Ergonomiczna kuchnia, czyli sprzęty AGD zamontowane w słupku

Nie jest tajemnicą, że w dobrze zaprojektowanej kuchni najważniejsza jest porządna dawka ergonomii. Dzięki meblom skrojonym na miarę oraz funkcjonalnemu rozlokowaniu sprzętów AGD, kulinarne podróże stają się czystą przyjemnością! Nic zatem dziwnego, że tzw. zabudowa słupkowa staje się coraz bardziej popularna. Na czym polega takie rozwiązanie i w jaki sposób z niego korzystać? Odpowiedź znajdziesz w poniższych akapitach!

kuchnia w stylu nowoczesnym

Sprzęty montowane w słupku

Zabudowa słupkowa to nic innego, jak układ, w którym sprzęty AGD są umieszczone w rzędzie - jeden nad drugim. Jak zapewniają projektanci, takie rozwiązanie pozwala na znaczną oszczędność miejsca i lepszą organizację strefy kuchennej. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę, że jest to głęboki ukłon w stronę naszego zdrowia - dzięki umieszczeniu sprzętów na odpowiedniej wysokości, nie forsujemy kręgosłupa.

biała nowoczesna kuchnia z wysoką zabudową

Słupek podstawowy - lodówka

W kuchennej zabudowie meblowej zawsze znajduje się chociaż jeden słupek - i jest to lodówka. Najczęściej mamy do czynienia z modelami o wysokości 178 cm, które zabudowuje się szafką o wysokości 2 metrów. Taki układ nie pozwala na montowanie nad lodówką sprzętów AGD, jednak warto pomyśleć nad dodatkowym schowkiem, w którym można przechowywać np. kuchenne akcesoria używane okazjonalnie.

kuchnia w stylu tradycyjnym

Słupek z piekarnikiem

W słupku coraz częściej można napotkać zgrabny piekarnik. Tego typu zabudowa jest bardzo wygodna i funkcjonalna - dzięki zamontowaniu piekarnika na odpowiedniej wysokości, nie trzeba się schylać, a co za tym idzie, kręgosłup nie jest narażony na ewentualne przeciążenia. Jak radzą specjaliści, piekarnik najlepiej jest usytuować około 82 cm ponad poziomem podłogi. W takim wypadku warto pokusić się o model mierzący 60 cm wysokości - jest to bowiem najbardziej komfortowe rozwiązanie. W słupku, poza piekarnikiem, warto zamontować pojemne szafki lub szuflady, w których będzie można przechowywać np. naczynia i akcesoria do pieczenia.

biała kuchnia z ceglaną ścianą
<< Kliknij i wybierz idealne AGD do swojej kuchni >>

Słupek z dwoma urządzeniami

Jak podpowiadają projektanci, aranżując nowoczesną kuchnię warto zadbać o słupek z dwoma urządzeniami np. z piekarnikiem i kuchenką mikrofalową. Najwygodniej jest zamontować na górze kuchenkę, zaś na dole piekarnik. Inna konfiguracja może być niepraktyczna, gdyż otwarte drzwiczki piekarnika mogą blokować dostęp do mikrofalówki. Warto pamiętać, że w przypadku tego rodzaju słupka, piekarnik najlepiej jest zamontować koło 53 cm nad podłogą, zaś kuchenkę na 113 cm.

biała, minimalistyczna kuchnia w stylu skandynawskim

Słupek z trzema urządzeniami

Niektórzy idą o krok dalej i aranżują praktyczny słupek wyposażony w trzy urządzenia. Wówczas warto pokusić się o kupno kompaktowego sprzętu mierzącego sobie jedynie 45 cm wysokości. W takim układzie na samym dole szafki należy zamontować piekarnik, kolejno mikrofalówkę, a na samej górze urządzenie, z którego korzysta się najrzadziej (np. parownik). Pamiętaj również, aby do wyższych partii zabudowy słupkowej zawsze wybierać urządzenia z bocznie otwieranymi drzwiczkami, które są łatwiejsze w użytkowaniu.

nowoczesna kuchnia z białą zabudową

Słupek ze zmywarką

Zmywarkę najwygodniej jest zamontować na wysokości 45 cm, co w znacznym stopniu ułatwi korzystanie z urządzenia. Jak podpowiadają specjaliści, warto pamiętać, aby nie montować nad zmywarką kuchenki mikrofalowej czy piekarnika, ponieważ para wodna wydobywająca się ze zmywarki podczas jej pracy, mogłaby uszkodzić zespolone szyby drzwiczek. Najrozsądniejszym wyborem jest zatem zamontowanie nad zmywarką ekspresu do kawy. Najlepiej jest zamontować go na wysokości 105 cm (jeżeli zmywarka liczy sobie 60 cm wysokości ) lub 85 cm (w przypadku zmywarki kompaktowej – 45 cm).

biała minimalistyczna kuchnia

Żyjemy w czasach, kiedy ergonomia jest szalenie istotna! I bardzo dobrze, bo dzięki niej żyje nam się lepiej i bardziej komfortowo. Urządzając kuchnię warto zatem zaprzyjaźnić się ze sprawdzonymi sposobami na świetnie zorganizowaną przestrzeń. Zabudowa słupkowa to z pewnością jeden z nich!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze

Zobacz więcej produktów