Garderoba na poddaszu – fakty i mity. Jak urządzić garderobę pod skosem?

Garderoba na poddaszu, choć stanowi dla architektów nie lada wyzwanie, potrafi okazać się jednym z najbardziej funkcjonalnych projektów w mieszkaniu! Większość garderobianych wnętrz tworzonych jest na wymiar, dlatego pod nieustawnymi skosami odnajduje się doskonale. Designerzy stale prześcigają się w opracowywaniu nowoczesnych, ergonomicznych konceptów potrafiących z łatwością pomieścić odzież sezonową, obuwie i akcesoria. Funkcjonalna garderoba na poddaszu ze skosami to zatem nie mrzonka, a fakt! Jakie jeszcze inne fakty i mity tyczą się tej zacisznej przestrzeni urządzonej tuż pod dachem? Zapraszamy do lektury!

garderoba na poddaszu

1. Garderoba na poddaszu wymaga właściwej wentylacji – FAKT

Projektując garderobę na poddaszu zawsze należy brać pod uwagę odgórne regulacje budowlane, które są w dokładny sposób określane konkretnymi parametrami dotyczącymi wykańczania pomieszczeń. Jednym z nich okazuje się właśnie system wentylacyjny, który powinien być starannie przemyślany i zgodny z obowiązującymi normami. Oprócz na aspekty prawne, warto zwrócić uwagę na poziom wilgotności w garderobianym wnętrzu. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt duża, odzież może zatęchać, a w pomieszczeniu zaczną rozwijać się grzyby i pleśń.

garderoba pod skosem

Jedną z ważniejszych kwestii pozostaje zatem prawidłowo zaprojektowany system wentylacyjny. Jeżeli w garderobie na poddaszu jest przewidziane okno, powietrze z zewnątrz ma szansę na systematyczny dopływ do środka pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne okna są bardzo szczelne, a co za tym idzie, bez ich otwierania nie ma szans na właściwe wentylowanie garderoby. Projektując wnętrze, warto zatem pokusić się o montaż specjalnych profili okiennych z nawiewnikami. Powietrze, które będzie napływać do garderoby przez nawiewnik, ma szansę na właściwą cyrkulację i przemieszczenie się do najbliższej kratki wentylacyjnej podłączonej do kanału wywiewnego. Aby jednak tak było, należy zadbać o szczelinę pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub specjalne otwory o średnicy 1-2 cm.

Zupełnie inne rozwiązania dotyczą jednak garderoby pod skosem, która jest pozbawiona okna. Wówczas absolutną koniecznością pozostaje zainstalowanie osobnego kanału nawiewnego. Jednocześnie warto pamiętać, aby podczas aranżowania przestrzeni nie zasłaniać wlotu powietrza do kanału ani nie utrudniać cyrkulacji powietrza. Jak podpowiadają specjaliści, w takim przypadku powietrze powinno napływać pośrednio, a więc przez sąsiadujące z garderobą pomieszczenia. Oznacza to nic innego, jak zapewnienie przepływu powietrza od okien w pokojach obok, w kierunku kratek wywiewnych, a zatem również w kierunku garderoby. Oprócz tego koniecznie należy pamiętać o pozostawieniu niewielkich nieszczelności w drzwiach prowadzących do garderoby oraz pomiędzy pokojami.

2. Niskie ścianki kolankowe są przeszkodą w projektowaniu garderoby na poddaszu – MIT

Wiele osób obawia się niskich ścianek kolankowych, które pozornie uniemożliwiają zaaranżowanie funkcjonalnej garderoby na poddaszu. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że ścianki kolankowe są elementami ścian, które podpierają konstrukcję spadu dachu – obojętnie czy jest on jedno-, dwu- czy czterospadowy. Jeżeli są bardzo niskie (czyli np. liczą sobie od 80 do 120 cm wysokości) lub w ogóle ich nie ma (czyli spad dachu sięga samej podłogi), wciąż można wykorzystać tę przestrzeń na zaaranżowanie funkcjonalnych schowków – najlepiej projektowanych na wymiar. Wówczas możesz pokusić się o montaż modułów dedykowanych odzieży przeznaczonej do składania, a także na obuwie czy torebki.

Dzięki jasnej zabudowie o połyskliwych frontach uda Ci się optycznie powiększyć wnętrze garderoby, zaś wybierając meble o przesuwanych drzwiach, faktycznie oszczędzisz znaczną ilość miejsca. W momencie kiedy ścianki liczą sobie 140-150 cm, masz do dyspozycji w pełni funkcjonalne poddasze, a zatem w garderobie pomieszczą się zarówno niskie szafki czy szuflady, jak i wysokie moduły przeznaczone na odzież wiszącą, taką jak spódnice, kurtki czy płaszcze.

3. Garderoba na poddaszu lubi zabudowę modułową – FAKT

Czy wiesz, że pod skosami można zastosować alternatywną zabudowę dla klasycznych szafek i schowków? Mogą być to np. specjalne wysuwane moduły zainstalowane na kółkach i prowadnicach. W tego rodzaju zabudowie odzież można wieszać schodkowo w sposób równoległy. Elementy polubi zarówno bardzo duża garderoba na poddaszu, jak i kameralna, nieustawna przestrzeń. Co jednak ciekawe, tego rodzaju systemy idealnie wpasowują się w najtrudniejsze do zaaranżowania wnętrza, czyli te w całości pozbawione ścianek kolankowych.

4. Garderoba w sypialni ze skosem jest niefunkcjonalna – MIT

Bywa że tuż pod dachem nie ma miejsca na zaaranżowanie niezależnej części garderobianej. Wówczas garderoba na poddaszu w sypialni wydaje się być doskonałym rozwiązaniem. Wiele osób obawia się jednak wygospodarowania osobnej przestrzeni na odzież, sądząc, że przytłoczy to wnętrze wizualnie. Aby tak się nie stało, designerzy zalecają wydzielenie strefy garderobianej np. przy pomocy szklanych drzwi. W zależności od preferowanej stylistyki mogą być przesuwne i np. podzielone subtelnymi szprosami. Dzięki temu całość będzie prezentowała się lekko i stylowo, a Ty zyskasz osobne miejsce na ulubione ubrania, obuwie i dodatki.

garderoba na poddaszu

5. W garderobie na poddaszu najlepiej sprawdzą się meble na wymiar – FAKT

Przestrzeń pod skosami bywa bardzo trudna do zagospodarowania. Pełna załamań, ostrych spadków i rozmaitych elementów konstrukcyjnych, takich jak np. belki stropowe, wymaga szczególnego, funkcjonalnego projektu. Oczywiście, zdarza się, że do aranżacji można dostosować gotową zabudowę, jednak w przypadku garderoby na poddaszu zdecydowanie lepiej sprawdzają się meble wykonane na wymiar. Dzięki projektowi w pełni dostosowanemu do specyfiki wnętrza można je uczynić bardziej ergonomicznym, a co za tym idzie, wykorzystać całe dostępne miejsce.

Oprócz tego będziesz mógł zadecydować czy wolisz fronty zabudowane, czy otwarte oraz wybrać systemy do garderoby na poddaszu, które sprawdzą się najlepiej. Jedyną wadą tego rodzaju rozwiązania może być większy koszt projektu garderoby na poddaszu. Cena za tego rodzaju koncept bywa bowiem znacznie wyższa niż w przypadku standardowych, gotowych kompletów meblowych.

Garderoba na poddaszu może okazać się doskonałym rozwiązaniem – zarówno pod względem estetyki, jak i ergonomii. Wystarczy tylko zastosować się do eksperckich porad, które opracowaliśmy wraz z doświadczonym architektem Amadeuszem Kulczykiem. Dzięki nim Twoja odzież schowana tuż pod dachem zawsze będzie zadbana i w pełnym porządku.

Tu znajdziesz najnowocześniejsze wyposażenie do garderoby >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów