Czego szukasz?
Zobacz także
Finder
Finder
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Smart home to prosty sposób na rosnące ceny prądu i ogrzewania. Zobacz, jak to możliwe!

Automatyka budynkowa, którą coraz chętniej wprowadzamy do naszego otoczenia, ma na celu ułatwić nam życie. Komfort, który doceniamy w życiu codziennym, popycha rozwój automatyki do tworzenia elementów, które w niezauważalny sposób włączą światło, wyregulują temperaturę otoczenia lub zamkną rolety przed snem. Jednak w momencie dużych wzrostów cen energii elektrycznej, ogrzewania i klimatyzacji automatyka budynkowa i smart home mogą przyczynić się również do znacznych oszczędności. Prognozy wskazują, że ceny energii nadal będą rosły, dlatego warto rozważyć smart home jako inwestycję, a nie wydatek.

Smart termostaty, czyli realne obniżki kosztów

Inteligentne termostaty to coś więcej niż tylko proste zadanie temperatury, jaką chcemy osiągnąć w domu. Termostaty Bliss2 pozwalają na wiele więcej. Gdy proste zarządzanie temperaturą już Ci nie wystarcza, warto wprowadzić coś, co śmiało można nazwać scenariuszami. Programowanie różnych opcji ogrzewania czy chłodzenia może odbywać się za pomocą aplikacji w telefonie. Połączenie z urządzeniem Bliss odbywa się za pomocą Bluetooth, tym samym wcale nie trzeba podłączać go do Internetu, żeby korzystać z możliwości zarządzania nim przez telefon, będąc w domu.

Jednak w pełni uzyskamy opcję smart, rozszerzając swój system o bramkę WiFi Geteway. Pozwoli to w pełni korzystać ze wszystkich funkcji, jakie daje inteligentny termostat. Najlepszym przykładem wykorzystania opcji smart w kontekście oszczędności, jest możliwość włączenia geolokalizacji i funkcji Autoaway w aplikacji. Umożliwia ona zdefiniowanie momentu włączenia się ogrzewania w zależności od naszej odległości od domu. Tym samym nie ogrzewamy pustej przestrzeni, w której akurat nie przebywamy. Pozwala to na zmniejszenie temperatury w inteligentny sposób. Ta opcja polecana jest zwłaszcza dla osób bardzo aktywnych, których tryb życia wymaga wielu podróży.

Oszczędność czasu to równie ważny aspekt, który bierze pod uwagę inteligentny termostat Bliss2. W jednej aplikacji możemy zarządzać nie tylko wieloma termostatami w jednym lokalu (np. w różnych pokojach), ale też w wielu lokalizacjach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wynajmują krótkookresowo mieszkania lub całoroczne domki letniskowe.

Zarządzanie termostatami przez Internet daje możliwość włączenia ich z wyprzedzeniem tak, że najemcy wchodząc do lokalu, już odczuwają przyjemne ciepło. Inteligentne termostaty pozwalają też na kontrolę zdalną nieużywanych domków w okresie, gdy nikt ich nie wynajmuje. Ważną opcją, o której nie należy zapomnieć, jest oczywiście również zabezpieczenie przed zamarznięciem instalacji – co ułatwia zarządzanie nieużywanymi zimą nieruchomościami.

GATEWAY 2 - bramka systemu YESLY

GATEWAY 2 - bramka systemu YESLY

BEYON – Bezprzewodowy przycisk YESLY - czterokanałowy, czarny - 1Y.13.B22

BEYON – Bezprzewodowy przycisk YESLY - czterokanałowy, czarny - 1Y.13.B22

BLISS 2 - Inteligentny termostat kompatybilny z systemem YESLY - 1C.B1

BLISS 2 - Inteligentny termostat kompatybilny z systemem YESLY - 1C.B1

Smart ściemniacz YESLY z Bluetooth do pasków LED 15.21.9.024.B200

Smart ściemniacz YESLY z Bluetooth do pasków LED 15.21.9.024.B200

Oświetlenie smart to oszczędności nawet o 80%

Tradycyjne żarówki zużywają spore ilości energii i słusznie odchodzą do lamusa. Zastąpiły je energooszczędne świetlówki. Jednak warto pójść o krok dalej i zainwestować w oświetlenie LED. Pozwala ono w znacznym stopniu zmniejszyć wydatki na prąd przy wielu możliwościach ciekawej aranżacji wnętrz. Paski ledowe i lampy LED pomagają też w znacznym stopniu podkreślić walory estetyczne wystroju wnętrz.

Zbudowanie nastroju światłem to jeden z elementów komfortowego mieszkania. Scenariusze świetlne, które są dostępne w systemie smart home YESLY, to w dużym stopniu element oszczędności. Wprowadzenie scen świetlnych pozwala jednym ruchem palca w aplikacji lub komendą głosową do asystenta wyłączyć niepotrzebne oświetlenie i zostawić tylko te elementy, które rzeczywiście są niezbędne do danych czynności – np. seansu filmowego lub czytania.

Sterowanie roletami i żaluzjami, czyli optymalizacja działania klimatyzacji.

Wiele osób przyzwyczaiło się do dobrodziejstw, które niesie ze sobą klimatyzacja. Odpowiednio dobrana pozwala na obniżenie temperatury w domu lub biurze, zapewniając komfortowe warunki. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak poprawić jej działanie w bardzo prosty sposób. Duże okna wpuszczają promienie słoneczne i nagrzewają powierzchnie wewnątrz, niepotrzebnie podnosząc temperaturę.

Aby ją obniżyć, tracimy sporo energii, a wystarczyłoby zastosować zacienienie pomieszczeń, chociażby w tym czasie, w którym nie przebywamy w mieszkaniu. Aktuatory rolet od YESLY pozwalają na sterowanie zacienieniem w pomieszczeniu z pozycji aplikacji. Aby jednak skorzystać z prawdziwej opcji smart, warto zastosować przekaźnik wielofunkcyjny – Typ 13.22, który działa zarówno z telefonem, jak i przyciskami oraz posiada wbudowaną opcję nastaw czasowych. Ponadto system YESLY działa z takimi rozwiązaniami jak Google Home, ułatwiając tworzenie rutyn naszego smart home.

Zdalne odłączanie urządzeń

Sterowanie gniazdkami elektrycznymi z pozycji telefonu komórkowego to doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich, którzy w pośpiechu zostawiają wpięte do sieci różne urządzenia. Teraz odłączenie ładowarki czy odbiorników w trybie stand-by może odbyć się w drodze do pracy lub z dowolnego miejsca na ziemi. Dodatkowo zyskasz pewność, że żelazko faktycznie zostało odłączone – nie musisz wracać do domu, żeby to sprawdzić.

Automatyka to nie tylko aplikacje w telefonach

Budynki pasywne i inteligentne to nie tylko zarządzanie smart home przez telefon. Warto sięgnąć po rozwiązania z rodziny automatyki budynkowej, które sprawdzają się od lat. Tutaj odsyłamy do innych urządzeń firmy Finder takich jak zegary astronomiczne z nastawami czasowymi i wieloma możliwościami konfiguracji.

Warto też przyjrzeć się takim rozwiązaniom jak czujniki ruchu i obecności, które zamontowane np. w takich pomieszczeniach jak korytarz, przedpokój czy garaż, potrafią w znaczny sposób ułatwić życie, choćby w momencie, gdy niesiemy ciężkie torby z zakupami.

Automatyka domowa to pole do popisu dla inżynierów, którzy przenoszą doświadczenia z przemysłu do budynków mieszkalnych. Nowoczesne liczniki energii Finder serii 7M, czujniki ruchu, zegary astronomiczne i wreszcie smart home YESLY są doskonałą inwestycją, która w wymierny sposób pozwoli ograniczyć wydatki na energię elektryczną. Dlatego warto sięgnąć do rozwiązań, które zapewniają maksymalny komfort i wymierne korzyści ekonomiczne. Pamiętajmy też o tym, że obniżenie kosztów to nie tylko zysk ekonomiczny, ale też ekologiczny. Przyszłe pokolenia nam za to podziękują.


Artykuł powstał we współpracy z marką Finder.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności