Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

EKO-dom: Ekologiczna i oszczędna kuchnia

Na ekologiczny styl życia decyduje się coraz więcej osób. Ograniczamy ilość produkowanych odpadów, poszukujemy nowych rozwiązań oraz zwracamy coraz większą uwagę na to, co kupujemy. Ochrona środowiska naturalnego poprzez wprowadzenie eko-nawyków w kuchni to jeden z pierwszych kroków, które pomogą nam żyć zdrowiej, a jednocześnie włączyć się do walki z globalnym problemem.

Ekologiczna kuchnia, czyli jaka?

Kuchnia jest sercem każdego domu, ale również miejscem, które generuje największą ilość odpadów, zarówno tych organicznych, jak i sztucznych. Wprowadzenie w życie EKO-zasad wymaga więc szczególnej konsekwencji, ale z drugiej strony - mocno wpływa na nasze zdrowie i finanse. W ekologicznej kuchni nie marnuje się jedzenie, a liczba odpadów jest zredukowana do minimum oraz pozwala nam żyć oszczędniej, dzięki czemu mamy więcej czasu na rozwijanie swoich pasji i robienie tego, co najbardziej lubimy. W zielonym “sercu domu” woda, której znaczenia dla życia często nie doceniamy, nie leje się litrami bez potrzeby. Przechowywanie żywności jest oparte na funkcjonalności i idei reuse (ponowne zastosowanie), zaś środki chemiczne (o nieobojętnym wpływie na nasze zdrowie), są zastąpione ekologicznymi i bezpiecznymi.

ekologiczna kuchnia, eko kuchnia, kuchnia zero waste

Kuchnia zero waste

Filozofia zero waste przyciągnęła wielu zwolenników prośrodowiskowych zachowań, którzy szukają możliwości ograniczenia do minimum wytwarzanych śmieci oraz marnotrawienia zasobów naturalnych, tj. wody i pożywienia. W myśl ekologicznego zarządzania zasobami, każdy z nas powinien stosować 5 złotych zasad, tzw. eRek, które mogłyby mieć realny wpływ na ograniczenie zjawiska degradacji środowiska:

  • refuse (odmowa) – odmawianie przyjęcia jednorazowych foliówek, ulotek oraz umiejętność rezygnacji z produktów zapakowanych w materiały sztuczne;
  • reduce (ograniczenie) – redukcja odpadów, minimalistyczne podejście do życia, ograniczenie ilości zakupów oraz umiejętność dokonywania wyboru (np. zakup jednej bluzki zamiast pięciu);
  • reuse (ponowne użycie) – nie wszystko jest jednorazowe, dlatego warto nadawać niepotrzebnym rzeczom nowego zastosowania. Puste butelki po napojach mogą być używane do przechowywania wody do podlewania kwiatów, zaś w słoikach można trzymać produkty sypkie, np. ryż.
  • recycle (przetwarzanie i segregowanie) – segregacja śmieci oraz znalezienie nowego zastosowania dla rzeczy, które nie są nam potrzebne (np. wykonanie ze starej firanki woreczka na owoce i warzywa);
  • rot (kompostowanie) – odpady organiczne, tj. obierki z marchwi lub łupina z cebuli mogą być składowane w specjalnych kompostownikach, dzięki czemu uzyskujemy naturalny nawóz, który możemy wykorzystać np. w ogródku lub na działce.

Ekologiczne produkty od rolnika

Kupując ekologiczne produkty od rolnika lub z pobliskiego bazarku, nie tylko mamy pewność, że nie są one wyhodowane sztucznie z użyciem środków chemicznych przyspieszających wzrost, ale również otrzymujemy lepszy produkt o intensywniejszym smaku i aromacie. Co więcej, robiąc zakupy na targowisku, niemal wszystko możemy zapakować do własnych pojemników i bawełnianych torebek, co dodatkowo minimalizuje produkcję śmieci.

Gotowanie na zapas

Przyrządzanie posiłków nie musi być drogie i wiązać się z marnotrawieniem jedzenia, nadmierną produkcją odpadów oraz wysokimi wydatkami. Ciekawym pomysłem na oszczędność czasu i energii elektrycznej jest gotowanie na zapas, czyli np. większych porcji, które wystarczą na dwa dni. W przypadku zup, sosów lub gulaszów, warto sięgnąć po rozwiązania stosowane przez nasze mamy i babcie, czyli pasteryzację (wekowanie) w słoikach. Taki obiad nie tylko może stać dłużej w lodówce, ale również może się okazać smacznym ratunkiem, gdy nie mamy ochoty lub czasu, aby gotować świeżego obiadu.

Gotowanie zup rozwiązaniem dla odpadków

Zupy to idealny sposób na ograniczenie zjawiska, jakim jest nadmierne wyrzucanie jedzenia. Można je przyrządzić niemal ze wszystkiego, a i tak za każdym razem są smaczne, lekkie i zdrowe. Jeśli w lodówce pozostało nam kilka warzyw i końcówki wędlin, zamiast wyrzucać je do śmietnika, wystarczy zagotować wszystko w wodzie, dodać samodzielnie zrobionego mleka migdałowego, mieszanki przypraw i możemy się cieszyć prostym, szybkim oraz ekologicznym obiadem.

Regularne kontrolowanie lodówki

Lodówka to miejsce magiczne, bo pomimo tego, że często jest cała zapełniona i tak nie ma co zjeść. Jest to również przechowalnia starych warzyw, przeterminowanych produktów spożywczych oraz resztek, które przy okazji generalnych porządków lądują w śmietniku. Jeśli często zdarza się nam, że podczas kontroli odkrywamy zeszłoroczny jogurt lub zepsute jedzenie, warto wprowadzić nowe zasady. Zapełnianie lodówki na bieżąco wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości zakupów, ale również minimalizuje straty. Pamiętajmy również, że kontrolę zapasów warto robić co najmniej raz w tygodniu. Jeśli produkty, których nie zjemy, są bliskie przeterminowaniu, możemy oddać je do jadłodajni, gdzie przyrządzone z nich zostaną obiady dla najuboższych. Nie tylko zrobimy dobry uczynek i komuś pomożemy, ale również nie zmarnujemy jedzenia.

Przechowywanie jedzenia i produktów spożywczych

Aby wprowadzić do swojej kuchni ekologię, powinniśmy również zadbać o sposób przechowywania jedzenia oraz produktów spożywczych. W tym celu warto zaopatrzyć się w pojemniki wielokrotnego użytku, słoiki oraz woreczki strunowe, które nadają się do mrożenia ziół. Ciekawymi rozwiązaniami są również różnego rodzaju triki, pozwalające zmaksymalizować oszczędność przy jednoczesnym ograniczeniu produkcji śmieci. Przykładem takiego pomysłu może być zamrażanie posiekanych ziół (np. mięty, koperku lub pietruszki) i soków owocowych w np. silikonowej formie do kostek lodu i sięganie po nie za każdym razem, gdy robimy zupę.

Przechowywanie produktów sypkich

Produkty sypkie, tj. ryż, kasza, mąka lub makaron, dużo ciekawiej prezentują się w słoikach, a dodatkowo są lepiej chronione przed wilgocią, wietrzeniem lub np. molami spożywczymi. W podobny sposób możemy przechowywać np. kawę lub herbatę liściastą, którą zakupimy na wagę, ponieważ na dłużej zachowają swój aromat i smak.

ekologiczna kuchnia, eko kuchnia, kuchnia zero waste

Ekologiczne środki czystości

O tym, że chemia w domu to źródło zagrożeń, słyszał już niemal każdy. Ale jak w takim razie sprzątać, aby było czysto, a jednocześnie bezpiecznie? Pomysłów na ekologiczne alternatywy dla popularnych środków czystości jest mnóstwo i niemal wszystkie bazują na produktach stosowanych w kuchni od wieków, czyli occie, soku z cytryny oraz sodzie. Dodatkowo możemy również sięgnąć po szare mydło (w przypadku większych zabrudzeń) oraz olejki eteryczne, czyli naturalne zapachy, dzięki którym w naszym domu będzie unosił się piękny zapach.

Ekologiczne mycie naczyń

Nieograniczony dostęp do wody, szczególnie w miastach, sprawił, że często zapominamy o tym, jak jest ważna dla naszego życia i całego świata. I choć każdy wie, że jest ona niezbędna, nie zawsze potrafimy ją oszczędzać. Mycie naczyń przy zakręconym zlewie lub w misce jest więc dobrym nawykiem, który powinniśmy jak najszybciej wdrożyć w życie i nauczyć tego swoje dzieci oraz najbliższych. Jeśli korzystamy ze zmywarki, warto korzystać z trybu “eco” oraz nie włączać jej, dopóki nie zostanie całkowicie zapełniona.

Drobne nawyki, które mają globalne znaczenie

Czasami wydaje nam się, że z pozoru drobny nawyk nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla świata i środowiska. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Tak samo, jak na ocean składają się pojedyncze krople, tak nasze indywidualne przyzwyczajenia, mogą mieć globalne skutki. Niezwykle ważne jest, aby każdy z nas nauczył się szanować to, co najcenniejsze, czyli zasoby naturalne i całe środowisko.

Zakręcajmy więc wodę za każdym razem, gdy jej nie używamy oraz ustawiajmy kran na stronę “zimną”, aby przy odkręceniu i oczekiwaniu na ciepłą, móc uzupełnić konewkę lub butelkę z filtrem. Wyciągajmy “za jednym zamachem” z lodówki wszystko to, co będzie nam potrzebne, aby uniknąć jej częstego otwierania oraz nie wyrzucajmy pestek, bo to właśnie z nich rodzą się drzewa, które pozwalają nam oddychać.


Inne artykuły w tej kategorii

 Matowe czy w połysku? Wybieramy fronty do kuchni

Matowe czy w połysku? Wybieramy fronty do kuchni

Symbole na piekarniku – jak czytać oznaczenia piekarnika?

Symbole na piekarniku – jak czytać oznaczenia piekarnika?

Aranżacja kuchni w bieli

Aranżacja kuchni w bieli

Biała kuchnia z czarnym blatem – jak urządzić? Inspiracje i pomysły

Biała kuchnia z czarnym blatem – jak urządzić? Inspiracje i pomysły

Kuchnia na poddaszu - na co zwrócić uwagę urządzając?

Kuchnia na poddaszu - na co zwrócić uwagę urządzając?

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.