Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
GIRA - TEMA
GIRA - TEMA
Opublikowany:  

Czy można stworzyć inteligentny dom bez konieczności wymiany instalacji elektrycznej?

Jeśli jesteś miłośnikiem nowinek technologicznych, to z pewnością znasz już pojęcie „inteligentny dom”. To jeden z najpopularniejszych tematów podejmowanych obecnie przy projektowaniu instalacji elektrycznych. Może dotyczyć zarówno rozbudowanych systemów zarządzania budynkiem, jak i rozwiązań obejmujących jeden lub dwa produkty sterowane przez aplikację na telefon. Czy jednak system inteligentnego domu można zainstalować na istniejącej instalacji elektrycznej, bez konieczności przeprowadzania remontu?

Inteligentny dom – co to takiego?

To dom, w którym znajdują się systemy automatyki domowej, pozwalające na kontrolę urządzeń poprzez specjalne moduły, zegary, czujniki, a także z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Rozbudowany system inteligentnego domu może obejmować rozwiązania integrujące w sobie wiele różnych funkcji, np. oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację i systemy alarmowe, a także te proste, na które składa się np. kilka „inteligentnych żarówek” czy sterowanie roletami. To, jak zaawansowany będzie system, zależy od potrzeb i upodobań domowników.

Jaki system inteligentnego domu wybrać?

Znanym producentem inteligentnych systemów jest firma Gira, która już od ponad 30 lat promuje rozwiązania automatyki domowej, oparte o międzynarodowy standard KNX. Jego członkami jest ponad 500 producentów ze wszystkich branż związanych z wyposażeniem domu, produkujących ponad 8000 produktów, mogących być częścią tego systemu. Jest to jednak system zaawansowany, dlatego wymaga wykonania całkowicie nowej, dedykowanej instalacji elektrycznej i magistrali zarządzającej.

Czy zatem można cieszyć się zaletami systemu inteligentnego domu bez przeprowadzania remontu? Oczywiście! Wystarczy sięgnąć po Gira System 3000, który nie wymaga ingerencji w istniejącą instalację elektryczną, a jego instalacja polega na wymianie tradycyjnych włączników ściennych na moduły systemu.

Sposób na inteligentny dom bez wymiany instalacji

Gira System 3000 umożliwia sterowanie oświetleniem i żaluzjami, a od niedawna również ogrzewaniem. Dostępne są zarówno proste moduły ściemniające oświetlenie, jak i zegary sterujące ogrzewaniem, moduły sterowania żaluzjami, a także czujki ruchu. Bardzo ważnym aspektem systemu jest zastosowanie uniwersalnych ściemniaczy, obsługujących różne rodzaje źródeł światła, bezproblemowo działających z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku modelami przeznaczonych do ściemniania opraw LED.

Poza niewątpliwą zaletą wynikającą z możliwości montażu na istniejącej instalacji elektrycznej, bez konieczności prowadzenia prac budowlanych, ciekawą funkcjonalnością systemu jest możliwość zastosowania do sterowania oświetleniem, żaluzjami czy ogrzewaniem modułów z technologią Bluetooth. Dzięki temu zyskujemy możliwość sterowania wszystkimi urządzaniami za pomocą telefonu.

Najnowszym produktem w gamie urządzeń Gira System 3000 jest dotykowy przycisk ściemniacza. Urządzenie to pozwala na uruchomienie oświetlenia z zaprogramowanymi poziomami natężenia światła, a specjalny pasek LED pokazuje poziom rozjaśnienia lampy.

Gira System 3000 – możliwości zastosowania

Gira System 3000 to doskonałe rozwiązanie do mieszkań prywatnych, szczególnie gdy chcesz stworzyć prosty system zarządzania oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem w wybranych pomieszczeniach bez konieczności modyfikacji istniejącej instalacji elektrycznej.

Bardzo ważną zaletą systemu jest możliwość zastosowania wielu ściemniaczy dla jednego obwodu oświetleniowego. Przy klasycznych ściemniaczach jest to niemożliwe. Możemy na przykład zastosować niezależne ściemnianie z 3 punktów dla jednej lampy. Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie? Na przykład w sypialni, jeżeli chcesz ściemniać, włączać, wyłączać lampę na suficie nie tylko z przycisku przy wejściu, ale również z przycisków po obu stronach łóżek. Ciekawostką systemu jest również możliwość zastosowania podwójnego ściemniacza schodowego, przy klasycznej instalacji, gdzie wcześniej był zastosowany zwykły pojedynczy klawisz schodowy.

Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że podczas odświeżania pomieszczenia chcesz zastąpić lampę sufitową nowoczesnym szynoprzewodem z dwoma obwodami oświetleniowymi – chciałbyś również mieć możliwość ich ściemniania. Przy obecnych rozwiązaniach wiąże się to niestety z uciążliwym kuciem ścian i nowymi kablami, natomiast z Gira System 3000 wystarczy, że wymienisz stare włączniki na nowe i... gotowe.

Systemy inteligentnego domu sprawdzają się również idealnie w salach konferencyjnych czy pokojach hotelowych, czyli pomieszczeniach, w których często zmieniają się goście. Dzięki prostemu parowaniu nowego telefonu z włącznikiem oświetlenia, każdy nowy użytkownik pomieszczenia szybko i łatwo uzyskuje dostęp do sterowania oświetleniem lub żaluzjami z poziomu swojego telefonu.

System będzie również dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie planowana jest wymiana klasycznego włącznika oświetleniowego na czujkę ruchu. W niektórych pomieszczeniach, np. takich jak garaże, czujka ruchu będzie bardziej funkcjonalna, gdyż oświetlenie załączy się automatycznie po wjechaniu auta lub wejściu do garażu, a także wyłączy się po zadanym czasie. Podobnie w korytarzach, łazienkach, czy garderobach. A wszystko to bez zmiany istniejącego okablowania.

Gira System 3000 to także ciekawe rozwiązaniem dla tych, którzy chcą rozszerzyć istniejące sterowanie żaluzjami o dodatkowe funkcje. Sterownik żaluzjowy z wyświetlaczem umożliwia obsługę żaluzji z poziomu aplikacji na telefon. Ponadto funkcja zegara astro pozwala zaprogramować żaluzje tak, aby podnosiły się lub opuszczały zgodnie z czasem wschodu/zachodu słońca.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności