MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
BRUK-BET
BRUK-BET
Opublikowany:  

Stopnie blokowe, czyli szybki sposób na budowę funkcjonalnych i estetycznych schodów zewnętrznych

Najbliższe otoczenie naszego domu to jego najlepsza wizytówka. Elewacja, taras, ogród, a także alejki oraz prowadzące do wnętrza schody to elementy, które składają się na aranżację przydomowej przestrzeni, nadając jej wymarzony styl i estetyczny wygląd. Schody zewnętrzne muszą być solidne i wytrzymałe, prezentować się nienagannie i perfekcyjnie pasować do innych składników okolicznego krajobrazu. Dlatego warto postawić na materiał, który jest nie tylko doskonały pod względem użytkowym, ale także pozwala na stworzenie spójnej i estetycznej aranżacji, a przy tym jest łatwy i szybki w montażu. Razem z marką Bruk-Bet przedstawiamy gotowe stopnie schodowe, dzięki którym w prosty sposób zbudujemy nowoczesne schody zewnętrzne, które podkreślą urok każdej posiadłości.

Schody zewnętrzne – jakie powinny być?

Schody zewnętrzne powinny być wykonane z trwałego materiału, odpornego zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki pogodowe, w tym duże różnice temperatur. Palące słońce, rzęsisty deszcz, śnieg… zmienne warunki atmosferyczne mogą dać się we znaki każdej powierzchni, dlatego warto postawić na budulec odporny na wilgoć, mróz oraz wysoki poziom nasłonecznienia. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie domowników i wybierzmy materiał, który cechuje się właściwościami antypoślizgowymi, minimalizując ryzyko groźnych wypadków. Warto również zastanowić się nad kwestiami praktycznymi, takimi jak utrzymanie czystości – zdecydowanie prościej wyczyścić gładkie płyty betonowe, niż np. drewno.

Schody zewnętrzne można wykonać z wielu materiałów – nie każdy jednak sprawdzi się dobrze w warunkach zewnętrznych. Do wyboru mamy najróżniejsze produkty, począwszy o drewna, poprzez okładziny z ceramiki, aż po gotowe stopnie blokowe. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór betonowych stopni, które, w przeciwieństwie do drewna czy płytek, są bardzo wytrzymałe i przetrwają lata użytkowania. Do produkcji stopni blokowych Bruk-Bet wykorzystywane są tylko szlachetne kruszywa skalne. Nie wymagają impregnacji, nie niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych, są odporne na pęknięcia i uszkodzenia.

Estetyczne otoczenie domu – o czym warto pamiętać?

Określone odmiany betonu, z których są wykonane poszczególne stopnie schodowe, sprawiają, że różnią się one od siebie kształtem, kolorem, a także właściwościami technicznymi. Dzięki temu możemy wybrać produkt dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Niektóre z nich to minimalistyczny, gładki beton, inne – śrutowany z chropowatymi warstwami. Dostępne są również modele stylizowane na naturalny kamienień, a nawet drewno. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do każdej elewacji – od nowoczesnej po klasyczną czy rustykalną.

Ważnym aspektem jest dopasowanie do siebie poszczególnych materiałów – zarówno pod względem koloru, jak i rodzaju nawierzchni. Schody powinny stanowić harmonijne uzupełnienie dla sąsiadujących z nimi elementów, takich jak powierzchnia tarasu, a także prowadzącego do nich podjazdu czy ścieżki oraz elewacji. By osiągnąć estetyczny efekt, warto postawić na produkty z jednej serii lub o identycznym wykończeniu. W ofercie Bruk-Bet znajdziemy wiele rodzajów efektownych, betonowych stopni zewnętrznych, które stanowią stylistyczne uzupełnienie dla określonej serii. Przykładem jest kolekcja Novator, na którą składają się – schody Novator, palisady Novator oraz kostka brukowa Novator Solo. Dzięki temu całość idealnie ze sobą współgra, tworząc spójny krajobraz.

Stopnie blokowe Novator

Stopnie blokowe Novator

Stopnie blokowe Romantica

Stopnie blokowe Romantica

Stopnie blokowe Baza

Stopnie blokowe Baza

Stopnie blokowe Architect

Stopnie blokowe Architect

Co ważne, stopnie blokowe Bruk-Bet mogą zostać przycięte na indywidualny wymiar, dzięki czemu dopasujemy je do każdego projektu. Istnieje również możliwość wzbogacenia ich o dodatkowe elementy, takie jak świetlna listwa LED, która ułatwi korzystanie ze schodów po zmroku, czy pasek antypoślizgowy dla jeszcze większego bezpieczeństwa.

Budowa schodów z gotowych stopni blokowych – co warto wiedzieć?

Budowa schodów zewnętrznych z gotowych stopni blokowych Bruk-Bet to proces, który zajmie nam zaledwie jeden dzień. Przygotowanie oraz montaż charakteryzuje się prostotą wykonania. Brak konieczności stosowania izolacji wodochronnej, czasochłonnego wykańczania, a także wylewania tradycyjnej, betonowej konstrukcji znacząco ułatwia oraz skraca proces budowy, który przebiega w 3 krokach:

1. Przygotowanie podbudowy

Dzięki dużej masie, stopnie betonowe mogą stanowić samonośne konstrukcje – szczególnie jeśli zostaną usytuowane w miejscach mniej uczęszczanych, np. w ogrodzie. Jeśli jednak mają być intensywnie eksploatowane przed wejściem do domu, powinniśmy wykonać stabilizującą podbudowę. Pierwszym i najważniejszym etapem budowy schodów zewnętrznych jest przygotowanie podłoża, czyli wykonanie niezbędnych pomiarów i określenie rodzaju gruntu, a także zaplanowanie całego biegu schodowego. Bezpośrednio na wyprofilowanym gruncie układamy warstwę mrozoodporną z kruszywa, żwiru lub pospółki o grubości ok. 20-25 cm. Na niej powinna znaleźć się podbudowa z półsuchego betonu o grubości ok. 10-15 cm.

2. Montaż stopni

Na tak przygotowanym podłożu montujemy pojedynczo stopnie blokowe, układając je od dołu, jeden na drugim i pamiętając o tym, by kolejne stopnie nachodziły na siebie na przynajmniej 2 cm. Ważne jest również minimalne nachylenie stopni (wystarczy 1%), które umożliwi wodzie spływanie.

3. Wykończenie i wypełnienie szczelin

W zależności od tego, jakich płyt użyliśmy, konieczne może być wypełnienie przerw pomiędzy nimi elastyczną fugą o grubości 3-5 mm, wykonaną z silikonu lub uszczelniacza poliuretanowego. Powierzchnie boczne schodów ze stopni blokowych możemy obudować palisadami, murkami z bloczków Gardenit lub cegły Uni-Split – w zależności od tego, jakie schody wybraliśmy.

Planując budowę schodów zewnętrznych, miejmy na uwadze nie tylko ich funkcjonalność, ale również wygląd, który wpływa przecież na wizerunek przydomowej przestrzeni. Wykorzystanie gotowych bloków schodowych to sposób na szybkie wykonanie estetycznych schodów zewnętrznych, które przetrwają długie lata użytkowania w zmiennych warunkach atmosferycznych. Mnogość wariantów wykończenia, łatwy montaż i wyjątkowa funkcjonalność sprawiają, że rozwiązanie to sprawdzi się doskonale w otoczeniu każdego domu.


Inne artykuły w tej kategorii