Wielka wyprzedaż w BONAMI! -15% na wszystko z kodem: MINUS15
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Finder
Finder
Opublikowany:  

Odpowiednia temperatura w domu – jak zadbać o komfort cieplny we wnętrzach?

Nawet najbardziej przemyślana, piękna i funkcjonalna aranżacja nie sprawi, że przebywanie w mieszkaniu będzie komfortowe i przyjemne, jeśli w środku będzie za gorąco lub zbyt chłodno. Kluczowa jest też optymalna temperatura w domu. Jeśli chcesz kontrolować ją wygodnie i płynie dostosowywać do potrzeb swojej rodziny, rozważ montaż systemu smart home z inteligentnym termostatem. Wbrew pozorom, by to zrobić, nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu. Jak to możliwe? Czytaj dalej!

Jaka powinna być temperatura w domu?

Kiedy słupki temperatury oscylują w okolicach 20°C, Ty zakładasz już ulubiony sweter, a Twój partner wciąż chodzi po domu w lekkim podkoszulku? Jak więc określić odpowiednią temperaturę wnętrz, skoro kwestia jej odczuwania jest tak bardzo indywidualna? Nie jest to proste, choć według ogólnych zaleceń powinna utrzymywać się na poziomie 18-22°C. Jej wysokość będzie się jednak różnić w zależności od rodzaju pomieszczenia, pory roku (czyli temperatury panującej na zewnątrz), a nawet wieku mieszkańców.

Optymalna temperatura w domu – zalecenia

Temperatura w sypialni powinna wynosić ok. 18°C – chłodniejsza aura pozwala na głębszy sen, a co za tym idzie, lepszą regenerację. Również w kuchni może być odrobinę chłodniej – wystarczy 19°C, zwłaszcza jeśli dużo gotujesz, a rozgrzana kuchenka regularnie dogrzewa pomieszczenie. Z kolei w salonie, gdzie sporo czasu spędzają wszyscy domownicy, można utrzymać temperaturę na poziomie ok. 20°C, która jest komfortowa dla większości osób.

Warto zwrócić też uwagę na najmłodszych oraz najstarszych mieszkańców. Optymalna temperatura w domu w przypadku noworodków i niemowląt powinna być nieco wyższa, ponieważ maluchy są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż osoby dorosłe – nie należy jednak przesadnie rozgrzewać pokoju dziecka. W ciągu dnia wystarczy 21°C, a w nocy 19-20°C. Takie temperatury będą też odpowiednie w przypadku seniorów, którzy dotkliwiej odczuwają chłód.

Warunki panujące na zewnątrz w oczywisty sposób wpływają na to, jak czujemy się w środku. Podczas upału wnętrza warto schładzać, z kolei w zimne miesiące… nie nagrzewać ich nadmiernie. Dlaczego? Duże różnice temperaturowe, na które narażamy się w ciągu dnia, mogą wiązać się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Przyjmuje się więc, że temperatura zimą powinna osiągać nie więcej niż 22°C.

Twoje potrzeby są najważniejsze

Bez względu na zalecane normy, najważniejsze jest to, by warunki panujące w domu odpowiadały Tobie. To, czy dana temperatura jest optymalna, to kwestia bardzo subiektywna, dlatego, jeśli lepiej czujesz się, kiedy termometr pokazuje nieco wyższe wartości lub przeciwnie – kiedy we wnętrzach jest trochę chłodniej, zmieniaj temperaturę, dopasowując ją do swoich preferencji. Możesz kontrolować ją bardzo wygodnie, instalując w mieszkaniu system YESLY, czyli smart home produkcji Finder, wraz z bramką GATEWAY 2 i dobierając do niego innowacyjny termostat BLISS 2. Bez względu na to, w jaki sposób był zasilany stary termostat i jak był zamontowany (bezpośrednio na ścianie czy w puszce instalacyjnej), z łatwością wymienisz go na BLISS 2.

Ten inteligentny model podłączysz zarówno do pieca grzewczego, jak i do klimatyzacji, by wygodnie zarządzać temperaturą we wnętrzach przez cały rok. Nie musisz go też chować w niewidocznym miejscu! BLISS 2 prezentuje się ultranowocześnie. Termostat zaprojektowany przez projektantów z Mediolanu – Gio Minelli oraz Marco Fossati – wyróżnia przede wszystkim minimalistyczny design, który z łatwością dopasuje się do większości współczesnych wnętrz, stając się funkcjonalną dekoracją domowej przestrzeni.

Wygląd to tylko jedna z licznych zalet produktu. BLISS 2 pozwala na kontrolę temperatury zarówno stacjonarnie przy pomocy dotykowych przycisków lub komunikacji bezprzewodowej, jak i zdalnie, wykorzystując dedykowaną aplikację Finder BLISS oraz asystentów głosowych. Dzięki temu możesz podnieść lub obniżyć temperaturę w domu, zanim przekroczysz próg – wracając z wakacji, z pracy czy długiego spaceru. Możesz dopasować warunki panujące w domu do swoich potrzeb i to bez wychodzenia z ciepłego łóżka lub ruszania się z kanapy podczas wieczornego seansu. To mnóstwo możliwości i tylko od Ciebie zależy, jaki sposób obsługi będzie dla Ciebie najwygodniejszy!

Finder

BLISS 2 - Inteligentny termostat kompatybilny z systemem YESLY - 1C.B1


Dbaj o środowisko, oszczędzaj i żyj wygodniej

Jeśli na co dzień starasz się żyć bardziej ekologicznie, a oszczędność zasobów jest Ci bardzo bliska, z pewnością ucieszy Cię fakt, że termostat BLISS 2 pomaga w ekonomicznym użytkowaniu energii. Jak to możliwe? Dzięki temu, że w bardzo prosty i intuicyjny sposób możesz zarządzać temperaturą w swoim domu, wysterujesz jej poziom tak, by była zgoda z Twoim trybem życia. Co to oznacza w praktyce? Ustawisz różne wartości, w zależności od pomieszczenia i skorelujesz temperaturę ze swoją rutyną – chwilami, gdy przebywasz w domu, czasem, który przesypiasz, a także wyjściami do pracy i wyjazdami.

Dzięki temu zoptymalizujesz ogrzewanie i będziesz mógł monitorować np. uruchamianie się pieca, sprawdzając przebieg temperatur i lepiej dostosowując je do swoich potrzeb. Zmiany możesz wprowadzać na bieżąco lub ustawić gotowe scenariusze ogrzewania, tak, by już w korytarzu witała Cię idealna, komfortowa temperatura. Pomocą w rozsądnym zarządzaniu energią będzie też funkcja AUTOAWAY, czyli tryb oszczędzania aktywowana, kiedy tylko oddalisz się od domu na określoną odległość. Świetnym rozwiązaniem są również programy tygodniowe oraz przeznaczone dla poszczególnych pór roku.

Warto też wspomnieć, że sam ekran termostatu jest aktywowany dotykiem, co zmniejsza pobór energii i sprawia, że urządzenie może pracować bez potrzeby wymiany baterii nawet przez 18 miesięcy.

Jaka temperatura w domu sprawi, że mieszkańcy będą czuć się komfortowo? Przede wszystkim taka, która będzie idealnie dopasowana do ich potrzeb, którą można w łatwy sposób kontrolować i wygodnie dostosowywać do stylu życia rodziny. Prostym sposobem, by poprawić komfort cieplny w mieszkaniu, może stać się system smart home YESLY z inteligentnym termostatem BLISS 2. Urządzenie wyposażono w funkcje, dzięki którym sterowanie temperaturą będzie łatwiejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej!


Artykuł powstał we współpracy z marką Finder.


Inne artykuły w tej kategorii