Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Trend przyszłości: eko – sustainable home

Jak prognozują specjaliści, najbliższa przyszłość niesie ze sobą zauważalne zmiany powiązane z ekologicznymi standardami. W raporcie "Mieszkanie Przyszłości" opracowanym przez infuture hatalska foresight institute na zlecenie portalu Homebook.pl można dowiedzieć się m.in. o tym, że już za kilkanaście lat będziemy musieli zmierzyć się z problemami, które są częściową przyczyną licznych chorób cywilizacyjnych związanych z przewlekłym stresem, a także brakiem zieleni oraz światła dziennego w miejskich aglomeracjach. Taka sytuacja sprawi, że coraz więcej osób będzie przywiązywało wagę do tego, aby mieszkać zdrowiej i bardziej ekologicznie. Mieszkania przyszłości staną się zatem lokalami znacznie bardziej samowystarczalnymi i przyjaznymi środowisku.

Światowe sygnały zmian

Jeden z profesjonalnych światowych raportów „World Green Building Trends 2016” , wyraźnie mówi o tym, że architekci opracowują coraz więcej tzw. zielonych projektów. Obecnie stawianie ekologicznych budynków ulega podwojeniu średnio co trzy lata. Z kolei w raporcie „Global Research Into Biophilic Design”, można przeczytać, że najlepiej czujemy się w naturalnym świetle (44%) i wśród roślinności (19%) oraz we wnętrzach o pogodnych barwach (15%). Nic zatem dziwnego, że w Nowym Jorku budżet przeznaczony na pielęgnację oraz rozwój parków wynosi w 2018 r. 22 mln dolarów! Władze departamentu miasta wyraźnie oszacowały, że zielone areały przyczyniają się m.in. do poprawy samopoczucia mieszkańców, oszczędności energii oraz unikania kosztów związanych z likwidacją szkód powodziowych.

Ekologiczne projekty ze świata

Zmiany widać również w dziedzinie architektury. W Dubaju przedstawiono pierwszy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich autonomiczny, proekologiczny i w pełni samowystarczalny energetycznie dom. Budynek jest w pełni przystosowany do gorącego i wilgotnego klimatu, dzięki czemu wykorzystuje specyficzne warunki atmosferyczne do produkcji wody na potrzeby domowe. Sygnały zmian płyną również z Londynu, gdzie jeden z apartamentowców został zbudowany w całości z drewna. Jak się okazuje, materiał jest dużo lżejszy, bardziej ekologiczny, ale też łatwiejszy i szybszy w montażu, dlatego wielu architektów zaczęło mówić o nim „beton przyszłości”. W w Brütten pod Zurychem z kolei, można spotkać budynek mieszkalny, który zaspokaja 100% zapotrzebowania na energię wszystkich mieszkańców za sprawą paneli słonecznych.

Ekologiczne gospodarstwo domowe

Nadchodzące zmiany widać nie tylko w świecie architektury, ale również w sektorze gospodarstwa domowego. Coraz więcej firm sięga bowiem po rozwiązania będące głębokim ukłonem w stronę ekologii. I tak firma Whirlpool Corporation zaprojektowała Kompostownik Zera Food Recycler, który przy użyciu tlenu, wilgoci i ciepła przyspiesza proces rozkładu odpadków organicznych (w ciągu 24 godzin przekształca codzienne resztki organiczne z kuchni w nawóz). Z kolei poznańska spółka Bin-e stworzyła inteligentny śmietnik, który nie tylko automatycznie sortuje śmieci, ale również zgniata je, aby proces dalszego przetwarzania był łatwiejszy. Co ciekawe, oba opisane projekty są w pełni sterowane zdalnie i połączone z aplikacją mobilną. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia oszczędności wody. Na rynku można spotkać inteligentne zbiorniki wody, również sterowane aplikacją. Urządzenie po podłączeniu do linii wodnej wysyła dane w czasie rzeczywistym do aplikacji, która klasyfikuje zużycie wody, ostrzega o nieszczelnościach i w zdalny sposób pozwala zamknąć dopływ wody.

<h2 id="zielone-mieszkania-ogrody-wertykalne-i-ekologiczny-mech">Zielone mieszkania - ogrody wertykalne i ekologiczny mech</h2>
<p>W nowoczesnych, ekologicznych budynkach coraz większą wagę będzie przywiązywało się do obecności zieleni oraz ekologicznych upraw. Nic zatem dziwnego, że w ostatnim czasie ogromnym powodzeniem cieszą się ogrody wertykalne. Firma Style Green, wykorzystując design biofiliczny, stworzyła niezwykłe, żywe i oddychające ściany z roślin, które nie wymagają opieki. Taka zielona ściana jest projektowana w sposób modułowy. Jak podkreślają specjaliści, naturalna roślinność sprzyja redukcji hałasu, a także oczyszcza i jonizuje powietrze. Inną, niezwykle zdrową dekoracją jest… mech! Jedna z włoskich marek produkuje ekologiczną dekorację, która może pochwalić się działaniem wygłuszającym i relaksującym. Co ciekawe, mech oraz rośliny z serii Jungle Moss przechodząc w stan uśpienia, przestają rosnąć i nie wymagają przycinania czy nawadniania.</p>

Zielone mieszkania - ogrody wertykalne i ekologiczny mech

W nowoczesnych, ekologicznych budynkach coraz większą wagę będzie przywiązywało się do obecności zieleni oraz ekologicznych upraw. Nic zatem dziwnego, że w ostatnim czasie ogromnym powodzeniem cieszą się ogrody wertykalne. Firma Style Green, wykorzystując design biofiliczny, stworzyła niezwykłe, żywe i oddychające ściany z roślin, które nie wymagają opieki. Taka zielona ściana jest projektowana w sposób modułowy. Jak podkreślają specjaliści, naturalna roślinność sprzyja redukcji hałasu, a także oczyszcza i jonizuje powietrze. Inną, niezwykle zdrową dekoracją jest… mech! Jedna z włoskich marek produkuje ekologiczną dekorację, która może pochwalić się działaniem wygłuszającym i relaksującym. Co ciekawe, mech oraz rośliny z serii Jungle Moss przechodząc w stan uśpienia, przestają rosnąć i nie wymagają przycinania czy nawadniania.

<h2 id="domowe-uprawy-roślin">Domowe uprawy roślin</h2>
<p>Ciekawym zjawiskiem jest zwrócenie się ku ekologicznej uprawie ziół i warzyw. Jedną z firm, która zauważyła taką potrzebę jest IKEA. Sklep ma w swojej ofercie m.in. zestaw miejskiego ogrodnika KRYDDA/VÄXER. Taka mini szklarnia umożliwia hodowanie roślin i warzyw w domu przez cały rok! Wszystko za sprawą wykorzystania specjalnego granulatu do uprawy roślin, czujnika wilgoci oraz nowoczesnej lampy, która stale zapewnia roślinom właściwy poziom światła. Innym inteligentnym i ekologicznym produktem jest Green Farm - szklarnia hydroponiczna dedykowana osobom mieszkającym w miejskich aglomeracjach.</p>

Domowe uprawy roślin

Ciekawym zjawiskiem jest zwrócenie się ku ekologicznej uprawie ziół i warzyw. Jedną z firm, która zauważyła taką potrzebę jest IKEA. Sklep ma w swojej ofercie m.in. zestaw miejskiego ogrodnika KRYDDA/VÄXER. Taka mini szklarnia umożliwia hodowanie roślin i warzyw w domu przez cały rok! Wszystko za sprawą wykorzystania specjalnego granulatu do uprawy roślin, czujnika wilgoci oraz nowoczesnej lampy, która stale zapewnia roślinom właściwy poziom światła. Innym inteligentnym i ekologicznym produktem jest Green Farm - szklarnia hydroponiczna dedykowana osobom mieszkającym w miejskich aglomeracjach.

Projektanci i architekci coraz częściej dostrzegają znaczenie i korzyści łączenia natury z designem. Na świecie powstają apartamenty antysmogowe obsadzone dookoła drzewami i krzewami, zaś ekologiczne rozwiązania i zieleń stają się zauważalnym i rosnącym trendem w nowoczesnych mieszkaniach. Badania wykazały, że kontakt z naturą, świeże powietrze i brak hałasu obniżają stres, podnoszą pozytywny nastrój i sprawiają, że czujemy się bardziej zrelaksowani. Zielonych projektów będzie zatem przebywać, a my staniemy się o wiele bardziej świadomi tego, jaki wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie mają natura i środowisko.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności