Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Knauf
Knauf
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią i pleśnią?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.


Łazienka to miejsce, które jest szczególnie narażone na działanie wody oraz wilgoci. Najczęściej, aby zabezpieczyć powierzchnie przed niekorzystnymi konsekwencjami występowania tych czynników, sięgamy po różnego rodzaju okładziny – od ceramicznych, po gresowe czy kamienne. To jednak nie wystarczy! Wilgoć może przenikać też przez fugi. Nawet jeśli szczeliny wypełnione są środkami o właściwościach hydrofobizujących, istnieje ryzyko odspojenia, a od tego już krótka droga do zniszczeń. Żeby temu zapobiec, warto wykonać hydroizolację folią w płynie. Dlaczego? Doradzamy z marką Knauf.

Dlaczego hydroizolacja jest ważna?

Hydroizolacja to inaczej izolacja przeciwwilgociowa, której zadaniem jest ochrona powierzchni przed wpływem wilgoci oraz zabezpieczenie podłoża na wypadek awarii instalacji sanitarnych. Jeśli wykonana jest nieprawidłowo, albo w ogóle jej nie zastosowano, to woda przedostająca się pod płytki może wyrządzić wiele szkód. Szczególnie dotyczy to stref mokrych i nieszczelności pojawiających się na ścianach oraz podłogach w łazience, a także toalecie, kuchni czy pralni. Efektami tego mogą być zalany sufit u sąsiada mieszkającego piętro niżej, wykwity grzybni oraz pleśni szkodliwych dla zdrowia, wypłukiwanie spoiwa czy pękanie i odpadanie płytek. Wszystko to przyspieszy wizję przeprowadzenia remontu i pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

Jakie miejsca należy zaizolować?

Do miejsc wymagających izolacji zaliczane są głównie te, na które może oddziaływać woda. W łazience jest ich sporo i wiążą się z pojęciem stref mokrych oraz wilgotnych. Chodzi więc o przestrzenie narażone na bezpośredni wpływ niekorzystnych warunków, czyli podłogę oraz ściany w pobliżu kabiny prysznicowej, wanny, toalety czy umywalki. Każdy z tych obszarów wymaga zaizolowania z uwzględnieniem optymalnych wysokości i szerokości.

hydroizolacja łazienki

W przypadku hydroizolacji posadzki najlepiej zabezpieczyć jej całą powierzchnię, a także wykonać dodatkowy 10-centymetrowy pas izolacji zachodzący na ściany. Dzięki temu, na wypadek awarii pralki czy zalania mieszkania, ograniczymy szkody do minimum. Taką ostrożność warto wykazać także podczas izolacji prysznica. Ściany wewnątrz i wokół kabiny natryskowej stale są opryskiwane i zachlapywane wodą, dlatego najrozsądniej będzie wykonać uszczelnienie aż do sufitu. Dla pełnej ochrony dobrze jest także zabezpieczyć obszar obejmujący minimum 50 cm po bokach kabiny.

Uszczelnienie wokół umywalek powinno być wykonane nieco powyżej armatury (około 50 cm liczonych od górnej krawędzi ceramiki) oraz po bokach – na szerokość 50 cm. To samo dotyczy wanny. 50 cm dodatkowego obszaru po bokach zabezpieczy ściany przed wilgocią. W przestrzeni nad wanną najlepiej wykonać izolację do samego sufitu, co będzie skuteczną barierą osłaniającą powierzchnie przed działaniem wody.

Warstwę hydroizolacji warto też położyć w miejscach zbudowanych z płyt kartonowo-gipsowych. Są nimi np. obudowy wanien czy stelaży podtynkowych.

Za pomocą jakich materiałów wykonać hydroizolację?

Jeszcze kilka lat temu hydroizolacja łazienki polegała na wykorzystaniu specjalnej papy. Dziś metody uszczelniania są znacznie prostsze oraz szybsze i obejmują zastosowanie folii w płynie, takiej jak Knauf Hydro Flex. Jest to gotowa, płynna i elastyczna masa, którą po otworzeniu należy jedynie przemieszać w celu wyrównania konsystencji. Produkt ma niebieski kolor, co ogranicza ryzyko pominięcia jakichkolwiek obszarów i gwarantuje równomierne pokrycie. To w 100% wodoszczelne rozwiązanie, przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i laików, może być nakładane za pomocą pędzla, wałka lub pacy i nie wymaga stosowania środka gruntującego. Wyjątkiem są jedynie podłoża pylące, słabo wiążące czy porowate, takie jak m.in. beton komórkowy.

Folia w płynie Knauf Hydro Flex to materiał uszczelniający przeznaczony do położenia pod okładziny ceramiczne oraz kamienne, dostępny w opakowaniach o pojemności 2 kg, 5 kg, 15 kg oraz 25 kg, co pozwala na zakup dokładne takiej ilości rozwiązania, która konieczna jest do przeprowadzenia hydroizolacji pomieszczenia. Produkt – oprócz właściwości zabezpieczających przed działaniem wody oraz wilgoci – odpowiada za wzmocnienie podłoża. Wraz ze specjalnymi taśmami, narożnikami oraz mankietami uszczelniającymi tworzy znakomitą barierę ochronną mokrych i wilgotnych stref łazienki. Warto pamiętać, że w razie awarii likwidatorzy szkód od ubezpieczycieli sprawdzają, czy w łazience była położona folia w płynie. Jeśli nie, uznawane jest to za błąd w sztuce (błąd fachowca/wykonawcy) i jest podstawą do odrzucenia roszczenia.

<h2 id="jak-wykonać-hydroizolację-folią-w-płynie">Jak wykonać hydroizolację folią w płynie?</h2>
<p>Przed przystąpieniem do <strong>hydroizolacji podłóg i ścian</strong>, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. Powierzchnie powinny być dokładnie oczyszczone z wszelkich pyłów oraz brudu. Muszą być stabilne, suche i pozbawione tłustych oraz oleistych plam, luźnych fragmentów czy kurzu, które mogły ograniczać przyczepność. <strong>Folia w płynie marki Knauf</strong> – w przeciwieństwie do innych dostępnych rozwiązań – nie wymaga gruntowania, chyba że nakładana będzie na wspominane wyżej podłoża o porowatych, pylących czy słabo związanych warstwach. Wówczas ratunkiem będzie <strong>środek głęboko gruntujący</strong>, taki jak np. <strong>KnaufSpezialhaftgrund</strong> lub <strong>KnaufTiefengrund</strong>.</p>
<p>Folię należy nakładać dwuwarstwowo (na bardziej wymagających podłożach konieczne będą trzy warstwy). Pierwszą warstwę o grubości do 3 mm rozprowadzamy w dowolnym kierunku przy użyciu pędzla, wałka lub pacy. Na tym etapie warto dodatkowo wzmocnić newralgiczne miejsca, takie jak narożniki, wpusty oraz przejścia. Najlepiej wykorzystać do tego taśmy oraz mankiety uszczelniające i wtopić je w folię. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni, kolej na naniesienie drugiej warstwy (o grubości około 3 mm) za pomocą ruchów prostopadłych do poprzedniej warstwy. Po upływie 12 godzin można przystąpić do układania płytek.</p>

Jak wykonać hydroizolację folią w płynie?

Przed przystąpieniem do hydroizolacji podłóg i ścian, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie. Powierzchnie powinny być dokładnie oczyszczone z wszelkich pyłów oraz brudu. Muszą być stabilne, suche i pozbawione tłustych oraz oleistych plam, luźnych fragmentów czy kurzu, które mogły ograniczać przyczepność. Folia w płynie marki Knauf – w przeciwieństwie do innych dostępnych rozwiązań – nie wymaga gruntowania, chyba że nakładana będzie na wspominane wyżej podłoża o porowatych, pylących czy słabo związanych warstwach. Wówczas ratunkiem będzie środek głęboko gruntujący, taki jak np. KnaufSpezialhaftgrund lub KnaufTiefengrund.

Folię należy nakładać dwuwarstwowo (na bardziej wymagających podłożach konieczne będą trzy warstwy). Pierwszą warstwę o grubości do 3 mm rozprowadzamy w dowolnym kierunku przy użyciu pędzla, wałka lub pacy. Na tym etapie warto dodatkowo wzmocnić newralgiczne miejsca, takie jak narożniki, wpusty oraz przejścia. Najlepiej wykorzystać do tego taśmy oraz mankiety uszczelniające i wtopić je w folię. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni, kolej na naniesienie drugiej warstwy (o grubości około 3 mm) za pomocą ruchów prostopadłych do poprzedniej warstwy. Po upływie 12 godzin można przystąpić do układania płytek.

Odpowiednio zabezpieczone ściany i podłoga w łazience to klucz do tego, by wyeliminować problemy związane z niekorzystnym działaniem wody. Krótko mówiąc, hydroizolacja to obowiązek, a zarazem recepta na to, by warunki panujące w pomieszczeniu tego typu nie stały się zarzewiem wielu problemów, dodatkowych kosztów i niezaplanowanych remontów. Dzięki niej awarie instalacji czy nadmierna wilgoć nie będą straszne!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Knauf.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Ocieplamy nowy dom – na co zwracać uwagę przy wyborze systemu ociepleń?

Ocieplamy nowy dom – na co zwracać uwagę przy wyborze systemu ociepleń?

Sponsorowane Fugi do łazienki – jakie powinny być? Wszystko, co musisz wiedzieć o fudze do łazienki

Fugi do łazienki – jakie powinny być? Wszystko, co musisz wiedzieć o fudze do łazienki

Sponsorowane Najtwardszy tynk gipsowy, czyli rewolucyjny materiał budowlany do każdego pomieszczenia

Najtwardszy tynk gipsowy, czyli rewolucyjny materiał budowlany do każdego pomieszczenia

Sponsorowane Sufit podwieszany, który redukuje echo i oczyszcza powietrze

Sufit podwieszany, który redukuje echo i oczyszcza powietrze

Sponsorowane Izolacja akustyczna krok po kroku, czyli skuteczny sposób na wyciszenie mieszkania od sąsiada

Izolacja akustyczna krok po kroku, czyli skuteczny sposób na wyciszenie mieszkania od sąsiada

Sponsorowane Gotowa zabudowa gipsowa – metamorfoza wnętrza na 3 sposoby

Gotowa zabudowa gipsowa – metamorfoza wnętrza na 3 sposoby

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.