Czego szukasz?
Zobacz także
Jadar
Jadar
Opublikowany:  

5 inspirujących aranżacji miejsc relaksu w ogrodzie

Ogród i taras to przedłużenie mieszkania, które wypełniają starannie przemyślane kompozycje. Ten mały raj na własnej działce ma inspirować, sprzyjać odprężeniu i zachęcać do spędzania czasu z najbliższymi. Co zrobić, by tak się stało? Zobacz 5 pomysłów na stworzenie doskonałego miejsca relaksu!

1. Grill i wędzarnia, czyli patent na smaczne popołudnia

Nieodłącznym elementem każdego miejsca relaksu na świeżym powietrzu jest strefa grillowania. Zanim jednak rozmarzysz się o rumianych kiełbaskach, dobrze przemyśl umiejscowienie grilla – zwłaszcza jeśli ma to być wariant murowany, czyli ten osadzony na stałe. Postawienie go w pobliżu granicy działki czy obok domu sąsiadów nie będzie dobrym pomysłem, bo unoszące się w powietrzu aromaty, mogą zakłócać spokój ludzi mieszkających za płotem. Najlepiej zdecydować się na teren zacieniony, położony blisko domu, w obrębie altany czy zadaszonego tarasu, co pozwoli na pichcenie nawet wtedy, gdy pogoda płata figle.

Jeśli oprócz grillowanych smakołyków, marzą Ci się potrawy pachnące jałowcem i dymem, rozbuduj strefę relaksu o wędzarnię. Do wzniesienia takiej konstrukcji, a także budowy grilla, sprawdzi się cegła łupana cokołowa od Jadar, która jest materiałem niewymagającym dodatkowego wykańczania ścian. To rozwiązanie, które jest odporne na wysokie temperatury, a do tego niezwykle estetyczne, przez co z powodzeniem wtopi się w klimat tarasu – zwłaszcza tego, w którym dominują naturalne akcenty! Śródziemnomorski charakter produktu współgra z dużymi powierzchniami płyt ColorBlend Jadar, które można wykorzystać jako posadzkę. Przenikające się na ich powierzchni kolory ocieplą wizualnie przestrzeń i stworzą bazę do wspólnego i długiego biesiadowania.

2. Wgłębnik receptą na kameralną przestrzeń relaksu

A może zamiast budowy tarasu na gruncie, lepiej skorzystać ze specjalnie wykopanego wgłębnika? To element małej architektury inspirowany starożytnymi ogrodami, gdzie na płaskim dnie zagłębienia wykonanego w ziemi tworzono oryginalny placyk wypoczynku. Na jego środku lokowano fontannę lub bujne krzewy. We współczesnej odsłonie takim centralnym punktem może być palenisko wykonane przy pomocy płyt klasycznych Megan. Ich uniwersalny design posłuży także do wyznaczania ścieżki prowadzącej do strefy odpoczynku oraz miejsc siedzących dookoła. Dzięki temu, jak widać na aranżacji, wszystko będzie spójne i umiejętnie wtopi się w klimat nowoczesnych stylizacji.

Co trzeba wiedzieć, budując wgłębnik? To patent na zaaranżowanie przestrzeni o zróżnicowanym poziomie terenu. Możesz go wykonać w naturalnych zagłębieniach czy w częściach posesji, które otoczone są skarpą albo zbudować samodzielnie, obniżając teren na głębokość około 60 czy 80 cm. Ściany takiej konstrukcji najlepiej wzmocnić przy pomocy murków oporowych, co będzie zapobiegało osuwaniu się ziemi, a schody prowadzące do środka wykonać z gotowych stopni, co przyspieszy realizację. Istotną kwestią jest także wykonanie odwodnienia, by we wgłębniku nie zbierała się woda opadowa. Zanim przystąpisz do realizacji, koniecznie sprawdź poziom wód gruntowych – jeśli jest wysoki, zrezygnuj z budowy wgłębnika. Taki problem dotyczy czasami działek zlokalizowanych na terenach depresyjnych czy w pobliżu rzek oraz jezior, gdzie wody gruntowe mogą występować tuż pod wierzchnią warstwą gleby.

3. Kominek także na tarasie

Myśląc o domowej przestrzeni do relaksu, w głowie często pojawiają się wizje tańczących języków ognia zamkniętych za szybą – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by i na zewnątrz ten spektakl płomieni uatrakcyjniał czas. W przypadku gotowego kominka na tarasie czy we wgłębniku nie sama estetyka jest jednak ważna. Istotne będą techniczne wymagania, które warunkują prawidłową pracę rozwiązania. Fundament będący miejscem przeznaczenia wkładu kominkowego powinien być solidny i wytrzymały, a przestrzeń dookoła wolna od instalacji gazowych, grzewczych czy elektrycznych. Dobrze też zadbać o to, by podłoga wokół źródła ognia była wykonana z materiałów niepalnych, do których należą kamień, terakota czy płyty Cordoba PRO.

Pamiętaj również o tym, że taka strefa relaksu musi być spójnym elementem całości, co wiąże się z wykorzystaniem materiałów nawiązujących do elewacji, cokołu czy komina. Dzięki temu unikniesz wrażenia chaosu! W aranżacji Jadar do tego celu służy beton w różnych postaciach. Gotowe bloki schodów śrutowanych, w połączeniu z mozaiką płyt Cordoba na podłożu, tworzą uniwersalną bazę, którą dopełniają ciemniejsze akcenty obudowy kominka i masywnych donic. Wszędzie dominują faktury cementu i kolory szarości – jednak z uwagi na ich nieregularność i zróżnicowanie odcieni aranżacja zyskała dynamicznego charakteru.

4. Miejsce na ognisko w nowoczesnej formie

Innym pomysłem na zbudowanie strefy relaksu w ogrodzie jest murowane palenisko ogrodowe. To alternatywa dla tradycyjnego ogniska – jednak znacznie bardziej bezpieczna. Przestrzeń tego typu można zbudować w taki sposób, by doskonale pasowała do aranżacji, a przy tym (jak to przy ognisku bywa) rodziła poczucie wspólnoty i sprzyjała wieczornym rozmowom w większym gronie. Tak też jest w przypadku aranżacji Jadar, do której wykorzystano płyty Valeo z kolekcji Lux, a wokół paleniska szare płyty Megan. Ich powierzchnia wyznacza siedziska przykryte miękkimi poduchami, a także stanowi granicę dla tańczących płomieni. Dzięki temu ogień nie rozprzestrzeni się na boki i nie będzie stanowił zagrożenia dla siedzących w pobliżu osób.

5. Strefa spotkań przy palenisku

Jeśli dzierżysz tytuł mistrza imprez w plenerze, a Twój ogród latem zamienia się w centrum spotkań z bliskimi, zainspiruj się tą okazałą strefą relaksu. Duży teren podzielono na mniejsze obszary o konkretnym przeznaczeniu – zielone pasy trawy stanowią miejsce zabawy dla dzieci i są dekoracją posesji, natomiast przestrzeń biesiadowania tworzą płyty Jadar Megan imitujące kamień. Ich struktura koresponduje z naturalnym klimatem zieleńca, przez co całość zyskuje na autentyczności. Granice poszczególnych stref wyznaczono przy pomocy stopni schodowych oraz prefabrykowanych ścian oporowych L-Ka, które mogą też służyć jako podpora pod zabudowę czy podstawa donic pasujących do nowoczesnej architektury.

Jakie elementy małej architektury wzbogacą przestrzeń tak obszernej strefy relaksu? Żeby sprostać wymaganiom starszych, zbuduj palenisko otoczone miękkimi siedziskami, na których będzie można odpoczywać pod chmurką. Dla dzieci przygotuj teren z atrakcjami takimi jak huśtawka czy trampolina. W ten sposób optymalnie wykorzystasz działkę, a każdy – niezależnie do wieku – znajdzie przestrzeń dla siebie.

Ogród to idealne miejsce relaksu. Do pełnego wypoczynku nie wystarczą jednak tylko leżak czy przenośny grill. Warto wykorzystać jedną z wymienionych koncepcji i zbudować kompleksową strefę, w której odpoczywanie będzie miało zupełnie inny przebieg.


Artykuł powstał we współpracy z marką Jadar.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności