Co szukasz?
Zobacz także

Jak samodzielnie wyremontować mieszkanie? Zobacz 7 prostych tutoriali i zainspiruj się

Generalny remont, szybka naprawa, sprytny patent na niewielką usterkę — w każdym domu zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zabrać się do pracy. Od czego zacząć? Najlepiej od prostych tutoriali, dzięki którym z łatwością pokonasz każde aranżacyjne wyzwanie i w łatwy sposób odmienisz każde wnętrze. Gotowy na cenne wskazówki? Poniżej prezentujemy 7 prostych instrukcji, które zainspirują Cię do zmian!

salon w stylu skandynawskim

1. Jak zamontować dekoracyjną listwę LED przy ścianie telewizyjnej?

Dekoracyjna ściana telewizyjna może diametralnie odmienić wizerunek salonu. Położony na niej beton architektoniczny, ponadczasowa cegła czy modne panele tapicerowane stworzą klimat i nadadzą przestrzeni określony styl. By efektownie podkreślić taką ścianę, warto odpowiednio ją podświetlić – tutaj najlepiej sprawdzi się listwa LED, którą można umieścić za gotową Maskownicą G-K Knauf. Taką płytę można dowolnie wykończyć, by jak najlepiej pasowała do całego pomieszczenia.

Wszystkie potrzebne do remontu produkty Knauf, także gotowe maskownice G-K, znajdziesz w popularnych marketach budowlanych. Jak przygotować się do montażu? Na początku zbierz wymiary – maskownica ma 2 m długości, zatem jeśli ściana jest dłuższa, koniecznie przygotuj większą ilość produktów, które kolejno ze sobą połączysz. Prócz maskownicy potrzebujesz wkrętów lub kołków, kleju montażowego, masy do spoinowania Uniflott oraz akrylu.

maskownica listwy led

Montaż maskownicy przy suficie krok po kroku:

Krok 1. Na suficie wyznacz miejsce, w którym będzie montowana maskownica. Już około 10-15 cm wystarczy, aby osiągnąć pożądany efekt. W zaznaczonych punktach, przy pomocy wkrętów TN lub kołków szybkiego montażu, zamocuj blaszki montażowe. Kolejno miejsce styku maskownicy z sufitem wypełnij klejem montażowym. Wsuwając listwę w uchwyty pamiętaj, by znalazły się one pomiędzy styropianem, a płytą g-k. Dociśnij maskownicę do sufitu i dokręć ją do uchwytów. W razie potrzeby dotnij i analogicznie zamontuj drugą maskownicę, po czym miejsce połączenia wypełnij klejem, a po dociśnięciu i przykręceniu do uchwytów zaszpachluj styk masą do spoinowania Knauf Uniflott, dokładnie go wygładzając.

Krok 2. Masą do spoinowania wypełnij również rogi i główki wkrętów. Po wyschnięciu masy przeszlifuj powierzchnię i odpyl ją wilgotnym pędzelkiem. Gdyby pomiędzy maskownicą a sufitem powstała szpara, wypełnij ją akrylem i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 3. Maskownicę pokryj dowolnym kolorem farby do malowania ścian i sufitów. Po wyschnięciu możesz rozpocząć montaż oświetlenia.

2. Jak ukryć rury za pomocą maskownicy?

Maskowanie rur bywa skomplikowane, jednak mając maskownicę, możesz zrobić to szybko i samodzielnie. Wystarczy, że wybierzesz spośród dwóch gotowych modeli maskownic Knauf: Ø50 i Ø100, dzięki którym ukryjesz zarówno rury kanalizacyjne, jak i PCV czy stalowe. Gotowa Maskownica G-K Knauf do rur jest do nich w pełni dostosowana poprzez kształt, zatem nie musisz martwić się skomplikowaną obróbką. Co więcej, maskownice można ze sobą łączyć. Czego będziesz potrzebował? Wraz z maskownicą dostępne są kątniki montażowe, oprócz tego, zadbaj o: wkręty lub kołki rozporowe, klej montażowy do zamocowania maskownicy do sufitu, masę Knauf Unifflot do szpachlowania łączeń oraz akryl do wypełniania szpar.

maskownica rur

Montaż maskownicy krok po kroku:

Krok 1. Wyznacz miejsce montażu maskownicy i zamontuj kątowniki. W tym celu użyj wkrętów do szybkiego montażu TN, jeżeli ściana wykonana jest z płyty g-k, bądź kołków szybkiego montażu w przypadku powierzchni np. z gazobetonu. Na krawędzie maskownicy zaaplikuj klej i umieść ją na kątownikach, tak, aby znalazły się pomiędzy styropianem, a płytą g-k. Całość dokręć do uchwytów za pomocą 25 mm wkrętów NT. Maskownice można dowolnie skracać i łączyć na wymiar – by zamontować kolejną maskownicę, dotnij brakujący fragment i w ten sam sposób dokręć ją do kątowników. Połączenie elementów i główki wkrętów zaszpachluj masą Knauf Uniflot, którą wcześniej wystarczy rozrobić z wodą do uzyskania gęstej konsystencji.

