🌞 SKANDYNAWSKIE LATO - odkryj produkty w trendzie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
GIRA - TEMA
GIRA - TEMA
Opublikowany:  

Jaki osprzęt elektryczny wybrać do domu? 5 porad, które warto zapamiętać

Prawidłowo rozprowadzona instalacja elektryczna przekłada się na funkcjonalność i codzienny komfort użytkowania domowej przestrzeni. Stworzenie dobrego planu i wybór odpowiednich produktów to szereg decyzji, które trzeba podjąć wcześnie, bo już na etapie projektowania nowego domu czy mieszkania lub w początkowej fazie remontu. To jedna z pierwszych prac, a błędy bywają trudne w naprawie – o czym pamiętać i czego się wystrzegać, wybierając osprzęt elektryczny do domu? Sprawdzamy!

1. Osprzęt elektryczny do domu – przemyślany projekt to podstawa

Planując elektrykę, skrupulatnie przemyśl i zaplanuj przebieg instalacji, biorąc pod uwagę potrzeby domowników i wymagania danej przestrzeni. Wyobraź sobie swoją codzienną rutynę i użyj wyobraźni! Pamiętaj, że jeśli zapomnisz o doprowadzeniu okablowania do określonego punktu i nie zaplanujesz włącznika, to po położeniu tynków i pomalowaniu ścian może być już za późno, by wprowadzić takie modyfikacje.

Na tym etapie trzeba również zastanowić się nad tym, jakie elementy osprzętu elektrycznego będą niezbędnym uzupełnieniem danej lokalizacji. Do wyboru masz przecież nie tylko włączniki i tradycyjne gniazda elektryczne, ale też gniazda multimedialne antenowe i sieciowe, a także gniazda audio-video. Czasami warto sięgnąć po sterowniki żaluzji lub ogrzewania podłogowego oraz inne produkty przydatne w przestrzeniach domowych.

2. Design na znaczenie, również w przypadku osprzętu elektrycznego!

Funkcjonalność jest ważna, ale nie można pomijać designu – w końcu osprzęt znajduje się w każdym wnętrzu, jest doskonale widoczny i używany wielokrotnie w ciągu dnia. Warto więc zadbać o to, by dobrze wpasował się w domową przestrzeń i po prostu ładnie wyglądał. Pamiętaj o dopasowaniu kolorów i wzornictwa do wystroju wnętrza. W końcu inna estetyka sprawdzi się w przestrzeniach minimalistycznych, a inna w loftach czy pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour.

Wiele ciekawych opcji znajdziesz w ofercie niemieckiego producenta, firmy Gira. To przeróżne rozwiązania, od tych najprostszych, aż po bardzo ozdobne. Gira wciąż rozwija swoje linie wzornicze, aktualizuje i poszerza kolekcje, dopasowując produkty do najświeższych trendów wnętrzarskich. Teraz można wybierać spośród 11 linii wzorniczych, bogatych w ponad 90 wariantów ramek – taka różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Nowością marki jest seria, która idealnie wpisze się w estetykę wnętrz, gdzie główną rolę odgrywa beton architektoniczny – Gira E2 w kolorze szary mat. To kompletny program stylistyczny, który obejmuje całą gamę osprzętu elektrycznego, od gniazdek po sterowniki żaluzji i jest dostępny w dwóch wersjach: do instalacji standardowej i płaskiej. Warto zaznaczyć, że program Gira E2 to nie tylko piękny, szary odcień, ale też... faktura. Ramki i przyciski z tej serii wyróżniają się strukturą, która przypomina w dotyku powłoki betonowe.

Urządzając wnętrza, coraz częściej zwracamy się też ku naturze. Chętnie sięgamy po naturalne materiały i kolory ziemi – wielki renesans przeżywają dziś ciepłe beże i brązy. We wnętrzach pojawiają się nie tylko na ścianach, ale też jako akcenty: w okuciach meblowych i drzwiowych czy jako klosze lamp.

Firma Gira wychodzi naprzeciw najświeższym trendom z nowym wariantem kolorystycznym Gira Esprit Bronze (PVD) – stalowa ramka osprzętu została powleczona odpornym na ścieranie brązem w technologii PVD (stosowanej z powodzeniem m.in. do barwienia kopert w zegarkach najlepszych światowych marek). To zapewnia kolekcji szlachetny wygląd, gwarantujący wrażenie ponadczasowej elegancji.

3. Czego unikać? Intensywne i dominujące kolory osprzętu elektrycznego

Skoro do wyboru jest tak wiele opcji, to może warto zaszaleć i postawić na włączniki i gniazda w nietypowych kolorach? Taka realizacja na pewno będzie zwracać uwagę i sprawi, że wnętrze będzie oryginalne, jednak może szybko się znudzić, a długofalowo – zburzyć ponadczasowy wizerunek wnętrza. Pamiętaj, że to, co wygląda ładnie na pierwszy rzut oka, np. w katalogu czy na etapie planowania, niekoniecznie sprawdzi się w praktyce przy codziennym użytkowaniu.

Wielu projektantów wnętrz zwraca uwagę, by unikać intensywnych i dominujących kolorów – zwłaszcza w przypadku elementów, które mają służyć kilka, kilkanaście lat. Takie barwy lepiej zarezerwować dla dodatków, które wymieniamy częściej – ozdobnych poszewek poduszek, zasłonek czy bibelotów. Choć nietypowe przyciski czy włączniki w pierwszej chwili mogą zachwycić Cię swoim wyglądem, po czasie staną się niepraktyczne i szybko stracą swój urok. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdza się ponadczasowy design!

4. Wysoka jakość osprzętu elektrycznego to gwarancja bezpieczeństwa

Wybór dobrej jakości osprzętu to nie tylko kwestia funkcjonalności czy estetyki, ale również bezpieczeństwa. W przypadku instalacji elektrycznej każdy błąd w wykonaniu czy oszczędność na materiałach, z których wykonane są gniazdka czy włączniki, może przerodzić się w potencjalne zagrożenie dla domowników.

Wysoka jakość osprzętu to także pewność, że często dotykane elementy nie będą pękać, odbarwiać się czy kruszyć i nie przestaną działać poprawnie – nawet po latach użytkowania. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku włączników, których dotykamy wielokrotnie w ciągu dnia.

Jeśli szukasz osprzętu elektrycznego, który będzie nie tylko piękny, ale też bezpieczny i trwały, sprawdź ofertę firmy Gira. Wszystkie produkty tej marki wytwarzane są w fabryce Radevormwald w Niemczech, a firma istnieje już od ponad 115 lat. Jakość made in germany to gwarancja satysfakcji i wieloletniego użytkowania bez problemów!

5. Dobrze dopasowany osprzęt wpłynie na spójność wystroju

Błędem, który często popełniamy, wybierając osprzęt elektryczny do domu, jest wizualny bałagan na ścianie. Różny design i kolor włączników, trochę inne gniazda, a obok nich sterownik do ogrzewania i domofon z zupełnie innej kolekcji – taki zestaw, choć spełnia swoją podstawową funkcję, nigdy nie będzie wyglądał dobrze. Dlatego warto sięgać po rozwiązania jednej marki, a najlepiej – z kompleksowych kolekcji.

Firma Gira tworzy swoje produkty w oparciu o rozwiązania systemowe. Oznacza to, że w każdej kolekcji – od najprostszej linii Standard 55, aż po najnowszą serię Studio – znajdziesz wszystkie elementy, których potrzebujesz: włączniki, gniazda, sterowniki, domofony, urządzenia do systemów SmartHome, a nawet radia podtynkowe. A to wszystko w dopracowanym i spójnym designie, który wprowadzi do Twojego mieszkania harmonię.

Osprzęt elektryczny Gira to także możliwość zmiany ramek pomiędzy seriami – dzięki temu można w prosty sposób odświeżyć wygląd osprzętu, szybko dopasowując go do zmieniającego się wystroju wnętrza.

Osprzęt elektryczny jest niezbędną częścią wyposażenia każdego wnętrza. Te niepozorne detale odgrywają niezwykle ważną rolę w funkcjonalności pomieszczeń, a także – choć są niewielkie – również w ich wystroju. To drobiazg, który ma moc! Wykorzystaj ją dobrze, by codzienne użytkowanie osprzętu było wygodne, a on sam stał się dodatkową ozdobą Twojej domowej przestrzeni.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Gira.


Inne artykuły w tej kategorii