Czego szukasz?
Zobacz także
GIRA - TEMA GIRA - TEMA
Opublikowany:  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze osprzętu elektrycznego?

Zaplanowanie instalacji elektrycznej jest niezwykle ważną decyzją podczas projektowania nowego domu lub mieszkania, czy też w czasie remontu. To kwestia bardzo istotna z wielu powodów – w końcu od prawidłowo rozprowadzonej instalacji elektrycznej zależy nie tylko późniejsza funkcjonalność Twojego domu, ale też komfort codziennego użytkowania. Jest to też jedna z pierwszych prac wykonywanych podczas budowy i remontu, dlatego błędy popełnione na tym etapie są niezwykle ciężkie do naprawy. Jak ich uniknąć? Podpowiadamy.

Przemyślany projekt

Jeżeli zapomnisz o doprowadzeniu okablowania do jakiegoś punktu oświetleniowego lub nie będziesz pamiętać o zaplanowaniu włącznika oświetlenia np. przy łóżku, to może się okazać, że po wytynkowaniu i pomalowaniu ścian będzie już za późno, by wprowadzić takie modyfikacje. Dlatego bardzo ważne jest, by skrupulatnie przemyśleć i zaplanować przebieg instalacji elektrycznej, pamiętając o potrzebach domowników i wymaganiach danej przestrzeni.

Kolejną decyzją, jaką musisz podjąć, jest wybór osprzętu elektrycznego, czyli wszystkich włączników, gniazd elektrycznych, gniazd multimedialnych, takich jak antenowe, sieciowe oraz coraz częściej stosowane gniazda audio-video. Czasami będą to również sterowniki żaluzji czy ogrzewania podłogowego, a także wiele innych elementów osprzętu, występujących w przestrzeniach domowych.

Postaramy się w kilku punktach przedstawić, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając osprzęt do domu. Istotność każdego z tych punktów dla każdego może być inna, ale warto rozważyć je wszystkie.

Zwróć uwagę na design

Niewątpliwie tego elementu nie można pominąć, w końcu na włączniki będziesz patrzył i korzystał z nich przez najbliższe kilka, czy kilkanaście lat. Na rynku jest w tej chwili bardzo szeroki asortyment produktów, możesz więc wybierać i dobierać je praktycznie jak chcesz. Jednak warto pamiętać, że powinny być one spójne z wystrojem wnętrz. Inna estetyka sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w duchu nowoczesnego minimalizmu, a inna w aranżacjach inspirowanych stylem loftowym, czy bogatym w detale glamour.

Na szczęście w ofercie niemieckiego producenta, firmy Gira, znajdziesz przeróżne rozwiązania – od najprostszych do bardzo ozdobnych. Firma Gira stale rozwija swoje linie wzornicze, nawiązując do pojawiających się na rynku trendów w architekturze wnętrz. Gama produktowa jest stale aktualizowana i poszerzana. Obecnie jest to 11 linii wzorniczych, w których jest ponad 90 wariantów ramek. Najnowsze z nich to współgrająca z popularnym betonem architektonicznym seria E2 w barwie szary matowy, czy też loftowe Studio z możliwością montażu natynkowego.

Możesz dobierać osprzęt na zasadzie uzupełniania i dopełniania wystroju wnętrza, możesz też szukać bardzo nietypowych rozwiązań. Jednak, co bardzo istotne, wielu projektantów wnętrz zwraca uwagę, aby unikać bardzo intensywnych, dominujących kolorów. Dlaczego? Ponieważ to, co wygląda ładnie na pierwszy rzut oka, gdzieś w katalogu lub na etapie planowania, niekoniecznie będzie sprawdzało się dobrze w praktyce, a patrzenie na taki element podczas codziennego użytkowania może stać się męczące. Również bardzo oryginalne przyciski czy włączniki, które mogą w pierwszej chwili zachwycić nas swoim nietypowym wyglądem, po czasie mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu.

Stawiaj na wysoką jakość

W przypadku jakości osprzętu, należy wspomnieć wielu aspektach. Najważniejszym jest niewątpliwie bezpieczeństwo. W przypadku instalacji elektrycznej każdy błąd w wykonaniu produktu i każda oszczędność na materiałach, z których wykonane są gniazda czy włączniki, to niestety potencjalne zagrożenie dla Ciebie i Twoich bliskich.

Jakość zastosowanych materiałów to również przyjemność z korzystania z urządzeń w życiu codziennym. Włączników oświetlenia dotykasz w końcu kilka, kilkanaście razy dziennie i choć mogłoby się wydawać, że nie zwracasz na to większej uwagi, to ważne jest, by wrażenia związane z tą czynnością były po prostu przyjemne. Jakość materiałów to również ich trwałość, gwarancja, że przez lata użytkowania nie będą pękać, odbarwiać się, kruszeć czy przestaną działać w sposób satysfakcjonujący.

Firma Gira stawia jakość i bezpieczeństwo na równi z designem swojego osprzętu. Wszystkie produkty wytwarzane są w niemieckiej fabryce w Radevormwald, gdzie firma istnieje już od ponad 115 lat. Gwarancja jakości wynikająca z hasła made in germany to coś, z czego ten producent nie zrezygnuje.

Nie zapominaj o funkcjonalności

Bardzo częstym obrazkiem, który niestety da się zauważyć w zakończonych realizacjach, jest wizualny bałagan na ścianie w zakresie osprzętu. Włączniki w jednym kolorze, design, gniazda trochę inne, obok sterownik do ogrzewania podłogowego i domofon. Od bardzo wielu lat firma Gira tworzy swoje produkty w oparciu o rozwiązania systemowe. W latach 90. ubiegłego wieku wprowadziła System 55, jednolity standard elementów funkcjonalnych we wszystkich swoich seriach produktów.

Oznacza to, że wybierając dowolną serię osprzętu Gira, od najprostszej Standard 55, po najnowsze okrągłe Studio, masz pewność, że dostępne będzie w niej ponad 300 elementów funkcyjnych: włączniki, gniazda, sterowniki, domofony urządzenia do systemów SmartHome czy radia podtynkowe. Jest to gwarancja spójnego i przyjemnego dla oka wystroju całego domu, ale również niezwykle prosta wymiana ramek pomiędzy seriami w przypadku zmiany wystroju, bez obawy, że coś nie będzie pasować.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gira.


Inne artykuły w tej kategorii