Jak układać płyty tarasowe? Poradnik

Taras to prywatna przestrzeń, w której łapiemy spokojny oddech i relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy, kontemplując piękno natury bez wychodzenia poza obręb własnej działki. Cichy kącik – otulony zapachem kwitnących piwonii i tulipanów – jest wizytówką posesji i receptą na niedzielne lenistwo. Niegdyś zwyczajne i szare powierzchnie tarasów dziś są pełne stylu i harmonii, a urządzający dokładają wszelkich starań, by stały się przedłużeniem reprezentacyjnego salonu.

Taras to bardzo wymagające miejsce – narażone na jesienne kaprysy aury, zimowe mrozy, harce najmłodszych domowników, a nawet aranżacyjne trendy i wnętrzarskie zmiany, które co rusz dyktują inne kształty i kolory. By jednak nie wpaść w pułapkę mody oraz uniknąć przykrych konsekwencji nietrafionych decyzji, warto wybrać nie tyle solidny materiał i odpowiedni projekt, ale też metodę montażu. Poniżej pokażemy trzy podstawowe kroki prowadzące do stworzenia trwałego i efektownego miejsca z wykorzystaniem płyt tarasowych marki Jadar.

szare płytki tarasowe, biała sofa na tarasie, czarna elewacja

Zaprojektuj taras!

Każda inwestycja musi być poprzedzona odpowiednimi działaniami logistycznymi, zwłaszcza jeśli nie mamy w zamiarze żadnych metamorfoz przez najbliższych kilka lat. Bez wątpienia urządzanie tarasu należy właśnie do takich kategorii. Nawet jeśli nasza wyobraźnia przestrzenna zdaje się działać na celującym poziomie, a wymarzony obszar to prosty i pozbawiony udziwnień koncept, lepiej i tak przelać tę wizję na papier – wówczas w głowie zrodzić się mogą oryginalne pomysły i funkcjonalne rozwiązania z wykorzystaniem chociażby różnorodnych elementów małej architektury. W projekcie uwzględnijmy wielkość oraz kształt tarasu i skonfrontujmy te dane z formatem płytek oraz ich wzorem. Płyty tarasowe w większym rozmiarze (np. Megan Pro 100x50 cm czy Cordoba MELANŻ 40x40 cm marki Jadar) mają zalety praktyczne związane z utrzymaniem czystości i ograniczeniem mozolnego szorowania, a także znacznie lepiej prezentują się w otoczeniu nowoczesnych mebli ogrodowych i dekoracji. Mniejsze z kolei sprawdzą się, gdy aranżujemy kręte ścieżki, zaokrąglone powierzchnie i mogą również stanowić ciekawy element dekoracyjny. Podczas projektowania tarasu warto też zastosować obrzeża, palisady czy stopnie, co zagwarantuje nie tyle efektowną całość, ale i bezpieczeństwo oraz zaznaczenie stref między tarasem a ogrodem.

>> Zainspiruj się elementami uzupełniającymi marki Jadar
szare płytki tarasowe

Wybierz odpowiednie płytki tarasowe

Niezależnie od usytuowania budynku, zadaszenia oraz nasłonecznienia, płyty tarasowe narażone będą na ulewne deszcze, gorące letnie upały czy siarczysty styczniowy mróz, dlatego by uniknąć zniszczeń, należy sięgnąć po wersje mrozoodporne, a także warianty wykazujące właściwości antypoślizgowe oraz odporne na uszkodzenia i mechaniczne urazy. Aby mieć pewność o trwałości i wytrzymałości, warto rozważyć rozwiązania wzbogacone o innowacyjne technologie, które jeszcze lepiej chronią powierzchnię płyt przed działaniem czynników atmosferycznych, zapobiegają utarcie koloru czy ograniczają występowanie wykwitów, wrastaniu mchów oraz porostów.

>> Zobacz kolekcję płyt tarasowych marki Jadar

Tak działa m.in. System Water Protect Jadar, polegający na podwójnej ochronie płyty – wewnątrz poprzez hydrofobizację w masie oraz na zewnątrz, dzięki dodatkowej impregnacji. Poza parametrami technicznymi istotny będzie również styl. Odcień płytki tarasowej dobierajmy do koloru elewacji domu, a także charakteru który chcemy stworzyć na zewnątrz. Zwolennicy klasyki i współczesności powinni skoncentrować się wokół palety szarych barw, miłośnicy rustyku pokuszą się o ciepłe tony płyt Malaga MELANŻ, a fani oryginalności mogą łączyć kolory, tworząc szachownicę czy fantazyjne tonalne realizacje z wykorzystaniem dwóch lub trzech zbliżonych do siebie odcieni.

Metoda "na mokro" czy na "sucho"?

Od stworzenia projektu do wypicia popołudniowej kawy na tarasie jeszcze długa droga, bowiem przed urządzającymi najważniejsze zadanie – montaż. Taras możemy zbudować, opierając się o dwie zasady. Pierwsza, tzw. "na mokro" należy do bardziej zaawansowanych i specjalistycznych, nie obejdzie w niej bez pomocy fachowca i profesjonalnych narzędzi. To sposób trwały, ale i kosztowny oraz czasochłonny, polegający na wylaniu betonu na wcześniej przygotowany grunt. Jednak współczesne systemy produkcji i wysoka jakość płyt pozwalają ominąć ten zagmatwany proces, korzystając z "suchego montażu" z betonowych elementów L-ka. Metoda "na sucho", należy do znacznie szybszych i tańszych rozwiązań, a samo układanie możemy wykonywać samodzielnie. "W pierwszej kolejności wytyczamy teren tarasu zgodnie z projektem i na wcześniej przygotowanym podłożu. Następnie ustawiamy L-ki na sucho, stosując na wewnętrznych ścianach membranę lub łącząc je klejem do betonu – bez membrany. Wyznaczoną za pomocą betonowych modułów przestrzeń do połowy wysokości konstrukcji wypełniamy kruszywem o dużej frakcji, na którą wysypujemy podsypkę piaskowo-cementową. To ona stanowi końcowe podłoże do płyt tarasowych. Po wykonaniu tej czynności pozostaje nam tylko ułożenie podłogi z płyt tarasowych lub kostki brukowej." – wyjaśnia projektant nawierzchni w firmie Jadar Sp. z o.o. Taki taras możemy też szybko przebudować, rozbudować, a w razie uszkodzeń – wymienić płytkę bez potrzeby kucia.

szare płytki tarasowe, kamień ozdobny

Taras to marzenie każdego, kto stawia mury nowego domu i miejsce, do którego z utęsknieniem wracamy po okresie jesienno-zimowej pluchy. Ta namiastka szczęścia musi mieć jednak solidne fundamenty, czyli odpowiednio zamontowane podłoże złożone z wysokiej jakości materiałów. Potem można już tylko rozkoszować się zapachem konwalii, smakiem esencjonalnej kawy i melodiami wygrywanymi przez naturę!

>> JADAR <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Hmmm… Znam tarasy wylewane; „na gruncie” i wentylowane. I raczej żaden z nich nie powinien się układać bez fachowców.
  • Dodano 2 lata temu