Ćma bukszpanowa – zwalczanie, oprysk, preparaty

Ćma bukszpanowa, czyli tzw. ćma azjatycka, to szkodnik, który żeruje na liściach bukszpanu. Jej larwy mogą w krótkim czasie doprowadzić do niemal całkowitego zniszczenia rośliny, zaś wysoka inwazyjność sprawia, że jest prawdziwą zmorą ogrodników. O tym, jak poradzić sobie z ćmą bukszpanową (zwalczanie, opryski i odpowiednie preparaty), dowiesz się z dzisiejszego poradnika.

kule bukszpanu w nowoczesnym ogrodzie w mieście

Ćma bukszpanowa – jak ją rozpoznać?

Jeśli zastanawiasz się, co atakuje bukszpan, który z każdym dniem wygląda coraz gorzej i traci swój piękny zielony kolor, koniecznie sprawdź, czy nie zalęgła się w nim ćma bukszpanowa. A jak rozpoznasz, że to właśnie ona zaatakowała krzew? Istnieje kilka charakterystycznych objawów:

  • Lepka przędza pomiędzy liśćmi – charakterystyczną pozostałością po żerowaniu ćmy bukszpanowej jest tzw. przędza, czyli gęsta i lepka pajęczyna na liściach rośliny.
  • Obgryzione brzegi liści – gąsienice ćmy bukszpanowej masowo podgryzają brzegi liści. Jeśli nie zostaną powstrzymane, bez większych problemów zjedzą niemal całą roślinę.
  • Usychające pędy – w wyniku żerowania ćmy bukszpanowej krzew zaczyna usychać, dlatego niektóre pędy brązowieją i obumierają.

Ćma bukszpanowa – jak wygląda?

Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej, czyli motyle, mają białe lub brązowe zabarwienie, osiągają zwykle około 4 cm długości i są zupełnie nieszkodliwe. Problemem są jednak larwy, które wylęgają się z jaj złożonych na spodniej części liści, bo to właśnie one doprowadzają do niemal całkowitego wyniszczenia krzewu. Jeśli więc zauważysz na swoim bukszpanie gąsienice o jasnozielonym zabarwieniu, natychmiast przejdź do działania. Ilość larw ćmy bukszpanowej sprawia, że proces niszczenia rośliny przebiega bardzo szybko!

Źródło: shutterstock
Źródło: shutterstock

Ćma bukszpanowa – zwalczanie

Zielone gąsienice na bukszpanie nie wróżą niczego dobrego, dlatego konieczna jest natychmiastowa reakcja oraz odpowiednia profilaktyka, czyli częste oglądanie i kontrolowanie rośliny. Jeśli więc zauważysz lepką przędzę, mocno nadgryzione liście lub pełzające gąsienice, jak najszybciej postaraj się mechanicznie usunąć szkodniki z bukszpanu. W jaki sposób?

  • Rozłóż pod krzewem folię i potrząsaj rośliną w taki sposób, aby wypadło z niej jak najwięcej gąsienic ćmy bukszpanowej.
  • Gąsienice ćmy bukszpanowej, których nie dało się strzepać, możesz ściągnąć ręcznie lub wymyć za pomocą silnego strumienia wody.
  • Słabe, mocno zniszczone przez ćmę bukszpanową lub suche pędy możesz wyciąć za pomocą małego sekatora, a następnie skutecznie zniszczyć.
bukszpan na balkonie

Ćma bukszpanowa – oprysk

Niestety nie ma jeszcze w Polsce chemicznych oprysków na ćmy bukszpanowe do użytku indywidualnego, więc jeśli masz dużo bukszpanów, możesz skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się rozpylaniem środków ochrony roślin. Dobrym pomysłem jest również wizyta w centrum ogrodniczym w celu znalezienia zamiennika. Decydując się na zakup środka nieprzeznaczonego do zwalczania ćmy bukszpanowej, musisz jednak liczyć się z ryzykiem, że może on być nieskuteczny lub zaszkodzić roślinie.

Ćma bukszpanowa – preparaty

Po ręcznym, czyli mechanicznym usunięciu larw ćmy bukszpanowej możesz zastosować pułapki feromonowe, które umieszcza się kilka metrów od bukszpanów. Ich zapach wabi i odławia samce, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia i złożenia jaj przez samice owada. Co więcej, działa podobnie jak lep na muchy, więc możesz na bieżąco sprawdzać jego skuteczność. Czy taka pułapka sprawi, że bukszpanowe szkodniki znikną na dobre? Niestety nie, jednak pozwala ograniczyć ilość jaj składanych przez dorosłego osobnika ćmy bukszpanowej.

bukszpan w ogrodzie

Wielu miłośników bukszpanów obawia się ataku ćmy bukszpanowej. Zwalczanie jej jest trudne, ponieważ w Polsce pojawiła się całkiem niedawno, stąd ograniczona liczba preparatów i oprysków. Dobra wiadomość jest jednak taka, że skala problemu zmusiła naukowców do rozpoczęcia badań nad opracowaniem skutecznej, a zarazem bezpiecznej (dla rodzimych i pożytecznych owadów) metody walki ze szkodnikiem.

A jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Sprawdź 4 naturalne sposoby >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze