Czego szukasz?
Zobacz także
BRUK-BET
BRUK-BET
Opublikowany:  

5 pomysłów na wykorzystanie wielkogabarytowych płyt ściennych i podestowych

Wielkogabarytowe płyty betonowe w brukarskim rankingu możliwości wciąż wiodą prym. Nic w tym dziwnego – są nie tylko efektowne, ale też wytrzymałe oraz praktyczne. W porównaniu z tradycyjną kostką zapewniają znacznie więcej zastosowań. To nie tylko pomysł na chodniki i ścieżki – to też stylowe dekoracje i wykończenia tarasu. Jeśli więc szukasz oryginalnych sposobów na płyty w większym rozmiarze, zobacz inspirujące realizacje od Bruk-Bet!

1. Patent na nawierzchnię tarasu i stopni

Płyty podestowe w rozmiarze XXL pasują do współczesnej architektury i są kompatybilne z bieżącymi trendami. Ich większy format wpływa na uzyskanie jednolitej, niemal bezspoinowej powierzchni, która nie zaburza harmonii panującej dookoła. Są odporne na zabrudzenia, czynniki mechaniczne oraz pogodowe. Dzięki temu coraz częściej stanowią bazę dla tarasu i stopni skarpowych czy schodowych – zwłaszcza tych lewitujących, jakby zawieszonych w powietrzu.

Płyty podestowe są elementami niezbrojonymi, wykonanymi z betonu o wysokiej wytrzymałości (blisko 50 MPa) oraz grubości 6 cm. Produkowane w maksymalnych wymiarach 100x160 cm można przycinać w zależności od projektu, co wpływa na swobodę aranżacyjną. W przypadku propozycji Bruk-Bet instalację płyt można przeprowadzić albo na podstawie z fundamentu (wówczas płyty mocuje się za pomocą pasków z zaprawy klejowej o szerokości 10 cm lub z wykorzystaniem kleju polimerowego typu Bruk-Bet FIX), albo na obrzegowaniu wykonanym w formie podstopnic z bloczków betonowych lub palisad w układzie leżącym. Podczas ich układania warto zadbać o staranne rozrysowanie planu i zwymiarowanie każdej z płyt.

Płyty podestowe od Bruk-Bet oprócz funkcjonalności zapewniają także atrakcyjny wygląd! Dostępne są nie tylko w wielu kolorach, które można dopasować do architektury. To też różnorodność związana z możliwościami wykończenia. Każda z alternatyw umiejętnie podkreśli charakter projektu; wyszlifowane powierzchnie Terazzo® z widocznymi ziarnami kruszyw wydobędą elegancki klimat przestrzeni, a szorstkie warianty Teratec® będą kontynuacją dla betonowych połaci zdobiących budynek utrzymany w modernistycznym stylu.

2. Obrzeża tarasu w modnym wydaniu

Sam taras to jednak nie wszystko! By całość stanowiła o pełnej spójności, warto pomyśleć nad obrzegowaniem z elementów murowych Abakus® od Bruk-Bet, które posłużą jako palisady. Ich zadaniem będzie nie tylko rozdzielenie poszczególnych stref. To produkty, które w zależności od wysokości, spełniają też inne funkcje – wyższe odegrają rolę bezpiecznego wykończenia schodów i murków, a niższe ustabilizują powierzchnię z kostki czy płyt. Ich użycie podniesie również walory wizualne przestrzeni – zwłaszcza jeśli mowa o oryginalnych odcieniach (takich jak ciemny diabaz i biały marmur) czy modnym wykończeniu Terazzo® imitującym naturalne granity i gresy.

Obrzegowania z elementów Abakus® to nie tyle dekoracyjny, ile praktyczny sposób na zwieńczenie utwardzonej nawierzchni tarasu. Bruk-Bet zabezpieczył powierzchnię warstwą ochronną Perlon® Lamino®, która zapobiega przenikaniu zanieczyszczeń i prowadzi do powstawania zjawiska perlenia wody, co chroni przed trwałymi plamami i ułatwia sprzątanie. Dzięki temu w elementy Abakus® nie wnikają tłuste smary i oleje. Są one również zabezpieczone przed wykwitami wapiennymi i czynnikami biologicznymi.

3. Betonowe donice, które przyciągną spojrzenia

Z masywnych płyt betonowych Abakus® można również formować niesztampowe donice wypełnione bujną roślinnością. Rozwiązania sprawdzą się też w roli klombów, kwietników otaczających przestronny taras czy rabatek ciągnących się wzdłuż chodników. Takie proste konstrukcje staną się ciekawą oprawą aranżacji, bo nie tylko umiejętnie wyeksponują przystrzyżone krzewy, niskopienne drzewa czy rozkwitające kwiaty, lecz także zbudują poczucie harmonii. Wszystko za sprawą połączenia stonowanej szarości cementu z zielenią i barwami natury.

4. Efektowne wydzielenie stref w ogrodzie

Inne zastosowanie ścian Abakus® ma przełożenie na funkcjonalność strefy wokół domu. Dzięki płytom o wysokości od 60 do nawet 250 cm możliwe jest rozgraniczenie poszczególnych obszarów użytkowych. Tak wysokie palisady mogą zamienić się w przegrodę oddzielającą śmietnik od skweru wypełnionego trawą, pozwolą wytyczyć przestrzeń do zabawy dla dzieci czy wydzielą na podjeździe miejsce do parkowania. Ulokowane pionowo płaszczyzny w słoneczne dni zapewnią dodatkowo nieco więcej cienia na rozgrzanym chodniku, a oprócz tego uporządkują przestrzeń i ją urozmaicą.

5. Pionowe zasłony widokowe jako oryginalne dekoracje

Betonowe elementy modularne Abakus® będą też ozdobą posesji i niemałą konkurencją dla wertykalnych ogrodów. Wystarczy zamontować je w pionie, tworząc w ten sposób widokową ścianę wolnostojącą, która przyciągnie uwagę przechodniów. Tego typu dodatek podkreśli nowoczesny charakter działki, a dzięki temu, że dostępny jest zarówno w zaplanowanych rozmiarach, jak i tych wykonywanych na indywidualne zamówienie przyczyni się do pełnej personalizacji zieleńca i pozwoli na realizację najbardziej śmiałych wizji!

Beton stał się materiałem, bez którego ciężko wyobrazić sobie aranżację stref wokół domu. Jego użycie nie musi jednak wiązać się z nudnymi i sztampowymi rozwiązaniami. Dzięki wielkogabarytowym płytom podestowym i ściennym projekty z ich wykorzystaniem mogą być nie tylko niebanalne, oryginalne i niezwykle inspirujące, lecz także jeszcze bardziej funkcjonalne. Przykładem tego są realizacje Bruk-Bet.

BRUK-BET

Ściany AbakusInne artykuły w tej kategorii