Zmień swoje wnętrze z VOX i wygraj metamorfozę za 30 000 zł 🏆
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
BRUK-BET
BRUK-BET
Opublikowany:  

Harmonia na tarasie – jak zaprojektować przestrzeń, w której wszystko do siebie pasuje?

W branżowej nomenklaturze istnieje pojęcie takie jak psychologia przestrzeni. Mówi o wpływie otoczenia na samopoczucie oraz kładzie nacisk na zachowanie odpowiednich relacji pomiędzy człowiekiem a tym, co go otacza – w tym także obszarem na zewnątrz. Z tej nauki wyciągnięto jeden ważny wniosek: niewłaściwie zaaranżowane miejsca oddziałują na nas negatywnie. Jak więc zrobić to dobrze?

Taras idealny, czyli sztuka harmonii

Aranżacyjna harmonia obejmuje kwestie wizualne. Jednak w kontekście zagospodarowania tarasu oraz ogrodu nie można zapominać o podstawowych założeniach, czyli możliwości komfortowego przejścia z punktu A do B, swobodzie przejazdu czy braku kałuż na podjeździe.

Połączenie tych dwóch aspektów jest trudną sztuką – to dlatego ważne jest, by stawiać na komplementarność produktów w kontekście zabudowy. To zdecydowanie ułatwia proces selekcji asortymentu i ogranicza ryzyko estetycznego oraz praktycznego niedopasowania.

Maestro

Maestro

Płyty tarasowe ROMANTICA®

Płyty tarasowe ROMANTICA®

Ściany Abakus

Ściany Abakus

Płyty brukowe Novator Largo

Płyty brukowe Novator Largo

Komplementarnie znaczy kompleksowo

Komplementarność oznacza możliwość kompleksowego wykończenia przestrzeni przy pomocy rozwiązań, które należą do jednej serii lub wyróżniają się podobnym wykończeniem, kolorystyką bądź są wykonane z tego samego materiału. To właśnie wyróżnia asortyment Bruk-Bet. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, czy stopnie schodowe dopełniają stylizację tarasu i czy wybrane płyty pasują do palisad tworzących rabaty ogrodowe.

Betonowe elementy Bruk-Bet to kompleksowe rozwiązania do aranżacji przydomowych stref. To m.in. kostki brukowe, z których można stworzyć wytrzymały podjazd czy taras, murki i pustaki ogrodzeniowe, bloki schodowe i podestowe oraz palisady, elementy małej architektury, takie jak donice, czy płyty tarasowe, które – w zależności od oczekiwanego efektu oraz możliwości – można układać na gruncie lub na wspornikach.

Płyty, kostki brukowe i betonowe palisady czy stopnie schodowe zniosą wiele, nie wymagają impregnacji, a w ofercie Bruk-Bet dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach. Dzięki temu można zdynamizować scenerię przy pomocy kilku formatów czy barw, stosując jednocześnie ten sam materiał wykończeniowy. To zagwarantuje harmonię, a przy tym ciekawie zwieńczy wystrój.

Funkcjonalność i estetyka na tarasie

Wspólnym mianownikiem produktów Bruk-Bet jest system ochrony Lamino® Perlon®. Polega on na powlekaniu powierzchni specjalnymi środkami modyfikowanych żywic o wysokich parametrach fizycznych oraz użytkowych. Warstwa ta na stałe związana jest z brukiem i redukuje możliwość wnikania zabrudzeń, chroni przed promieniowaniem UV, zabezpiecza przed wykwitami wapiennymi, mchami oraz algami, a także stabilizuje i wzmacnia kolory.

Dzięki Lamino® Perlon® Bruk-Bet płyty, stopnie blokowe, elementy murowe czy kostki nie blakną, nie niszczeją i nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Nie są im straszne plamy po olejach na podjeździe, kleksy czerwonego wina na tarasie czy ślady kredy do rysowania. Ta łatwość czyszczenia wynika z odpornej warstwy izolacyjnej, która powoduje, że zabrudzenia nie wnikają w głąb bruku.

Aranżacja tarasu a styl nowoczesny

Jeśli harmonia na tarasie jest celem, łatwo ją osiągnąć, decydując się na konkretny styl aranżacyjny. W przypadku nowoczesnych trendów, które pełne są geometrycznych kształtów i stonowanych kolorów, dobrym wyborem będą wielkoformatowe płyty tarasowe Romantica®, Realit® lub Architect®. Ich powierzchnia ukazuje drobne kruszywa, które dzięki specjalnej obróbce zyskały jeszcze bardziej szlachetnego wykończenia. Podkreślisz je, dobierając palisady Presto lub Novator® z oferty Bruk-Bet. Elementy te zachowują prostą optykę i zdadzą egzamin jako murki obrzegowujące czy donice.

Płyty Realit® i Architect® dostępne są w ciekawym wykończeniu Poleryt®. Jest ono rezultatem procesów frezowania i szlifowania, które prowadzą do uzyskania gładkiej, a jednocześnie antypoślizgowej powierzchni. Gama kolorystyczna rozwiązań oferuje przekrój szarych tonacji, co idealnie wpisuje się w klimat nowoczesnych realizacji.

W ofercie Realit® dodatkowo dostępne jest wykończenie Terazzo®, które poza ziarnami kruszyw ukazuje szlify grubych frakcji, co daje bardziej dynamiczny efekt. Wzmocnisz go, sięgając po wielkogabarytowe elementy modularne Abakus®. To rozwiązania dostępne w tym samym wykończeniu Terrazo®, które można zabudować w pionie lub w poziomie, tworząc w ten sposób niebanalne obrzegowania, rabaty czy dekoracyjne ściany. Takie urozmaicenie przestrzeni odmieni całość!

Równie dynamiczny efekt, który odświeży nowoczesną i jednolitą kompozycję, będzie zasługą zastosowania płyt Maestro. To wzornictwo bazujące na połączeniu zróżnicowanych kolorystycznie kruszyw łamanych oraz otoczaków, które tworzą na powierzchni Maestro niebanalny rysunek.

Stylistyka tego typu świetnie dopełni minimalistyczną scenerię ogrodu i będzie pasować do oszczędnej bryły budynku. A co z wrażeniem monotonii w takich obszarach? Zróżnicuj przestrzeń przy pomocy stopni schodowych czy płyt podestowych Bruk-Bet. To gotowe rozwiązania, z pomocą których zbudujesz wrażenie głębi i zniwelujesz różnice w wysokościach na działce.

Beton drewnopodobny – sposób na przytulną przestrzeń

A co, gdy harmonia na tarasie będzie możliwa do osiągnięcia tylko za pomocą drewna? Prawdziwe deski w tej przestrzeni to spore ryzyko. Czym je zastąpić? Betonem! Tyle że w wersji Deski Ogrodowej lub Parkietu Bruk-Bet. To trwałe rozwiązanie, które – w przeciwieństwie do naturalnego drewna – nie wymaga specjalnego traktowania i regularnej impregnacji.

Płyty Deska Ogrodowa i Parkiet to betonowe elementy, które do złudzenia przypominają drewno – tę autentyczność potęgują wyczuwalne pod palcami struktury i widoczne sęki. Wykorzystasz je do stylizacji klasycznych i naturalnych, inspirowanych aktualnymi trendami: stylem skandynawskim, boho czy rustykalnym. Sprawdzą się również do ocieplenia surowego wizerunku nowoczesnej aranżacji.

Ich zaletą jest stylistyczna uniwersalność, co oznacza, że „drewnianą” nawierzchnię możesz uzupełnić o betonowe elementy małej architektury Bruk-Bet, np. bloki schodowe Belka Ogrodowa, utrzymane w takim samym klimacie. To rozwiązanie, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom surowego drewna, bo podobnie, jak tarasowe Deski Ogrodowe, rewelacyjnie oddają jego naturalny urok. Z ich pomocą efektownie połączysz różne poziomy w ogrodzie i wykonasz zejście z tarasu. Beton drewnopodobny pięknie komponuje się z wszechobecną zielenią i kreuje wyjątkowy nastrój zarówno w sielskich ogródkach, jak i na minimalistycznych tarasach, którym brakuje przytulności.

W urządzaniu kluczowa jest harmonia. To ona decyduje o powodzeniu projektu – niezależnie czy chodzi o taras i ogród, czy wystrój mieszkania. Żeby ją osiągnąć, warto postawić na kompleksową ofertę jednego producenta. Wówczas nie ma mowy o ryzyku niedopasowania czy technicznych „zgrzytach”. To najskuteczniejszy sposób na spójność!


Artykuł powstał we współpracy z marką Bruk-Bet.


Inne artykuły w tej kategorii