MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak usunąć ślady długopisu z mebli i ścian? Sposoby na plamy z długopisu

Jak usunąć ślady długopisu ze ścian i mebli? To pytanie rodzi się w głowach wielu rodziców. Niewinnie wyglądający długopis może pozostawiać trudne do usunięcia plamy na ścianie, sofie czy tapecie. Jak je wyczyścić, aby nie uszkodzić danej powierzchni? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak usunąć plamy z długopisu ze skóry, materiału czy ze ściany.

3 sposoby na usunięcie plam z długopisu

1. Najprościej przemyć zabrudzenia z długopisu wodą z mydłem lub płynem do naczyń. To rozwiązanie jednak nie zawsze sprawdza się dla każdej powierzchni.

2. Innym sposobem usuwania plam po długopisie, który warto wypróbować, jest zwykła biała pasta do zębów (albo pasta w połączeniu z sodą oczyszczoną. Sprawdza się szczególnie w przypadku bardziej uciążliwych plam). Wystarczy delikatnie nałożyć ją cienką warstwą na zabrudzoną powierzchnię, spłukać, a potem przetrzeć czystą i wilgotną szmatką. Powtarzaj tę czynność aż do całkowitego usunięcia plamy.

3. Jeśli poprzednie sposoby nie pomogą, wówczas użyj wacika nasączonego alkoholem.


Pamiętaj! Przed czyszczeniem plam z długopisu ze ścian, mebli oraz innych elementów wyposażenia wnętrz należy na niewielkim i niewidocznym obszarze przeprowadzić test, aby upewnić się, że środek nie uszkodzi danej powierzchni lub też nie wybarwi koloru.


vidaXL Sofa rozkładana, tapicerowana materiałem, ciemnoszara

vidaXL Sofa rozkładana, tapicerowana materiałem, ciemnoszara

1063 zł
vidaXL Kanapa 2-osobowa, jasnoszara, 135 x 65 x 76 cm

vidaXL Kanapa 2-osobowa, jasnoszara, 135 x 65 x 76 cm

1062 zł
Sofa Jane 3 osobowa z funkcją spania, Aria

Sofa Jane 3 osobowa z funkcją spania, Aria

2700 zł
Beliani Sofa rozkładana szara 2-osobowa z funkcją spania pikowana amerykanka styl skandynawski

Beliani Sofa rozkładana szara 2-osobowa z funkcją spania pikowana amerykanka styl skandynawski

1330 zł 1729 zł

Czym zmyć długopis ze skóry?

Jak usunąć długopis ze skórzanych mebli? W tym wypadku trzeba jedynie delikatnie zwilżyć czystą i suchą szmatkę alkoholem i delikatnie zetrzeć plamę. Inne rozwiązanie to połączenie mydła glicerynowego z płynem do mycia naczyń i wodą. Wystarczy przetrzeć plamę tym roztworem aż całkowicie zniknie i wypłukać kanapę czystą wodą, a następnie usunąć nadmiar wilgoci.

czym zmyć długopis z kanapy

Czym zmyć długopis z kanapy?

Usuwanie plam z długopisu z narożnika lub kanapy z zamszu może być nieco bardziej czasochłonne, ale nie niemożliwe. Najpierw namocz plamę zimną wodą, by wypłukać z niej jak najwięcej atramentu. Następnie napełnij miskę gorącą wodą i dodaj naturalny detergent do prania. Możesz też użyć preparatu do prania dywanów i tapicerek. Wyszoruj i pozostaw na 30 minut do 1 godziny. Jeśli jest to trudna do usunięcia plama, warto potraktować ją wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci z alkoholem. Przed zastosowaniem tego rozwiązania musisz jednak koniecznie przeprowadzić test na niewidocznym fragmencie kanapy.

Sofa Harpun

Sofa Harpun

3900 zł
Sofa Penny

Sofa Penny

4900 zł
Sofa skórzana brązowa, duński design, lata 60

Sofa skórzana brązowa, duński design, lata 60

3799 zł
Beliani Sofa 3-osobowa brązowa skórzana pikowane obicie drewniane nóżki styl glamour

Beliani Sofa 3-osobowa brązowa skórzana pikowane obicie drewniane nóżki styl glamour

3190 zł 4189 zł

Jak usunąć plamy z długopisu z ekoskóry?

Sprawa czyszczenia kanapy i innych mebli z ekoskóry staje się trudniejsza, jeśli są w jasnym kolorze. W przypadku tego typu powierzchni doskonale sprawdza się szare mydło oraz letnia woda. Wystarczy delikatnie przetrzeć plamy. Innym często stosowanym sposobem są nawilżane chusteczki. A jeśli nic nie pomaga, to warto delikatnie przetrzeć meble z ekoskóry ściereczką nasączoną w niebarwionym alkoholu.

czym zmyć długopis ze ściany

Czym usunąć długopis ze ściany?

Atrament z długopisu pojawia się czasem na takich powierzchniach jak ściany. Jednym ze sposobów na usunięcie plam z długopisu ze ściany jest rozsmarowanie na niej cienkiej warstwy białej pasty do zębów. Po upływie 10 minut delikatnie przetrzyj pastę wilgotną ściereczką. Pasta do zębów zawiera niewielkie drobinki ścierne, które pomagają usuwać atrament bez niszczenia farby, paneli czy tapet. Jeśli ten patent nie pomoże, zanurz czystą szmatkę w alkoholu i przetrzyj obszar ze śladami po długopisie, a następnie usuń nadmiar preparatu za pomocą papierowego ręcznika.

Jak zmyć długopis z tapety?

Tapeta to sposób dekoracji ścian, który najczęściej jest stosowany raz na kilka lat. Co zatem zrobić, kiedy dzieci postanowią poprawić jej wzory, rysując swoje długopisem? Okazuje się, że te plamy z długopisu wcale nie są takie trwałe. Najczęściej można je usunąć przy pomocy produktów, które masz w domu. Najpierw warto użyć nawilżanej chusteczki bądź wody i ściereczki, aby spróbować usunąć z tapety plamy po długopisie. Jeśli to nie pomoże, zmieszaj odrobinę wody z sodą oczyszczoną. Taką pastę nałóż na plamę i delikatnie przetrzyj czystą szmatką. Jeśli i ten sposób się nie sprawdzi, przetrzyj plamę wacikiem nasączonym alkoholem. Przed nałożeniem jakiegokolwiek preparatu jako środka czyszczącego na tapetę przetestuj roztwór w niewidocznym miejscu. Niektóre z nich mogą odbarwić tapetę.

Czym usunąć długopis z drewna?

Istnieje kilka różnych metod czyszczenia, które powinny usunąć plamy z długopisu i sprawić, że Twój stół lub inne drewniane powierzchnie będą wyglądały jak nowe. Najpierw nałóż na plamę pastę z sody oczyszczonej i odrobiny wody i delikatnie ją wetrzyj. Unikaj intensywnego szorowania, bo możesz uszkodzić drewniany mebel. Jeśli to nie pomoże, wówczas należy zwilżyć wacik alkoholem lub zmywaczem do paznokci (zawierającym alkohol) i przetrzeć zabrudzenia.

Usuwanie plam z długopisu z różnych powierzchni warto zacząć od domowych sposobów. Środki takie jak mydło, pasta do zębów czy soda oczyszczona są nie tylko tanie, ale i łatwo dostępne. W radzeniu sobie z plamami z długopisu są zaś równie skuteczne, co komercyjne preparaty.


Inne artykuły w tej kategorii