Trwają Sel Days w Selsey! Rabaty do -50%, raty 0%! Znajdź coś dla siebie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:  

Renowacja szafy – jak odnowić starą szafę?

Renowacja szafy potrafi wywrzeć duży wpływ na całe wnętrze. Choć odnawianie drewna jest zadaniem pracochłonnym, zdecydowanie warto się go podjąć, zwłaszcza gdy chodzi o mebel sprzed kilku dekad. Jak odnowić starą szafę? O czym pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Jak zmienić wygląd mebli pokrytych okleiną, a jak odświeżyć szafę na wysoki połysk? Zapraszamy na przewodnik po najważniejszych kwestiach związanych z odnawianiem starych szaf drewnianych.

Renowacja szafy – co będzie potrzebne?

Odnawianie szafy jest procesem dłuższym i bardziej pracochłonnym niż renowacja krzesła czy niewielkiego fotela. Warto ułatwić sobie pracę i już na początku zgromadzić wszystkie użyteczne przedmioty. Co może się przydać podczas renowacji szafy z PRL-u lub współczesnej, pokrytej okleiną?

Czyszczenie:

 • preparat przeciwko kornikom
 • folia
 • szczotka do mycia
 • szare mydło

Usuwanie powłok malarskich:

 • wacik kosmetyczny i spirytus
 • papier ścierny i szlifierka
 • żel do usuwania starych powłok malarskich
 • opalarka
 • cyklina
 • miękka szczotka do odpylania

Uzupełnianie ubytków:

 • szpachlówka
 • szpachla
 • papier ścierny drobnoziarnisty

Wykończenie drewna:

 • farba podkładowa
 • farba do drewna, bejca, lakierobejca, lakier itp.
 • wałek piankowy do farb
 • wałek flokowy do lakieru
 • pistolet natryskowy
SELSEY Szafa trzydrzwiowa Mercurum z dwiema szufladami

SELSEY Szafa trzydrzwiowa Mercurum z dwiema szufladami

569 zł 669 zł
Szafa Sanna 210 x 100,5 x 57 cm naturalny drewno

Szafa Sanna 210 x 100,5 x 57 cm naturalny drewno

3995 zł
Szafa przesuwna Lunne 4X - biała

Szafa przesuwna Lunne 4X - biała

2228 zł 2599 zł
Biała szafa Roma

Biała szafa Roma

480 zł 550 zł

Renowacja starej szafy krok po kroku

Krok 1. Przygotuj drewno

Odnawianie starej szafy drewnianej rozpocznij od odkręcenia wszystkich gałek i uchwytów. Następnie bardzo dokładnie obejrzyj powierzchnię mebla. Jeśli w drewnie znajdziesz dziurki, w każdy otwór wstrzyknij preparat przeciwko kornikom. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Drewno zawiń w folię i odczekaj dwa dni, aż preparat w pełni zadziała. Po tym czasie zdejmij folię i bardzo dokładnie umyj mebel szczotką i letnią wodą z szarym mydłem.

Krok 2. Usuń stare powłoki malarskie

Jeśli Twoja szafa została pomalowana lub zalakierowana, najprawdopodobniej konieczne będzie zeszlifowanie starej powłoki – zwłaszcza jeśli się łuszczy. Możesz to zrobić ręcznie lub przy użyciu szlifierki. Szlifierka przyspieszy pracę, ale jej działanie może okazać się zbyt inwazyjne dla mebli pokrytych fornirem, czyli okleiną wykonaną z płatów cienkiego drewna. Jest ona wrażliwa na uszkodzenia, więc jeśli stwierdzisz, że mebel jest nią pokryty, oszlifuj go ręcznie.

Krok 3. Uzupełnij ubytki

Dziurki po kornikach oraz wszystkie wyszczerbienia i nierówności wypełnij specjalną masą szpachlową do drewna. Po wyschnięciu delikatnie wygładź ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl drewno.

Krok 4. Wykończ drewno

Kolejny etap renowacji starej szafy polega na nadaniu jej odpowiedniego wykończenia. Możesz zupełnie zmienić jej wygląd poprzez pomalowanie farbą, ale jeśli mebel ma ładne słoje, możesz nadać mu barwę za pomocą bejcy lub lakierobejcy. W przypadku zastosowania farby albo zwykłej bejcy, pamiętaj o zalakierowaniu drewna.

Renowacja szafy drewnianej – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli nigdy nie zdarzyło Ci się odnawiać tak dużych mebli jak szafa, weź pod uwagę kilka rzeczy, które znacznie ułatwią pracę.

Usuwanie powłok malarskich bywa żmudne, dlatego zaopatrz się w komplet narzędzi do ich ściągania. Papier ścierny jest najpopularniejszym z nich, ale do dyspozycji masz również:

 • środki chemiczne – pod ich wpływem farby i lakiery ulegają rozpuszczeniu;
 • cyklinę – metalowe narzędzie pomocne w zdzieraniu łuszczącej się lub zmiękczonej farby;
 • opalarkę – urządzenie, które podgrzewa powłokę, dzięki czemu łatwiej odchodzi ona od podłoża.

Bardzo ważnym aspektem renowacji jest farba do mebli. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a szafa nie jest bardzo zniszczona, skorzystaj z farb kredowych. Sprawdzą się nie tylko podczas renowacji czystej szafy sosnowej, ale również przy odświeżaniu mebla vintage. Nie wymagają one zdzierania starych powłok, co najwyżej powierzchnię mebla możesz lekko zmatowić papierem. Dają one wyjątkowo gładkie wykończenie i pozwalają na uzyskanie interesujących przecierek i rozbieleń.

Malowanie możesz wykonać standardowym wałkiem, ale jeszcze lepszy efekt uzyskasz za pomocą pistoletu natryskowego – gwarantuje on perfekcyjnie jednolitą powierzchnię malowanego przedmiotu.

Szafa sosnowa Rustyk

Szafa sosnowa Rustyk

4569 zł
Szafa sosnowa Rustyk 105

Szafa sosnowa Rustyk 105

3400 zł
Szafa drewniana jednodrzwiowa Rustyk

Szafa drewniana jednodrzwiowa Rustyk

2204 zł
Szafa 3d dębowa Orio z lustrem Soolido Meble

Szafa 3d dębowa Orio z lustrem Soolido Meble

5292 zł 6615 zł

Jak odnowić szafę przesuwną?

Duże szafy przesuwne (tzw. w zabudowie) już od wielu lat cieszą się zasłużoną popularnością – są w końcu pojemne i funkcjonalne. Niestety, raz zamontowane, nie pozwalają się łatwo usunąć, a co zupełnie zrozumiałe, po pewnym czasie mogą się przecież znudzić. Jak w takim razie odnowić szafę z przesuwnymi drzwiami?

Na drzwi szafy możesz nakleić tapetę albo przywiesić duże lustra, ale możesz też je pomalować. W tym celu musisz je zdemontować, bowiem inaczej nie da się ich dokładnie pokryć farbą. Renowację zacznij od umycia i odtłuszczenia powierzchni drzwi, zwłaszcza jeśli są one częścią szafy do przedpokoju, w którym łatwo o kurz i zabrudzenia.

Przed malowaniem powierzchnię szafy możesz lekko zmatowić. Następnie pokryj ją farbą podkładową, a gdy wyschnie, przeszlifuj ją, odpyl i nałóż dwie warstwy farby akrylowej.

Jak odnowić starą szafę z okleiny?

Renowacja mebli pokrytych okleiną bardzo często powoduje wiele wątpliwości. Czy farba pokryje laminat, czy z czasem nie zacznie odpadać? Czy przerobiony meble tego typu będzie prezentować się estetycznie? Choć faktycznie okleina nie jest szczególnie wdzięczną powierzchnią do renowacji, nie jest przypadkiem beznadziejnym. Jak zatem odnowić szafę z okleiny? Kluczem do sukcesu jest farba podkładowa.

Po oczyszczeniu mebla, uzupełnieniu ubytków i delikatnym zmatowieniu, powierzchnię szafy pomaluj specjalnym gruntem, który spowoduje, że kolorowa emalia będzie się dobrze trzymać. Właściwą farbę nałóż dopiero po dokładnym wysuszeniu i oszlifowaniu farby podkładowej.

Jak odnowić szafę na wysoki połysk?

Pokolenia naszych rodziców i dziadków często posiadały meble na wysoki połysk – lakierowane lub politurowane. Prawidłowa renowacja szafy na wysoki połysk wymaga przede wszystkim odpowiedniego rozpoznania powłoki. Pomoże w tym wacik nasączony spirytusem, którym trzeba potrzeć mebel w niewidocznym miejscu.

Jeśli po potarciu wacik jest czysty, a powłoka pozbawiona śladu, masz do czynienia z szafą lakierowaną – lakier usuniesz za pomocą papieru ściernego, żeli chemicznych lub opalarki i cykliny. Jeśli jednak wacik stanie się lepki i zabarwiony, a na meblu pozostanie rozmiękła, biała plama, oznacza to, że szafa została pokryta politurą – usuniesz ją wyłącznie za pomocą środków chemicznych. Po pozbyciu się ochronnej warstwy, delikatnie oszlifuj papierem znajdujący się pod spodem fornir i nadaj mu wykończenie wedle własnego uznania.

Ile kosztuje renowacja szafy?

Często osoby pragnące przywrócić świetność starym meblom, zastanawiają się, czy taki zabieg lepiej przeprowadzić osobiście, czy zatrudnić specjalistów. Przesądzającym sprawę aspektem jest najczęściej cena renowacji starej szafy czy fotela. Jeśli chcesz odnowić mebel własnoręcznie, koszt ograniczy się do zakupu materiałów, a te nie są szczególnie drogie. Jeśli mebel nie będzie bardzo zniszczony, na jego odświeżenie nie trzeba będzie wydać więcej niż 400-500 zł.

W takim razie, ile kosztuje odnowienie starej szafy z pomocą profesjonalisty? Ceny zaczynają się w okolicach 800 zł i mogą sięgnąć niemal 2000 zł. W tym przypadku trzeba bowiem zapłacić nie tylko za potrzebne do renowacji materiały, ale również za wiedzę i doświadczenie fachowca.

Biała szafa przesuwna z lustrem MKS 03 garderoba na buty z półkami 190 cm

Biała szafa przesuwna z lustrem MKS 03 garderoba na buty z półkami 190 cm

1494 zł 1757 zł
Szafa przesuwna Lunne 4X - biała

Szafa przesuwna Lunne 4X - biała

2228 zł 2599 zł
Szafa przesuwna Susan 235 biała - Meb24.pl

Szafa przesuwna Susan 235 biała - Meb24.pl

1608 zł
IKEA - GRIMO Drzwi przesuwne

IKEA - GRIMO Drzwi przesuwne

800 zł

Renowacja szafy DIY może być świetnym sposobem nie tylko na odświeżenie aranżacji pokoju, ale również aktywną formą spędzania czasu. Choć cały proces wymaga cierpliwości i uwagi, efekty zdecydowanie są tego warte – dzięki temu możesz przecież dać drugie życie wiekowym przedmiotom.


Inne artykuły w tej kategorii