🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Poradnik domownika: jak przechowywać płyty winylowe? 8 sprawdzonych sposobów

Popularne winyle to prawdziwa gratka dla fanów muzyki. Specyficzne, analogowe brzmienie, kultowy wygląd oraz zapach sprawiają, że coraz częściej wracamy do „analogów”, które zazwyczaj są znacznie droższe niż płyty CD. Aby jednak jak najdłużej móc cieszyć się z możliwości słuchania ulubionych utworów z gramofonu, należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu płyt winylowych. Który będzie dla nas najlepszy? O tym dowiemy się z poniższego zestawienia.

Prawidłowe przechowywanie płyt winylowych

Z tego, że o płyty winylowe należy dbać, zdaje sobie sprawę każdy kolekcjoner. Ale w jaki sposób to robić, żeby nie dopuścić do odkształcenia lub innych zniszczeń? Wystarczy jedynie przestrzegać tych 5 zasad:

<p><strong>1. Pozycja</strong> – winyle zawsze przechowujemy pionowo, dzięki czemu rozkładamy ich ciężar w sposób równomierny. Płyty ułożone w stos, czyli jedna na drugiej, są narażone na odkształcenia, co wpływa na jakość i wartość krążka.</p>
<p><strong>2. Temperatura</strong> – choć wydaje się to oczywiste, płyt nie należy przechowywać w miejscach o podwyższonej temperaturze (powyżej 35°C) lub na skrajnym mrozie. Winylowej biblioteczki nie należy więc urządzać na strychu lub źle izolowanym poddaszu.</p>
<p><strong>3. Wilgotność powietrza</strong> – w zawilgoconych pomieszczeniach niemal wszystko ulegnie zniszczeniu, dlatego jeśli w naszym domu panuje wilgoć, warto zdecydować się na zakup pojemnika przeznaczonego do przechowywania płyt.</p>
<p><strong>4. Opakowanie</strong> – płyty mają swoje opakowania i to właśnie w nich należy je przechowywać. Trzymanie ich luzem, poza kopertą, może doprowadzić do porysowania i osiadania kurzu.</p>
<p><strong>5. Światło</strong> – aby nie dopuścić do blaknięcia okładki i innych zniszczeń, płyty należy trzymać z dala od promieni słonecznych.</p>

1. Pozycja – winyle zawsze przechowujemy pionowo, dzięki czemu rozkładamy ich ciężar w sposób równomierny. Płyty ułożone w stos, czyli jedna na drugiej, są narażone na odkształcenia, co wpływa na jakość i wartość krążka.

2. Temperatura – choć wydaje się to oczywiste, płyt nie należy przechowywać w miejscach o podwyższonej temperaturze (powyżej 35°C) lub na skrajnym mrozie. Winylowej biblioteczki nie należy więc urządzać na strychu lub źle izolowanym poddaszu.

3. Wilgotność powietrza – w zawilgoconych pomieszczeniach niemal wszystko ulegnie zniszczeniu, dlatego jeśli w naszym domu panuje wilgoć, warto zdecydować się na zakup pojemnika przeznaczonego do przechowywania płyt.

4. Opakowanie – płyty mają swoje opakowania i to właśnie w nich należy je przechowywać. Trzymanie ich luzem, poza kopertą, może doprowadzić do porysowania i osiadania kurzu.

5. Światło – aby nie dopuścić do blaknięcia okładki i innych zniszczeń, płyty należy trzymać z dala od promieni słonecznych.

8 sprawdzonych propozycji przechowywania winyli

Odpowiednie przechowywanie powinno iść w parze z designem, dlatego szukając pomysłu na winylową biblioteczkę, warto pamiętać, że płyty – oprócz swoich oczywistych walorów użytkowych – mogą być również elementem dekoracyjnym. Wyeksponowanie kolekcji wymaga więc ciekawej oprawy w postaci regału, komody, ściennej wnęki lub ozdobnych pudełek. Dzięki temu zapewnimy naszym winylom odpowiednie warunki, a jednocześnie zadbamy o aranżację całego wnętrza.

Poniżej znajdziemy listę 8 sprawdzonych sposobów na przechowywanie płyt, które urzekają stylem, funkcjonalnością oraz posiadają odpowiednie wymiary:

 • Konsola Bokser – konsole i regały z serii BOXER to połączenie industrialnego minimalizmu i funkcjonalności, która pozwoli nam wyeksponować kolekcję płyt winylowych w taki sposób, aby stały się one spójną częścią całej aranżacji. Ze względu na stalową podstawę i geometryczne wzornictwo, ciekawie będzie komponować się z nowoczesnym gramofonem, który możemy umieścić na wierzchnim blacie z dębowego forniru. Brzmi dobrze? A wygląda jeszcze lepiej!

 • Półka ścienna typu kubik – choć teoretycznie jest przeznaczona na książki, półka do zawieszenia na ścianie sprawdzi się również jako idealne miejsce na płyty winylowe. Prosta drewniana forma z wyraźnie zaznaczonymi sękami i rysunkiem sprawia, że wpisuje się ona w styl wnętrz minimalistycznych z rustykalnym twistem, eko oraz skandynawskich, ale równie dobrze będzie wyglądać w bardziej tradycyjnych aranżacjach.

 • Regał Cubus – przy większej kolekcji płyt niezbędny może okazać się regał stojący, który dzięki swojej dwustronnej formie może pełnić rolę przegrody np. między salonem a kącikiem muzycznym. Mebel jest podzielony na wiele skrzyń, dzięki czemu istnieje możliwość grupowania płyt wg gatunku lub zespołu. Prosta forma i biała kolorystyka wyeksponują winyle i idealnie wpiszą się w młodzieżowy styl oraz skandynawski porządek.

 • Regał Motivo – propozycja dla tych, którzy poszukują industrialnej surowości i niebanalnej formy. Stalowy regał z serii Motivo z ażurowymi elementami w formie ścianek dobrze zaprezentuje się we wnętrzach loftowych w towarzystwie betonu architektonicznego oraz zielonych ścian z mchu. Odpowiednie wymiary pozwolą na bezpieczne przechowywanie winyli oraz książek.

 • Regał Vero Wood – nowoczesny regał na bukowych nóżkach w połączeniu z płytami kojarzącymi się ze stylem retro to z pewnością ciekawa propozycja. Przestronne półki pozwolą zmieścić sporą kolekcję, zaś dolna zamykana szafka może posłużyć jako schowek na dodatkowe koperty, środki czyszczące do winyli lub elementy zapasowe do gramofonu. Zmyślny krój regału oraz jego betonowy wzór doskonale odnajdzie się w nowoczesnych wnętrzach.

 • Tapicerowany kufer Ali – płyty winylowe nie muszą być wyeksponowane i tworzyć elementu aranżacyjnego. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem na przechowywanie winyli może być również tapicerowany kufer, który po zamknięciu pełni rolę pufy, a więc pozwala zaoszczędzić miejsce. Sposób nie tylko sprawdzony, bo chroni płyty przed kurzem i wilgocią, ale również polecany w przypadku małych mieszkań.

 • Składana pufa ze schowkiem – jeśli nie mamy zbyt dużej kolekcji, ale zależy nam na tym, aby posiadane płyty analogowe były bezpieczne, warto zdecydować się na pufę ze schowkiem. Takie rozwiązanie nie tylko pomoże nam utrzymać porządek, ale również sprawdzi się w przypadku ograniczonej przestrzeni. Duży wybór kolorów sprawi, że bez problemu dopasujemy pufę do stylu danego pomieszczenia, w którym będzie stać.

 • Pojemnik z tworzywa – jeśli w naszym mieszkaniu jest wilgoć, warto zdecydować się na przezroczysty pojemnik do przechowywania z tworzywa, który zagwarantuje naszym płytom odpowiednie warunki.

A co, jeśli mamy tylko kilka starych, połamanych i zniszczonych płyt, których nie da się odtworzyć? Nie trzeba ich wyrzucać. Ciekawym i bardzo efektownym pomysłem jest włożenie winyli do ramy na zdjęcia, dzięki czemu nadamy im dekoracyjnego znaczenia i uzupełnimy naszą muzyczną aranżację o ścienny motyw.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności