Knauf
Knauf
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Fugi do łazienki – jakie powinny być? Wszystko, co musisz wiedzieć o fudze do łazienki


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.


Podczas urządzania łazienki z reguły skupiamy się na kwestiach dotyczących wyboru armatury, ceramiki oraz płytek. Wszystko musi do siebie idealnie pasować, a przy tym gwarantować funkcjonalność i wyróżniać się wysoką jakością. Te same kryteria dotyczą też fugi! Ten z pozoru niewielki element może zepsuć najbardziej oryginalny efekt, a także – z uwagi na ciągły kontakt z wodą – stać się przyczyną notorycznych problemów. Wspólnie z marką Knauf zdradzimy jednak, jak uniknąć kłopotów! Jaka powinna być fuga w łazience? Na co poza kolorem zwrócić uwagę? Jak dobrać idealny odcień? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Co to jest fuga i jakie jest jej zadanie?

płytki heksagony z ciemną fugą

Fuga to termin używany w branży budowlanej służący do określania spoiny pomiędzy płytkami podłogowymi lub ściennymi. Jej obecność jest istotna z dwóch względów. Po pierwsze to estetyczne zwieńczenie wystroju. Wykorzystany materiał odgrywa w pomieszczeniach dekoracyjną rolę i wpływa na ostateczny wygląd całości. Po drugie to ogrom funkcji użytkowych, związanych z ochroną powierzchni przed działaniem wilgoci, ograniczeniem powstawania grzybów oraz pleśni, zapobieganiem przedostawaniu się brudu oraz kurzu w szczeliny między kafelkami, a także wzmocnieniem ich przyczepności do podłoża.

Jaki rodzaj fugi wybrać do łazienki?

Spoiny między płytkami mogą różnić się od siebie pod wieloma względami, dlatego istotny jest wybór właściwego materiału wykończeniowego. Źle dobrana fuga w łazience, czyli miejscu narażonym na podwyższone temperatury i ciągły kontakt z wodą, nie spełni swojej funkcji. Rezultatem tego mogą być pojawiająca się pleśń, wypłukiwanie czy pęknięcia, co przysporzy wielu problemów i będzie wiązało się z cyklicznym odnawianiem lub całkowitą wymianą.

Najlepsza fuga do łazienki to taka, która wykazuje niską porowatość, tak jak fuga elastyczna Knauf Flexfuge. Specyfika spoiny tego typu wiąże się m.in. z tym, że woda nie wnika w jej strukturę tylko spływa, a przede wszystkim nie powoduje zawilgocenia. Efektem tego sam materiał przez cały czas eksploatacji zachowuje swoje właściwości użytkowe oraz wizualne. Ta mieszanka cementu, wypełniaczy mineralnych oraz modyfikatorów wyróżnia się też zdecydowanie mniejszą porowatością, co oznacza łatwiejsze utrzymanie czystości.

Jakimi zaletami wyróżnia się fuga elastyczna?

Fuga elastyczna Knauf Flexfuge ma szerokie spektrum zastosowania. Jest dostępna w wygodnych opakowaniach typu alupack o wadze 1,5 lub 4 kg. Można ją wykorzystać do spoinowania płytek podłogowych oraz ściennych różnego typu (z wyjątkiem tych bardzo chłonnych, np. marmur), na powierzchniach wewnątrz mieszkania (w łazienkach, kuchniach czy salonie – nawet tym z ogrzewaniem podłogowym), jak i na zewnątrz – na balkonach oraz tarasach. Wszystko dlatego, że produkt cechują właściwości mrozoodporne i wodoodporne, wytrzymałość na wahania temperatur, powstawanie grzybów, pleśni, glonów oraz działanie promieni UV, przez co spoina nie blaknie pod wpływem światła, zachowując trwały kolor.

Jaka powinna być szerokość fugi?

Poza doborem odpowiedniego materiału dobrze jest też wiedzieć, jaka szerokość fugi będzie najlepsza. To nie kwestia osobistych upodobań, lecz także ważny aspekt z technicznego punktu widzenia – związany m.in. z rozdzielnością liniową i tym, że spoina ta często stanowi szczelinę dylatacyjną pomiędzy płytkami, a więc „współpracuje” z nimi, pozwalając na minimalne odkształcenia. Ma to szczególne znaczenie w miejscach typu balkony, tarasy, schody zewnętrzne czy posadzki montowane na ogrzewaniu podłogowym. Tam spoina powinna być nieco szersza z uwagi na możliwość występowania naprężeń termicznych. Zbyt wąska fuga w takich miejscach może doprowadzić do uszkodzeń i pęknięć.

W przypadku najpopularniejszych formatów płytek rektyfikowanych, np. 60 x 30 cm, 60 x 60 cm można zastosować fugę o szerokości 2 mm lub szerszą. Przy ogrzewaniu podłogowym na małej powierzchni szerokość fugi również powinna wynosić minimum 2 mm. Dla zastosowań zewnętrznych na balkonach i tarasach powinna wynosić minimum 4 mm. Pamiętajcie jednak, żeby na połączeniach posadzki ze ścianą, w narożnikach i w szczelinach przy urządzeniach sanitarnych użyć silikonu Knauf, ponieważ jest jeszcze bardziej elastyczny od fugi.

Jak dopasować kolor fugi do płytek w łazience?

Kolor spoiny także nie jest bez znaczenia! To on wpływa na estetykę aranżacji i gwarantuje wymarzony efekt wizualny. Źle dobrany może niekorzystnie oddziaływać na odbiór pomieszczenia; niepotrzebnie przytłoczy, pomniejszy czy wprowadzi chaos. Na rynku jednak dostępna jest różnorodna gama rozwiązań, a fuga elastyczna Knauf Flexfuge poza wytrzymałością oraz trwałością wyróżnia się bogatą paletą odcieni (począwszy od bieli, poprzez szarości, beże, brązy, a skończywszy na czerni) oraz dopasowanych do niej silikonów. Pozostaje więc tylko pytanie: postawić na harmonijną kompozycję opartą na barwnym podobieństwie czy kontrast dodający pomieszczeniu charakteru?

Jeśli chcemy uzyskać niemal jednolitą płaszczyznę, najlepiej sięgnąć po spoiny najbardziej zbliżone do tonacji jednobarwnych kafelek lub jednego z kolorów występujących na ich powierzchni. Dzięki temu zaprawa „wtopi się” w bazę aranżacji, będzie praktycznie niewidoczna i pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. Metoda ta sprawdza się podczas urządzania małych pomieszczeń oraz montażu płytek rektyfikowanych. W ostatnim przypadku ma to szczególne znaczenie, ponieważ niewyróżniająca się spoina nie odwróci uwagi od ciekawej tekstury, a tym samym nie będzie z nią konkurować. Uniwersalne okazują się wszelkie odcienie szarości, beże oraz biel – są neutralne i ponadczasowe.

Fuga kontrastująca z tonacją okładziny to z kolei sposób na to, by podkreślić wzór, układ czy kształt płytki. To zdecydowanie bardziej odważny zabieg, ale i wymagający wyczucia w doborze kolorów. Jasne warianty mogą ciekawie wyeksponować rozmieszczenie i proporcje ciemniejszych okładzin, czarne natomiast dodają wnętrzu wyrazistości. Najczęściej w konfrontacji z czarną czy czerwoną płytką, spotkać można białą spoinę.

Kolor fugi warto uzależnić też od miejsca przeznaczenia. Tam, gdzie będzie ona narażona na częste zabrudzenia lepiej zdecydować się na ciemniejsze warianty. Nanoszony brud będzie mniej widoczny, co ograniczy konieczność częstego mycia. Doskonałe okażą się więc czerń, szarości czy brązy.

Fuga w łazience to sprawa istotna z dwóch względów – stylistycznych i praktycznych. Prawidłowo dobrany materiał nie tylko zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią, ale i uchroni przed mozolnym czyszczeniem, a przede wszystkim będzie znakomitym zwieńczeniem całości. Podkreśli wystrój, doda mu charakteru. Warto wybrać rozwiązanie, które zarówno gwarantuje estetyczny wygląd przez długie lata, jak i jest elastyczne, co w budowlanym języku oznacza niską nasiąkliwość i odporność na codzienną eksploatację. Takie kryteria w łazience to podstawa trwałości!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią i pleśnią?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią i pleśnią?

Sponsorowane Ocieplamy nowy dom – na co zwracać uwagę przy wyborze systemu ociepleń?

Ocieplamy nowy dom – na co zwracać uwagę przy wyborze systemu ociepleń?

Sponsorowane Sufit podwieszany, który redukuje echo i oczyszcza powietrze

Sufit podwieszany, który redukuje echo i oczyszcza powietrze

Sponsorowane Gotowa zabudowa gipsowa – metamorfoza wnętrza na 3 sposoby

Gotowa zabudowa gipsowa – metamorfoza wnętrza na 3 sposoby

Sponsorowane Najtwardszy tynk gipsowy, czyli rewolucyjny materiał budowlany do każdego pomieszczenia

Najtwardszy tynk gipsowy, czyli rewolucyjny materiał budowlany do każdego pomieszczenia

Sponsorowane Izolacja akustyczna krok po kroku, czyli skuteczny sposób na wyciszenie mieszkania od sąsiada

Izolacja akustyczna krok po kroku, czyli skuteczny sposób na wyciszenie mieszkania od sąsiada

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.