🔥 Rabaty na meble ogrodowe!
BRUK-BET
BRUK-BET
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Zobacz najpiękniejsze miejskie realizacje i weź udział w konkursie BRUK-BET City Design


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką BRUK-BET.


Od kiedy bruk stał się materiałem powszechnie używanym w inwestycjach publicznych i półpublicznych, zmieniło się wiele. Nie mamy już do czynienia z szarymi, nudnymi nawierzchniami! Teraz do wyboru są produkty o różnych formatach, kolorach i kształtach, dzięki czemu przestrzeń zyskuje na atrakcyjności.

Novator City – rozwiązania na miarę współczesnego miasta

Ostatnie lata udowadniają, że przestrzeń przed budynkami miejskimi lub biurowcami zyskuje na atrakcyjności. Projektanci chętnie poszukują rozwiązań, które dadzą im swobodę w kreacji otoczenia, umożliwią wybór formatów, kolorów, rodzajów nawierzchni. Odpowiedzią na ich potrzeby jest Novator City.

Jest to system kostek i płyt brukowych nowej generacji dedykowany dla nowoczesnych przestrzeni użyteczności publicznej. Tworzą go modularne kostki brukowe oraz płyty wielkoformatowe o grubościach 8, 10, 12 i 16 cm. Płyty posiadają gładkie powierzchnie i delikatne mikrofazowe wykończenia krawędzi. Kolorystyka płyt Novator City obejmuje wszystkie dostępne wykończenia w ofercie firmy Bruk-Bet i jest dostępna na indywidualne zamówienie zgodnie z wizją projektową nawierzchni.

Symetryczne pasy

Czasem nie da się uniknąć pełnego wybrukowania wokół terenów publicznych, ale związek pomiędzy elementami krajobrazu da się osiągnąć, stosując podobne materiały wykończeniowe i odpowiednie zorientowanie kierunku wzoru nawierzchni. Chodzi bowiem o harmonię! W nowoczesnych i minimalistycznych realizacjach dobrym rozwiązaniem będą symetryczne pasy z płyt Novator City Bruk-Bet w wykończeniu Rustical. Dzięki linearnemu połączeniu dwóch kolorystycznych wariantów, jaśniejszego i ciemniejszego, powierzchnia zyska na dynamice i będzie spójna z modernistyczną zabudową wykończoną w odcieniach szarości.

Idea holistycznego projektowania przyświeca też I edycji konkursu Bruk-Bet City Design. Ma on na celu opracowanie zagospodarowania otoczenia przestrzeni publicznej, które będzie wykorzystywało potencjał produktów Bruk-Bet, a także stanie się enklawą i zerwie z mitem o wybrukowanych przestrzeniach miejskich. Jeśli jesteś architektem lub projektantem, weź udział w akcji, stwórz własny projekt i pokaż, jak można wykorzystać potencjał urbanistyczny miast i gmin. Zgłoszenia można nadsyłać do 31.12.2021 roku, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne, których pula to 40 000 zł. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie konkursu Bruk-Bet City Design.

Techniczna funkcjonalność

Podczas wyznaczania utwardzanych nawierzchni, obok estetyki, liczą się względy użytkowe i bezpieczeństwo, a to podyktowane jest grubością bruku! W obszarach, gdzie poruszać się będą samochody osobowe czy ciężarowe, a więc na parkingach i w pobliżu budynków biurowych, zdecydowanie lepiej sprawdzą się płyty o grubości 8, 10, 12 czy 16 cm.

Natężenie ruchu ma duży wpływ na wymaganą grubość płyt wielkoformatowych. Dla ruchu spokojnego i słabego tzn. regularnego użytkowania przez samochody osobowe oraz dostawcze oraz okazyjnie przez samochody ciężkie należy stosować płyty grubości 12 cm. Dla ruchu średniego i dużego tzn. regularnego użytkowania przez pojazdy ciężkie należy stosować płyty o długości nie większej niż 60 cm i grubości 16 cm.

Od mini po maxi

W brukarskim świecie panuje również zasada dotycząca formatu. Chodzi bowiem o wykładanie mniejszych i krętych powierzchni przy pomocy drobnego bruku, a większych płaszczyzn płytami brukowymi XL. Da się jednak połączyć rozmiar mini i maxi! Wystarczy wykorzystać mniejsze kostki Novator City jako stylowe przełamanie dla surowych płyt 60×30 cm z tej samej serii. Mogą one stanowić opaskę czy formę obrzegowania, przez co przestrzeń zyska na wyrazistości. Elementy serii Novator City występują w szerokiej gamie rozmiarów: od 120×60 czy 100×100 cm, po 60×30 cm, 30×30 cm i 15×20 cm, przez co ilość możliwych wymiarowych kombinacji jest nieograniczona.

Brukarskie urozmaicenie

Zestawienia kolorów i formatów kostek oraz płyt nie muszą jednak bazować na tradycyjnych układach o prostopadle ułożonych względem siebie łączeniach. Warto też wykorzystać kompozycję z lekkim przesunięciem, co całkowicie odmieni wygląd nawierzchni i pozwoli zróżnicować określone strefy – np. frontalną czy tę z miejskim skwerem. Kluczem w takim przypadku jest powtórzenie wybranego modułu w kilku miejscach, co zapobiegnie powstaniu brukarskiego chaosu.

Przełamanie monotonii

Klasyczne układy sprawdzają się, jednak na większych płaszczyznach sprawiają wrażenie nudnych, dlatego warto bawić się wzorem – niekoniecznie symetrycznym! Wizualną atrakcyjność terenu podniosą oryginalne kombinacje na kształt jodełki czy brukarskie mozaiki bazujące na kontrastujących kolorach. Dzięki temu teren zyska dynamiczny charakter i stanie się integralną częścią przestrzeni.

Wstawienie wzoru na jasnej bazie z płyt, czy to w formie pojedynczej kostki, czy całego modułu, wymaga wcześniejszej analizy. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe ułożenia, bo ich efektem będzie chaos! Jakiekolwiek pomysły dobrze jest przelać na projekt. W ten sposób finał, w postaci utwardzonej nawierzchni, zawsze będzie satysfakcjonujący.

Pomysł na kontrast

W połączeniu z mnogością formatów świetnie wypada kolorystyczny kontrast! Takie przeciwstawne zestawienie tonacji ożywi przestrzeń, a jeśli będzie wykorzystane w ciekawym module, nawierzchnia będzie dodatkowym walorem dekoracyjnym całości. Pomysłów na tego typu duet może być mnóstwo! Rzędowe przesunięcia, symetryczne pasy czy ciemniejsze obwódki wokół jaśniejszych planszy to jedne z wielu koncepcji, które odmienią przestrzeń. Układy nie muszą być skomplikowane, by osiągnąć efekt „wow”!

Stylowe połączenia

Aranżując utwardzane nawierzchnie, dobrze jest pamiętać o umiarze! Dotyczy on zarówno formatów, jak i kolorów. To szczególnie ważne w pobliżu obiektów architektury, które same w sobie stanowią ozdobę terenu – zbyt wiele odcieni, nie tylko wprowadzi kompozycyjny chaos, lecz także rozproszy wzrok. Dobierając tonacje, warto więc ograniczyć się maksymalnie do trzech. Dzięki temu harmonia będzie gwarantowana.

Kostka i płyty brukowe nie tylko szarością stoją. W kolekcji rozwiązań Novator City paleta kolorów jest bardzo rozbudowana, co otwiera drogę do tworzenia ciekawych koncepcji. Oprócz uniwersalnych wariantów w odcieniu stali czy granitu, w serii znajdują się także barwy kremowe, z pigmentami żółci, czerwieni i brązu. Ich zróżnicowanie obejmuje też rodzaj wykończenia – od metalicznych, które tworzą zaskakujące efekty optyczne pod wpływem słońca, po imitujące drobne kruszywa warianty Rustical czy przenikające się struktury Color-Mix.

Kolory, które się przyciągają

Czy istnieją połączenia kolorystyczne z góry spisane na sukces? Tak! Należą do nich te, których bazą są szare płyty. Ten uniwersalny odcień dobrze wypadnie w towarzystwie ciemniejszego grafitu, a także czerwieni, która – dzięki swojemu energetyzującemu charakterowi – nieco odmieni chłodny wizerunek betonu. Efekt taki jest wskazany zwłaszcza w miejscach, w których emocje biorą górę. Mowa chociażby o nawierzchniach wokół stadionów piłkarskich czy innych obiektów sportowych.

Barwny akcent w postaci rudawych płyt Novator® City można potraktować też jako przełamanie monotonii w nowoczesnych aranżacjach. Wykonane z nich pasy oddzielające fragmenty utwardzonych szlaków mogą wyznaczać sfery parkowania czy przejścia, a pojedyncze płyty tworzyć symetryczne ścieżki oddzielone żwirkiem lub korą. Takie detale użyte wokół przestrzeni mieszkalnych, osiedli czy obiektów publicznych będą kropką nad „i” całej stylizacji.

Bruk nie musi być monotonny, szary i nijaki. Jego rola nie sprowadza się wyłącznie do wyznaczania ciągów i utwardzania parkingów. To też dekoracyjna część całości, z której można uczynić atut przestrzeni. Wystarczy wykorzystać potencjał oferowanych produktów i dodać do niego szczyptę kreatywności. Dzięki temu publiczne skwery i gmachy zyskują na atrakcyjności i zamieniają się w estetyczne enklawy miasta, co widać na powyższych realizacjach.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką BRUK-BET.Inne artykuły w tej kategorii
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

  • Informacje o promocjach
  • Aktualności w ofercie
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności