Dlaczego warto posiadać zmywarkę?

Każdego dnia masz do zrobienia mnóstwo rzeczy – wśród nich przede wszystkim obowiązki, ale również chwile przyjemności. Po rodzinnym obiedzie zasiadasz wygodnie w fotelu, otwierasz ulubioną książkę i zaczynasz upragnioną chwilę relaksu… jednak Twój wzrok wciąż wędruje w kierunku wypełnionego po brzegi zlewu. Z kuchennej szafki spoglądają zniecierpliwione kubeczki i prawie słyszysz, jak proszą, byś natychmiast podszedł do zlewu. Porzucasz więc to, co aktualnie robisz i zajmujesz się zmywaniem – choć to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę. A gdyby istniał prosty sposób na oszczędzenie Twojego cennego czasu?

Nic dziwnego, że wciąż szukamy sposobów na odzyskanie czasu, utraconego na wykonywanie nie zawsze przyjemnych, ale często koniecznych czynności. Na szczęście w dzisiejszych, szybkich czasach, mamy do dyspozycji cały szereg domowych pomocników, którzy sprawiają, że z każdego dnia wyciskamy więcej czasu dla siebie. A dzięki temu – jesteśmy szczęśliwsi! Pomyśl, ile czasu spędzasz, stojąc pochylony nad kuchennym zlewem. Co mógłbyś robić w tych wszystkich chwilach? Włączyć zmywarkę i uciąć sobie krótką drzemkę? Obejrzeć serial? Wyjść na spacer z psem? Przekonamy Cię, że warto posiadać zmywarkę!

kuchnia w stylu eleganckim, czarny stół z krzesłami

Oszczędność czasu i pieniędzy

Stojąc przed dylematem – kupić zmywarkę czy może pozostać przy zmywaniu ręcznym – warto zastanowić się, jakie zasoby możemy zaoszczędzić. Wśród nich są te najważniejsze, czyli woda i nasz czas. Decydując się na zmywarkę, musimy liczyć się ze sporym jednorazowym wydatkiem – jednak miejmy świadomość, że jest to inwestycja długofalowa, wpływająca zarówno na obniżenie rachunków za wodę, jak i na odzyskanie naszego czasu. Statystycznie każdy z nas zmywając ręcznie, poświęca na to ponad 20 minut dziennie – mniej lub więcej w zależności od przygotowanych posiłków, ilości osób itd. W tygodniu to już 2 godziny i 20 minut… w tym czasie zdążyłbyś obejrzeć film. W kwestii miesiąca to aż 9 godzin i 20 minut zmywania naczyń! Czy rzeczywiście nie szkoda nam na to czasu?

Oczywiście to, czy **zmywarka** to odpowiedni wybór dla Ciebie, zależy od tego, jak często przebywasz w domu, jak często ...

Oczywiście to, czy zmywarka to odpowiedni wybór dla Ciebie, zależy od tego, jak często przebywasz w domu, jak często gotujesz, ilu członków liczy Twoja rodzina, a także czy jesteś posiadaczem pokaźnej zastawy stołowej, czy może decydujesz się na konieczny minimalizm. Nie inwestuj w zmywarkę, jeśli w Twojej domowej kolekcji znajdują się dwa talerze, kubek i para sztućców – w takim zestawieniu nie ma mowy o oszczędności wynikającej z używania zmywarki. Jednak nawet małe rodziny docenią zalety wynikające z posiadania zmywarki – wśród wielu modeli dostępnych na rynku znajdziemy również takie o szerokości 45 cm, które mieszczą do 10 kompletów naczyń. Warto również zwrócić uwagę na dostępne w nich funkcje, na przykład HalfLoad, która pozwala na mycie mniejszej liczby naczyń, jeszcze bardziej ograniczając ilość zużytej wody.

Średni koszt zmywania w zmywarce jest dwukrotnie niższy od zmywania ręcznego – zużywasz 7,5 litra wody, podczas kiedy zmywając ręcznie nawet do 94 litrów. Jeśli w Twojej naturze leży troska o środowisko naturalne i chcesz żyć ekologicznie – to oczywista zaleta. Dzięki niej możesz obniżyć swoje rachunki, zadbać o ekologiczne zmywanie i odzyskać swój wolny czas. Brzmi przekonująco?

kuchnia w stylu industrialnym, cegła na ścianie w kuchni
Sprawdź, jak możesz oszczędzać! >>

Perfekcyjnie czyste i suche naczynia

Przed zakupem zmywarki nachodzą nas różnorodne dylematy – czy będzie cicha, domyje naczynia i czy wszystkie będą idealnie suche i lśniące? Warto wiedzieć, że dokładne umycie naczyń to nadrzędne zadanie każdej zmywarki, dlatego, jeśli użytkujemy ją we właściwy sposób, a także używamy odpowiednich środków, nasze naczynia po wyjęciu z niej będą czyste. Zmywanie naczyń w zmywarce zapewnia również wysoką higienę – ręcznie zmywamy w temperaturze nie większej niż 40°C, podczas kiedy w zmywarce ustawimy temperaturę na poziomie 55, 65 lub 70°C Celsjusza. Warto zwrócić również uwagę na funkcję Higiena Plus, w którą wyposażone są niektóre zmywarki. Funkcja ta pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury, oscylującej w granicach 70°C, przez około 10 minut, a dodatkowo podczas procesu suszenia temperatura utrzymywana jest przez kolejne 10 minut – takie działanie eliminuje bakterie i zarazki i jest szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci lub alergicy.

biała kuchnia w stylu eklektycznym

Często zdarza się, że chciałbyś wyjąć naczynia ze zmywarki zaraz po zakończonym cyklu zmywania – nie są jednak one do końca suche i trzeba wytrzeć je przed użyciem czy włożeniem do szafki. Rozwiązaniem tego problemu są zmywarki PerfectDry wyposażone w technologię Zeolith®. Umyte w nich naczynia są nie tylko perfekcyjnie czyste, ale również idealnie suche. Dzieje się tak dzięki wielokierunkowemu strumieniowi powietrza 3D, który wysuszy wszystko, nawet problematyczne plastikowe pojemniki czy dziecięce butelki. Takie rozwiązania pozwalają maksymalnie zaoszczędzić czas domowników i przeznaczyć go na przyjemności! Zapomnij o gorączkowym wycieraniu naczyń, po wyjęciu ze zmywarki!

Wybierz swoją idealną zmywarkę! >>

A co z hałasem? Martwisz się, że kupując zmywarkę, zaprosisz do swojego domu buczącego potworka, który zakłóci ciszę w najmniej odpowiednich momentach? Kuchnia nie jest już przestrzenią roboczą, w której podzwaniają garnki i huczą sprzęty – dziś to często serce domowego życia. Z myślą o potrzebach Twoich i Twojej rodziny, powstały zmywarki wyposażone w Program Cichy, który pozwala umyć naczynia w 50 stopniach przy minimalnej emisji hałasu – taka funkcja przyda się szczególnie w małych mieszkaniach, czy kiedy salon jest połączony z kuchnią, a także nocą, gdy chcemy, by rankiem czekały na nas czyste naczynia.

kuchnia z jadalnią w s tylu nowoczesnym

Porządek w małej kuchni

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zakup zmywarki nie oznacza, że już nigdy w życiu nie staniesz przy zlewie w rękawicach, gotowy do akcji – zawsze będziesz posiadał jakieś naczynia, które do mycia w zmywarce po prostu się nie nadają, bo mogą ulec zniszczeniu. Będą to zazwyczaj garnki i patelnie, drewniane naczynia czy zastawy z ozdobnymi wzorami – jednak oferta naczyń, które można zmywać w zmywarce, stale się powiększa i przy odrobinie szczęścia w Twoim domu pozostanie niezbędne minimum przeznaczone do mycia ręcznego. Zmywarka pozwoli Ci jednak utrzymać w ryzach naczyniowy chaos – chowasz wszystko do środka, zamykasz drzwiczki… i gotowe. Nic nie straszy na blacie i nie wygląda złowieszczo ze zlewu, przypominając o rychłym maratonie szorowania.

Zainspiruj się spacerując po małych kuchniach >>
geometryczny wzór na ścianie w kuchni

Mogłoby się wydawać, że zmywarka to przywilej właścicieli dużych kuchni – nic bardziej mylnego. Istnieją modele, które bez problemu zmieszczą się nawet w najmniejszych kuchniach – warto zwrócić uwagę na modele kompaktowe, który możesz postawić nawet na blacie, a także na zmywarki modułowe przeznaczone do zabudowy. Mimo niewielkich rozmiarów wnętrze zmywarki zaprojektowane jest w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać jej przestrzeń. Ponieważ na małych metrażach, często nawet niewielki bałagan urasta do rangi chaosu, posiadanie zmywarki znacząco poprawia jakość i estetykę codziennego funkcjonowania.

mała kuchnia w stylu skandynawskim

Dlaczego warto posiadać zmywarkę? Bo z jej pomocą mamy więcej czasu na małe przyjemności, oszczędzamy wodę w trosce o środowisko naturalne i zasoby naszego portfela, a nasze naczynia są perfekcyjnie czyste i higieniczne. Pożegnaj stosiki talerzy piętrzących się w zlewie – schowaj je do zmywarki, wciśnij przycisk i zajmij się tym, na co naprawdę masz ochotę!

Wszystkich miłośników oszczędzania czasu, wody i pieniędzy zachęcamy do udziału w konkursie marki Bosch! Kup zmywarkę Bosch i odpowiedz na pytanie konkursowe: „Nasze zmywarki oszczędzają wodę i energię. Opisz nam jakie Ty masz sposoby na dbanie o środowisko?” – autorzy 25 najciekawszych zgłoszeń otrzymają zwrot ceny zakupu nowej zmywarki!

Weź udział w konkursie! >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Tu już nie ma czego udowadniać i przekonywać
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

nawet w mini kuchni warto kosztem szafki mniejsza zmywarkę zamontować .
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Naprawdę warto !
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jak bym miała miejsce chętnie zamontowała bym dwie i poprostu przekładała czyste-brudne
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Z perspektywy czasu też uważam, że lepiej zrezygnować z jednej szafki dla drugiej zmywarki. Właściwie to w kółko używamy tych samych naczyń, wygodniej by było ich nie wyciągać po myciu tylko brudne ładować do drugiej. Czekam na remont 🙂
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Wolę żonę, jeszcze ugotuje, nie tylko pozmywa.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Współczuję żonie!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Kiepski żart 👎
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Ja też współczuję żonie
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

A ja wolę zmywarkę ,to przynajmniej mamy z żona czas na wspólną kawę z lodami
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Bożena Braciszewska Gruszczyńska pewnie na lepszy go nie stać, marzy biedak o żonie i nie wie jak się do tego zabrać -)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Kinga Florczyk ale mam zmywarkę i kombiwar :)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Proszę nie dokarmiać trolla!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jak mial to byc zart to kiepski. Bozia dala raczki.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Aleś Pan błysnął humorem, strach się bać😥
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Kiedyś byłam bardzo przeciwna. Do kogo bym nie poszła, zawsze mocno śmierdziało że środka. O dziwo mój chłopak sam miał bardzo zadbana i kiedy się razem przeprowadziliśmy, głupio było żeby sobie tak stała. Teraz po prostu nie wyobrażam sobie życia bez niej. Dbam żeby była czysta, itp i nie ma żadnych nieprzyjemnych zapachów.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Super sprawa
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Powiem tak: Must have 👍
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

nie wyobrażam sobie kuchni bez zmywarki. Same zalety: małe zużycie wody, naczynia wyparzone i suche, szybki porządek. Żeby jeszcze chciała się sama wypakować :)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

i załadowywać 😉
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

A ja nie lubię jeść na nabłyszczaczu😕
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nie trzeba używać nablyszczacza😏
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

denerwuje mnie ze pomimo stosowania dobrych tabletek płynów i soli oraz płynów czyszczących nie zawsze naczynia są idealnie czyste
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

My używamy tych tańszych i uważam, że lepuej sibie radzą 😉 Kupujemy w Lidl, już z dodatkiem soli.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Pani Agnieszko,z dodatkiem soli ? To znaczy że nie wsypuję Pani dodatkowo soli do zmywarki?
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

ja stosuję finisha ze wszystkim ale jak mi się wyświetla brak soli lub nablyszcxacza to dodatkowo oprócz tabletki dodaje brakujących środków. a to przy wyjmowaniu naczyń zwracam uwagę czy są czyste .i nie zawsze są idealne. zmywarkę mam droga tej samej marki bosh a jednak pierwsza zmywarka mylą dużo lepiej.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Uzywam tylko tabletek, zadnych nablyszczaczy i nie mam problemu z czystoscia naczyn.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Sól na bieżąco wsypuję, mimo, że używam tabletek 3-fazowych, to samo z nabłyszczaczem. Jak wypowiadał się fachowiec, sól jest zbawienna dla zmywarki i trzeba tego pilnować. Czyszczę sodą i octem, mycie na 65 stopni, nie mam żadnych problemów😀
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

nasza zmywarka ma już chyba z 20 lat i spisuje się bez zarzutu-do zmywania daje sie tylko jedną tabletkę, bez żadnych dodatkowych soli czy nabłyszczaczy...
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Warto! Mam mam zmywarkę 45 :-)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

A dlaczego warto posiadać pralkę?
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Żeby chodzić czysto ubranym???
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Anna Kapela można prać ręcznie 😊
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

to jednak chyba nie to samo😉
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Ręcznie to może Pani wyprać majtki ale nie np.dżinsowe spodnie lub kurtkę.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

ręcznie można zmyć szklankę po herbacie ,a nie garnek po duszonym mięsie 😉
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Anna Kapela chyba nie zrozumiała Pani kontekstu. 😁
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Przy 4-osobowej rodzinie fajnie zainwestować 😉
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Przy dwuosobowej też!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Małe zużycie wody,naczynia czyste,super sprawa,naprawdę polecam 🙂
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nigdy nie zaglebialam sie aż tak,liczy się to,że po otwarciu wyciągam czyste lśniące naczynia,pozdrawiam 🙂
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

To zupelnie jak pralka - pierze w tym samym a ubrania sa czyste 😉
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zmywarka-najlepsza przyjaciółka kobiety, pomoże, a nie narobić plotek
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Niech żyje zmywarka😍
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Chociażby dlatego, żeby nie wystawać przy zlewozmywaku cały dzień
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

W dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie kuchni bez zmywarki, a w rodzinie wieloosobowej to już konieczność 😊 Zmywarka duża czy mała to naprawdę oszczędność czasu i wody a sceptycy niech się męczą dalej, ja nie muszę 😁
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Oszczędność czasu i wygoda !!!
 • Dodano rok temu
Więc jaki model zmywarki powinnam kupić, żeby zaoszczędzic na wodzie i pradzie
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mam zmywarkę od 3 miesięcy do tej pory byłam przeciwna bo lubię myć naczynia koleżanka mnie namówiła mówiąc ,,jak robisz sobie nową kuchnię kup zmywarkę nawet dla samych słoików jak robisz przetwory wymyje,wyparzy" i się zdecydowałam i nie żałuję uwielbiam ten gadżet i może trochę więcej za prąd ale zdecydowanie mniej wody a co najważniejsze mój cenny czas i ładne paznokcie chyba nam kobietom o to chodzi🙂💅
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nie dość, że wymyje i wyparzy słoiki, to jeszcze zapasteryzuje! ha!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jak to?
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Normalnie, wkłada Pani do zmywarki na czas mycia naczyń, jak mało słoików, jak dużo to same słoiki i włącza cykl mycia, 65-75 stopni, i zapasteryzowane! Temat przerobiony, informacja z netu, wypróbowane 😀łącznie z pasteryzacją dań mięsnych.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mam pomieszane zdania co do używania zmywarki. Myślę sobie tak - jeśli się ma co najmniej czteroosobową rodzinę, a dorośli członkowie rodziny są pracujący, to zmywarka jest bardzo przydatna. Co do oszczędności kosztów - upieram się, że jest droższa od zmywania ręcznego. Mam oczywiście na myśli takie zmywanie codzienne po podstawowych posiłkach, a nie przyjęciach ;). Jeśli się weźmie pod uwagę oszczędność czasu, którego pracując ma się dla domu i domowników niewiele - to warto. Natomiast jeśli domowników jest dwoje (tak jak u nas), to zmywanie w zmywarce jest zupełnie bezsensowne. I nie będę się rozwodzić dlaczego. Po prostu bezsensowne i już :). Co innego pralka automatyczna - bez niej już teraz nie wyobrażam sobie życia. Jak pomyślę o praniu we Frani lub (o zgrozo) na tarze, ewentualnym wygotowywaniu, kilkakrotnym płukaniu, wykręcaniu, to brrrrr...;)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nie jest drozsza. Zuzywa sie znacznie mniej wody
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Eliza Dobra Jeśli nie myje się pod bieżącą wodą, a jedynie spłukuje - to porównywalnie. Przeliczałam :). Doliczyć prąd i chemikalia, to wychodzi na minus. Na plus - czas.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Anna Suprynowicz-Pawłowska u nas też są tylko dwie osoby, i nie wyobrażam sobie mycia ręcznego, wolę w tym czasie książkę poczytać, zamiast motać się przy garach.Pani argumentacja, że jest to bezsensowne, rzeczywiście przekonuje, hahaha. Odnośnie zużycia wody, to jeżeli ma Pani wodomierze, nie trudno policzyć.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Halina Dembek Z pełnym uszanowaniem, ale każdy w jakiś tam sobie indywidualny sposób organizuje czas. Pani uważa i robi tak, ja uważam i robię inaczej i..."obskakuję" trzy biblioteki w naszym mieście :). Mam też czas na wiele innych rzeczy, niekoniecznie wyłącznie siebie "używając" do zmywania. Jest jeszcze druga osoba :). A wodomierze mam i...policzyłam :). Poza tym to jest moje uważanie, a każdy ma uważanie swoje i ze mną zgadzać się nie musi. Pozdrawiam :).
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Eeee i do tego czestszy manicure.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Anna Suprynowicz-Pawłowska ja wyraziłam swoje zdanie na temat Pani "bezsensownego zmywania w zmywarce przy dwóch osobach", bo jakoś tego Pani tego nie uzasadniła. Odnośnie "obskakiwania" trzech bibliotek, to ja zamawiam książki przez internet i tylko zgłaszam się do odpowiedniej filii po ich odbiór, na tym polega moje "obskakiwanie". Pani sprawia przyjemność z tego co widzę, zmywanie ręczne, mnie szkoda życia na takie pierdoły, nic ponadto.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mam zmywarkę od roku. Porownujac zużycie wody do roku sprzed zakupu- nie ma różnicy.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Magdalena Sałata + zużycie prądu, tabletki i nabłyszczacz, które są droższe nawet od dobrego płynu do zmywania :)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Anna Suprynowicz-Pawłowska prądu wcale nie zużywamy więcej. Nie kupiłam zmywarki dla oszczędności- chyba że swojego czasu. Owszem środki do zmywania w zmywarce kosztują ale przynajmniej nie musze stać przy zlewie i myć ręcznie.
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zaladuj, po umyciu powyciagaj, zamiast takiego bawienia sie wole recznie pozmywac. ;)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Kasia Bialka A do tego te 3 specyfiki do zmywania, no i oczywiście jeśli naczynia bardzo brudne, to z większego trzeba je opłukać, czyli dodatkowo zużyć wodę :) Poza tym z dwóch osób trzeba zbierać statki ze 3-4 dni, żeby zmywarkę zapełnić. I stoją zafajdolone naczynia w zmywarce czekając na swój czas umycia :). To ja też wolę ręcznie pozmywać ;)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

No jak mozna nie miec zmywarki
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Zmywarka bardzo dobra
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Bardzo przydatna
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Moja koleżanka 😀 uwielbiam dostałam od męża żeby nie stać przy zlewie
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Jak to tak, bez zmywarki???
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

No żeby nie musieć zmywać???
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Bezczelna
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Andrzej Ryfczak😂
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Tati czas najwyższy😂
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nie wyobrażam sobie życia bed zmywarki. Oszczednosć czasu, wody no i w kuchni zawsze czysto. Najlepsza przyjaciółka !
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nie wyobrażam sobie życia bez zmywarki 😁 naprawdę wygoda to jest😁
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Warto! Mam juz i uzywam od 30 lat!
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów