BLACK WEEK
Produkty przecenione
Sprawdź
Co szukasz?
Zobacz także

Mulczowanie trawnika: poradnik

Pożółkły, wolno rosnący i niezbyt gęsty trawnik po zimie? Osłabionej murawie z pomocą przychodzi szereg zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak aeracja, wertykulacja czy nawożenie. Jeśli nasza trawa ma problemy ze wzrostem, a w dodatku została posiana na mało urodzajnej glebie, warto pomyśleć również o mulczowaniu – specjalnym zabiegu użyźniającym podłoże i poprawiającym kondycję trawy. Co warto wiedzieć o mulczowaniu i jak prawidłowo je wykonać? Zapraszamy na krótki poradnik, który pomoże przygotować się do przeprowadzenia tego procesu.

mulczowanie trawnika

Co to jest mulczowanie?

Mulczowanie jest zabiegiem ogrodniczym polegającym na rozrzuceniu na glebie materii organicznej. W przypadku trawnika jest to trawa – a raczej jej resztki pozostałe po koszeniu, czyli tzw. pokos. Dzięki odpowiedniej kosiarce wyposażonej w system mielenia trawa ulega ścięciu, rozdrobnieniu i równomiernemu rozsypaniu. Głównym celem tego procesu jest zapewnienie trawnikowi substancji odżywczych pochodzących z naturalnego nawozu – pośrednią korzyścią jest ekologiczne utylizowanie ogrodowych odpadów.

Mulczowanie trawy – wady i zalety

Czy jednak nie wystarczy skosić trawę w zwyczajny sposób, a później zasilić ją nawozem ogrodniczym? I czy przysypywanie świeżo przyciętej murawy zmieloną trawą nie zaszkodzi rosnącym źdźbłom? Słowem – czy mulczowanie ma sens?

Rzeczywiście, rozdrobniona trawa (szczególnie podczas długotrwałego deszczu) może ulec procesowi gnicia i w efekcie odciąć dopływ powietrza do murawy, doprowadzając do jej sfilcowania. Nie jest to jednak stałe ryzyko obecne przy mulczowaniu, a raczej efekt niewłaściwego przeprowadzania tego zabiegu. Istnieje bowiem kilka prostych zasad, których stosowanie zredukuje możliwość powstania szkód – reguły przedstawiamy w kolejnej części poradnika.

Zalety mulczowania? Przede wszystkim rozrzucony pokos zapewnia trawie pokarm m.in dzięki dużym ilościom azotu, który zawiera. Jest to rozwiązanie ekologiczne dostarczające murawie nawozu naturalnego. Po drugie, pokos zapobiega parowaniu wody z gleby i darni, a także przeciwdziała erozji podłoża. Ponadto jest świetnym sposobem na uniknięcie rozwoju chwastów, które potrafią skutecznie zniszczyć nawet najbardziej wypielęgnowaną murawę.

Jak mulczować trawnik?

Podjęcie decyzji o mulczowaniu dla posiadacza trawnika oznacza nieco więcej pracy niż dotychczas. Aby mulczowanie nie zaszkodziło trawie, musi ona być koszona dość często, nawet co kilka dni – wysokość mulczowanej trawy nie powinna przekraczać 4 cm. Chodzi bowiem o to, aby na murawie były rozsypywane wyłącznie młode, lekkie źdźbła, które szybko ulegną rozłożeniu. Długo niekoszona trawa, o twardych, długich pędach i zawiązanych kwiatostanach rzeczywiście mogłaby pokryć darń zbyt grubą warstwą, stłumić ją i zacząć gnić. Równie niedopuszczalne jest mulczowanie trawników zachwaszczonych i porosłych mchem.

Kolejną kwestią jest ułatwienie kosiarce rozsypywania pokosu – najlepszy sprzęt nie będzie w stanie efektywnie wykonać mulczowania, jeśli trawa będzie mokra. Dlatego też zabiegu nie należy wykonywać po deszczu – lepiej pozostawić go na suchą i słoneczną pogodę. Szybkiemu rozkładowi ulegnie tylko trawa równomiernie rozrzucona i bardzo drobno pocięta, tworząca na murawie cienką warstwę.

Bardzo ważną sprawą jest również rodzaj podłoża, na którym założony jest trawnik. Mulczowanie nie powinno być wykonywany na glebach wilgotnych, podmokłych i słabo przepuszczalnych, gdzie zwiększone jest ryzyko gnicia pokosu. Zabieg za to doskonale poprawi kondycję murawy rosnącej na podłożu piaszczystym i mało żyznym. Pamiętajmy również, że jeśli planujemy mulczowanie, nasz trawnik nie powinien być nawożony za pomocą innych substancji.

Kluczową kwestią przy dbaniu o trawnik jest jego obserwowanie. Jeśli stwierdzimy, że murawa słabo rośnie i jej kondycja się nie poprawia, mulczowanie należy stosować naprzemiennie z koszeniem ze zbiorem pokosu. Jeśli zaś uznamy, że rozrzucona warstwa jest zbyt duża i na trawniku zaczyna zbierać się filc, skorzystajmy z zabiegu wertykulacji, czyli pionowego nacięcia darni usuwającego nagromadzoną powłokę.

Kiedy mulczować trawnik?

Najlepszą porą na wykonanie mulczowania jest okres wegetacji traw trwający od końca marca do końca października. Najbardziej wskazane jest wykonywanie mulczowania w czasie najsilniejszego wzrostu murawy, czyli w czerwcu. Mulczowanie trawy jesienią nie jest już bardzo wskazane, zwłaszcza, że pokos – przykryty najpierw mokrymi liśćmi, a później śniegiem – może zacząć gnić i tworzyć niepożądany filc. Z tego też powodu przed zimą trawnik należy dokładnie wygrabić, usuwając nierozłożone fragmenty rozrzuconej trawy.

Sprzęt do mulczowania trawy

Na rynku ogrodniczym dostępnych jest wiele kosiarek wyposażonych w funkcję mulczowania – zarówno małych urządzeń ogrodowych, jak i traktorków przeznaczonych do strzyżenia rozległych trawników. Jest to precyzyjny sprzęt wyposażony w dwa noże – górny, służący cięciu podstawowemu, oraz dolny, wykonujący cięcie wykańczające. Nowoczesna kosiarka mulczująca powinna również posiadać tzw. system mulczowania zmiennego, czyli opcję regulacji ilości rozrzucanej trawy. Drugą bardzo istotną funkcją jest możliwość wybrania wysokości koszenia – pomoże ona dopasować intensywność strzyżenia do potrzeb murawy, a tym samym lepiej określić stopień mulczowania.

kosiarka mulczująca
Kosiarki elektryczne

Może Cię zainteresować:

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze

Zobacz więcej produktów