Rośliny w domu

Kwiaty doniczkowe kwitnące na biało – TOP 10 najpiękniejszych gatunków

Kwiaty doniczkowe kwitnące na biało to wyjątkowo wdzięczne rośliny, które mogą stanowić subtelną i nienarzucającą się ozdobę każdego wnętrza. Idealnie sprawdzą się zarówno w salonie w stylu skandynawskim, jak i w nowoczesnej sypialni. Dziś mamy dla Ciebie zestawienie 10 najpiękniejszych białych kwiatów. Nazwy niektórych z nich mogą być Ci znane – przyjrzyj się im i wybierz coś dla siebie!

kwiaty doniczkowe kwitnace na bialo
Wybierz najmodniejsze doniczki z wyprzedaży >>

Kwiaty doniczkowe kwitnące na biało – TOP 10 gatunków

Biały to kolor kojarzący się z czystością i niewinnością. I takie właśnie są białe kwiaty – delikatne i dyskretne, a przy tym uniwersalne i ponadczasowe. Istnieje wiele pięknych gatunków kwiatów doniczkowych domowych kwitnących na biało. Decydując się na jeden lub kilka z nich, weź pod uwagę nie tylko to, jak wyglądają, ale również to, jak należy je pielęgnować i w jakich miejscach czują się najlepiej.

1. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest nie tylko piękny, ale również praktyczny! Należy do roślin, które skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków lotnych. Te kwiaty doniczkowe kwitnące na biało są niewymagające w uprawie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że lubią wilgoć i regularnie zraszać je czystą wodą. Skrzydłokwiat dobrze czuje się w jasnych, ale nie mocno nasłonecznionych miejscach.

Zobacz, jak pielęgnować skrzydłokwiat >>

2. Stefanotis bukietowy

Stefanotis to roślina równie piękna, co kapryśna. Jeśli szukasz czegoś łatwego w uprawie, zdecyduj się raczej na inny gatunek. Jeśli szukasz wyzwania, Stefanotis jest dla Ciebie. To roślina światłolubna – lubi nasłonecznione miejsca, ale… nie za bardzo. W okresie wegetacyjnym temperatura, w jakiej przebywa ten kwiat kwitnący na biało, powinna być stosunkowo wysoka (22-28°C), a zimą niska (10-15°C). To bardzo ważne, ponieważ bez okresu przechłodzenia stefanotis nie zakwitnie ponownie.

kwiaty doniczkowe kwitnace na bialo stefanotis
Stefanotis bukietowy, źródło: NAPA / Shutterstock

3. Storczyk

Storczyki to piękne kwiaty doniczkowe kwitnące na biało, które pięknie wyglądają przez cały rok, a z ich pielęgnacją poradzą sobie nawet osoby zupełnie początkujące. Wyjątkowo łatwy w uprawie jest storczyk falenopsis. Roślina ta dobrze się czuje w umiarkowanych temperaturach (20-22°C) i nie lubi przeciągów. Warto postawić ją w jasnym pokoju, ale nie w mocno nasłonecznionym miejscu, ponieważ liście mogą zacząć żółknąć.

Sprawdź nietypowe metody pielęgnacji storczyków >>

4. Hoja

Jeśli szukasz niewymagającej rośliny doniczkowej kwitnącej na biało o pnących się pędach, hoja będzie idealnym wyborem. Zapewnij jej umiarkowaną temperaturę, podlewaj raz na tydzień i zorganizuj jej miejsce, po którym będzie mogła się piąć, np. specjalną drabinkę. Odwdzięczy się przepięknymi, oryginalnymi i przykuwającymi spojrzenia kwiatami.

rosliny doniczkowe kwitnace na bialo

5. Azalia

Azalia to roślina doniczkowa kwitnąca na biało, która lubi niskie temperatury i wymaga regularnego podlewania. Należy stale dbać o to, by ziemia, w której się znajduje, była wilgotna. Azalia jest wdzięcznym kwiatem – odpowiednio pielęgnowana będzie kwitła przez wiele sezonów.

bialy kwiat w doniczce azalia

6. Hiacynt

Hiacynt to przepiękny, słodko pachnący kwiat, który w warunkach ogrodowych kwitnie od marca. Dzięki prostym zabiegom, białe hiacynty posadzone w doniczce mogą kwitnąć już w styczniu. Trzeba się jednak do tego przygotować odpowiednio wcześnie, bo już we wrześniu. Jesienią kup nieuszkodzone, jędrne cebulki i na 2-3 miesiące umieść je w miejscu o niskiej temperaturze (może być nawet górna półka w lodówce). Po tym czasie, gdy pojawią się zawiązki korzeni, możesz zasadzić hiacynty w doniczkach z ziemią.

biale kwiaty doniczkowe
Hiacynt, źródło: Katarzyna Golembowska / Shutterstock
Sprawdź, jak uprawiać hiacynty doniczkowe >>

7. Jaśmin

Jaśmin to kwiat doniczkowy kwitnący na biało, który pachnie wręcz obłędnie. To roślina pnąca, która potrzebuje dużo światła i nie lubi przeciągów. Wymaga stałego nawożenia i regularnego nawadniania, najlepiej odwapnioną wodą. Jaśmin lubi wilgoć, dlatego warto raz w tygodniu delikatnie spryskać go wodą.

8. Gardenia

Gardenia jest dość wymagająca w uprawie. Nawet najdrobniejszy błąd może sprawić, że jej liście będą żółknąć, a kwiaty opadać. Gwarantujemy jednak, że otoczona odpowiednią opieką odwdzięczy się pięknym wyglądem i cudownym zapachem.

Gardenia, źródło: Maryana Volkova / Shutterstock
Gardenia, źródło: Maryana Volkova / Shutterstock

9. Geranium (anginka)

Pelargonia pachnąca, anginka, geranium – pod tymi nazwami kryje się jeden z piękniejszych kwiatów doniczkowych o pachnących liściach. Geranium nie tylko świetnie się prezentuje, ale znane jest również ze swoich właściwości leczniczych – olejek z geranium uważany jest między innymi za skuteczny środek na ból ucha. Więcej o tej roślinie dowiesz się z artykułu Anginka (pelargonia pachnąca) – pielęgnacja i uprawa w domu.

10. Kalia

Kalia to jeden z najpiękniejszych białych kwiatów doniczkowych na balkon i do domu. Jak wiele kwiatów z naszego zestawienia lubi światło, ale źle znosi bezpośrednie wystawianie na działanie promieni słonecznych. Kalia ma również dość wysokie wymagania co do gleby – by kwitnąć i się rozwijać, potrzebuje żyznego i próchnicznego podłoża.

bialy kwiat doniczkowy na balkon
Kalia, źródło: Peter Turner Photography / Shutterstock
Zobacz, jakie kwiaty cieniolubne wybrać na balkon i do domu >>

Jak widać, nawet jeśli nie masz doświadczenia w uprawie roślin, spośród kwiatów doniczkowych kwitnących na biało możesz wybrać taki, który nie będzie wymagał dużego nakładu pracy. Kilka prostych zabiegów i odpowiednie nawozy wystarczą, by piękne rośliny z białymi kwiatami zdobiły Twoje mieszkanie.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów