogrodowe zrobione z odpornego na niepogodę betonu. Wnętrze wypełniamy ziemią i obsadzamy ulubionymi roślinami. Donice mogą również służyć jako doskonały mur podtrzymujący skarpy przy schodach wejściowych do domu lub przy tarasie. Kreatywni mogą wykorzystać je również jako dodatkowe wyposażenie przestrzeni wypoczynkowej, na przykład jako dodatkowe siedziska lub bardzo solidny stolik – wyobraźnia nie zna ograniczeń.

Zaplanowanie ogrodowych rewolucji pozwoli nam zaoszczędzić czas oraz zminimalizować koszty budowy i aranżacji przydomowej przestrzeni. Wykorzystajmy zimowe miesiące na przemyślenia i projektowanie. Dzięki temu wiosną sprawnie wprowadzimy nasze pomysły w życie, a w słoneczne, ciepłe dni będziemy cieszyć się ogrodem naszych marzeń.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności