Czego szukasz?
Zobacz także
Jadar Jadar
Opublikowany:  

Jakie kolory płyt tarasowych i kostki? Inspiracje ogrodowe i trendy 2021

W ogrodzie i przestrzeni wokół domu jest tak, jak we wnętrzach. Tam też panują trendy! Dominują w nich płyty tarasowe i kostka brukowa, które każdego roku toczą walkę o podium. Ich użycie w roli ścieżek, chodników i pasów wyznaczających poszczególne fragmenty parceli jest oczywiste, ale już mniej oczywiste jest to, na jaki kolor nawierzchni się zdecydować. Wybierane barwy muszą pasować do elewacji i stolarki okiennej. Powinny nawiązywać do architektury krajobrazu. Dobrze też, by były modne, dlatego przeczytaj, jakie odcienie w 2021 roku są na czasie.

nowoczesny taras, płyty gresowe na taras

Szara uniwersalność

W natłoku nowych kierunków aranżacyjnych i coraz to ciekawszych bodźców ze świata designu można się pogubić. We wnętrzach dominują egzotyczne tendencje i kulturowe miszmasze, ale na zewnątrz nadal króluje trend minimalistyczny i nic nie wskazuje na to, by jego passa miała się skończyć. Proste bryły, duże przeszklenia i zwarte konstrukcje wyznaczają schematy aranżacji także i w 2021 roku, a to wiąże się z użyciem kolorów achromatycznych; bieli, czerni oraz szarości. Pierwsze dwie tonacje zarezerwowane są raczej dla dodatków nadających scenerii smak. Trzecia to barwa modnych chodników, ścieżek i przydomowych parkingów. Płyty na taras i kostki utrzymane w takiej kolorystyce zbudują harmonijną bazę.

nowoczesny podjazd, płyta gresowa, płyta na podjazd

Szara nawierzchnia w ogrodzie wprowadzi spokój i dozę elegancji. To stonowany kolor o wielu obliczach, ale niezależnie od tego czy sięgasz po grafitowe płyty betonowe na taras, czy decydujesz się na jasnoszare kostki, każda z nich będzie umiejętnie współgrać z barwami ogrodu – począwszy od zieleni trawników i ciepłym brązie drewna, a skończywszy na popielatych fragmentach fasady budynku.

Szarość nie jest przypisana wyłącznie minimalistycznym kierunkom i choć w formie większych płyt Valeo Colorblend od Jadar idealnie do nich pasuje, bo podkreśla surowość i schludność wystroju, to może stać się też tłem klasycznych czy skandynawskich realizacji – zwłaszcza jeśli ma postać bruku Bergamo Piatto Colorblend. Widoczne na nim przenikające się tonacje o liniowym układzie stworzą niepowtarzalną mozaikę, która będzie doskonale korespondować z powszechnie stosowanymi materiałami wykończeniowymi: drewnem, cegłą czy zwykłym tynkiem.

nowoczesny taras, płyty gresowe na taras
PŁYTKA COLORBLEND

PŁYTKA COLORBLEND

BERGAMO PIATTO COLORBLEND

BERGAMO PIATTO COLORBLEND

Kostka Bergamo COLORBLEND Firmy JADAR

Kostka Bergamo COLORBLEND Firmy JADAR

Romeo MELANŻ I COLORBLEND firmy Jadar

Romeo MELANŻ I COLORBLEND firmy Jadar

W naturalnym tonie

Nasilającym się trendem, który od dawna dzierży plamę pierwszeństwa w przydomowych realizacjach, jest natura. Jej motywy i barwy zawsze będą składnikami gustownie zaaranżowanej przestrzeni. Mowa o beżach, brązach w wydaniu wariantu Zorza Polarna z kolekcji Romeo Colorblend i neutralnych akcentach écru. Ich ciepłe wykończenia stworzą dookoła atmosferę relaksu – a ta przecież jest pożądana na przydomowym tarasie.

taras z płyt, taras nowoczesny

Kolorystyka złożona z gamy naturalnych odcieni będzie ponadczasowym zestawieniem pasującym do każdego stylu budynku – czy to surowego modernizmu, czy wiecznie modnej klasyki. Świetnie skomponuje się z akcentami prawdziwego drewna, z którego zbudowane są elementy małej architektury, takie jak huśtawki i ławki, zielenią, a także detalami w odcieniu czerni, kawowego brązu czy grafitu. Nawierzchnia w zgaszonej i neutralnej kolorystyce to gwarancja przytulności i przepis na udany, leniwy wypoczynek w otoczeniu tego, co najcenniejsze – natury; trendu modnego wczoraj i dziś.

W obecnym czasie cenimy to, co subtelnie podkreśla urok naturalnego otoczenia. Zmiany w aranżacji ogrodu, podjazdu czy tarasu w odniesieniu do kilku lat wstecz są zauważalne. NATURA to słowo klucz w trendach 2021 roku. Kolekcja Colorblend z barwami zaczerpniętymi wprost z otaczającej nas przyrody jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Paletę kolorów skomponowaliśmy bardzo starannie, dzięki temu produkty w kolekcji są uniwersalne i pasują do każdego stylu aranżacji. – dodaje Anna Malik-Jakubowska, kierownik ds. marketingu w firmie Jadar Sp. z o.o.

Słoneczne inspiracje

Trendy to jednak nie tylko neutralne kolory, które można łączyć dosłownie ze wszystkim. Modne barwy oznaczają także nieschematyczne kombinacje, na których czele stoją słoneczne inspiracje. Wbrew pozorom wszelkiego rodzaju żółcie, czerwienie i ceglaste tony wykorzystane jako odcień nawierzchni wokół domu nie odeszły do lamusa. Są często obecne na podwórkach – czy to jako elewacja budynku, czy nawierzchnia chodników i ścieżek. Nawiązują do naturalnych piaskowców, gliny czy słomy. Sprawdzą się w rustykalnych sceneriach, romantycznych ogrodach antycznych oraz tych nowoczesnych, gdzie ożywią całość. Z czym je łączyć?

nowoczesny dom, jaka kostka brukowa, kostka brukowa

Pustynny odcień z serii Sasso Colorblend, a także warianty Lato i Jesień z linii Granito z uwagi na ciepłe wykończenie znakomicie wypadną w towarzystwie barw o podobnej temperaturze, a więc brązami, czerwieniami i tonacjami oliwkowymi. Takie połączenie zbuduje scenerię inspirowaną klimatem słonecznej Toskanii i przełamie monotonny krajobraz. Może być też częścią posesji, na której dominują szarości. Betonowe płyty na taras i kostki w konfrontacji z alternatywami zawierającymi żółte i pomarańczowe pigmenty zyskają charakteru, tracąc swój fabryczny sznyt.

Nie oznacza to jednak, że tak słoneczne barwy nie mogą być zestawiane z trendami nowoczesnym i minimalistycznym. Wręcz przeciwnie – Płyta Jagiellońska Colorblend sprawdzi się jako przeciwwaga dla surowej bryły budynku i stonowanych kolorów elewacji; bieli i szarości. Będzie równoważyła całość i wprowadzi do przestrzeni sporą dawkę przytulności. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru w łączeniu takich barw. Więcej niż trzy odcienie wprowadziłyby niepotrzebny chaos.

nowoczesny taras, płyta betonowa na taras

Poza schematami

Poza nawierzchniami o jednolitym wykończeniu w trendach jest miejsce na efektowne melanże, które same w sobie będą ozdobą posesji. Mowa chociażby o mozaikowych wariacjach kostki Nodica Colorblend czy ciekawej, kolorystycznej kombinacji na powierzchni rozwiązań Bergamo Colorblend. Popularność tak oryginalnych propozycji to wynik chęci stworzenia czegoś innego i mocno zindywidualizowanego, odbiegającego od ogólnie przyjętych reguł. Płyty gresowe na taras czy kostki wytyczające chodniki w tak niebanalnym wariancie wymagają uzupełnienia stonowanymi akcentami, by nic nie przyćmiło ich urody.

2021 rok w dziedzinie aranżacji przestrzeni zewnętrznych stawia na naturalność, jednolite wykończenia i barwne melanże, które podkreślają oryginalność całości. W trendach nie brakuje neutralnych i uniwersalnych kolorów, choć ich poważną konkurencją są tonacje mniej oczywiste; ciepłe i odważne. Takie zróżnicowanie daje ogromne pole do popisu dla urządzających – mogą oni budować klimat posesji w pełni odzwierciedlający ich gusta, pozostając jednocześnie przy tym, co modne.


Artykuł powstał we współpracy z marką Jadar.


Inne artykuły w tej kategorii