Krok 2. Masę szpachlową nałóż szpachelką pomiędzy maskownicami oraz tam, gdzie znajdują się wkręty lub kołki. Po wyschnięciu przeszlifuj miejsca drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl wilgotnym pędzelkiem. W razie potrzeby wypełnij pozostałe szpary akrylem i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 3. Maskownicę pomaluj taką samą farbą, jaką pomalowane są ściany lub obłóż takimi samymi płytkami. Dzięki temu zatuszujesz miejsce, w którym znajdują się nieestetyczne rury. Dzięki maskownicy ściana będzie prezentować się elegancko i stylowo.

Zobacz, jak w prosty i szybki sposób ukryć karnisz >>

3. Jak wyciszyć pomieszczenie? Montaż przedścianki

Hałasy dobiegające zza ściany sprawiają, że chodzisz niewyspany? Nieważne, czy mieszkasz w bloku, czy w kamienicy — ciche mieszkanie to marzenie. Co jednak, jeśli ściany są zbyt cienkie, aby odpowiednio tłumiły dźwięki? Można wyciszyć je za pomocą samonośnych przedścianek, wykończonych płytami akustycznymi. To rozwiązanie, z którym poradzisz sobie sam, a komfort życia Twojej rodziny z pewnością się poprawi.

wyciszenie ścian

Montaż przedścianki krok po kroku:

Krok 1. Na początku trzeba wytyczyć linię ustawienia przedścianki. Ustal jej ustawienie i wyznacz jej odległość od ściany — zazwyczaj około 6-7 cm. Linię montażową narysuj na podłodze ołówkiem. Linie, które wyznaczają grubość przed ścianki naszkicuj także na ścianach bocznych — możesz to zrobić za pomocą poziomicy lub lasera.

Krok 2. Zadbaj o obramowanie ścianki z profili UW i CW. Dotnij je, po czym podklej od spodu taśmą akustyczną o szerokości 50 mm. Profile przykręć do podłogi wzdłuż wytyczonej linii, a CW do ścian przy pomocy wkrętarki. Jeżeli ściany i sufit są wykończone „na sucho”, użyj wkrętów TN przeznaczonych do płyt G-K. Do podłogi przytwierdź profile za pomocą kołków rozporowych. Profil UW zamontuj także na suficie.

Krok 3. Profile CW dotnij na wysokość pomieszczenia i ustaw między profilami UW. Profile CW utworzą ruszt, do którego będziesz mógł przykręcić płyty g-k. Rozstaw między nimi musi wynosić 60 cm.

Krok 4. Między profilami CW i w przestrzeni za profilami umieść wełnę mineralną. Wpasuj ją tak, by dobrze zaklinowała się pomiędzy elementami rusztu. Wełna nie może być grubsza, niż szerokość profili.

Krok 5. Na ścianach i suficie, wzdłuż profili obwodowych, naklej taśmę przekładkową Knauf Trenn-Fix. Dzięki niej wokół okładziny z płyt G-K nie pojawią się pęknięcia.

Krok 6. Płyty gipsowo-kartonowe Knauf Akustik przykręć do profili CW wkrętami TN 25. Ich rozstaw powinien wynieść 25 cm. Oczyść i odpyl powierzchnię okładziny z płyt GK.

Krok 7. Masę szpachlową Knauf Uniflott przygotuj wedle instrukcji, tak aby finalnie miała konsystencję gęstej śmietany. Rozrób tyle materiału, ile wykorzystasz w ciągu ok. 40 minut. Na początek przygotuj go mniej, aby określić ile spoin możesz wykonać i w jakim tempie. Nanieś masę wzdłuż spoiny, wciskając ją w zagłębienie między płytami g-k. Wyrównaj ją i zlicuj z płaszczyzną płyt. Kolejno wtop równomiernie taśmę zbrojącą z włókna szklanego. Cieńszą warstwę masy nanieś nieco szerzej, by przykryć taśmę. To samo zrób na połączeniach ze ścianami i sufitem. Używając takiej samej masy, zaszpachluj także wszystkie łebki wkrętów, którymi mocowałeś płyty do profili CW. Pozostaw do wyschnięcia, po czym wykończ całość w dowolny sposób.

Tutaj znajdziesz więcej porad remontowych >>

4. Jak wyrównać posadzkę?

Jeżeli martwisz się starą posadzką, która wymaga wyremontowania, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Nawet te podłogi, które wymagają wyrównania np. po wymianie wykładziny PCV, da się samodzielnie poddać sprytnemu tuningowi. To, czego potrzebujesz to przede wszystkim cienkowarstwowa wylewka samopoziomująca dobrana do podłoża. Wcześniej podłogę należy przygotować, czyli naprawić ewentualne rysy i oczyścić, a następnie odpylić i odkurzyć powierzchnię. W zależności od nierówności podłoża, należy dobrać wylewkę o odpowiedniej grubości. Co dalej?

jak wyrównać posadzkę

Wyrównywanie posadzki krok po kroku:

Krok 1. Zadbaj o dylatację, przyklejając po obwodzie pomieszczenia dylatacyjną taśmę przyścienną, która zapobiegnie pęknięciom. Następnie zagruntuj posadzkę wałkiem gruntującym, obficie wcierając grunt w posadzkę i nie tworząc kałuż. Gruntowanie należy wykonać około 12-24 godzin przed aplikacją wylewki.

Krok 2. Przygotuj materiał w odpowiednich proporcjach. Zaprawę wymieszaj z czystą, zimną wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Po 5 minutach wymieszaj ponownie masę – materiał jest gotowy.

Krok 3. Wylewkę wylewaj pasami o szerokości maksimum 1 m, a następnie rozprowadzaj długą pacą.

Krok 4. Czas na odpowietrzenie podłogi za pomocą specjalnego wałka z plastikowymi kolcami oraz butów z kolcami. Wałek należy dobrać do grubości wylewki – kolce powinny w 2/3 wystawać z wylewki, w przeciwnym razie zamiast układać i odpowietrzać wylewkę, będzie przesuwał ją z jednej strony na drugą. Pamiętaj, że w przypadku wylewek szybkowiążących, na odpowietrzenie masz maksymalnie 20 minut. Wylewka schnie około 4 godziny. Po tym czasie można już po niej chodzić.

5. Jak naprawić pęknięcia w ścianie murowanej?

Nie jest tajemnicą, że ściany mieszkań w nowym budownictwie narażone są z czasem na pękanie. Takie uszkodzenia potrafią zepsuć każdą aranżację. Jak sobie z tym poradzić? Na szczęście istnieją sprytne sposoby na to, aby łatwo się ich pozbyć. Jak się okazuje, najważniejszy jest wybór odpowiedniej masy szpachlowej oraz aplikacja taśmy wzmacniającej z włókna szklanego.

Naprawa pęknięcia krok po kroku:

Krok 1. Zacznij od obustronnego poszerzenia oraz pogłębienia pęknięcia — możesz zrobić to za pomocą noża z wymiennymi ostrzami. Następnie odpyl dokładnie powierzchnię.

Krok 2. Zagruntuj powierzchnię gruntem głęboko penetrującym Knauf Universalgrund, który poprawi przyczepność podłoża. Pozostaw preparat do wyschnięcia.

Krok 3. Przygotuj masę szpachlową, a następnie wstępnie wypełnij nią pęknięcie — tutaj idealnie sprawdzi się masa Knauf Uniflott, która jest elastyczna i bardzo wytrzymała. Odczekaj kilka minut i zaaplikuj kolejną warstwę, a następnie zatop w niej taśmę wzmacniającą z włókna szklanego. Taśmę również przykryj masą szpachlową.

Krok 4. Za pomocą noża do gładzi lub tradycyjnej pacy stalowej wykończ ścianę gotową masą szpachlową Knauf Super Finish, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Nakładaj masę wokół pęknięcia szerokim pasem, zbierając nadmiar i starając się jak najdokładniej wyrównać powierzchnię ściany.

Krok 5. Po wyschnięciu przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl ją. Tak przygotowana ściana jest już gotowa do gruntowania i malowania – po pęknięciu nie ma śladu!

Sprawdź też, jak naprawić dziurę w ścianie gipsowo-kartonowej >>

6. Jak naprawić zniszczony narożnik ściany?

Narożniki bywają częścią ściany najbardziej narażoną na zniszczenia. Do ich uszkodzeń odchodzi w rozmaitych sytuacjach — np. podczas prac remontowych. Naprawa narożnika nie należy jednak do najtrudniejszych czynności, wystarczy usunąć uszkodzony narożnik, zagruntować powierzchnię, dokładnie ją oczyścić, po czym osadzić nowy element. W jaki dokładnie sposób to zrobić?

Naprawa narożnika ściany krok po kroku:

Krok 1. Uszkodzony narożnik trzeba usunąć, należy go podważyć i wyrwać. Następnie usunąć reszki materiałów pozostałe po narożniku i odpylić powierzchnię.

Krok 2. Zagruntuj narożnik i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 3. Przygotuj nowy narożnik – dobrze sprawdzi się metalowo-papierowy narożnik zewnętrzny Knauf „Dallas” z elastyczną blachą stalową, która zabezpiecza go przed uszkodzeniami. Przed osadzeniem odmierz narożnik i dotnij go na odpowiednią długość.

Krok 4. Do montażu narożnika użyj gotowej masy, np. Knauf Fill&Finish Light. Nałóż ją na powierzchnię i wklej narożnik, równomiernie dociskając go na całej długości. Po osadzeniu nałóż masę ponownie, usuń jej nadmiar i zostaw do całkowitego wyschnięcie. Następnie dodaj kolejną warstwę masy, by zlicować narożnik z powierzchnią ściany. Używaj szerszego narzędzia, żeby przejścia były gładkie.

Krok 5. Po wyschnięciu większe nierówności ściągnij szpachelką, a całość przeszlifuj papierem ściernym drobnoziarnistym – możesz zrobić to przy pomocy specjalnej pacy do szlifowania. Następnie należy odpylić i zagruntować powierzchnię, by przygotować ją do malowania.

7. Jak wyremontować ściany? Nakładanie gładzi

Ściany w Twoim mieszkaniu aż proszą się o remont? Nakładanie gładzi nie musi być skomplikowane i czasochłonne – wystarczy użyć odpowiednich produktów, a samą gładź nałożyć… za pomocą wałka. Sposób ten jest szybszy i o wiele łatwiejszy od tradycyjnej aplikacji materiały przy pomocy pacy. Pamiętaj jednak, że jest to metoda na wygładzenie ścian, a nie wypełnienie ubytków. Sprawdza się najlepiej na powierzchniach pozbawionych nierówności. Jak się do tego zabrać?

gładź na ścianach

Nakładanie gładzi za pomocą wałka krok po kroku:

Krok 1. Wybierz odpowiedni produkt – do nakładania za pomocą wałka doskonale nadaje się Knauf Rotband Finish, czyli gotowa gładź polimerowa.

Krok 2. Wymieszaj dokładnie masę, a następnie zanurzaj wałek, starając się nabrać jej jak najwięcej. Masę nakładaj na ścianę równomiernie, jednolitą warstwą, pionowymi pasami z góry na dół, na zakładkę – podobnie, jak przy malowaniu ścian. Pamiętaj, by przestrzegać grubości warstwy zalecanej na opakowaniu (1-3 mm).

Krok 3. Po nałożeniu około 2-3 m2 powierzchni, strukturę pozostawioną przez wałek wyrównaj za pomocą szerokiej pacy lub noża do gładzi. Uważaj, by nie nałożyć masy jednorazowo na zbyt dużą powierzchnię – jeśli przyschnie, nie zdążysz jej wyrównać. Pozostaw powierzchnię do całkowitego wyschnięcie, a następnie w ten sam sposób nałóż drugą powierzchnię gładzi.

Krok 4. Kiedy całość wyschnie, ściany przeszlifuj papierem ściernym o gradacji #180 – #200. Pacę przesuwaj zawsze w tym samym kierunku i nie dociskaj jej zbyt mocno do powierzchni. Po zakończonym szlifowaniu odpyl ściany – teraz są już gotowe do gruntowania i malowania.

Samodzielne remonty nie muszą być wcale skomplikowaną sprawą! Jak widzisz wystarczy odrobina fachowej wiedzy oraz wysokojakościowe produkty, aby wykonać je zupełnie samodzielnie. Z pomocą marki Knauf z pewnością uda Ci się poskromić swoje domowe wnętrza — stylowo, solidnie i według indywidualnej wizji!

>> KNAUF <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze