Co szukasz?
Zobacz także

Co wybrać na ścianę w kuchni? 12 pomysłów, których jeszcze nie znałeś

Ściany w kuchni potrzebują skutecznego zabezpieczenia przed zabrudzeniem, działaniem wody, wilgoci i wysokich temperatur. Czym je wykończyć, żeby uzyskać trwałą, łatwo zmywalną, a na dodatek estetyczną powierzchnię? Co położyć na ścianę między blatem a szafkami? Poznaj wszystkie możliwe rozwiązania i materiały wykończeniowe!

biały kamień na ścianie w kuchni
Fot. jtgrupa
Sprawdź materiały wykończeniowe na ścianę z wyprzedaży >>

1. Farba na ścianie w kuchni

Malowanie ścian pozwala uzyskać świetne efekty za niewielką cenę. Niestety nie każda farba zda egzamin w zaparowanej, narażonej na zabrudzenia kuchni. Malując ściany w tym pomieszczeniu, należy stosować farby zmywalne (które można myć i szorować bez ryzyka uszkodzenia powłoki), odporne na działanie wilgoci, grzybów i bakterii. Spośród dostępnych na rynku wyrobów najlepiej poradzą sobie farby lateksowe i ceramiczne. Jako dekoracyjny akcent na ścianie w kuchni sprawdzą się farby tablicowe i magnetyczne.

Podstawowe pytanie brzmi: czy można pomalować farbą ścianę między blatem a szafkami? Jeśli w pobliżu znajduje się kuchenka lub zlewozmywak, lepiej zrezygnować z tego rozwiązania. Nawet najlepszej jakości farba zmywalna może utracić swoje właściwości i ładny wygląd, jeśli narazisz ją na permanentny kontakt z wodą i pryskającym tłuszczem. W strefie roboczej znacznie lepiej sprawdzą się trwalsze materiały, które nie sprawiają żadnych problemów w zakresie utrzymania czystości. Jeśli mimo to zdecydujesz się na pomalowanie całej kuchni farbą, miejsca narażone na pryskanie zabezpiecz hartowanym, przezroczystym szkłem.

2. Płytki ścienne do kuchni

Płytki na ścianie w kuchni to rozwiązanie idealne. Dlaczego? Glazura jest materiałem niedrogim, odpornym na wilgoć i wysokie temperatury, a na dodatek banalnie prostym w pielęgnacji. Zapewnia nieograniczone możliwości aranżacyjne, bo występuje we wszystkich możliwych kolorach, kształtach i rozmiarach. To właśnie dobór idealnego wzoru może przysporzyć największych problemów.

Niewielkie płytki na ścianie w kuchni (rybia łuska, arabeska, cegiełki ułożone w jodełkę) wyglądają zjawiskowo, ale ich czyszczenie może okazać się kłopotliwe ze względu na dużą liczbę spoin, w których lubią osadzać się zabrudzenia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli planujesz zastosować fugi w jasnych kolorach. Pod względem praktycznym znacznie lepiej sprawdzą się płytki wielkoformatowe, które pozwalają ograniczyć liczbę spoin do minimum.

Zobacz, jakie wzory płytek sprawdzą się w małym wnętrzu >>

3. Panele szklane na ścianę w kuchni

Gotowe panele szklane to popularny sposób na wykończenie ściany między blatem a szafkami. Idealnie gładka, jednolita tafla szkła nie absorbuje zabrudzeń, jest łatwa do utrzymania w czystości, a co za tym idzie wysoce higieniczna. Podobnie jak płytki pozwala uzyskać różne efekty dekoracyjne. W sklepach znaleźć można panele przezroczyste, które służą do zabezpieczenia ściany z cegły, betonu czy miękkiego kamienia, panele lakierowane (jednobarwne) oraz panele dekoracyjne z nadrukiem. W przypadku paneli z jasną grafiką lub tłem zalecamy zastosowanie szkła Optiwhite, które jest idealnie przezroczyste i nie przekłamuje kolorów.

Kupując panele, zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego szkła. Najlepsze właściwości wykazuje hartowane szkło do kuchni. Dzięki specjalnej obróbce materiał staje się nawet 4-5 razy bardziej wytrzymały niż zwykłe szkło typu float. W razie rozbicia rozpada się na drobne, nieostre kawałeczki, które nie stwarzają zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia. Szkło hartowane do kuchni może być śmiało stosowane w pobliżu kuchenek gazowych oraz w miejscach intensywnie eksploatowanych. Ze względu na specyficzny sposób obróbki wymaga wcześniejszego zaplanowania otworów na gniazdka i włączniki – wszystkie nacięcia muszą być wykonane przed procesem hartowania.

4. Cegła na ścianie w kuchni

Do wykańczania ścian w kuchni nadadzą się płytki ceglane z klinkieru, a także stare, pocięte cegły z rozbiórek. Ze względu na dość wysoką cenę najlepiej ozdobić nimi pojedynczą ścianę lub jej wybrany fragment, np. między blatem a szafkami. Trzeba przy tym pamiętać, że cegła to materiał nasiąkliwy, który absorbuje tłuszcz i zabrudzenia. Jeśli ma być wykorzystana w strefie roboczej, należy ją koniecznie zaimpregnować za pomocą wybranego preparatu.

W zależności od potrzeb możesz użyć impregnatu ochronno-dekoracyjnego, który pogłębia kolor cegły i nadaje jej mokre, połyskujące wykończenie, lub neutralnego, który w żaden sposób nie wpływa na wygląd powierzchni. Do zabezpieczenia ceglanej ściany w kuchni nadadzą się również przezroczyste panele szklane, montowane na śrubach. Więcej informacji znajdziesz artykule Cegła w kuchni – pomysły, inspiracje, porady.

5. Płyta na ścianę w kuchni

Płyta ścienna w kuchni stanowi doskonałe uzupełnienie nowoczesnej zabudowy meblowej. Ze względu na gładkie, jednolite wykończenie pozwala na bezproblemowe utrzymanie czystości w strefie roboczej. Aby usunąć osad, tłuste plamy i inne zabrudzenia, wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu. Prawidłowo zamontowana i zabezpieczona na krawędziach płyta jest też obojętna na działanie wody i wilgoci. Uwaga! Okładzina może ulec uszkodzeniu pod wpływem ognia i wysokiej temperatury, dlatego odradzamy jej zastosowanie bezpośrednio za kuchenką gazową.

6. Kamień na ścianie w kuchni

Naturalny kamień zalicza się do materiałów luksusowych. Jest kosztowny, a zarazem szalenie elegancki i prestiżowy. Niestety ładny wygląd nie zawsze idzie w parze z wygodą użytkowania. Zjawiskowy marmur i elegancki trawertyn to kamienie miękkie, które chłoną tłuszcz i wodę, a w konsekwencji łatwo ulegają przebarwieniu. Oprócz tego lubią kruszyć się, rysować i ścierać. Aby zwiększyć ich wytrzymałość na warunki zewnętrzne, trzeba je regularnie impregnować i czyścić za pomocą specjalnych preparatów.

Pod tym względem znacznie lepiej sprawdza się granit, który jest twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur i zaplamienia. Dzięki gładkiej, jednolitej strukturze chłonie małą ilość wody i zabrudzeń. Tym samym stanowi w pełni higieniczne, łatwo zmywalne wykończenie ściany nad blatem. Uwaga! Granit, tak jak każdy inny kamień, wymaga impregnacji.

7. Lastryko na ścianie w kuchni

Lastryko, znane również pod nazwą terrazzo, uchodzi za najmodniejszy materiał tego sezonu. Już dawno przestaliśmy go kojarzyć z szaro-burym wykończeniem podłóg i schodów, które stosowano powszechnie w okresie PRL-u. Dzisiaj płyty lastryko są wykonywane z atrakcyjnych materiałów w żywych, hipnotyzujących kolorach. Z reguły stanowią połączenie żywic syntetycznych, sztucznych barwników i naturalnego kruszywa (marmuru, granitu, bazaltu).

Lastryko zachwyca nie tylko fantazyjnym wyglądem, ale również zaletami praktycznymi. Podobnie jak twarde gatunki kamienia jest wytrzymały, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki finalnej obróbce, która polega na polerowaniu płyt, lastryko ma gładką, łatwo zmywalną powierzchnię. Więcej o lastryko przeczytasz w artykule Lastryko we wnętrzach – co warto wiedzieć o modnym terrazzo?

lastryko na ścianie w kuchni
Fot. oikoi
Tu znajdziesz płytki z wyprzedaży poniżej 100 zł >>

8. Beton na ścianie w kuchni

Betonowa ściana w kuchni może być wykonana na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada wykorzystanie betonu architektonicznego, czyli gotowych płyt dekoracyjnych w różnych rozmiarach, odcieniach i o różnej strukturze. Ten rodzaj wykończenia zaprezentuje się najlepiej na dużych, dobrze oświetlonych powierzchniach. Jeśli planujesz zamontować płyty w miejscu narażonym na działanie pary wodnej, zabrudzenia i bezpośredni kontakt z wodą, musisz pamiętać o ich zaimpregnowaniu za pomocą odpowiedniego preparatu. Dzięki temu powierzchnia zostanie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, a jej pielęgnacja stanie się znacznie łatwiejsza.

Drugi sposób polega na zastosowaniu gotowej masy dekoracyjnej, która nadaje powierzchni kolor i strukturę betonu. Wiele osób wybiera to rozwiązanie, bo kosztuje nieporównanie mniej niż zakup wielkoformatowych płyt, a z nałożeniem tynku radzą sobie nawet zupełni amatorzy. Ściana wykończona masą betonową ma też kilka innych zalet: może być myta i szorowana, wykazuje podwyższoną odporność na działanie bakterii oraz grzybów i pozwala na swobodny przepływ powietrza.

9. Tapeta na ścianie w kuchni

Tapeta może być piękną i praktyczną ozdobą kuchni. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni wyrób, który jest wytrzymały, odporny na wilgoć i zabrudzenia. Wszystkie te warunki spełniają tapety winylowe i tapety z włókna szklanego. Te pierwsze mają atrakcyjne wzory i gładką powierzchnię, która znosi bez szwanku częste mycie i szorowanie. Te drugie są bardzo wytrzymałe i długowieczne, ale wymagają pomalowania. Ze względu na zróżnicowaną, delikatnie wypukłą strukturę mogą przypominać tkaninę.

Zakup zmywalnej tapety do kuchni, czy to winylowej, czy to z włókna szklanego, stanowi nieco większy wydatek niż zakup zwykłej tapety papierowej. Produkt może być jednak z powodzeniem stosowany jako wykończenie ściany między blatem a szafkami, za zlewem lub w kąciku jadalnianym. Aby przedłużyć trwałość tapety, miejsca narażone na kontakt z wilgocią czy tłuszczem, warto zabezpieczyć przezroczystym szkłem hartowanym.

10. Fototapeta na ścianie w kuchni

Fototapeta to ciekawa alternatywa dla zwykłej tapety winylowej. Jej największym atutem jest ogromny wybór wzorów, które coraz częściej wychodzą poza krąg kuchennych skojarzeń. Obok popularnych fototapet z motywem ziaren kawy, owoców czy przypraw dostępne są fototapety z nadrukiem marokańskich płytek czy subtelnych roślinnych kompozycji.

Wybierając fototapetę do kuchni, należy wziąć pod uwagę zarówno wzór, jak i technologię wykonania dekoracji. W miejscach narażonych na zabrudzenia, działanie pary wodnej i wysokich temperatur powinny zagościć fototapety winylowe z laminatem, które zachowują nienaganny wygląd mimo niesprzyjających warunków. Ich powierzchnia może być łatwo czyszczona za pomocą wilgotnej lub suchej ściereczki. Jest też odporna na zarysowania, działanie wilgoci i promieni UV. Montaż fototapety nie powinien nastręczać żadnych trudności – wystarczy przykleić ją do suchego, gładkiego i czystego podłoża za pomocą kleju do tapet.

11. Mata dekoracyjna na ścianę w kuchni

Maty dekoracyjne na ścianę stanowią poważną konkurencję dla tapet i fototapet. Wykonana z tworzywa sztucznego okładzina może imitować niemal dowolny materiał: od drewnianych sęków, przez metal i beton, po łuskę węża czy skórę krokodyla. Maty są sprzedawane w dużych arkuszach, które można łatwo docinać za pomocą zwykłego nożyka do tapet. Najczęściej występują w wersji samoprzylepnej, umożliwiającej bardzo łatwy montaż.

Maty dekoracyjne na ścianę w kuchni to rozwiązanie drogie, ale bardzo atrakcyjne i praktyczne. Okładzina może być stosowana w miejscach narażonych na wilgoć, kontakt z wodą czy zabrudzenia. Nie widać na niej plam, śladów po zachlapaniu ani odcisków palców. Jako produkt wykonany z tworzywa nie lubi wysokich temperatur, więc lepiej zrezygnować z jej zastosowania w bliskim sąsiedztwie kuchenki gazowej.

mata dekoracyjna na ścianie w kuchni
Fot. Tapetujemy.pl

12. Blacha na ścianę w kuchni

Blaszane panele gościły kiedyś wyłącznie w kuchniach restauracyjnych. Ze względu na gładką, pozbawioną spoin powierzchnię pozwalały na szybkie i bezproblemowe usunięcie każdego zabrudzenia i zachowanie niezbędnej higieny. Dzisiaj można je spotkać również w domach i mieszkaniach, bo stanowią idealne uzupełnienie industrialnej kuchni. Blaszane panele na ścianę są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, wilgoci i wysokich temperatur. Niestety widać na nich odciski palców i smugi, przez co wymagają regularnego czyszczenia.

Zanim zdecydujesz się na wybór standardowego wykończenia ściany w kuchni, rozważ te nieco mniej oczywiste – być może któreś z nich sprawdzi się lepiej niż proste, beżowe płytki. Jesteśmy przekonani, że wśród powyższych rozwiązań znajdziesz coś dla siebie, a Twoja kuchnia będzie wyglądała perfekcyjnie i stylowo!

Panele ścienne do kuchni – sprawdź modne wzory >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów