Przygotuj dom na Wielkanoc 🐣 Zobacz stoły do -60%
GIRA - TEMA
GIRA - TEMA
Opublikowany:  

Smart Home w istniejącym budynku – sprawdź, jaki system sprawdzi się w starym budownictwie

Marzysz o tym, by Twój dom był bardziej komfortowy i bezpieczny? By żyło się w nim prościej i wygodniej, a comiesięczne rachunki za prąd czy ogrzewanie obniżyły się bez wprowadzania większych zmian w codziennej rutynie? Odpowiedzią na te potrzeby jest dobrze dobrany system Smart Home, który zamontujesz w istniejącym już budynku bez uciążliwego remontu, kucia ścian i prowadzenia nowych kabli. Jak to zrobić? Sprawdź, czy to naprawdę jest takie proste!

Twój dom też może stać się Smart bez remontu

Urządzenia z kategorii inteligentnego domu nie są już zarezerwowane wyłącznie dla nowopowstałych budynków. Coraz częściej systemy Smart Home realizuje się również w istniejących domach jednorodzinnych i podczas modernizacji starego budownictwa, ponieważ cały proces nie wiąże się już z pracochłonnym i uciążliwym układaniem kabla magistrali. By tak się jednak stało, trzeba wybrać odpowiedni system, taki, który zapewni swobodę i pozwoli przekształcić stary budynek w wygodny i bezpieczny inteligentny dom. Na co się zdecydować?

Wykorzystaj swobodę oferowaną przez system KNX, który jest najpopularniejszym otwartym standardem automatyki domowej zrzeszającym ponad 500 producentów wszelkiego rodzaju urządzeń domowych. Najnowszym rozwiązaniem niemieckiej marki Gira, producenta osprzętu i urządzeń elektroinstalacyjnych, jest nowy system i portfolio urządzeń radiowych KNX RF Gira. System KNX RF daje się łatwo zrealizować w ramach modernizacji i renowacji – bez rozkuwania ścian, gdyż można wykorzystać przewody istniejącej instalacji elektrycznej 230 V.

Komunikacja KNX między poszczególnymi podzespołami odbywa się poprzez niezawodny standard KNX. Warto dodać, że również istniejące już systemy KNX można łatwo rozszerzyć o urządzenia KNX RF, dopasowując system Smart Home do aktualnych potrzeb domowników.

Smart Home – jak to działa i od czego zacząć?

Montaż systemu Smart Home w Twoim domu może być łatwiejszy, niż myślisz. W pomieszczeniach budynku musi być dostępna instalacja elektryczna 230 V – to jedyny warunek, jaki trzeba spełnić. Na bazie modułów podtynkowych System 3000 Gira montowane są nowe moduły nakładane do obsługi KNX RF, a na ścianach bez przewodu elektrycznego instaluje się zasilany bateryjnie czujnik przyciskowy KNX RF. Nowy system KNX RF jest więc instalowany w kilku prostych krokach, z całkowitym pominięciem etapu remontu, kucia ścian i kurzu.

Łatwa instalacja to jednak nie wszystko, na pewno zastanawiasz się też, czy Twoje dane będą dobrze chronione. Dobra wiadomość jest taka, że pełne bezpieczeństwo w tym zakresie gwarantuje standard KNX Secure, czyli pierwszy na świecie, niezależny od producentów i aplikacji standard bezpieczeństwa dla inteligentnych budynków. Zapewniona jest integralność i aktualność danych, uwierzytelnianie i szyfrowanie – Twój inteligentny dom będzie zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem.

Co umożliwia system KNX RF? Radiowe sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, żaluzjami, a dzięki możliwości połączenia z kablowymi urządzeniami KNX – praktyczną integrację z każdym nowoczesnym systemem domowym.

Sterowanie Smart Home KNX RF – zobacz, jakie to proste

Wiesz już, że System 3000 Gira umożliwia kompleksowe planowanie i montaż wielu funkcji sterowania oświetleniem, żaluzjami i ogrzewaniem. Innowacyjne moduły do obsługi KNX RF Gira są nakładane na moduły podtynkowe System 3000 Gira, co bez większego wysiłku pozwala zrealizować system Smart Home. Ale czy sterowanie jest wygodne i intuicyjne, a elementy Smart Home wyglądają estetycznie i będą pasowały do wystroju wnętrz?

Klawisze sterujące

Klawisze sterujące

Klawisze systemu KNX RF wyglądem zbliżone są do klasycznych włączników oświetlenia, lecz mają od nich znacznie większą funkcjonalność. Jednocześnie są one kompatybilne z całym osprzętem elektrycznym Gira System 55 zapewniając spójny design w domu.

Chcesz sterować systemem z miejsca, gdzie nie ma dociągniętego kabla elektrycznego, albo nie masz możliwości zamontowania klasycznego włącznika? Nic prostszego! Firma Gira stworzyła zasilane bateriami czujniki przyciskowe KNX RF, które mogą być zamocowane, przykręcone bądź przyklejone w dowolnym miejscu jako radiowe nadajniki ścienne, niezależnie od przewodu sieciowego i magistralnego.  Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie, kiedy np. będziesz chciał zamontować sterowanie oświetlenia w hallu lub łazience:

  • na lustrze,
  • na szklanych ścianach działowych między pomieszczeniami,
  • na boku zabudowy meblowej.

Wyższy komfort instalacji KNX RF zapewnia opcjonalny serwer Gira X1. Umożliwia on łatwą, wygodną i ekonomiczną automatyzację i wizualizację domu jednorodzinnego za pomocą KNX RF. Dzięki temu, na urządzeniach mobilnych można wykorzystać aplikację Gira Smart Home.

Serwer Gira X1 to również możliwość zaprogramowania symulacji obecności użytkowników podczas urlopu. Gwarantuje on również proste i łatwe sterowanie innymi systemami, takimi jak oświetlenie Philips Hue, czy też systemy muzyczne Sonos.

Co jeszcze potrafi aplikacja Gira Smart Home?

Aplikacja Gira Smart Home umożliwia łatwe sterowanie inteligentnym domem za pośrednictwem urządzenia mobilnego, a jej funkcjonalność jest ciągle rozszerzana. Klient końcowy może teraz samodzielnie dokonywać indywidualnych ustawień w aplikacji, a nawet zaprogramować sceny oświetleniowe. Możliwy jest również bezpieczny, zdalny dostęp do instalacji domowej w celu sprawdzenia stanu lub zdalnego zarządzania podczas nieobecności użytkowników.

Chcesz, by Twój dom zamienił się w Smart Home z prawdziwego zdarzenia? A może kupiłeś nieruchomość i planujesz modernizację, która zapewni domownikom wszystkie zalety inteligentnego domu, ale bez przeprowadzania generalnego remontu? Z KNX RF z łatwością zrealizujesz swoje plany, wykorzystując istniejącą instalację elektryczną, bez znacznych nakładów, czasochłonnych prac, brudu i hałasu.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gira.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności