Izolacja akustyczna krok po kroku, czyli skuteczny sposób na wyciszenie mieszkania od sąsiada

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety, z pewnością nie należy do nich jednak hałas dobiegający z sąsiednich mieszkań. Codzienne dźwięki, takie jak głośne rozmowy, płacz dziecka, szczekanie psa, dźwięki muzyki czy telewizora mogą być uciążliwe, psuć nasz nastrój, a jeśli budzą nas w nocy – wpływać na jakość naszego życia. Dom to miejsce, w którym pragniemy odpocząć, zrelaksować się, nabrać sił przed każdym kolejnym dniem. Zadbajmy więc o to, by nic nie zakłócało naszego spokoju, a przy okazji, żebyśmy sami nie stanowili źródła niechcianych hałasów dla naszych sąsiadów. Jak w prosty sposób wyciszyć mieszkanie? Podpowiadamy razem z marką Knauf, producentem wysokiej jakości materiałów budowlanych!

ścianka izolacyjna w sypialni, izolacja akustyczna sypialni, biała sypialnia

Przedścianka – co warto o niej wiedzieć?

Przedścianka to dodatkowa przegroda, która ze względu na swoją warstwową budowę, a także właściwości użytkowe zastosowanych materiałów, izoluje ścianę przy której została wzniesiona. To, jaki przyrost izolacyjności akustycznej osiągniemy, zależy od parametrów wyjściowych danej ściany – jej grubości, wagi, a także wysokości. W przypadku ściany o grubości 250 mm i średniej masy 365 kg/m2, której wyjściowa izolacyjność akustyczna wynosi 58 dB, po wykonaniu przedścianki CW50 z podwójnym płytowaniem 2x12,5 mm Knauf Akustik Plus przyrost izolacyjności akustycznej to 10 dB – przy jednostronnym, szczelnym wykonaniu przegrody. Jeśli wykonamy taką przedściankę z dwóch stron problematycznej ściany, uzyskamy dodatkowe 5dB izolacji akustycznej.

małżeństwo zbudzone hałasem od sąsiada, hałasujący sąsiad

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy Knauf to najprostszy, a zarazem najszybszy sposób na wyciszenie akustyczne ściany. Przedścianka pełni rolę dodatkowej bariery, która izoluje mieszkanie od dźwięków powietrznych, czyli wszelkich hałasów dobiegających zza ściany. Na czym polega budowa przedścianki? Pracę rozpoczynamy od dostawienia lub przymocowania (za pomocą łączników akustycznych) metalowej konstrukcji z profili do ściany, którą chcemy izolować. Konstrukcję należy wypełnić wełną mineralną, a następnie obłożyć okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli posiadamy podstawowe narzędzia i smykałkę do majsterkowania, to z pewnością poradzimy sobie z tym zadaniem samodzielnie!

Dowiedz się więcej o akustyce we wnętrzach >>

Czasami problem z uciążliwym sąsiadem nie pojawia się od razu, gdy remontujemy mieszkanie, ale dopiero po jakimś czasie, na przykład, kiedy w bloku pojawia się nowy lokator. Dlatego też łatwy montaż to ogromna zaleta tego rozwiązania, ponieważ możemy z powodzeniem stosować je w wykończonych pomieszczeniach, w których jest już położona podłoga, a także w urządzonych mieszkaniach. Gotową przedściankę możemy wykończyć w dowolny sposób, tak by dopasować ją do dotychczasowej aranżacji naszego wnętrza.

Montaż przedścianki krok po kroku

1. Określenie parametrów

Zanim przystąpimy do budowy, określmy, jaka przedścianka najlepiej sprawdzi się w naszym wnętrzu. Weźmy pod uwagę ilość miejsca, jaką może zająć konstrukcja, a także wysokość pomieszczenia oraz poziom izolacji akustycznej, jaki pragniemy osiągnąć. Na tej podstawie wybierzemy optymalny system Knauf, a także dobierzemy do niego odpowiednie profile wraz z dodatkowymi akcesoriami, które stworzą metalowy ruszt konstrukcji. Istotnym komponentem przedścianki jest także odpowiedniej grubości wełna mineralna oraz płyty gipsowo-kartonowe. Pamiętajmy, że im grubsza przedścianka, tym lepszy będzie stopień izolacji akustycznej. W przypadku konstrukcji opartej na profilach CD zaleca się odsunięcie konstrukcji na minimum 2 cm od ściany.

2. Montaż konstrukcji metalowej

Po wyznaczeniu linii montażu, mocujemy do podłogi oraz sufitu profile UD, będą one stanowiły konstrukcję obwodową dla powstającej przedścianki. Następie mocujemy profile CD i łączniki bezpośrednie ES. Do montażu profili CD pod stropem warto zastosować wieszaki z krążkiem wibroakustycznym, który zapobiegnie przenoszeniu drgań. Profile UD i CD należy uprzednio podkleić miękkim materiałem, który odseparuje konstrukcję od ściany, a przy tym zapobiegnie przenoszeniu dźwięku. W tej roli doskonale sprawdzi się samoprzylepna taśma akustyczna Knauf, dedykowana do systemów suchej zabudowy.

hałasujący sąsiad, izolacja akustyczna mieszkania od sąsiada

3. Wypełnienie wełną mineralną

Gotową metalową konstrukcję wypełniamy szczelnie wełną mineralną. To bardzo ważna czynność, która ma istotny wpływ na efekty, dlatego warto zastosować produkt wysokiej jakości, o potwierdzonej badaniami izolacyjności akustycznej. Bardzo istotne jest również staranne wypełnienie wełną pustych przestrzeni za profilami.

4. Płytowanie

Aby maksymalnie wyciszyć pomieszczenie, zastosujmy metodę podwójnego płytowania za pomocą specjalnej płyty akustycznej Knauf Akustic Plus. Produkt ten posiada elastyczny rdzeń, a także karton o najwyższych parametrach, dzięki czemu zapewnia skuteczną izolację akustyczną, stanowiąc doskonałą barierę przed przenoszeniem niechcianych dźwięków.

5. Wykończenie

Gotową przedściankę wykańczamy masami Knauf do spoinowania i szpachlowania. Połączenia płyt wypełniamy masą Knauf Uniflott z użyciem taśmy zbrojącej, następnie szpachlujemy ścianę gotową masą Knauf Super Finish lub Knauf Rotband Finish.

Montaż przedścianki pozwoli nam skutecznie wyciszyć mieszkanie i poprawić komfort codziennego funkcjonowania domowników. Pamiętajmy jednak, że sufity i podłogi, które przylegają do ściany, również przenoszą dźwięki, a ich zła izolacja może sprawić, że postawienie przedścianek nie przyniesie zadowalających efektów. Na komforcie akustycznym mogą również zaważyć błędy powstałe podczas konstrukcji bloku, a nawet zastosowanie niskiej jakości materiałów do jego budowy. Ze względu na czynniki, na które nie mamy wpływu, postawienie przedścianki nie zagwarantuje nam, że w mieszkaniu zapanuje zupełna cisza, z pewnością jednak wszelkie dźwięki zostaną wyciszone i wytłumione, a tym samym – przestaniemy odczuwać je jako uciążliwe.

>> KNAUF <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze