Stylowe nowości z wysyłką w 48h - w sam raz na święta!💐

Garderoba

Garderoba – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023

Garderoba – inspiracje, które warto zobaczyć

Interesują Cię inspiracje z garderobą w roli głównej? Jesteś we właściwym miejscu. Koniec z przeglądaniem tysięcy witryn internetowych w poszukiwaniu weny. Na tej stronie znajdziesz najciekawsze pomysły na garderobę. Spójrz na zdjęcia zamieszczone powyżej. Są wspaniałym źródłem natchnienia! Czerp z niego pełnymi garściami. Modne, funkcjonalne i eleganckie aranżacje garderoby czekają na odkrycie. Poznaj je wszystkie!

Garderoby – poznaj ich rodzaje

Garderoba otwarta czy zamknięta? A może królestwo ubrań zorganizowane w oddzielnym pomieszczeniu? Poznaj zalety przywołanych rozwiązań i wybierz opcję idealną dla siebie.

Garderoba otwarta

Garderoba otwarta to wydzielona przestrzeń do przechowywania dużej ilości ubrań, która jest integralną częścią danego pomieszczenia. Nie znajdziesz w niej żadnych drzwi. Wszystkie rzeczy wiszące na drążkach lub leżące na półkach są doskonale widoczne, co jest zarówno wadą, jak i zaletą opisywanego rozwiązania. Z jednej strony domownicy mają łatwy dostęp do swoich koszulek, spodni czy sukienek, z drugiej – odzież pozostawiona na wierzchu przyciąga kurz i szybciej się brudzi. Wymaga więc częstego prania.

Poza tym otwarta garderoba oznacza konieczność utrzymywania porządku w ubraniach. Trzeba je stale segregować i odkładać na miejsce. Bałagan na półkach lub wieszakach stworzy wrażenie chaosu i przytłoczy aranżację. Odpowiednio wyeksponowana odzież może być jednak również ozdobą danego wnętrza. Taki sposób przechowywania rzeczy świetnie sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu.

Garderoba zamknięta

Garderoba zamknięta to świetne rozwiązanie dla właścicieli psów i kotów. Odzież schowana za drzwiami jest lepiej zabezpieczona przed czworonożnymi pupilami. Istnieje więc mniejsze ryzyko, że zwierzaki zniszczą lub zabrudzą Twoje ulubione koszule, sukienki czy spodnie. Ten sposób przechowywania odzieży ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – pozwala na sprytne ukrycie ewentualnego bałaganu wśród ubrań. Nieposkładane T-shirty bądź pomieszane skarpetki wreszcie przestaną być widocznym problemem.

Garderoba jako osobne pomieszczenie

Garderoba jako oddzielne pomieszczenie – ten pomysł cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Niestety mieszkańcy bloków zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na to, by jeden pokój pełnił wyłącznie funkcję królestwa ubrań. Choć nie da się ukryć, że przywołane rozwiązanie ma wiele rozmaitych zalet.

Oznacza przede wszystkim więcej miejsca na przechowywanie odzieży i lepszą organizację całej przestrzeni. W takiej garderobie można na przykład umieścić siedzisko. To bardzo przydatny mebel, dzięki któremu zakładanie i sznurowanie obuwia staje się znacznie łatwiejsze.

garderoba inspiracje

Garderoba – gdzie powinna się znajdować?

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze rodzaje garderoby. Nasuwa się pytanie: gdzie ulokować królestwo ubrań? W pobliżu sypialni? Niedaleko łazienki? A może obok przedpokoju? Poznaj zalety poszczególnych rozwiązań i wybierz opcję najlepszą dla siebie.

Garderoba obok sypialni

Garderoba przy sypialni to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Zresztą nie bez powodu. Taka lokalizacja ma wiele zalet. Można ubrać się i przyszykować do wyjścia z domu niemal natychmiast po wstaniu z łóżka, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu podczas porannej krzątaniny. Nie trzeba przechodzić przez całe mieszkanie, by wziąć z szafy niezbędną odzież. Wszystkie rzeczy znajdują się zawsze pod ręką.

Garderoba obok przedpokoju

Garderoba przy korytarzu powoli Ci rozwiązać problem porozrzucanych płaszczy, kurtek i innych okryć wierzchnich, które nie mają swojego stałego miejsca. Możesz w niej również umieścić buty, a także różnego rodzaju dodatki na przykład czapki, szaliki, apaszki, rękawiczki, torebki itp.

Garderoba obok łazienki

Garderoba zlokalizowana w pobliżu łazienki służy zwykle do przechowywania ręczników i szlafroków. Może też pełnić funkcję pralni oraz prasowalni. Wystarczy umieścić w niej odpowiednie urządzenia i akcesoria. Nie zapominaj o zamontowaniu w pomieszczeniu systemu wentylacyjnego. W przeciwnym razie we wnętrzu pojawi się wilgoć.

Sprawdź też: Garderoba na poddaszu – fakty i mity. Jak urządzić garderobę pod skosem?

Projekt garderoby – od czego zacząć?

Projektowanie garderoby warto zacząć od postawienia kilku prostych, ale niezwykle ważnych pytań. Zastanów się, gdzie chcesz umieścić swoje królestwo ubrań i co zamierzasz w nim trzymać. Jeśli nie udało Ci się wygospodarować zbyt wiele miejsca na przechowywanie odzieży, postaw na otwartą konstrukcję szafek. Dzięki rezygnacji z frontów zaoszczędzisz kilka cennych centymetrów, a cała aranżacja zyska na lekkości.

Przy aranżacji garderoby wykorzystaj jasne, stonowane kolory, na przykład śnieżną biel, delikatną szarość lub subtelny beż. Zastosowanie tych barw rozjaśni przestrzeń i sprawi, że pomieszczenie wyda się większe niż w rzeczywistości. Poza tym wspomniane odcienie będą świetnym tłem dla Twoich ubrań i ułatwią Ci tworzenie codziennych stylizacji. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa też odpowiednie oświetlenie. Zainwestuj w wiele źródeł światła. Każdy zakamarek szafy powinien być dobrze widoczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie lampek lub taśm ledowych w zabudowie meblowej.

Duże znaczenie ma również właściwa organizacja przestrzeni w garderobie. Jeżeli Twoja garderoba nie grzeszy metrażem, zainwestuj w meble robione na zamówienie. Dzięki temu optymalnie zagospodarujesz każdy centymetr kwadratowy wolnego miejsca i stworzysz przestrzeń skrojoną na miarę Twoich potrzeb. Nie zapomnij o kupnie organizerów. Przydadzą się wiszące kosze, pudełka na buty i różnego rodzaju akcesoria, na przykład biżuterię.

Dowiedz się więcej: Jak zaprojektować garderobę? Odpowiadamy na 5 najczęstszych pytań

projekt garderoby

Aranżacja garderoby – o czym warto pamiętać?

Urządzenie garderoby bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy robisz to po raz pierwszy. Bez obaw. Sprawdź, co zrobić, by zaaranżować funkcjonalne i eleganckie królestwo dla Twoich ubrań.

Wyznacz w garderobie strefy

Kluczem podziału może być między innymi rodzaj odzieży przechowywanej na danej przestrzeni. Drążki i wieszaki to dobre miejsce na okrycia wierzchnie, na przykład płaszcze czy kurtki. Natomiast wąskie, wysuwane półki doskonale nadają się do przechowywania butów. O wyznaczeniu stref w garderobie warto pomyśleć też w sytuacji, gdy z jednej garderoby korzysta jednocześnie kilka osób. Dzięki odpowiedniej organizacji wyodrębnionych sektorów utrzymywanie porządku w danym pomieszczeniu staje się znacznie łatwiejsze.

Dobrze zaplanuj zabudowę w garderobie

Zwróć uwagę na kształt pomieszczenia, w którym zamierzasz urządzić swoją garderobę. We wnętrzach na planie kwadratu świetnie sprawdzi się zabudowa przypominająca literę U, natomiast w małych i wąskich pokojach warto zastosować układ typu L. Pamiętaj o jednej bardzo istotnej kwestii – poszczególne meble muszą być ustawione w taki sposób, by zapewnić swobodę poruszania się i otwierania szafek lub szuflad. Wolna przestrzeń nie powinna być mniejsza niż 120 centymetrów.

Wygospodaruj odpowiednią ilość miejsca na garderobę

Garderoba powinna mieć minimum 3,5 m². Jeśli chcesz urządzić w niej również przebieralnię, musisz zadbać o nieco więcej przestrzeni, bo około 6-8 m². Nie wypełniaj garderoby po brzegi. Ściśnięte koszulki, spodnie czy sukienki nie wyglądają zbyt dobrze i szybciej się niszczą. Poza tym warto zostawić w szafach i szafkach trochę wolnego miejsca na nowe nabytki.

Nie zapomnij o wentylacji

Wentylacja to podstawa nie tylko w garderobach zlokalizowanych przy łazience, ale wszystkich pomieszczeniach pozbawionych okna. Najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja we wnętrzu osobnego systemu wymiany powietrza, ale możesz też zamontować kratkę wentylacyjną między garderobą a sypialnią lub innym wnętrzem znajdującym się w pobliżu.

Meble do garderoby – jakie są niezbędne?

Szafa i regał – te meble w garderobie to absolutny must have. Co jeszcze powinno się w niej znaleźć? Wiszące półki ścienne i szafki wolnostojące, a także witryny z przeszkleniami. Jeśli masz do dyspozycji niewielką i niezbyt ustawną przestrzeń, wybierz wyposażenie robione na wymiar. Dzięki temu dopasujesz każdy element do swoich rzeczywistych potrzeb i upodobań.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też meble modułowe, czyli modele złożone z modułów, które można ze sobą dowolnie łączyć i tworzyć oryginalne konfiguracje dostosowane do indywidualnych oczekiwań. Co więcej, w razie konieczności wystarczy zmienić układ poszczególnych segmentów, by stworzyć zupełnie nową konstrukcję. I to bez wydawania dodatkowych pieniędzy.

wnętrze garderoby inspiracja

Wnętrze garderoby – co jeszcze powinno zawierać?

O funkcjonalności danej garderoby świadczy jej wnętrze. Dobrze zaprojektowane królestwo ubrań powinno zawierać miejsce na wieszanie długich i krótkich ubrań. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się szafa lub gablota z drążkami rozmieszczonymi na różnych wysokościach. Koszule, spódniczki i sukienki typu mini potrzebują ok. 100 cm, a odzież w wersji long – 150 cm. Pamiętaj, że mebel, w którym ulokujesz wspomniane rzeczy nie może być zbyt płytki. Optymalna głębokość szafy wynosi 60-70 cm.

Kolejny ważny element wyposażenia garderoby to szuflady na bieliznę, podkoszulki czy spodnie. Lubisz ten sposób przechowywania? Świetnie. Odpowiednio poukładana i posegregowana odzież zajmie mniej miejsca niż rzeczy powieszone na wieszakach. Pamiętaj tylko, by podczas składania nie przygładzać zbytnio brzegów ubrań, by zminimalizować ryzyko powstawania nieestetycznych śladów na materiałach.

W garderobie powinna się również znaleźć przestrzeń na ubrania sezonowe. Co zrobić w zimie z letnimi elementami odzieży? Zawiń je w poszewkę i umieść na rzadziej używanej półce. Możesz je również zrolować i włożyć do pudełka albo zapakować do worka zamykanego próżniowo. Rzadziej używane swetry, golfy czy kurtki trzymaj w zacienionym miejscu. Dzięki temu nie wyblakną pod wpływem światła słonecznego.

Szafy, szafki czy półki na odzież to jednak nie wszystko. Dobrze wyposażona garderoba nie będzie kompletna bez lustra lub toaletki. Warto również wygospodarować w królestwie ubrań miejsce na rozłożenie żelazka i przeprasowanie rzeczy (musisz tylko mieć dostęp do gniazdka). Przyda się też mały puf albo krzesło, na którym będzie można przysiąść podczas zakładania lub sznurowania butów.

Nie zapominaj o kilku ważnych kwestiach – odpowiednim oświetleniu poszczególnych półek (zwłaszcza gdy w danym wnętrzu nie zamontowano okna), a także dostosowaniu wnętrza garderoby do potrzeb jej użytkowników. Każdy domownik powinien mieć w niej indywidualną przestrzeń do przechowywania swoich rzeczy. Ubrania nie mogą być wymieszane.

Przeczytaj więcej: Wyposażenie garderoby – 8 rzeczy, które musisz mieć w swojej garderobie

Pomysły na garderobę – który wybierzesz?

Wiesz już, jak będzie wyglądać Twoja wymarzona garderoba? Nie? Nic nie szkodzi. Oto trzy sprawdzone pomysły na urządzenie stylowej garderoby. Zainspiruj się!

Garderoba w stylu loft

Garderoba w stylu industrialnym jest surowa i minimalistyczna. Można w niej znaleźć proste, drewniane szafy utrzymane w stonowanej kolorystyce, przeszklone konstrukcje, a także otwarte półki i metalowe wieszaki na kółkach. Dobór wyposażenia zależy w dużej mierze od tego, jak wielką przestrzenią dysponujesz.

Dowiedz się więcej: Jaką szafę wybrać do garderoby w stylu loft? Sprawdź 6 propozycji

Garderoba z toaletką

Garderoba z toaletką z pewnością ucieszy niejedną przedstawicielkę płci pięknej. Co ważne, wcale nie trzeba dysponować dużą przestrzenią. Na rynku znajdziesz wielofunkcyjne meble, na przykład szafę z miejscem na kosmetyki i przybory do makijażu. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, możesz oczywiście zainwestować w klasyczny stolik z lustrem i szufladką na drobne akcesoria.

Garderoba dla pary

Garderoba dla pary musi być przede wszystkim podzielona na strefę damską i męską. Najpierw jednak warto zrobić listę rzeczy, które będą przechowywane w danym wnętrzu (ilość płaszczy, kurtek, butów etc.). Ułatwi to znacznie późniejszą aranżację przestrzeni i dobór poszczególnych mebli oraz organizerów.

pomysł na garderobę

Garderoba – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Masz jeszcze jakieś pytania, na które nie znalazłeś dotychczas odpowiedzi? W takim razie sprawdź listę zamieszczoną poniżej.

Jak dobrze zaplanować garderobę?

Planując garderobę, nie zapomnij o funkcjonalnym podziale przestrzeni, odpowiednim oświetleniu garderoby, wentylacji i oczywiście praktycznym wyposażeniu. Uwzględnij przy tym potrzeby wszystkich osób, które z danego pomieszczenia będą korzystać.

Sprawdź również: Jak urządzić funkcjonalną garderobę? Zobacz porady ekspertów

Jak przerobić pokój na garderobę?

Wystarczy zamontować w pokoju pojemną szafę z systemem drążków, półek i szuflad. Jeśli wnętrze jest małe można zdecydować się na otwartą konstrukcję mebla albo zainstalować w nim przesuwne drzwi z lustrami, które optycznie powiększą przestrzeń.

Przeczytaj koniecznie: Jak wydzielić miejsce na garderobę w mieszkaniu w bloku?

Jak zamontować półki w garderobie?

Półki w garderobie możesz zamocować przy użyciu specjalnych wsporników lub kleju. Wszystko zależy od tego, co zamierzasz na nich przechowywać.

Jakie drzwi wybrać do garderoby?

Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w drzwi przesuwne z lustrzanymi frontami. Zabierają mniej miejsca niż tradycyjne modele i dodatkowo powiększają wnętrze.

Czym zasłonić wejście do garderoby?

Co wybrać zamiast drzwi do garderoby? Możesz zastąpić je zasłonką lub kotarą zawieszoną na drążku.

Jak urządzić garderobę w małym mieszkaniu?

Masz pomysł na małą garderobę? Wykorzystaj zabudowę na wymiar, lustra, przeszklone fronty szaf i jasne barwy. Dzięki temu wnętrze wyda się większe niż w rzeczywistości.

Ile kosztuje garderoba na wymiar?

Średni koszt garderoby na wymiar to ok. 2 tysiące złotych. Choć oczywiście wiele zależy od ilości zamówionych szafek i szuflad, a także jakości materiałów, z których poszczególne komponenty zostały wykonane.

Jak zrobić garderobę tanim kosztem?

Możesz wyremontować i odnowić stare szafy i komody. Będzie Cię to kosztować trochę wysiłku, ale nie nadwyręży zbyt mocno portfela.

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.