Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Co wybrać na ścianę w kuchni? 12 pomysłów, których jeszcze nie znałeś

Ściany w kuchni potrzebują skutecznego zabezpieczenia przed zabrudzeniem, działaniem wody, wilgoci i wysokich temperatur. Czym je wykończyć, żeby uzyskać trwałą, łatwo zmywalną, a na dodatek estetyczną powierzchnię? Co położyć na ścianę między blatem a szafkami? Poznaj wszystkie możliwe rozwiązania i materiały wykończeniowe!

CERRAD ULTIME MARQUINA BLACK POLER 162x324x5,6mm

CERRAD ULTIME MARQUINA BLACK POLER 162x324x5,6mm

3452 zł
IMOLA THE ROOM STATUARIO VENATO STA VP6 260 LP POŁYSK 120x260

IMOLA THE ROOM STATUARIO VENATO STA VP6 260 LP POŁYSK 120x260

525 zł
IMOLA THE ROOM CREMO DELICATO CRE DL6 260 LP POŁYSK 120x260

IMOLA THE ROOM CREMO DELICATO CRE DL6 260 LP POŁYSK 120x260

525 zł
IMOLA THE ROOM ONYX AQUA BLUE GOLD BLUE AQ6 260 LP POŁYSK 120x260

IMOLA THE ROOM ONYX AQUA BLUE GOLD BLUE AQ6 260 LP POŁYSK 120x260

525 zł

1. Farba na ścianie w kuchni

Malowanie ścian pozwala uzyskać świetne efekty za niewielką cenę. Niestety nie każda farba zda egzamin w zaparowanej, narażonej na zabrudzenia kuchni. Malując ściany w tym pomieszczeniu, należy stosować farby zmywalne (które można myć i szorować bez ryzyka uszkodzenia powłoki), odporne na działanie wilgoci, grzybów i bakterii. Spośród dostępnych na rynku wyrobów najlepiej poradzą sobie farby lateksowe i ceramiczne. Jako dekoracyjny akcent na ścianie w kuchni sprawdzą się farby tablicowe i magnetyczne.

Podstawowe pytanie brzmi: czy można pomalować farbą ścianę między blatem a szafkami? Jeśli w pobliżu znajduje się kuchenka lub zlewozmywak, lepiej zrezygnować z tego rozwiązania. Nawet najlepszej jakości farba zmywalna może utracić swoje właściwości i ładny wygląd, jeśli narazisz ją na permanentny kontakt z wodą i pryskającym tłuszczem. W strefie roboczej znacznie lepiej sprawdzą się trwalsze materiały, które nie sprawiają żadnych problemów w zakresie utrzymania czystości. Jeśli mimo to zdecydujesz się na pomalowanie całej kuchni farbą, miejsca narażone na pryskanie zabezpiecz hartowanym, przezroczystym szkłem.

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

KABE PROLATEX Farba lateksowa 10l matowa

297 zł
Farba Ceramic Kitchen Czysta biel 2,5l

Farba Ceramic Kitchen Czysta biel 2,5l

126 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 5l

112 zł
AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

AQUATEX Farba krzemianowa oddychająca 10l

205 zł

2. Płytki ścienne do kuchni

Płytki na ścianie w kuchni to rozwiązanie idealne. Dlaczego? Glazura jest materiałem niedrogim, odpornym na wilgoć i wysokie temperatury, a na dodatek banalnie prostym w pielęgnacji. Zapewnia nieograniczone możliwości aranżacyjne, bo występuje we wszystkich możliwych kolorach, kształtach i rozmiarach. To właśnie dobór idealnego wzoru może przysporzyć największych problemów.

Niewielkie płytki na ścianie w kuchni (rybia łuska, arabeska, cegiełki ułożone w jodełkę) wyglądają zjawiskowo, ale ich czyszczenie może okazać się kłopotliwe ze względu na dużą liczbę spoin, w których lubią osadzać się zabrudzenia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli planujesz zastosować fugi w jasnych kolorach. Pod względem praktycznym znacznie lepiej sprawdzą się płytki wielkoformatowe, które pozwalają ograniczyć liczbę spoin do minimum.

