Czego szukasz?
Zobacz także
Rejs Rejs
Opublikowany:  

Wiosenne porządki w kuchni – jak ułatwić sobie sortowanie śmieci?

Tegoroczna zima zbliża się do końca, więc czas na wielkie porządki. Co możesz zrobić, by ich efekt nie zniknął jeszcze przed nadejściem wiosny, ale utrzymał się znacznie dłużej? Niekiedy wystarczy wyposażyć dom w odpowiednie akcesoria, by porządki były łatwiejsze i… rzadziej potrzebne. Dotyczy to m.in. miejsca, w którym sortujesz odpady – jaki kosz na śmieci do szafki sprawdzi się najlepiej? Sprawdzamy.

sortowanie śmieci w kuchni

Praktyczne systemy do sortowania śmieci

Mówi się, że sprzątanie to „niekończąca się historia”. Powrót bałaganu jest bowiem nieuchronny, nawet jeśli przeprowadzisz najbardziej gruntowne porządki. Niekiedy wraca wcześniej – zaledwie po chwili, innym razem po kilku, kilkunastu dniach. Szczególnie widoczne jest to w kuchni np. w szafce, w której trzymasz kosze na odpady. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie duży kosz na śmieci do kuchni – czasami o niebo lepiej sprawdzą się praktyczne zestawy pojemników, czyli tzw. systemy do sortowania śmieci. Jak zorganizować domową segregację by była łatwiejsza, a także wymagała mniej sprzątania?

kosz na śmieci sortowanie
Pojemniki Praktiko

Wbrew pozorom to całkiem proste gdyż na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą znacząco ułatwić segregację odpadów. Wybierając odpowiedni system i… właściwy jego wariant, możesz optymalnie dopasować go do własnych przyzwyczajeń. Na odpady, których generujesz więcej możesz przeznaczyć kosz większy, a na te pojawiające się rzadziej – mniejsze. Dodatkowo – co ważne – systemy te nie wymagają ani wiele miejsca, ani diametralnych zmian w samej kuchni. Niektóre z nich możesz z powodzeniem wstawić do już posiadanej szafki lub głębokiej szuflady, inne zaś – szybko i wygodnie zamontować w wybranym korpusie. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu w firmie REJS.

Jakie systemy i rozwiązania mamy więc do wyboru?

Kosz do wstawienia

Do grupy systemów niewymagających montażu należą zestawy PRAKTIKO REJS. Kosz na śmieci do szafki składa się z kilku pojemników osadzonych na zbiorczej tacy. Możesz po prostu wstawić go do standardowej szafki lub szuflady typu Slim Box czy Comfort Box. W drugim przypadku zyskasz wysuwany kosz na śmieci, dzięki czemu po otwarciu szuflady będziesz mieć ułatwiony dostęp do wszystkich pojemników naraz. A wariantów ustawienia i pojemności wiader w PRAKTIKO jest wiele. Do wyboru są zestawy z 2, 3 lub 4 wiaderkami o pojemności od 7 do 20 litrów, każdy ze szczelną pokrywą. Ich uzupełnieniem są 2 lub 3 mniejsze pojemniki, w których trzymać możemy np. zużyte baterie.

duży kosz na śmieci do kuchni
Pojemniki Praktiko
Pojemnik na odpady PRAKTIKO 80 poczwórny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 80 poczwórny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 80 potrójny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 80 potrójny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 60 potrójny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 60 potrójny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 60 podwójny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 60 podwójny

Innym pomysłem jest SORTE. Ten dostępny w trzech szerokościach (60, 80 i 90 cm), nakładany na szufladę stelaż, umożliwia ustawienie w niej kilku wiader o różnej wielkości. Ich liczbę i pojemność wybierzesz sam – do wyboru masz kosze z systemów PRAKTIKO i JC o poj. 7, 9, 15 i 20 l.

kosz na śmieci do szafki
Stelaż Sorte

Co ważne, SORTE umożliwia pełne wykorzystanie miejsca w szafce – za koszami do segregacji możesz ustawić np. środki czystości lub akcesoria do sprzątania. Odpowiednia pokrywa uchroni przed nieprzyjemnym zapachem, a jednocześnie służyć będzie jako dodatkowa półka. Srebrny lub grafitowy stelaż dostosowany jest do wysokich szuflad Slim Box (H=185) i Comfort Box (H-204), o głębokości: 40, 45 i 50 cm.

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 90 poczwórny

Pojemnik na odpady PRAKTIKO 90 poczwórny

Comfort Box z pojemnikami na odpady - REJS

Comfort Box z pojemnikami na odpady - REJS

Szuflada z pojemnikami na odpady Slim Box

Szuflada z pojemnikami na odpady Slim Box

System elektrycznego otwierania szuflad - Hailo Libero 2.0

System elektrycznego otwierania szuflad - Hailo Libero 2.0

Wysuwany kosz na śmieci

Innym pomysłem na zorganizowanie domowej segregacji jest montaż w szafce dolnej odrębnej szuflady z pojemnikami na śmieci (np. Slim Box czy Comfort Box) lub systemu osadzonego na prowadnicach pełnego wysuwu. Do tej ostatniej kategorii należy JC REJS, który zamontować możesz nawet w stosunkowo wąskim korpusie – o szerokości od 30 cm. Mocowany do dna oferuje ładowność do 20 kg. Obejmuje od 2 do 4 pojemników ze wspólną, wysuwaną pokrywą, które możemy zestawiać w różnych konfiguracjach.

kosz na śmieci
Comfort Box z segregacją

Niezależnie od tego, czy wybierzesz zestawy koszy do szuflad, czy systemy na odrębnych stelażach i prowadnicach, pełny wysuw pozwoli na bardzo łatwy dostęp do wszystkich pojemników naraz – wystarczy pociągnąć za front i już. Jeśli zaś chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie, możesz zdecydować się na montaż elektrycznych systemów wspomagania otwierania typu Hailo Libero 2.0 czy Blum Servo Drive Uno. W tym wypadku wystarczy przesunąć stopą w okolicach wieńca dolnego (Hailo Libero) lub nacisnąć lekko front (Servo Drive) – by system sam wysunął się z korpusu szafki oferując dostęp do wszystkich wiader. Rozwiązanie to z pewnością docenisz podczas przygotowywania posiłków czy sprzątania, gdy będziesz mieć zajęte albo brudne ręce.

wysuwany kosz na odpady
Hailo Libero 2.0

Artykuł powstał we współpracy z marką Rejs.


Inne artykuły w tej kategorii