Czego szukasz?
Zobacz także
Jadar
Jadar
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ścieżka w ogrodzie – jaką kostkę brukową wybrać? Poradnik

Zielony zagajnik usytuowany obok domu skłania do spacerów. By jednak nie deptać trawiastego dywanu, pomyślmy o wytyczeniu ścieżek ogrodowych, które zaprowadzą nas do bujnych rabat majowej konwalii czy grządek usianych fioletową lawendą. Takie proste lub bardziej kręte dróżki, poza praktycznymi aspektami związanymi z wyznaczaniem tras komunikacyjnych, pomogą w tworzeniu charakteru architektury ogrodowej.

Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym nie tylko do budowy podjazdów i tarasów, lecz także ścieżek wijących się w wokół domu. Surowiec ma mnóstwo zalet, a wśród nich nie brakuje tych związanych z estetyczną odsłoną strefy zieleni. Razem z marką Jadar sprawdzamy, jaką kostkę wybrać, by ogród zachęcał do pieszych wycieczek.

Dlaczego kostka brukowa?

Ogrodowe aleje mogą być zbudowane z wielu materiałów – począwszy od betonu, po żwirek, kamień czy nawet drewno, jednak to kostka brukowa cieszy się największą sławą, i najczęściej gości pośród barwnych roślinności. Dlaczego? Bo jest trwała, funkcjonalna, stosunkowo tania i efektowna. Jej właściwości użytkowe sprawiają, że niezależnie od warunków atmosferycznych, nie niszczeje podczas mrozu, tak jak żwirek, nie wymaga intensywnej pielęgnacji jak drewno i nie pęka jak beton.

Kostka Jadar, dzięki systemowi Water Protect, wykazuje zmniejszoną nasiąkliwość, a odporna warstwa licowa ogranicza wnikanie brudu i zanieczyszczeń w głąb nawierzchni, co wyeliminuje powstawanie porostów, mchów i wykwitów wapiennych. Jej wytrzymałość na duży nacisk pozwala wykładać nią nie tylko kręte dróżki pośród kwitnących rabat, lecz także podjazdy do garażu i wjazdy na posesje, przez co cała architektura wokół domu wygląda spójnie i estetycznie.

Zaletą rozwiązania jest też różnorodność rozmiarów i kształtów, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawe aranżacje – od tych bardziej klasycznych, po rustykalne czy nowoczesne. Współczesne metody produkcji pozwalają uzyskać niebywałe kompozycje złożone nie tylko ze sztandarowych odcieni grafitów i szarości, lecz także atrakcyjnych elementów w kolorze piaskowca, szmaragdu, pomarańczy lub rubinu, które kreują niezwykły klimat w ogrodzie.

Rodzaj kostki a styl ogrodu

Styl ogrodu oraz elewacja budynku to dwie najważniejsze kwestie, które musimy uwzględnić, gdy stoimy przed wyborem kostki brukowej, a dokładniej cechami wizualnymi warstwy wierzchniej. Jeśli otoczenie zewnętrzne jest bardziej nowoczesne, a dom przybiera geometryczną bryłę z mnóstwem przeszkleń i współczesnych dekoracji, alejki wyłóżmy jednolitymi, gładkimi powierzchniami o strukturze betonu – które z uwagi na swoją uniwersalność mogą być wykorzystane w klasycznych projektach – albo dla przełamania wszechobecnej prostoty wybierzmy efektowne tonalne rozwiązania.

Powierzchnia COLORBLEND z nietypowymi, linowymi zestawieniami barw może okazać się znakomitą alternatywą dla nowoczesnych płyt, a bogactwo możliwości pozwoli dobrać odcień wariantu do elewacji domu. W ofercie marki Jadar oprócz neutralnych i chłodnych szarości znajdziemy ciepłe tonacje czy intrygującą mieszankę COLORBLEND Zorza polarna, która świetnie scali naturalne motywy i surowe akcenty architektoniczne. Taki oryginalny chodnik podkreśli też nietuzinkowy klimat ogrodów pełnych nostalgii i uroku rodem z miejskich bulwarów.

Z soczystą zielenią roślin ogrodowych dobrze prezentują się kostki płukane. Jest to rodzaj nawierzchni złożony z naturalnych kamieni bazaltowych, dolomitowych oraz granitowych, przez co wierzchnia warstwa przypomina cenne mieniące się w słońcu kruszywo. Elegancki charakter kostki Bergamo LUX pozwala łączyć ją z wariantami klasycznymi lub wykorzystywać jako walor dekoracyjny symetrycznie zaaranżowanych ścieżek w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach, a z uwagi na nieregularną fakturę może stanowić alejki rustykalnych zieleńców.

Wielkość kostki a styl ogrodu

W nowoczesnych ogrodach zazwyczaj królują wielkoformatowe płyty betonowe, które – ułożone obok siebie lub oddzielone pasem żwirku – wytyczają trasę między tarasem a kwitnącymi rabatami. Kostka także pozwoli stworzyć współczesny klimat, jeśli – oprócz wspominanych już rodzajów powierzchni – sięgniemy po odpowiedni wymiar. Większe, jednakowe formaty rozwiązania Granito – marki Jadar – świetnie podkreślą symetrię ogrodu, a dodatek mniejszych akcentów w zbliżonym lub kontrastującym kolorze będzie przejawem oryginalności. Do współczesnych projektów możemy też zaprosić nieco geometrii i oprócz podstawowych figur sięgnąć po różnorakie kształty z kolekcji Urbano LUX.

W ogrodach rustykalnych warto zastosować wymiarową roszadę. Taka nawierzchnia zbudowana z cieniowanej kostki Luna COLORBLEND o różnych wielkościach nada przestrzeni bardziej romantycznego i szlachetnego klimatu, a chodnik zamieni w ważną, dekoracyjną strefę ogrodu. Bardziej uniwersalny charakter uzyskamy, stosując klasyczną odsłonę kolekcji Luna. Połączenie kwadratowych i prostokątnych kostek o różnej wielkości pozwala na szereg kompozycyjnych możliwości, a proste profile krawędzi rozwiązania (tzw. kostka bez fazy) przyczynią się do uzyskania bardziej jednolitej płaszczyzny.

W niemal każdej aranżacji z zielenią w tle nie unikniemy łuków. W stylizacjach vintage faliste dróżki będą wręcz wskazane, dlatego do tworzenia zawiłych alejek, najlepiej wykorzystać kostki asymetryczne, które przydają się także podczas projektowania elementów ozdobnych posesji – wzorów w centralnym miejscu podjazdu czy tarasu. Taki „stylizacyjny łącznik” pomoże uzyskać spójność między strefą wypoczynkową, czyli ogrodem, a pozostałą częścią otoczenia wokół domu.

Kostka – jako najlepsza z możliwych rozwiązań – pozwala na ogromną kreatywność, nie tylko w zakresie koloru czy rozmiaru, lecz także kształtów i struktur. Dzięki temu dobrze zaprojektowana ścieżka ogrodowa nie dość, że pozwoli ochronić zielony trawnik przed deptaniem go podczas przechodzenia „na skróty” do altany, to także będzie dekoracją posesji.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności