MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wszystko w porządku

Jak posprzątać kuchnię w 15 minut? Zdradzamy skuteczne triki

Jak posprzątać kuchnię w 15 minut? Czasem może wydawać się to nierealne, jednak nie brakuje sytuacji, w których takie szybkie ogarnięcie przestrzeni jest niezbędne - np. przez spontaniczną wizytę gości. Nie panikuj - tylko działaj z głową! Sprawdź kilka sposobów na sprzątanie kuchni krok po kroku, które nie zajmą Ci więcej, niż właśnie ten kwadrans!

Jak posprzątać kuchnię w 15 minut? Od czego zacząć?

Od czego zacząć sprzątanie kuchni? Najlepiej od tego, by meble były znów widoczne. Bałagan najszybciej i najczęściej tworzymy właśnie na blatach. Opakowania po jedzeniu, brudne noże, okruszki, sterta talerzy i szklanek do mycia… Wszystko to sprawia, że w kuchni dosłownie nie ma jak się ruszyć, nie mówiąc już o spokojnym przygotowaniu czegokolwiek.

Niech pierwszy kamieniem rzuci ten, kto nigdy nie miał ochoty w takiej sytuacji zgarnąć wszystkiego do worka i wyrzucić za okno! Naturalnie nie jest to żadne rozwiązanie i kuchnię trzeba jednak posprzątać. Lepiej jednak nie podchodzić do tego chaotycznie - bo będzie z tego więcej nerwów i kręcenia się w kółko, niż pożytku.

Jak zaplanować szybkie sprzątanie kuchni?

  • Zrób miejsce w zlewie - często leżą w nim pojedyncze rzeczy, które utrudniają swobodne korzystanie z niego. Jeśli więc w zlewie leżą pojedyncze sztućce czy szklanki, najczęściej już umyte - po prostu je schowaj. Pusty i wyczyszczony zlew, gotowy do wkładania do niego brudnych naczyń, to podstawa przygotowań do spokojnego sprzątania.
  • Przygotuj worki i kubły na śmieci - nie ma co się oszukiwać - zawsze największą część bałaganu stanowią śmieci. Przygotowanie kubłów lub worków do ich segregacji znacznie ułatwi i uprzyjemni sprzątanie. Po prostu będziesz wrzucać wszystko w odpowiednie miejsca, bez szukania i zastanawiania się (trzymając coś w ręce), gdzie jest worek i gdzie to wyrzucić.
  • Przygotuj środki czystości - są przecież niezbędne do robienia porządków. Żeby nie szukać ich w trakcie sprzątania, na szafce ustaw wszystko to, co potrzebne - wówczas w razie potrzeby po prostu sięgniesz po potrzebną butelkę. Przygotuj również rękawiczki do sprzątania - częsty kontakt z chemią domową prędzej niż później odbije się negatywnie na kondycji skóry dłoni i paznokci. Niektóre środki działają również silnie, więc bezpośredni kontakt z nimi jest w ogóle niewskazany!
  • Włącz muzykę - sprzątanie czy gotowanie wówczas, gdy towarzyszy Ci muzyka, którą lubisz, będzie po prostu przyjemniejsze! Dobre przygotowanie się do działania to połowa sukcesu, bo prace przebiegną spokojniej i sprawniej.

Sprawdź też: Jak segregować śmieci? Sprawdź zasady segregacji śmieci w domu

Szybkie sprzątanie kuchni – krok po kroku

Meble kuchenne powoli znikają pod stertą różnych przedmiotów? Czas działać! Zaplanuj sprzątanie krok po kroku - dzięki temu porządki zrobisz szybko, sprawnie i bez konieczności wracania do poprzednich czynności.

Krok 1. Pozbieraj niepotrzebne drobiazgi

Tym, co najbardziej przeszkadza w utrzymaniu porządku, są drobiazgi różnego rodzaju. Sprawiają wrażenie bałaganu, a przy tym utrudniają porządki, plącząc się pod nogami czy na blatach i szafkach. Dlatego w pierwszej kolejności uprzątnij właśnie drobiazgi. Segregowanie ich zwykle zajmuje najwięcej czasu - zaoszczędzisz go, jeśli zgarniesz je do jednego pudełka i póki co odłożysz na bok. Gdy kuchnia będzie już posprzątana, wróć do tego pudełka i zajmij się pracami wykończeniowymi - czyli właśnie segregacją tych drobiazgów.

Krok 2. Pozbieraj brudne naczynia

Z całego mieszkania - nie ma sensu się rozdrabniać i pakować zmywarkę czy zamaczać w zlewie naczynia tylko z kuchni, jeśli w innych częściach domu także znajdują się naczynia, które trzeba będzie umyć. Zrób to od razu! Dzięki temu zniknie większa część bałaganu i będziesz mógł się zająć czyszczeniem powierzchni.

Krok 3. Wyrzuć śmieci

Ten krok poniekąd wiąże się z poprzednim - bo na talerzach i na blatach nieraz znajdują się opakowania po jedzeniu. Zbierając naczynia do zlewu czy do zmywarki, od razu wyrzucaj śmieci do odpowiednich worków lub kubłów. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a sprzątanie będzie szybkie, sprawne i spokojne.

Do tej kategorii możemy zaliczyć również wszelkie odpady walające się po podłodze: puste reklamówki z zakupów, folie ze zgrzewek (np. wody w butelce czy napojów), a także te, które po prostu spadły. Puste reklamówki, które możesz wykorzystać ponownie, wrzuć do jednej torby, a śmieci po prostu wyrzuć.

Krok 4. Wyczyść kuchenkę i blaty

Sprzątanie kuchni jest już prawie skończone! Teraz czas na wykończenie, czyli na czyszczenie powierzchni. Jak szybko ogarnąć kuchnię pod tym względem? Jeśli do uprzątnięcia masz zaschnięte plamy, to aby uniknąć szorowania powierzchni, spryskaj je odpowiednim płynem (np. odtłuszczającym, ale dobrze sprawdza się również roztwór wody z płynem do naczyń) i pozostaw go na kilka minut. Po chwili zabrudzenia rozmiękną, dzięki czemu zmyjesz je bez problemu.

NATURAL SCANDI ZEST 3 POJEMNIKÓW Z DREW.RĄCZKĄ BIAŁYCH

NATURAL SCANDI ZEST 3 POJEMNIKÓW Z DREW.RĄCZKĄ BIAŁYCH

55 zł 100 zł
Lunchbox pojemnik na żywność okrągły DUKA CLIK 820 ml szklany

Lunchbox pojemnik na żywność okrągły DUKA CLIK 820 ml szklany

50 zł
Lunchbox pojemnik na żywność okrągły DUKA CLIK 280 ml szklany

Lunchbox pojemnik na żywność okrągły DUKA CLIK 280 ml szklany

35 zł
Lunchbox pojemnik na żywność DUKA CLIK 800 ml szklany

Lunchbox pojemnik na żywność DUKA CLIK 800 ml szklany

50 zł

Jak szybko posprzątać kuchnię? Skuteczne triki

Jak sprzątać kuchnię, by porządki były jeszcze szybsze i przyjemniejsze? Poznaj 3 sposoby na szybkie sprzątanie kuchni! To:

  • Brak litości - nie odkładaj niczego na potem. Śmieci wyrzucaj od razu, zaschnięte naczynia od razu zamocz, wynieś także z kuchni to, co niepotrzebne.
  • Działanie według planu - złapanie się za głowę i narzekanie pod nosem, ile jest do zrobienia, nie tylko w niczym nie pomaga, ale wręcz przeszkadza, bo niesamowicie demotywuje do działania. Zrób plan i się go trzymaj - szybko przekonasz się, że to działa.
  • Sprzątanie segmentami - jeśli chcesz zrobić wszystko naraz, to nie zrobisz nic - bo pogubisz się w bałaganie. Dlatego sprzątaj etapami, grupując przedmioty, albo przynajmniej sprzątaj każdy kącik kuchni po kolei. To tylko tyle - i aż tyle!

To Ci się przyda: 7 najczęściej popełnianych błędów przy sprzątaniu

Jak często sprzątać kuchnię?

Generalne porządki w kuchni nie będą potrzebne, jeśli będziesz sprzątać ją regularnie. Dobrym nawykiem jest sprzątanie po sobie za każdym razem po tym, gdy coś robisz w kuchni. Naturalnie nie zawsze jest na to czas ani ochota, jednak jeśli za każdym razem naczynia od razu włożysz do zlewu lub zmywarki, śmieci wyrzucisz do kosza, a plamy zetrzesz - gruntowne sprzątanie zwyczajnie nie będzie potrzebne.

Blaty kuchenne należy przecierać co najmniej raz dziennie, a jeśli coś było na nich przyrządzane - za każdym razem przed i po użyciu. Proste nawyki mogą zdecydowanie ułatwić codzienne korzystanie z kuchni i sprawić, że sprzątanie zajmie Ci nie 15 minut, a dosłownie chwilę.

Kosz na śmieci MELICONI Ecobin 50L Biały

Kosz na śmieci MELICONI Ecobin 50L Biały

100 zł
Kosz do segregacji śmieci DUKA BIN 12 l szary

Kosz do segregacji śmieci DUKA BIN 12 l szary

100 zł
Kosz na śmieci PROSPERPLAST IKWB25S4-405U (4x25l) Wielokolorowy

Kosz na śmieci PROSPERPLAST IKWB25S4-405U (4x25l) Wielokolorowy

110 zł
Kosz na śmieci CURVER 02170-P80-00 9L Szaro-zielony

Kosz na śmieci CURVER 02170-P80-00 9L Szaro-zielony

16 zł

Jak zrobić porządek w kuchni w 15 minut? Podejdź do tego z planem i przygotuj się. Wyciągnięcie środków czystości, przygotowanie worków i kubłów na śmieci, a także rękawiczek ochronnych i innych akcesoriów potrzebnych do sprzątania to pozornie nieistotny, a jednak bardzo ważny element sprytnego i sprawnego sprzątania!


Inne artykuły w tej kategorii