Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Drzwi przesuwne do szafy – jak zrobić je samemu?

Drzwi przesuwne do szafy – jak zrobić praktyczne skrzydła drzwiowe, dzięki którym zaoszczędzisz miejsce w sypialni lub przedpokoju? Zapraszamy na poradnik, z którego dowiesz się, jak samodzielnie zaplanować i wykonać szafę przesuwną, jakie narzędzia zgromadzić i w jaki sposób ułatwić sobie pracę. Zastanawiasz się, jak zrobić drzwi przesuwne do szafy? Mamy dla Ciebie wszystkie odpowiedzi!

Drzwi przesuwne do szafy – jak zrobić je dobrze?

Szafa z drzwiami przesuwnymi to doskonałe rozwiązanie do niewielkich i nieustawnych pomieszczeń, w których wolna przestrzeń jest na wagę złota. Pojemna szafa umieszczona we wnęce może rozwiązać wiele problemów związanych z przechowywaniem. Jak samemu zrobić drzwi przesuwne do szafy i o czym pamiętać przy pracy?

 • Zanim udasz się na zakupy do sklepu budowlanego, zastanów się, ile drzwi potrzebujesz do swojej szafy. Im będzie ona dłuższa, tym więcej przesuwnych skrzydeł będzie wymagać.
 • Jeśli ściany w Twoim mieszkaniu są krzywe, nawet w przypadku zagospodarowania wnęki konieczne będzie wykonanie ścianek bocznych.
 • Zamiast męczyć się z samodzielnym docinaniem płyt meblowych, zamów je na wymiar w dobrym sklepie budowlanym.
 • Meble z przesuwnymi drzwiami wymagają dwóch par prowadnic – jednej na dół, drugiej na górę. Każda z nich powinna być podwójna, tak aby zachodzące na siebie skrzydła drzwiowe mogły się w nich swobodnie pomieścić.
 • Oprócz półek w szafie warto zamontować funkcjonalne systemy przechowywania w postaci rozmaitych szuflad, wieszaków, koszy i drążków. Znajdziesz je w dobrze zaopatrzonych sklepach meblarskich.
IKEA HAUGA Kombinacja szafy, Szary, 258x55x199 cm

IKEA HAUGA Kombinacja szafy, Szary, 258x55x199 cm

3097 zł
IKEA PAX / FARDAL Szafa, biały/wysoki połysk jasnoszary, 200x60x201 cm

IKEA PAX / FARDAL Szafa, biały/wysoki połysk jasnoszary, 200x60x201 cm

2590 zł
IKEA PAX / HOKKSUND Kombinacja szafy, biały/połysk jasnoszary, 200x66x236 cm

IKEA PAX / HOKKSUND Kombinacja szafy, biały/połysk jasnoszary, 200x66x236 cm

3240 zł
IKEA HAUGA Szafa z drzwiami przesuwanymi, Szary, 118x55x199 cm

IKEA HAUGA Szafa z drzwiami przesuwanymi, Szary, 118x55x199 cm

1399 zł

Z czego zrobić drzwi przesuwne do szafy?

Nie będziemy ukrywać: szafy przesuwne nie są szczególnie łatwe do wykonania. Wymagają precyzyjnego planowania, dokładnych pomiarów i wprawy w łączeniu elementów. Bardzo ważne jest choćby wyznaczenie poziomów i dokładne docięcie płyt meblowych, bowiem od tego zależy prawidłowe działanie drzwi.

Do stworzenia mebla niezbędne będą:

 • miarka
 • poziomica
 • płyta meblowa docięta na wymiar
 • wiertarko-wkrętarka
 • kołki rozporowe
 • kątowniki
 • wsporniki do półek
 • systemy przechowywania do szaf
 • prowadnice z podwójnymi szynami (2 sztuki)
 • systemy jezdne

Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy krok po kroku?

Krok 1. Zrób projekt drzwi przesuwnych do szafy

Planowanie przede wszystkim. Zastanów się, co będziesz przechowywać w szafie i jaki rozkład półek będzie Ci potrzebny. Przy użyciu poziomicy sprawdź, czy ściany, przy których ma stanąć szafa, są równe. Dokładnie wykonaj wszystkie pomiary, uwzględniając szerokość mocowań, prowadnic, kątowników, zawiasów itp. Rozrysuj projekt szafy przesuwnej na kartce.

Krok 2. Wykonaj korpus szafy przesuwnej

Jeśli Twoja szafa ma być narożna, właściwie musisz wykonać tylko jedną ściankę – z dwóch stron szafę będą tworzyć ściany mieszkania, zaś od trzeciej znajdować się będą drzwi. Jeśli zaś szafa ma wypełnić wnękę, teoretycznie potrzebne będą tylko drzwi. Jednak często zdarza się, że ściany w mieszkaniu są nierówne, co może źle wpłynąć na całą konstrukcję mebla i poważne utrudnić przesuwanie drzwi. Aby tego uniknąć, wykonaj dwie boczne ścianki szafy. Płyty dotnij na wymiar (najlepiej w sklepie) i za pomocą kątowników i kołków rozporowych przymocuj do muru tworzącego tylną ścianę mebla. Jeśli Twoja szafa ma posiadać pionową przegrodę, również i ją musisz przytwierdzić do ściany.

Krok 3. Podziel wnętrze szafy przesuwnej

Gdy stelaż jest już gotowy, czas na zamontowanie półek. Montaż zacznij od góry. Na półce połóż poziomicę, przytrzymaj półkę między dwoma ściankami bocznymi i zaznacz miejsca, w których mają się znaleźć wsporniki. Postępuj w ten sposób ze wszystkimi półkami. Następnie przykręć wsporniki do ścian bocznych, połóż na nich półki i zaznacz miejsca, w których mają znaleźć się otwory na śrubki. W cieńszej płycie meblowej możesz je wykonać szydłem do drewna, w grubszej musisz je delikatnie nawiercić. Po wykonaniu otworów, przykręć półki za pomocą krótkich wkrętów.

Krok 4. Zamontuj prowadnice drzwiowe

Czas na główny punkt programu. Jak więc zrobić i zamontować przesuwne drzwi do szafy? Przede wszystkim pamiętaj, że drzwi przesuwne muszą mieć minimum dwa skrzydła – przy otwieraniu jedno zachodzi na drugie. Musisz zapewnić im wystarczająco dużo miejsca, dlatego najlepiej od razu wybierz prowadnice wyposażone w podwójne szyny. Wyznacz oś prowadnicy górnej i dolnej – muszą być idealnie równoległe, bo inaczej drzwi nie będą prawidłowo się przesuwać. Następnie za pomocą kołków rozporowych górną szynę przywierć do sufitu, a dolną do podłogi.

Krok 5. Osadź drzwi przesuwne w prowadnicach

Mechanizmy jezdne drzwi umocuj w rogach skrzydeł, a następnie osadź drzwi w prowadnicach i wyreguluj położenie kółek jezdnych. Na zakończenie możesz też zamocować specjalne stopery, które będą ograniczały zakres przesuwania się drzwi.

Szafa biała 4d Belluno Elegante

Szafa biała 4d Belluno Elegante

6425 zł
IKEA PAX / HASVIK Szafa, biały/biały, 200x66x201 cm

IKEA PAX / HASVIK Szafa, biały/biały, 200x66x201 cm

1550 zł
IKEA PAX / MEHAMN/AULI Kombinacja szafy, dąb bejcowany na biało 2str/dąb bejcowany na biało lustro, 200x66x236 cm

IKEA PAX / MEHAMN/AULI Kombinacja szafy, dąb bejcowany na biało 2str/dąb bejcowany na biało lustro, 200x66x236 cm

2460 zł
IKEA KLEPPSTAD Szafa z drzwiami przesuwanymi, biały, 117x176 cm

IKEA KLEPPSTAD Szafa z drzwiami przesuwanymi, biały, 117x176 cm

649 zł

Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy z lustrem?

Dla wielu osób szafa z gładkimi drzwiami z płyty meblowej będzie zbyt monotonna. Można oczywiście ozdobić ją okleiną lub kolorową tapetą, pomalować przy użyciu emalii lub ozdobić wzorami z szablonów, jednak można też postawić na praktyczne rozwiązanie, czyli szafy z lustrem. Duże lustro zawsze się przyda, a jeśli w dodatku szafa znajduje się w małym wnętrzu, powierzchnia odbijająca powiększy je optycznie.

Lustro na drzwiach szafy zamontuj przed umieszczeniem ich w prowadnicach. Drzwi ułóż poziomo, ich powierzchnię oczyść i odtłuść. Starannie wyznacz pole, w którym ma znaleźć się zwierciadło. Klej montażowy do powłok lustrzanych rozprowadź na jego tylnej ścianie, aplikując go w pionowych pasach i zachowując 5 cm odstępu od krawędzi. Następnie przyklej lustro na drzwiach i pozostaw je do pełnego stwardnienia kleju – może to zająć od 24 do 48 godzin.

Różnorodne szafy przesuwne i szafy do zabudowy to rozwiązania bardzo funkcjonalne, ale też kosztowne. Ich samodzielne wykonanie może wydawać się wymagające, ale jeśli posiadasz trochę doświadczenia w majsterkowaniu, będzie nie tylko doskonałym sposobem na oszczędność, ale również kreatywną metodą spędzenia wolnego czasu.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności