Tysiące produktów w promocyjnych cenach!💰
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Podłoga w jodełkę – inspiracje, pomysły i wskazówki

Niegdyś zdobiła eleganckie kamienice, podmiejskie posiadłości i letnie rezydencje, choć możemy ją kojarzyć też z siermiężnym wystrojem mieszkań z czasów PRL-u. Niedawno podłoga w jodełkę – klasyczną, francuską lub węgierską – zaliczyła powrót w bardzo dobrym stylu, udowadniając, że czasów świetności wcale nie ma za sobą. Drewniane deski podłogowe ułożone we wzór jodełki triumfują we współczesnych aranżacjach, niezależnie od stylu wnętrza.

Kiedy deski na podłogę ułożone w jodełkę to dobry pomysł?

Podłoga w jodełkę to klasyka gatunku. Spotykamy ją przede wszystkim w starych kamienicach oraz zabytkowych wnętrzach lub stylizowanych na takie. Ale nie tylko! Parkiet w jodełkę warto uwzględnić przynajmniej w kilku stylach aranżacyjnych. Podstawą jest tu oczywiście konwencja klasyczna, elegancka, która chętnie sięga po sprawdzone i wypracowane przez lata rozwiązania. Podłogę ułożoną we wzór jodełki powinni rozważyć również miłośnicy wnętrz retro i nawiązujących do czasów PRL-u (z nieśmiertelnym fotelem 366 projektu Józefa Chierowskiego oraz zdekompletowaną meblościanką), ale także stylu skandynawskiego. Z drugiej strony projektanci zwracają na uniwersalność jodełki i zachęcają nas do wykorzystania tego motywu także na podłogach wnętrz ultranowoczesnych, modernistycznych i glamour.

Nie bójmy się łączenia różnych konwencji i stylów. Z mody nie wychodzą aranżacje eklektyczne, czyli takie, w których spotykają się elementy o różnym charakterze czy wręcz pochodzące z różnych dekad i epok. Parkiet jodełka to bardzo prosty, a przy tym efektowny sposób, aby połączyć dwa porządki czasowe i uwzględnić w aranżacji nieśmiertelne, ponadczasowe detale, które – mimo upływu lat – wcale nie tracą na aktualności.

parkiet jodełka klasyczna
Parkiet w jodełkę uzupełnią meble w stylu retro lub designerskie lampy czy dekoracje.

Jakie deski na podłogę?

Zastanówmy się, czy podłoga powinna dominować w aranżacji, czy może subtelnie ją uzupełniać. Tym samym postawmy albo na kontrasty, albo dobierzmy kolory podłóg i ścian na zasadzie podobieństw. Parkiet jodełka jest dość charakterystyczny i wyrazisty. Już sam wzór ułożenia desek przyciąga uwagę – mocne, gęste usłojenie może zatem spotęgować ten efekt. Jeśli zależy nam na klasycznym, bezpiecznym rozwiązaniu, postawmy na parkiet drewniany z dębu. Pięknie na podłodze będą się też prezentować jesion, buk, klon, a z egzotycznych gatunków wenge czy iroko.

Oczywiście układanie parkietu w jodełkę jest możliwe nie tylko w przypadku desek drewnianych, ale również paneli. Co ciekawe, w ofercie producentów znajdziemy panele podłogowe idealnie odtwarzające układ jodły i do złudzenia imitujące drewnianą podłogę.

Jodełka francuska, jodełka węgierska, a może klasyczna?

Parkiet drewniany w jodełkę charakteryzuje się specyficznym sposobem zakończenia deszczułek. Deseczki są tu pozacinane nie pod kątem prostym, półprostym lub wręcz rozwartym. Jeśli zależy nam na oryginalnej podłodze i marzy nam się wzór jodełki, możemy zdecydować się na jedną z trzech popularnych metod układania: jodełkę francuską, węgierską lub klasyczną. Różni je przede wszystkim kąt, pod którym zacięte są deszczułki.

Jodełka francuska

Standardowa jodła francuska charakteryzuje się zacięciem deseczek pod kątem 45°. Oznacza to, że po złożeniu deszczułki tworzą wspólnie układ o kącie 90°.

Jodełka węgierska

Jeżeli deseczki są przycięte pod kątem 60° i tworzą układ o kącie 120°, uzyskujemy jodełkę węgierską. Taki wzór jest delikatniejszy, subtelniejszy.

Jodełka klasyczna

Z kolei we wzorze klasycznym krańce deszczułek nie przylegają bezpośrednio do siebie jak w przypadku jodełki francuskiej i węgierskiej. Zamiast tego krótszy bok jednej deseczki łączy się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym. To motyw chętnie wykorzystywany w Polsce w latach 70. i 80. Na to, jak będzie prezentował się parkiet drewniany, wpływa nie tylko wybrany wzór, ale także wielkość poszczególnych klepek. Deszczułki mogą mieć długość od 300 do ok. 1000 mm. Czasem wystarczy zmiana długości lub szerokości desek, aby podłoga zupełnie zmieniła swój wygląd i charakter.

Układanie parkietu w jodełkę – krok po kroku

Przygotowania

Z układaniem parkietu w jodełkę co prawda poradzimy sobie sami, jednak lepiej zatrudnić do tego profesjonalistę. Prace wymagają bardzo dużej precyzji i doświadczenia – wzór jest dość skomplikowany, w związku z czym każdy błąd będzie widoczny jak na dłoni.

W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże, tzn. dokładnie je oczyścić oraz usunąć większe nierówności, a następnie – w razie potrzeby – wyrównać je masą szpachlową. Następnie gruntujemy podłogę specjalnymi środkami gruntującymi, aby klej osiągnął lepszą przyczepność.

Zanim przystąpimy do układania parkietu w jodełkę, sprawdźmy, czy warunki panujące w pomieszczeniu odpowiadają tym, których wymaga producent desek oraz kleju. Ponadto pamiętajmy, że deszczułki powinny być przetransportowane do domu lub mieszkania parę dni wcześniej – aby mogły „przyzwyczaić się” do danej temperatury oraz wilgotności. Dzięki temu po ułożeniu nie zmienią swoich wymiarów (wskutek kurczenia się i rozkurczania drewna, co jest naturalnym procesem).

jak ułożyć parkiet w jodełkę
Drewniany parkiet należy regularnie pielęgnować, aby służył nam jak najdłużej.

Układanie jodełki

Aby wzór jodełki został wykonany precyzyjnie i prawidłowo, dobrze jest wyznaczyć za pomocą sznurka linie pomocnicze pod kątem 45° (lub innym, dopasowanym do wzoru parkietu) – pomogą nam w poprowadzeniu deszczułek.

Parkiet układamy partiami. Większość wykonawców jest zdania, aby punkt początkowy wyznaczyć nie w rogu, a w środku pomieszczenia. Najpierw rozprowadzamy warstwę kleju na wyznaczonej, niewielkiej powierzchni, np. za pomocą ząbkowanej pacy, po czym dociskamy każdą klepkę. Rozpoczynamy od wykonania kilka środków rzędów jodełki.

Nie możemy zapomnieć o wykonaniu szczeliny dylatacyjnej, czyli pozostawieniu ok. 1 cm odstępu pomiędzy krańcami deszczułek a ścianami, aby drewno miało możliwość „pracowania” bez obawy o uszkodzenie parkietu.

Wykończenie parkietu

Po ułożeniu podłogi w całym pomieszczeniu oraz utwardzeniu się kleju należy przeprowadzić cyklinowanie. >> zobacz jak prawidłowo cyklinować << Dzięki temu uzyskamy idealnie równą, jednolitą powierzchnię. Miejmy na uwadze, że do cyklinowania potrzebny jest profesjonalny, dość skomplikowany w obsłudze sprzęt – nawet jeśli podłogę układaliśmy sami, cyklinowanie lepiej zlecić specjalizującej się w tego typu pracach firmie.

Następny krok to dokładne oczyszczenie posadzki z pyłu oraz olejowanie lub lakierowanie. >> przeczytaj więcej o olejowaniu podłogi << Warstwa wybranego preparatu zabezpieczy parkiet przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych oraz pogłębi odcień drewna lub nada podłodze pożądany kolor. Na koniec warto dodatkowo wypolerować podłogę.

Deski na podłogę ułożone we wzór jodełki to uniwersalny sposób na przemycenie do wnętrza odrobiny luksusu i elegancji – niezależnie od tego, jaki styl aranżacji wybierzemy. To ponadczasowy parkiet, możemy być więc pewni, że przez najbliższe lata nie wyjdzie z mody.


Inne artykuły w tej kategorii

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Ścianki działowe – z czego postawić ścianę wewnętrzną?

Montaż parapetów wewnętrznych: jak prawidłowo zamontować parapet?

Montaż parapetów wewnętrznych: jak prawidłowo zamontować parapet?

Instalacja elektryczna w domu – typowe błędy

Instalacja elektryczna w domu – typowe błędy

Kondygnacje dylematów, czyli dom parterowy czy piętrowy?

Kondygnacje dylematów, czyli dom parterowy czy piętrowy?

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Montaż sufitu podwieszanego – 13 najczęstszych błędów

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.