3. Panele szklane na ścianę w kuchni

Gotowe panele szklane to popularny sposób na wykończenie ściany między blatem a szafkami. Idealnie gładka, jednolita tafla szkła nie absorbuje zabrudzeń, jest łatwa do utrzymania w czystości, a co za tym idzie wysoce higieniczna. Podobnie jak płytki pozwala uzyskać różne efekty dekoracyjne. W sklepach znaleźć można panele przezroczyste, które służą do zabezpieczenia ściany z cegły, betonu czy miękkiego kamienia, panele lakierowane (jednobarwne) oraz panele dekoracyjne z nadrukiem. W przypadku paneli z jasną grafiką lub tłem zalecamy zastosowanie szkła Optiwhite, które jest idealnie przezroczyste i nie przekłamuje kolorów.

Kupując panele, zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego szkła. Najlepsze właściwości wykazuje hartowane szkło do kuchni. Dzięki specjalnej obróbce materiał staje się nawet 4-5 razy bardziej wytrzymały niż zwykłe szkło typu float. W razie rozbicia rozpada się na drobne, nieostre kawałeczki, które nie stwarzają zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia. Szkło hartowane do kuchni może być śmiało stosowane w pobliżu kuchenek gazowych oraz w miejscach intensywnie eksploatowanych. Ze względu na specyficzny sposób obróbki wymaga wcześniejszego zaplanowania otworów na gniazdka i włączniki – wszystkie nacięcia muszą być wykonane przed procesem hartowania.

4. Cegła na ścianie w kuchni

Do wykańczania ścian w kuchni nadadzą się płytki ceglane z klinkieru, a także stare, pocięte cegły z rozbiórek. Ze względu na dość wysoką cenę najlepiej ozdobić nimi pojedynczą ścianę lub jej wybrany fragment, np. między blatem a szafkami. Trzeba przy tym pamiętać, że cegła to materiał nasiąkliwy, który absorbuje tłuszcz i zabrudzenia. Jeśli ma być wykorzystana w strefie roboczej, należy ją koniecznie zaimpregnować za pomocą wybranego preparatu.

W zależności od potrzeb możesz użyć impregnatu ochronno-dekoracyjnego, który pogłębia kolor cegły i nadaje jej mokre, połyskujące wykończenie, lub neutralnego, który w żaden sposób nie wpływa na wygląd powierzchni. Do zabezpieczenia ceglanej ściany w kuchni nadadzą się również przezroczyste panele szklane, montowane na śrubach. Więcej informacji znajdziesz artykule Cegła w kuchni – pomysły, inspiracje, porady.

Epika Design Brick Antic Orange Narożnik 18x6,5 Płytka Gipsowa

Epika Design Brick Antic Orange Narożnik 18x6,5 Płytka Gipsowa

93 zł
Epika Design Brick Antic Orange 6,5x26 Płytka Gipsowa

Epika Design Brick Antic Orange 6,5x26 Płytka Gipsowa

47 zł
Epika Design Opal Graphite 9,8x37 Płytka Gipsowa

Epika Design Opal Graphite 9,8x37 Płytka Gipsowa

44 zł
Epika Design Brick Natural Red Narożnik 6,5x18 Płytka Betonowa

Epika Design Brick Natural Red Narożnik 6,5x18 Płytka Betonowa

86 zł

5. Płyta na ścianę w kuchni

Płyta ścienna w kuchni stanowi doskonałe uzupełnienie nowoczesnej zabudowy meblowej. Ze względu na gładkie, jednolite wykończenie pozwala na bezproblemowe utrzymanie czystości w strefie roboczej. Aby usunąć osad, tłuste plamy i inne zabrudzenia, wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu. Prawidłowo zamontowana i zabezpieczona na krawędziach płyta jest też obojętna na działanie wody i wilgoci. Uwaga! Okładzina może ulec uszkodzeniu pod wpływem ognia i wysokiej temperatury, dlatego odradzamy jej zastosowanie bezpośrednio za kuchenką gazową.

6. Kamień na ścianie w kuchni

Naturalny kamień zalicza się do materiałów luksusowych. Jest kosztowny, a zarazem szalenie elegancki i prestiżowy. Niestety ładny wygląd nie zawsze idzie w parze z wygodą użytkowania. Zjawiskowy marmur i elegancki trawertyn to kamienie miękkie, które chłoną tłuszcz i wodę, a w konsekwencji łatwo ulegają przebarwieniu. Oprócz tego lubią kruszyć się, rysować i ścierać. Aby zwiększyć ich wytrzymałość na warunki zewnętrzne, trzeba je regularnie impregnować i czyścić za pomocą specjalnych preparatów.

Pod tym względem znacznie lepiej sprawdza się granit, który jest twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur i zaplamienia. Dzięki gładkiej, jednolitej strukturze chłonie małą ilość wody i zabrudzeń. Tym samym stanowi w pełni higieniczne, łatwo zmywalne wykończenie ściany nad blatem. Uwaga! Granit, tak jak każdy inny kamień, wymaga impregnacji.

gres WACOM FOREST poler 120x60

gres WACOM FOREST poler 120x60

170 zł
AB ICARO DARK PULIDO 60X120

AB ICARO DARK PULIDO 60X120

199 zł
CERAMIKA LIMONE INFERNO NERO POLER 119,7X279,7

CERAMIKA LIMONE INFERNO NERO POLER 119,7X279,7

340 zł
TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ SOPHISTICATED BLACK DEKOR SZKLANY 89,8X32,8

TUBĄDZIN MACIEJ ZIEŃ SOPHISTICATED BLACK DEKOR SZKLANY 89,8X32,8

234 zł

7. Lastryko na ścianie w kuchni

Lastryko, znane również pod nazwą terrazzo, uchodzi za najmodniejszy materiał tego sezonu. Już dawno przestaliśmy go kojarzyć z szaro-burym wykończeniem podłóg i schodów, które stosowano powszechnie w okresie PRL-u. Dzisiaj płyty lastryko są wykonywane z atrakcyjnych materiałów w żywych, hipnotyzujących kolorach. Z reguły stanowią połączenie żywic syntetycznych, sztucznych barwników i naturalnego kruszywa (marmuru, granitu, bazaltu).

Lastryko zachwyca nie tylko fantazyjnym wyglądem, ale również zaletami praktycznymi. Podobnie jak twarde gatunki kamienia jest wytrzymały, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki finalnej obróbce, która polega na polerowaniu płyt, lastryko ma gładką, łatwo zmywalną powierzchnię. Więcej o lastryko przeczytasz w artykule Lastryko we wnętrzach – co warto wiedzieć o modnym terrazzo?

8. Beton na ścianie w kuchni

Betonowa ściana w kuchni może być wykonana na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada wykorzystanie betonu architektonicznego, czyli gotowych płyt dekoracyjnych w różnych rozmiarach, odcieniach i o różnej strukturze. Ten rodzaj wykończenia zaprezentuje się najlepiej na dużych, dobrze oświetlonych powierzchniach. Jeśli planujesz zamontować płyty w miejscu narażonym na działanie pary wodnej, zabrudzenia i bezpośredni kontakt z wodą, musisz pamiętać o ich zaimpregnowaniu za pomocą odpowiedniego preparatu. Dzięki temu powierzchnia zostanie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, a jej pielęgnacja stanie się znacznie łatwiejsza.

Drugi sposób polega na zastosowaniu gotowej masy dekoracyjnej, która nadaje powierzchni kolor i strukturę betonu. Wiele osób wybiera to rozwiązanie, bo kosztuje nieporównanie mniej niż zakup wielkoformatowych płyt, a z nałożeniem tynku radzą sobie nawet zupełni amatorzy. Ściana wykończona masą betonową ma też kilka innych zalet: może być myta i szorowana, wykazuje podwyższoną odporność na działanie bakterii oraz grzybów i pozwala na swobodny przepływ powietrza.

gres beton GROUND GRIS 120x60

gres beton GROUND GRIS 120x60

150 zł
gres beton lastriko MUSE GREY 120x40

gres beton lastriko MUSE GREY 120x40

190 zł
gres BETON MADOX GRIS 60x60 REKTYFIKOWANY

gres BETON MADOX GRIS 60x60 REKTYFIKOWANY

90 zł
gres DETROIT COAL 120x60

gres DETROIT COAL 120x60

140 zł

9. Tapeta na ścianie w kuchni

Tapeta może być piękną i praktyczną ozdobą kuchni. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni wyrób, który jest wytrzymały, odporny na wilgoć i zabrudzenia. Wszystkie te warunki spełniają tapety winylowe i tapety z włókna szklanego. Te pierwsze mają atrakcyjne wzory i gładką powierzchnię, która znosi bez szwanku częste mycie i szorowanie. Te drugie są bardzo wytrzymałe i długowieczne, ale wymagają pomalowania. Ze względu na zróżnicowaną, delikatnie wypukłą strukturę mogą przypominać tkaninę.

Zakup zmywalnej tapety do kuchni, czy to winylowej, czy to z włókna szklanego, stanowi nieco większy wydatek niż zakup zwykłej tapety papierowej. Produkt może być jednak z powodzeniem stosowany jako wykończenie ściany między blatem a szafkami, za zlewem lub w kąciku jadalnianym. Aby przedłużyć trwałość tapety, miejsca narażone na kontakt z wilgocią czy tłuszczem, warto zabezpieczyć przezroczystym szkłem hartowanym.

10. Fototapeta na ścianie w kuchni

Fototapeta to ciekawa alternatywa dla zwykłej tapety winylowej. Jej największym atutem jest ogromny wybór wzorów, które coraz częściej wychodzą poza krąg kuchennych skojarzeń. Obok popularnych fototapet z motywem ziaren kawy, owoców czy przypraw dostępne są fototapety z nadrukiem marokańskich płytek czy subtelnych roślinnych kompozycji.

Wybierając fototapetę do kuchni, należy wziąć pod uwagę zarówno wzór, jak i technologię wykonania dekoracji. W miejscach narażonych na zabrudzenia, działanie pary wodnej i wysokich temperatur powinny zagościć fototapety winylowe z laminatem, które zachowują nienaganny wygląd mimo niesprzyjających warunków. Ich powierzchnia może być łatwo czyszczona za pomocą wilgotnej lub suchej ściereczki. Jest też odporna na zarysowania, działanie wilgoci i promieni UV. Montaż fototapety nie powinien nastręczać żadnych trudności – wystarczy przykleić ją do suchego, gładkiego i czystego podłoża za pomocą kleju do tapet.

11. Mata dekoracyjna na ścianę w kuchni

Maty dekoracyjne na ścianę stanowią poważną konkurencję dla tapet i fototapet. Wykonana z tworzywa sztucznego okładzina może imitować niemal dowolny materiał: od drewnianych sęków, przez metal i beton, po łuskę węża czy skórę krokodyla. Maty są sprzedawane w dużych arkuszach, które można łatwo docinać za pomocą zwykłego nożyka do tapet. Najczęściej występują w wersji samoprzylepnej, umożliwiającej bardzo łatwy montaż.

Maty dekoracyjne na ścianę w kuchni to rozwiązanie drogie, ale bardzo atrakcyjne i praktyczne. Okładzina może być stosowana w miejscach narażonych na wilgoć, kontakt z wodą czy zabrudzenia. Nie widać na niej plam, śladów po zachlapaniu ani odcisków palców. Jako produkt wykonany z tworzywa nie lubi wysokich temperatur, więc lepiej zrezygnować z jej zastosowania w bliskim sąsiedztwie kuchenki gazowej.

12. Blacha na ścianę w kuchni

Blaszane panele gościły kiedyś wyłącznie w kuchniach restauracyjnych. Ze względu na gładką, pozbawioną spoin powierzchnię pozwalały na szybkie i bezproblemowe usunięcie każdego zabrudzenia i zachowanie niezbędnej higieny. Dzisiaj można je spotkać również w domach i mieszkaniach, bo stanowią idealne uzupełnienie industrialnej kuchni. Blaszane panele na ścianę są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, wilgoci i wysokich temperatur. Niestety widać na nich odciski palców i smugi, przez co wymagają regularnego czyszczenia.

Zanim zdecydujesz się na wybór standardowego wykończenia ściany w kuchni, rozważ te nieco mniej oczywiste – być może któreś z nich sprawdzi się lepiej niż proste, beżowe płytki. Jesteśmy przekonani, że wśród powyższych rozwiązań znajdziesz coś dla siebie, a Twoja kuchnia będzie wyglądała perfekcyjnie i stylowo!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności